Ruská diplomacie na Blízkém východě

Sufi
Imperialistické velmoci Západu v 19. století nechaly sunnity pod prozápadní dynastií Saúdů. Šíitské državy rozdrobily na malé kolonie, což jsou dnešní blízkovýchodní státy. Dnes se hraje o náboženské sjednocení šíitů, což je noční můra Izraele a USA.


Na konci roku 2018 jsem psal článek Trumpův první státnický čin v úřadě. Článek stojí za čtení právě dnes. Tehdy Trump oznámil, že jako nejvyšší velitel ozbrojených sil nařídil stažení vojsk ze Sýrie v rámci další „Mission accomplished“ proti Islámskému státu. Mezitím utekly dva roky a z ukončené mise se stala normální okupační armáda, která si držela teroristy jako paramilitaristickou zálohu a Kurdům dovolila loupit na území, které jim historicky nikdy nepatřilo. Prezident Trump nechal Pentagon řádit dva roky jako černou ruku, pak opět práskl do stolu a splnil, co slíbil, tedy zahájil stažení okupačních vojsk ze Sýrie. Američané zde byli nelegálně celou dobu, protože legální Asadova vláda je nikdy oficiálně nepozvala k misi proti islamistům. Doba je nyní natolik zmatená a střelená, že všichni nadávají na Trumpa, že „zradil Kurdy“. Přitom prezident USA udělal jen to, co slíbil, a navíc se vyhnul druhému Vietnamu a Afghánistánu.

Konsekventní Trump

Proto je v současné situaci třeba jasně oddělit dvě věci. Ofenzívu Turků a částečné stažení vojsk USA. Rusové to pochopili jako obvykle naprosto bezvadně a zásadně, stejně jako USA, tlačí na Erdogana, že musí skončit s okupací Sýrie. Mám z toho radost. Poprvé po dlouhé době došlo k diplomatické koordinaci mezi USA a Ruskem v klíčové části světa, kde běží války jako na běžícím pásu. To je samozřejmě proti srsti vojensko-průmyslovému komplexu napojenému na jedno promile fašistických oligarchů a jejich loutkám ve státní byrokracii (tzv. Deep state). Proto ten řev proti Trumpovi také u našich jinak zcela loajálních proamerických presstitutů. EU je pochopitelně pitomá jako diplomatické troky, protože dopadla stejně bídně jako Kurdové. EU se Spojenými státy podporuje teroristy, které dnes už prakticky porazila koalice Asada s Rusy, Hizballáhem a Íránem. EU poté podporovala americké základny na území pseudo-Kurdistánu a tím de facto schvalovala loupení Kurdů na územích obsazených žoldnéřskou armádou kurdských bojůvek, hrdě nazvaných „Syrské demokratické síly“ (SDF). Tito demokraté nakonec začali v okolí Rakky věznit místní kmenovou opozici v koncentračních táborech a násilím verbovali mladé Syřany do jejich proamerické okupační armády. Je jen logické, že Kurdové v SDF jsou napadeni ze dvou stran, protože k turecké ofenzívě dělané státní armádou jako členem NATO a jejich žoldnéřským svazem zvaným Syrian National Army se přidaly i kmenové svazy na Kurdy okupovaných územích. Jestli vás zajímá, jak se v Sýrii dělá ta či ona „demokracie“ tak se podívejte, jak to látají Turci.

NSA

Každá z těchto žoldnéřských a teroristických skupin loupí a vraždí zcela samostatně. Ale nouze, Rusové a Asad naučili teroristy housti, takže utíkají pod turecká ochranná křídla do Idlíbu. Turci podporují v Idlíbu partu asi osmi tisíc teroristů z různých odnoží Islámského státu a zásobují je našimi zbraněmi z NATO. A to, co chybí, zejména spojovací technika a drony proti ruské základně Hmejním, to dodá Izrael. Neoficiální zprávy tvrdí, že za NATO tuto dronovou koordinaci útoků řídí specialisté z Belgie usazení na teroristy ovládaných územích kolem Hamá. Jak jsem už několikrát psal, zejména malé státy v NATO jsou výborné k tomu, aby dělaly svinstvo a provokace, které si na sebe z různých důvodů nemohou vzít velké státy sdružené v tomto vojenském paktu.

