Ruská stopa v ČR

Politika ovlivňuje ekonomiku a naopak, platí to v různých modifikacích všude na světě. Platí to pochopitelně i u nás. A vůbec nejde jen o nějaké malé kmotříky, ale o opravdu velké hráče. Naši čeští oligarchové se nezřídka snaží napodobovat velké ruské oligarchy. Mají mnoho společného, jedni i druzí jsou produktem rychlé privatizace v posttotalitním prostředí. Rusové nás považují stále za území sféry svého vlivu. Mají k tomuto pocitu i zcela pragmatické důvody, které se opírají o reálné jevy a konkrétní čísla. Tak se nyní alespoň na některé z nich podívejme. Doporučoval bych to i těm, kteří vynášejí kategoricky rychlé soudy a nevnímají komplexnost celého tématu. I politické postoje by se měly opírat o ověřitelná fakta, důkladné analýzy atd. I v politice platí fyzikální zákon, že akce vyvolává reakci. Je nebezpečné rychleji mluvit než myslet.

Zprávy z tisku:

Bývalé sídlo IPB v centru Prahy na Senovážném náměstí koupila od společnosti J&T skupina Ural Néfté-GazStroj. Podrobnosti transakce nebyly zveřejněny.

Ruská Expobank koupila českou LBBW Bank. Obě strany se dohodly, že prodejní cena a další podrobnosti zůstanou tajemstvím.

Moravské naftové doly, které patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, pronajaly ruskému Gazpromu zásobníky plynu v Dambořicíh na Hodonínsku. Ruský státní podnik získal za 290 mil. eur, v přepočtu cca 7,5 mld. českých korun, 90 % kapacity zásobníků na 15 let. Právě budovaný sklad bude fungovat od roku 2016.

Do konce roku 2014 chce skupina PPF více než zdvojnásobit celkový objem investic do výstavby a provozu obchodních center, logistických parků a kancelářských prostor v Rusku na 1,2 mld. eur.

Česká odnož rakouské banky Volksbank se v únoru 2013 oblékla do barev svého nového vlastníka, ruské banky Sberbank. Třetí největší evropská banka chce do roku 2016 zdvojnásobit tržní podíl banky v Česku na zhruba 5m%. Dopomoci by jí k tomu měla právě větší orientace na rusky hovořící klienty a velké korporace, které svůj byznys směřují právě do Ruska.

Výroba kluzáku Blaník, který zná většina amatérských i profesionálních pilotů ze začátku svého létání, může po letech opět ožít. Veškerou potřebnou dokumentaci pro výrobu od kunovické společnosti Aircraft Industries koupila ruská firma S7 Engineering.

Do kabelovny v Holýšově na Domažlicku vstoupila majetkově ruská Kabelová aliance, která je dceřinou společností těžařského koncernu UGMK. České firmě to má pomoci k expanzi. Mezi hlavní zakázky společnosti patří dodávky související s obnovou jaderných elektráren v Rusku.

Na konci roku 2011 zveřejnila ČT1 informaci, že Rusové předběhli Německo a dostali se na první místo v počtu jim vlastněných (či spoluvlastněných) společností v Česku – více než 17 tisíc. Jmenujme jenom některé – Evraz Steel Ostrava, Škoda jaderné strojírenství, a.s., síť benzínových stanic Lukoil, a.s., Pilsen Steel, ČKD Blansko Holding, chladící věže Praha, výrobce armatur MSA, Crystalex CZ, výrobce PET preforem Retal Czech, a.s., Asiana, ČKD Kutná Hora, a.s., stavební firma Strabag, plynová dodavatelská společnost Vemex, výrobce bioetanolu PLP, a.s., výrobce průmyslových armatur ARAKO, EuroAgentur Hotels&Travel (vlastník 43 hotelů), Červa Export Import, Cheteng Engineering, atd.

Kromě toho patří ruským podnikatelům několik velkých a středních českých podniků získaných formou vlastnictví akcií na doručitele, případně prostřednictvím ruských společností registrovaných v daňových rájích.

Samostatnou kapitolou je náklonnost bohatých Rusů ke Karlovým Varům. Bývalý primátor Moskvy Jurij Lužkov vybudoval v Karlových Varech hotel „Moskevský dvůr“, exprezident Tatarstanu Mintimer Šajmijev koupil pension „Ulrika“ a režisér Nikita Michalkov získal hotel „Dom Pavlova“. Tři elegantní zámky koupil Lukoil. Dva zajímavé hotely získal Gazprom, který vlastní v Karlových Varech i „Savoy Westend Hotel“. Sít hotelů „Bristol Group“ ovládá Boris Kočerov a hotel „Imperial“ spoluvlastní Alexandr Rebjonok, přítel exprezidenta Klause.

