Ruské zprávy ze dne 13. 06. 2014

 

V Doněcku pokračují boje, podle slov domobrany se povedlo v noci z pátku na sobotu odrazit další útok ukrajinských sil, které se pokoušely do Doněcka dostat ze strany obytných čtvrtí. Tu samou noc byl spáchán další atentát na hlavu prezidia Nejvyšší rady DLR (Doněcké lidové republiky) Denise Pušilina. Na dálku bylo odpáleno auto, okolo něhož projížděl jeho služební mikrobus. Zemřeli dva pracovníci administrativy DLR (Pozn.: Jiiž jsou tři oběti), kteří byli v autě. Pět okolojdoucích bylo zraněno. Pušilin v autě nebyl, ale vyšetřovatelé nepochybují, že měl být cílem právě on. Před pěti dny byl v centru Doněcka zastřelen asistent Pušilina. Existuje verze, že si vrazi prostě spletli Maxima Petruchina s Pušilinem. Výbuch auta Pušilin nazval atentátem, ze kterého obvinil kyjevskou vládu.

3:14 Pušilin: Armádu u sebe držet nemohu, ani nemám takovou možnost. Mluvit s Kyjevem nemá cenu, protože Kyjev situaci nemá pod kontrolou. Za ně vystoupil pouze Avakov a mluvil o vzájemném přerušení střelby, načež pokračovalo bombardování Slavjanska. O humanitárních koridorech jsme se ani nezačali bavit, jedná se přece o naše ženy, naše děti, o občany naší republiky. Budeme pokračovat ne dokonce, ale do vítězství.

Na Mariupol byl veden útok těžkou technikou, začal v 5 hodin ráno. Oběti jsou na obou stranách, ale jejich počet zatím není znám. Také není s konečnou platností jasné, kdo kontroluje město. Útočit začali na štáb DLR. Domobranci odpověděli palbou, ale po nějaké době byli nuceni se stáhnout. Vojáci použili těžkou obrněnou techniku. Lidé v sociálních sítích se zmiňovali o vrtulníku nad městem. Střelba byla slyšet přibližně od 4:30 do 7 hodin. Podle zatím známých údajů zahynulo pět domobranců. Přesné údaje nejsou k dispozici. Cesty k místu události jsou uzavřené. Operace se účastnily Speciální oddíly Dněpr a Azov, které jsou podle kyjevské vlády složeny pouze z Ukrajinců, ale místní občané říkají, že mezi útočníky byli cizinci. Na tomto záběru je střelba ostřelovače do oken banky v sousední ulici koordinovaná v angličtině. Vojáci říkají, že mají čtyři mrtvé a množství zraněných. Avakov prohlásil, že operace je ukončena, ale podle slov svědků se ve městě dosud ozývá střelba. Místní obyvatelé neopouštějí své úkryty nebo se snaží odjet z města. V centru města, již za bílého dne, maskovaní ozbrojenci bez identifikačních znaků zastavili auto lidového starosty města Mariupole, ve kterém byl se svými asistenty a odvezli je neznámo kam.

Domobranci ze Slavjanska potvrzují, že ukrajinská armáda použila v Semjonovce fosforové bomby. Byly nalezeny úlomky svítící ve tmě, což je charakteristické právě pro fosfor. Stejného mínění jsou i zahraniční experti, včetně západních, kteří viděli záběry noční střelby. Například bývalý spolupracovník britské rozvědky Charles Shoebridge osobně navštívil Ukrajinu a teď vyzývá k důkladnému vyšetřování postupu kyjevské vlády. Expert se vyjádřil, že použití podobné munice v obytných místech je protizákonné, obzvláště když je používána jako zápalná.

Rusko předložilo v Radě bezpečnosti OSN novou rezoluci požadující okamžité ukončení kárné operace na jihovýchodě Ukrajiny a vyšetření vojenských zločinů Kyjeva. Washington i nadále předstírá, že nedošlo k žádnému bombardování Slavjanska fosforovými bombami. (Odnesla to opět jak jinak nám již dobře známá Psaki.) 8:26 Otázka novináře: Můžete nám říci něco o informacích, že byl použit fosfor. Existují videa a fotodokumentace, potvrzující skutečnost použití tohoto typu bojové munice. Jejich použití ruskou stranou? Ne, ukrajinskou armádou. Takové informace nemám, poradím se se Státním departamentem a vyjasním, zda je taková informace potvrzena. Pouze poté budu moci toto komentovat.

Nehledě na to, že boje pokračují, lidové republiky již plánují svoji budoucnost. Doněcká lidová republika plánuje do konce roku 2015 znárodnit ukrajinské podniky na svém území, v první řadě pak ty, které nebudou platit daně do jejího rozpočtu; do srpna 2014 zavést otevřenou hranici s RF bez celní kontroly; do konce roku 2015 znárodnit mariupolský obchodní přístav; zavést zvýhodněný režim pro obchodování se společnostmi z RF. Luhanská republika navrhuje zřídit Agenturu investičního rozvoje, kvůli vytvoření pracovních míst a do konce roku 2015 zřídit vlastní armádu složenou pouze z dobrovolníků a najatých vojáků, kterým zvýší výplatu. Ruským společnostem chce otevřít energetický trh.

Podle ukrajinského média Cenzor.net navrhnul hlavní sponzor kárné operace v Donbasu oligarcha Kolomojskyj odříznout se od Ruska velkou ukrajinskou stěnou. Třímetrovým železným plotem s ostnatým drátem o délce 2000 km. Připomenu, že podobný projekt již dříve navrhoval lídr Doněcké oblasti Taruta jmenovaný Kyjevem. Jeho projekt se však omezil na protitankový příkop podél hranice doněcké oblasti, který byl opravdu zřízen. Podle plánu Kolomojského by měly být dva ploty z ukrajinské i z ruské strany. Technický projekt byl již zaslán ke schválení ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi s přibližnou cenou výstavby 100 mil. USD.