Kurdové, CIA a EU

A nyní se podívejme na ofenzívu Turků. Útok této členské země NATO je celkem logický v situaci, kdy hned za jejich humny vznikl Kurdistán pod americkou a evropskou ochranou NATO. Takže schizofrenické NATO, jdeme na to a bojujme hned na dvou frontách najednou. Mapa ze začátku ofenzívy vypadá následovně.

War Zone

Žlutá je současný „Kurdistán“ okupovaný proamerickými silami SDF. Jak sami vidíte, Kurdové si vzali skutečně velké sousto a teď se jím začali dusit. Turci chtějí vytvořit nárazníkovou zónu do hloubky asi 150 km na území Sýrie, aby eliminovali hrozbu Kurdského státu. CIA zradila Kurdy jako obvykle, protože ti se také jako obvykle nechali zradit. A to jen proto, aby jako malí loupežníci vykradli místním nekurdským vesnicím, co mohli, zejména syrskou ropu za Eufratem. A tu stejně prodávali načerno Turkům, takže se zase až tak moc nezměnilo.

Místní kmeny složené hlavně z asyrských křesťanů a alavitů nenávidí kurdskou okupační SDF stejně jako Turky a začaly proti nim bojovat už před několika měsíci. Po stažení amerických protektorátních jednotek se to jen urychlilo. A po tureckém nájezdu přijde konec Kurdského státu pod velením CIA, jako skončil Islámský stát pod vahábisty. Nyní je jasné, že v dalším kole konečně kurdští marxisté opět vypráskají z vojenského vedení americké zrádce placené CIA a spojí se s Asadem. Komu to připadá divné, tomu je třeba připomenout, že tito Kurdové na život a na smrt bojovali proti teroristům v Aleppu, které podporovalo EU, USA a Izrael. Jejich základní spojenec a soused byla Asadem držená část města. Aleppo je dnes osvobozeno od teroristů a jeho obyvatelé se vrátili domů. Tato skupina Kurdů může a bude bez problémů jednat s Asadem. A jen zrada jiných CIA-Kurdů zabránila této skupině Kurdů v tom, aby Asadova a potažmo ruská vojska obsadila části skutečného Kurdistánu kolem Manbídže dříve, než tam vpadli Turci. V této napjaté situaci ale EU nemůže jednat s Turky z pozice síly, protože je zkompromitované a zcela vydíratelné minulou a současnou politikou vedenou v Sýrii. Erdogan jim řekl, že ten 1,5 milionu uprchlíků vzniklých mimo jiné i proteroristickou politikou EU a rozvrácením Sýrie jednoduše pošle do Evropy. A výpalné v řádu miliard eur, které mu z našich daní platíme na udržování uprchlických táborů, si Erdogan pochopitelně nechá jako malé spropitné. EU provádí v Sýrii tak šílenou politiku, že to ani vlastním Evropanům nemůže říci nahlas.

Ruský mírový plán

Nakonec se podívejme na ruskou politiku v Sýrii, kterou nelze než obdivovat. Začněme jinde a to proxyválkou v Čečensku, kterou platila Saúdská Arábie a podporovalo USA a EU. Podívejte se na úplně vybombardované Grozné v roce 2000 a dnes, viz toto letecké video. Rusové všechno postavili od základů, smířili se i s odbojnými kmeny bývalých islamistů a dnes s nimi jednají dokonce i jejich bývalí velitelé. Kadyrov přešel za druhé války na stranu Putina a dokonce i vahábitský vůdce Hoca Ahmed Nuhajev, oficiálně stále ještě na seznamu válečných zločinců, dnes v klidu jedná v Moskvě o vytvoření šíitské aliance. A o tu zásadně jde na Blízkém východě. Imperialistické velmoci Západu v 19. století nechaly sunnity s ropou na pokoji pod prozápadní dynastií Saúdů. Ale šíitské državy rozdrobily na malé kolonie, což jsou dnešní blízkovýchodní státy. Dnes se hraje o náboženské sjednocení šíitů, což je noční můra Izraele a USA. Nábožensko-politická mapa Blízkého východu dnes vypadá takto.