Movití Rusové mají zájem i o Prahu. Česká metropole má pro ně jednu velkou výhodu – z Moskvy to není až tak daleko a i v zimě je plná možností, jak se zabavit. Český realitní trh je láká i proto, že se v Petrohradě či Moskvě necítí zcela bezpečně. Takže tady bydlí jejich manželky či rodiče. Praha je pro ně bezpečným přístavem pro jejich rodinu a byznys u nás je třeba vůbec nezajímá.

Vzájemný obchod mezi ČR a Ruskou federací se mírné zvyšuje. V roce 2012 byl celkový obrat v objemu 14,1 mld. USD (275,8 mld. Kč), z toho činil český vývoz 6,2 mld. USD a dovoz 8,0 mld. USD. Podíl RF na našem zahraničním obchodě dosáhl 4,7 % celkového obratu, 3,9 % vývozu a 5,6 % dovozu. Pro srovnání s USA – 2,3% celkového obratu, 2,2% vývozu a 2,2% dovozu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
15. 6. 2014 17:10

Co tím chtěl autor říct? Že kapitál nemá vlast? To zde ale všichni vědí. Že české prostředí ruský kapitál přitahuje? A proč ne? Oč horší je ruský kapitál než kupříkladu kapitál americký? Je víc spekulativní, působí v ekonomikách větší bubliny? Ještě jsem nečetl, že by za ruským kapitálem zůstávaly v ČR vytunelované podniky anebo podniky v předbankrotové situaci, jako za aktivitami některých amerických podnikatelů a korporací. Stran zásobníků – snad je ti ruští podnikatelé chtějí naplnit surovinou, což je povzbudivé, nebo snad ne? A jinak pro rusofoby – na svůj majetek asi Rusové „nebudou chtít útočit“ – to byl jenom… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 6. 2014 17:32

Havlík, celé špatně. Vám nic neříká posvátné slovo investor? Když už jste byl u ruských investičních titulů v Česku, tak jste to mohl vzít z jedné vody načisto. Mě osobně by například zajímaly ruské investice a finanční transakce v Británii. Nebo na Kypru. Už za Přemysla Totáče se říkalo, že Praha je určitý uklidňující přístav pro Araby a Židy, na čemž Samet nic nezměnil , kromě toho , že se mu povedlo do Prahy nasát šlapky z Balkánu a víkendové ožralce z Británie. A v důsledku konání českého pravicového rektálního alpinismu takměř i emerický radar do sousedství Hradní Daliborky. Buďme… Číst vice »

Sio
Sio
15. 6. 2014 17:41

No, ten výčet má určitou informační hodnotu. Jako výčet a jako zajímavost. Pokud zde autor z toho nedělá žádné přímé závěry, beru to tak, že nám nenabízí závěr jako – vidíte, za chvíli budeme zase patřit Rusům. Schovekte hodinky. Ne, tohle autor určitě říct nechtěl.

Mudrc
Mudrc
15. 6. 2014 17:55

Proč by měl být ruský kapitál špatný? Pokud si zde ruská společnost něco koupí,tak nikoliv kvůli tomu,aby prodělala.Předpokladem je také umění podnikat, především umět prodat!Když umí umístit svoje zboží na bezbřehý ruský trh, je úspěšná a nejenom v Česku!

Alena
Alena
15. 6. 2014 18:19

pěkné srovnání zahraničního obchodu ČR s okolními zeměmi je na stránkách čsú http://www.czso.cz/csu/2013edicniplan.nsf/p/6001-13, tab. 2.1. Kladnou obchodní bilanci máme jednoznačně s Německem a to tak výrazně, že jsme na Německu závislí.Viz. tabulka. Kapitál nemá hranice ani ideologickou předpojatost, což ale platí pro obchod mezi Německem a Ruskem,ne pro Českou republiku. viz např.
http://www.globalpolitics.cz/clanky/zakladni-parametry-vyznam-a-hlavni-sektory-spoluprace-nemecko-ruskeho-obchodu.

leho
leho
15. 6. 2014 18:43

Mudrc: „Proč by měl být ruský kapitál špatný?“

Ruský kapitál je špatný a nebezpečný z tohoto prostého důvodu: všechny ruské firmy mají vazby na politické představitele včetně Putina. A prostřednictvím firem pak Rusko ovádá politiku té dané země. Jednoduché, že?