Ministerstvo energetiky oznámilo, že do pondělí 16. června musí ukrajinská vláda zaplatit svůj dluh za plyn. Žádná další jednání s ukrajinskou staranou navzdory přímluvám Evropské komise nebudou. Naftogaz dnes oznámil cenu, kterou je připraven platit, než se případ projedná u arbitrážního soudu ve Stokholmu – 326 USD. Šéf Gazpromu Miller však s konečnou platností řekl, že ruská cena je 385 USD, je to tržní cena a přehodnocena nebude. To znamená, že od pondělí bude muset Ukrajina platit za plyn předem. Naftogaz by měl do pondělního rána uhradit přesně částku 1 951 mil. USD. Miller se vyjádřil, že to neznamená přerušení dodávek, nebo jejich omezení. Znamená to, že Ukrajina obdrží tolik plynu, kolik ho zaplatí. Pokud nic nezaplatí, nic nedostane. Tato tvrdá pozice je vysvětlována ultimativními požadavky ukrajinské strany při jednáních, kdy byli ochotni platit pouze 268 USD, i když smluvní cena je 485 USD za 1000 m3. Je to absurdní situace, protože tuto smlouvu vlastně podepisovali ti samí lidé, kteří jsou teď v Kyjevě u moci. V čase 12:20 Miller dále řekl: Jejich přístup je zajímavý. Ukrajinská strana vyžaduje ceny, které fungují pouze na území Celní unie. Ukrajinská strana vyžaduje zákaz reexportu. Co to znamená? Chtěla by sama náš levný plyn dále prodávat do Evropy. Slevu navrhovanou Gazpromem 100 USD ukrajinský premiér Jaceňuk z nějakého důvodu odmítnul. Docela tím překvapil představitele Evropské komise. Tímto svým prohlášením fakticky premiér Jaceňuk zmařil třístranná jednání. Můžu jenom konstatovat, že pozice ukrajinské strany je otevřené vydírání. Na otázku, co bude Gazprom dělat, pokud se Ukrajina obrátí ke Stokholmskému arbitrážnímu soudu, Miller odpověděl, že vyhrávat a podávat protižaloby za nehrazení pohledávek. Krádeže plynu z ukrajinského potrubí jsou obrovské. Gazprom se připravuje na zvýšení dodávek severní větví a na dostavbu jižního plynovodu, neboť, jak řekl Miller, žádné oficiální prohlášení o pozastavení nebo přerušení této stavby Gazprom od Bulharska ani jiných států neobdržel.

 

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=bePrGgQ0THc

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
15. 6. 2014 6:59

Co na to říct US-Ukrajinská junta (UU-junta) nemá ty výsledky, které by ráda měla a nejspíše to skončí její porážkou. Je jen otázkou, kdy lidi na Západě pustí ten nacionalismus, až jim bude zima a nebude co do huby.

orinoko
orinoko
15. 6. 2014 7:21

Soudruh Porošenko , takto prezidentista Haliče, má věci zcela pod kontrollou. Haličský dobytek zaútočil v Kyjevě na ruskou ambasádu. Jsem zvědav, kolik toho ještě bude muset přijít, aby Rusko konečně pádně odpovědělo. A nemusí se přitom hned střílet. Zavřít plynové kapačky na Halič nemusí být nic sebevražedného, když peníze za dodávky stejně nechodí.
Letecké údery na vojenská stanoviště banderovců zasadit ve chvíli, kdy emerický Bob možná spustí svojí „iráckou“ misi, která bude mít stoprocentně svoje syrské konsekvence. Právě ty teď dolaďují pod čarou ponoru na plechovém Bušistovi v Perském zálivu.

Mudrc
Mudrc
15. 6. 2014 10:20

Cílem je vyprovokovat Rusko k nějaké násilné akci,což se těžko podaří.Ukrajina bude muset přijít ke křížku pěkně s prosíkem,jinak bude v zimě mrznout a s ní také státy,které nemají možnost diverzifikace! Ukrajina krade plyn už 15 let,neplatí za odebrané množství a tranzitní poplatky jsou rozkradeny a plynovody chátrají! Jedním z hlavních zločinců je plynová královna Tymošenková!

Béda
15. 6. 2014 19:05

Doufám, že tentokrát Rusové necuknou a zůstanou u pevné ceny a zálohových plateb, pokud zloději a vyděraši dluh nezaplatí. Neměli by juntě ukazovat měkkost. Ona se taky nemaže s ruskojazyčným obyvatelstvem východu země a EU Rusko sankcionuje, tak jak=épak ohledy. Jestliže si EU (její papaláši) na příkaz Američanů chce juntu adoptovat, ať to taky zaplatí za ty zloděje a vyděrače. Obyvatelé EU jim pak takovouto politiku spočítají. Nejenom kvůli ekonomické zátěži ale taky kvůli podpoře fašistů a jejich zatahování do evropské politiky.

Gatta
Gatta
16. 6. 2014 6:53

Stejně je pozoruhodné jak relativně malá skupina odhodlaných lidí je schopna měnit svět a tvořit dějiny.

Jistě jsou zde zájmy velmocí, jsou zde nekonečné finanční zájmy, je to hra tajných služeb, ale … ale bez těch nemnoha, riskujících své životy a z nichž vždy několik se už z akce nevrátí, by vše bylo jinak.