Sufi

Putin tento týden v rozhovoru pro TV jasně řekl, že Rusové nekopou na Blízkém východě pouze za jeden stát a nikdy to nehodlají dělat. Jejich cílem je mír v tomto území, protože zde potřebují mít klid. Smíření šiítů a sunnitů tak, aby spolu nevedli vražedné války, to by byla výhra století. Znamenalo by to ukončit staletou válku těchto dvou větví islámu. Írán a Irák proto velmi pečlivě sledují všechny kroky Rusů na Blízkém východě. Po americké anarchii sem přichází se zbraněmi někdo, kdo ví, že po vyhrané válce musí přijít diplomacie. A ne obvyklé drancování ropy a strategických území, aby NATO zaplatilo z koloniálního výpalného nové zbraně.

Zdá se, že po prohrané válce v Jemenu začíná přicházet k rozumu i Saúdská Arábie. Prince Mohameda bin Salmána se zatím opozičním silám nepodařilo zavraždit, ale pilně se na tom pracuje. Zejména poslední pokus o atentát provedený přímo na královský palác v Rijádu jej donutil krapet konstruktivně přemýšlet. Mezitím sice MBS nechal zavraždit mimo rozřezaného novináře také pár opozičních představitelů a šéfa osobní stráže, který byl věrný králi Salmánovi. Pak ovšem přišel útok jemenskými drony na hlavní ropná pole, který vůbec nezachytily americké miliardové Patrioty, po němž vyděšený MBS nabídl Rusům jako politický úplatek miliardovou investici na domácích ropných polích. Je to chytré, protože Rusové si své investice umí pohlídat, viz Venezuela nebo Irák. A základna Hmejmín se po prvním zdařilém útoku drony už nikdy více nedala nachytat a těchto malých potvor s výbušninami už rozstřílela asi dvě stovky. Takže Rusové budou těžit saúdskou ropu hned vedle Američany kontrolované saúdské firmy Aramco. A mezitím pochopitelně dostali Rusové kontrakty v Iráku, Íránu a Sýrii. Politika na Blízkém východě se dělá přes ropu, ale Rusové míří mnohem dál.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 10. 2019 10:05

Doporučuji. Hlavní osa je myslím bez zásadních chyb. Snad jen že zákl. Hmejmim se nachytat nedala, jen „někdo musel být první“. Nyní má takovou obranu o níž -nejen Saúdové- prosí doslova na kolenou. Ne zcela bezchybnou – ale určitě nejpromyšlenější a hlavně PLNĚ FUNKČNÍ. Spolu s nebývalým pokrokem v REB v RF se doslova „prohodily strany“ – oproti pozici na „taktických válčištích“ koncem 80-tých se vyměnily strany… Směřování k diplomatickému „majstrštyku“ ve stylu: „Zkuste se prosím (s naší pomocí) domluvit, dohodnout alespoň v základu VŠICHNI, a DOHODNUTÉ potom DODRŽUJTE“ je motto pro skutečnou Diplomacii na bezmála tisíciletí… Toto „vícevektorové úsilí“… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 10. 2019 10:20