Béda
15. 6. 2014 18:47

Děláte si vtipy? Jakým způsobem ovládá Rusko politiku ČR? Ovládá ji víc anebo méně než Německo anebo USA? Třeba zahraniční politiku, anebo ekonomickou politiku. Pohovořte, poučte nás. A co třeba americké ropné a plynařské firmy, kvůli kterým sevedou války v tolika zemích? Prostřednictvím těchto firem USA neovládají cizí země?

orinoko
orinoko
15. 6. 2014 19:16

Možná by se soudruh z nezvědavce měl jít představit do Británie. Tam mají zcela určitě půlky v kalupu, že Chelsea patří Rusovi a svatyni hlídá Čech, přičemž oba jsou napojeni na Putina.
Když Bušista v Iráku zařizoval kšefty Halliburtonu, tak to bylo na ryze tržní bázi. Platilo se ochuzeným uranem a hromadami mrtvol.

Sio
Sio
15. 6. 2014 19:28

leho napsal

Mudrc: „Proč by měl být ruský kapitál špatný?“

Ruský kapitál je špatný a nebezpečný z tohoto prostého důvodu: všechny ruské firmy mají vazby na politické představitele včetně Putina. A prostřednictvím firem pak Rusko ovádá politiku té dané země. Jednoduché, že?

Jo, tak jako vy.

Admirál
Admirál
15. 6. 2014 19:46

leho napsal

Mudrc: „Proč by měl být ruský kapitál špatný?“

Ruský kapitál je špatný a nebezpečný z tohoto prostého důvodu: všechny ruské firmy mají vazby na politické představitele včetně Putina. A prostřednictvím firem pak Rusko ovádá politiku té dané země. Jednoduché, že?

Myslíte, že je z toho důvodu stejně nebezpečný jako kapitál německý?

Zdeněk
Zdeněk
15. 6. 2014 19:50

Jenom k tomu Blaníku. Po havárii v Austrálii vyšetřovatelé zesmolili zprávu, že technická závada vznikla stářím stroje a jeho fyzickým opotřebením. Naše státní orgány neprotestovaly. Výrobu zakoupil rus, na světě je nový posudek a na vině nehody je nulová údržba. Výroba a opravy Blaníku pojede dál, naštěstí už ne v české režii. Stát, který nepřiměje vlastní úředníky k ochraně svých zájmů, si nic jiného nezaslouží.

PB
PB
15. 6. 2014 21:47

orinoko napsal Havlík, celé špatně. Vám nic neříká posvátné slovo investor? Když už jste byl u ruských investičních titulů v Česku, tak jste to mohl vzít z jedné vody načisto. Mě osobně by například zajímaly ruské investice a finanční transakce v Británii. Nebo na Kypru. Už za Přemysla Totáče se říkalo, že Praha je určitý uklidňující přístav pro Araby a Židy, na čemž Samet nic nezměnil , kromě toho , že se mu povedlo do Prahy nasát šlapky z Balkánu a víkendové ožralce z Británie. A v důsledku konání českého pravicového rektálního alpinismu takměř i emerickýradar do sousedství Hradní Daliborky.… Číst vice »

Mudrc
Mudrc
16. 6. 2014 9:32

Béda napsal

Děláte si vtipy? Jakým způsobem ovládá Rusko politiku ČR? Ovládá ji víc anebo méně než Německo anebo USA? Třeba zahraniční politiku, anebo ekonomickou politiku. Pohovořte, poučte nás. A co třeba americké ropné a plynařské firmy, kvůli kterým sevedou války v tolika zemích? Prostřednictvím těchto firem USA neovládají cizí země?

Leho je provokatér! Je zbytečné se s ním bavit. Jde o velmi slizkého, podlého a úskočného týpka! Celkem škoda slov.

orinoko
orinoko
16. 6. 2014 10:06

To nevím, jestli NATO Béda bude slyšet. Je schopný zavést rozpravu i s přeskakující deskou z vydavatelství Blue Underground Webmaster.
Slizký … to je to správné slovo. A také slippery. My jižní bohémové tomu říkáme v souladu se sémantickou smyslností – JE TO VYKLOUZ.