Je smutné, kde se mezitím pod vedením pravicových a rádobylevicových soudruhů u nás za 30 let dostalo… bývalé Československo. M. Polreich se nejspíše uštval jako ostatní, možná jen prostě nedocenil věk a únavu z nesmírně záslužné, ba nenahraditelné činnosti. Kolik podobně nadaných ještě máme?? Máme vůbec ještě?? Nezapomněli, neztratili jsme ten DAR daný od přírody i boha snad právě národům „na pomezí“ aby mohly přežít?? Národům VYJEDNÁVACÍM, VYJEDNÁVAČŮM?? Vždyť nejen ve velikosti je ono: ten umí to a ten zas tohle – a všichni dohromady- … I Česko a Slovensko dneška pokud by ustavily POLITICKY ZÁSADNĚ NEUTRÁLNÍ DIPLOMATICKOU UNIVERZITU měly… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 10. 2019 17:29

Tak nějak nevim. Právě jsem se docetl, že Rusko oficiálně prohlasilo, že nepřipusti, aby došlo ke střetum syrské a turecké armady. Je otazka, nakolik má Rus současný syrsky dej pod kontrolou? Aby se nestalo, že klopyta za vozem. My musíme především rozlišit jednotky tzv. Syrské národní armady, což je sjednocený teroristický dobytek pod tureckou kuratelou, a tureckou armádu jako takovou. Aby se nakonec neukázalo, že terodobytek je jen kanonefutr určený ke konečně likvidaci. Buď jak bud , syrska armada se tlačí do celého východního sektoru syrského území a některé predsunute jednotky jsou na cestě přes Hasaku do Quamysli na tureckých… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 10. 2019 18:08
Dana
Dana
15. 10. 2019 18:45

Jen at tam v tom politickem marasmu dela cetnika Putin. Ma blizsi zajmy nez Spojene Staty a proto se s Trumpem dohodli. Nevim, jestli Trumpova strategie projde kongresem, ale kdyz to Rusove zvladnou, tak at se vojensky angazuji, je to jejich zodpovednost. Americanum je to celkem fuk, pokud se ovsem Rusove nezacnou bratrickovat s Iranem. To bylo porad kriku o teroristech sponzorovanych Amiky, kdyz prece Kurdove bojovali v prvni rade proti Daeshi a hned potom pro svoji nezavislost. Za teroristy je povazuje Turek a mnozi ho papouskuji. Ted tam Pasa provadi genocidni cistky a je na Rusech, aby to zklidnili.… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 10. 2019 21:04

Re orinoko:
„Mohl by u toho salutovat“ – máš bod :-)

„…terodobytek je jen kononefutr …“
To je podstatná otázka: „Co s bandou válečných zabijáků, pokud nebudou moci vraždit v Sýrii?“ Kam s nima? Ani turek si je nevezme k sobě domů. Kdo ví proti komu se můžou kdykoliv postavit. A Assad, Kurdi i Rusové mají pro ně jen jedno řešení – 72 pannen každý večer.

Nebo můžou do EU – tam berou každýho.

Gatta
Gatta
15. 10. 2019 21:20

Nejaktuálnější zpravodajství zde:
https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=19&p=114696&sid=33a23844e01348c77471690685d2d0bf#p114696

Pro orinoko – i v USA se všimli,že turek nasadil -cituji: „místo pravidelné armády zločince, bandity a piráty, kteří by měli být vymazání z povrchu země“. Příspěvek z 21:10.

racek
racek
16. 10. 2019 1:12

No, jak se zdá, Rusům i Asadovi ta invaze celkem vyhovuje. Dostanou amíky a anglány ze Sýrie, Kurdi pokorně poprosí o mírnou autonomii, Asad získá ropné zdroje a tím i vítanou finanční injekci, čína bude moci pěkně investovat a Irán šířit víru a být za hrdinu, konec konců spojenec se vždy hodí… No a Turci se časem stejně stáhnou. Ono udržovat naživu ty miliony utečenců rozhodně není legrace a riziko terorizmu je velilké i bez Kurdů.
Takže, všichni budou spokojeni, kromě Erdogana. Ale ten o tom ještě neví…

Patrik
Patrik
16. 10. 2019 13:35

@racek „No, jak se zdá, Rusům i Asadovi ta invaze celkem vyhovuje.“ Od roku 2015, kdy jadernou dohodou s Íránem z něj byly sňaty sankce, se Írán má stát vládcem všech blízkovýchodních a středoasijských energetických zdrojů, a to s takovým účelem, aby pro Evropu nahradily zdroje ruské. Už v roce 2014 to Putin pořešil tak, že když kvůli sankcím za Krym byl mezi Ruskem a Tureckem zrušen plynovod South Stream, Putin tehdy s Erdoganem uzavřel dohodu o výstavbě Turkish streamu, Ten má být zprovozněn koncem letošního roku a co je podstatné, v tomto směru je Turecko ruským spojencem. A spojencem… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 10. 2019 17:32

Solidní článek upozorňující na rizika. Od skutečného analytika.
Rostislav Iščenko: Turci v Rojavě: úspěchy a rizika
http://www.novarepublika.cz/2019/10/turci-v-rojave-uspechy-rizika.html

orinoko
orinoko
16. 10. 2019 17:50

Zajímalo by mě , odkud emericka hovada brala elektriku?
Asi ji prostě kradla ze sítě syrské republiky stejně jako soudruzi Kurdove. Krast, nic neplatit, chovat se jako dobytek… prostě reálný kapik v režii pravdy a lasky.

orinoko
orinoko
16. 10. 2019 18:14

Syrska armáda údajně dorazila do Kobani na tureckych hranicich. Take už je přítomna v Rakka. A všichni jsou jaksi zmateni, Vo co jako GO, ze, chro chro. Právě tohoto bych chtěl slyšet rozpletat současné syrské kapitoly. To by bylo largo desolato.

orinoko
orinoko
16. 10. 2019 18:28

Podle některých novych zpráv se různé skupiny tureckého terodobytka na syrském území pustily do sebe navzajem. To jsou velmi pozitivní zpravy.

Patrik
Patrik
16. 10. 2019 20:13

– PS:
V tomto odkazu z roku 2010
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/na-vecne-casy-armenie-ma-ruske-vojaky-do-roku-2044/r~i:article:675286/
je věta:
„Arménská vláda je na rozdíl od gruzínské orientována na Moskvu a neaspiruje na vstup do Evropské unie ani NATO.“
To ale od listopadu 2017 už neplatí (globalisté slavili úspěch):
https://www.youtube.com/watch?v=kOxvFX60C8E&feature=youtu.be
A stalo se tak do roka poté, co se Arménie velmi sblížila s Íránem
https://www.presstv.com/detail/2016/12/21/500790/iran-rouhani-armenia-kazakhstan-kyrgyzstan
https://www.youtube.com/watch?v=aevaI9J4QaA&feature=youtu.be

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 10. 2019 21:29

Útoky na saúdská ropná zařízení bude vyšetřovat Rusko
http://casopisargument.cz/2019/10/16/utoky-na-saudska-ropna-zarizeni-bude-vysetrovat-rusko/
Tohle si prosím přečtěte.
Teze tam prezentované VVP tady někteří z nás v jistém smyslu již byť trochu jinak formulovali. Jde o základy budoucí funkční světové i regionálně významné diplomacie- bude-li jaká. Ovšem na možnost dohody by lidé neměli rezignovat, neb zakládá jiné základy dalšího vývoje (samozřejmě josou-li smysluplně uzavírány, formulovány a dodržovány, rozvíjeny).

Irena
17. 10. 2019 7:36
Patrik
Patrik
17. 10. 2019 9:27


„Od roku 2015, kdy jadernou dohodou s Íránem z něj byly sňaty sankce, se Írán má stát vládcem všech blízkovýchodních a středoasijských energetických zdrojů, a to s takovým účelem, aby pro Evropu nahradily zdroje ruské.“

On i ten Kurdistán ví, o čem to je, resp. čím se Írán má stát jedním z center koncentrace řízení, stačí se podívat na obrázek tady:
http://www.kdp.info/a/print.aspx?l=13&smap=010000&a=81261

orinoko
orinoko
17. 10. 2019 17:30

Syrský voják mává botou slovutne emericke armade. Ten pohyb botou je vymluvny. Takhle slapali botou „osvobození Iracane“ na sochu svého Saddama. Kdo vi? Už zanedlouho možná budou takto zdravit Iracane také posledního emika okupanta ve své zemi.

http://anna-news.info/svodka-sobytij-v-sirii-i-na-blizhnem-vostoke-za-16-oktyabrya-2019-goda/

orinoko
orinoko
17. 10. 2019 17:46

Takhle vypadá logika západního devianta a nekonečného kripla.

https://ac24.cz/-/-drtiva-porazka-times-posoudily-stazeni-usa-ze-syrie?redirect=%2F

Gatta
Gatta
17. 10. 2019 19:49

orinoko napsal Takhle vypadá logika západního devianta a nekonečného kripla. https://ac24.cz/-/-drtiva-porazka-times-posoudily-stazeni-usa-ze-syrie?redirect=%2F Spojovat svoji porážku ve Vietnamu jako přínos se za 15 roků probíhajícím rozkladem CCCP, je opravdu úsměvné. Možná mají kritici Trumpa v něčem pravdu – armáda USA při plném nasazení mohla snadno porazit Assada , ale … co potom ? A jaký by byl politický a ekonomický efekt. A kolik by stáhlo to vítězství (dolarů) a kolik následné vydržování vojska na „získaném“ území ? A kolik takových vyhraných válek a správy zasílaných území je schopna ekonomika (i se všemi podvody) utáhnout ? Ono by se všem těm analytiků a… Číst vice »

jb
jb
17. 10. 2019 23:18

Syrský prezident Bašár Asad nazval tureckou operaci na severu SAR „zločinem“ a slíbil, že odolá útoku „všemi legitimními způsoby“. Rusko vyzvalo všechny strany, aby projevily zdrženlivost a pečlivě ověřovaly své činy https://vz.ru/news/2019/10/17/1003621.html . Ve čtvrtek celý svět se zájmem studoval dopis Donalda Trumpa prezidentovi Turecka. „Nebuď hlupák!“. „Nebuď tvrdohlavý chlap,“ napsal americký prezident a snažil se odradit Erdogana od války v Sýrii https://vz.ru/news/2019/10/17/1003425.html . Ve večerních hodinách, kdy se USA a Turecko dohodly na pozastavení boje, Trump již nazval Erdogana přítelem. Ale tón a styl psaní stále poukazují na změnu v americké diplomatické etice. Mnozí v Kongresu nejprve považovali zveřejněný… Číst vice »

Patrik
Patrik
19. 10. 2019 11:32

Už je český překlad Pjakina
https://www.youtube.com/watch?v=a-OATycuICk

Patrik
Patrik
19. 10. 2019 11:37

Patrik napsal

Už je český překlad Pjakina
https://www.youtube.com/watch?v=a-OATycuICk

Vypadá to, že levanet Pjakina bojkotuje
http://leva-net.webnode.cz/videa2/v-pjakin/
dobrá věc se ale neztratí…

jb
jb
19. 10. 2019 16:24

jb napsal
V čtvrteční den byl tedy „Pakt Pence–Erdogan“ uzavřen.

jb
jb
19. 10. 2019 16:29

jb napsal
V čtvrteční den byl tedy „Pakt Pence–Erdogan“ uzavřen.

Donald následně měl radost, že po setkání s Pencem Erdogan zachránil milióny životů, což světu poctivě odtwítoval.
Boje běží dál, „Pakt Pence-Erdogan“ vlastně ani nezačal, Globalista Trump přátelsky hladí Sultána, ve vlastním zájmu, až k vyhlazení Turecka, vyšším zájmu GP. A Putin je zas na to skoro sám, vůči globálním silám v jejich plánech a záměrech, vše je úplně la-la, myslí si všichni dokola (skoro), nevidouce dál, než jen k bažinám (USA).