Ruské vzkříšení aneb Filmový festival 2017 v Austrálii

Je pozoruhodné, že Ruské vzkříšení (Russian Resurrection) v Austrálii a na Novém Zélandu zůstává i nadále největším, nejstarším a nejrespektovanějším filmovým festivalem ruského filmu za hranicemi Ruska.

Letošním, již 14. ročník festivalu Russian Resurrection začal slavnostním zahájením ve čtvrtek 26. října a následným promítnutím snad nejvíce očekávaného filmu letošní filmové sezony, Bolšoj (Большой). Film režiséra Valerije Todorovského dává nahlédnout do zákulisí světoznámého moskevského Velkého divadla a do života jeho znamenitých tanečníků na pozadí příběhu mladé dívky z chudé rodiny, která začíná svoji kariéru představeními na ulicích hornického městečka…

Celkem bylo na oslavu jedné ze světových nejrozmanitějších filmových kultur, mezi které Ruská federace bezesporu patří, vybráno 14 filmů. Jedním z nich byl Viking (Викинг), v hlavních rolích byli oblíbenci diváků Danila Kozlovský a Světlana Chodčenková. Jde o napínavý historicky velkofilm režiséra Andreje Kravčuka.

V kontrastu s ním je Аrytmie (Аритмия), rusko-finské realistické drama o partnerském vztahu z nemocničního prostředí Borise Chlebnikova. Film byl na mezinárodním filmovém festivalu v Karových Varech oceněný za nejlepší hereckou roli, kterou získal hlavní protagonista filmu, Alexandr Jacenko. Ruská kinematografie je známá svým emocionálním nábojem. Ne jinak je tomu i u citového dramatu Chladné tango (Холодное танго) režiséra Pavla Čuchraje, které představuje těžkou realitu života v zemi okupované represivním režimem. Odlehčením je pojednání na téma láska v podobě veselých i méně veselých pěti příběhů o lásce s názvem O lásce. Jen pro dospělé (Про любовь. Только для взрослых) rešisérů Ruminova a Merkulové. K vidění je i komedie Antona Fedotova z kuchařského prostředí, Kuchyně: Poslední bitva (Кухня. Последняя битва) a Volobujevův film Trhák (Блокбастер) o dobrodružstvích dvou dívek na cestách, a také Bondarčukova Přitažlivost (Притяжение), první ruský film o invazi mimozemšťanů.

Vybrány byly i dva poněkud odlišné vědeckofatastické filmy, a to Kiseljovův Spacewalker (Время Первых), dobrodružný film na motivy skutečné události, a Saljut 7 (Салют-7), napínavé drama podle skutečné události z období studene války

Rok 2017 je také rokem, kdy legendární sovětský, hollywoodský a ruský režisér Andrej Končalovskij oslavuje své 80. narozeniny a 45 let filmové tvorby. Ze sovětské éry je uveden jeho film Strýček Váňa (Дядя Ваня), z hollywoodské film Splašený vlak (Поезд-беглец) s Jonem Voightem a Tango a Cash (Танго и Кэш) se Sylvestrem Stallonem. K vidění bude i režisérův zatím poslední film, drama Ráj (Рай).

Na závěr slavnostního zakončení festivalu, který bude trvat v australském Sydney 11 dní, bude promitán jeden z klíčových vědeckofanstastických filmů světové kinematografie, němý a černobílý film režiséra Jakova Protazanova Kráska z Marsu (Аэлита) z roku 1924. Tento sovětský, ve své době epický film je příběhem aristokratky, královny Marsu, která je znuděna životem mezi marťanskou šlechtou a přeje si poznat pozemské vášně, a to zejména ty, které zahrnují polibky. Film obsahuje také inovativní interpretace Volotinského kvarteta.

Zdroj: Russian Resurrection 2017

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
1. 11. 2017 20:57

Je také pozoruhodné, že ve světě opačného politického zaměření je opakovaně pořádán festival ruského filmu. Přitom rodina slovanských národů, konkrétně Slovani v České republice, ruskou filmovou kulturu téměř ignorují. Už skoro třicet let je naše občanstvo zpracováváno a směřováno k „proslulým“ západním hodnotám, jako je bezohlednost, egoismus (co jiného je asertivita), homosexualita, pornografie, nadvláda peněz bez ohledu na morálku. Náš západní „přítel“ pracuje na zničení Slovanů a nemyslím si, že by to patolízalství našich politických a kulturních elit (chce se mi napsat pseudoelit) od nás odvrátilo. Jediné Rusko se tomu snaží bránit. My všechny ostatní slovanské národy děláme Západu poskoky… Číst vice »

PPK
PPK
1. 11. 2017 21:59

No, však MY + Brusel ty Rusy už brzy společně vyhladovíme a oni žádné filmy napříště točit nebudou, protože na ně přijdou naše další SANKCE – super tajná a nová zbraň NATO a bruselský zákaz vývozu českých pastiček na myši do Ruska jistě a definitivně položí to nebezpečné Rusko na kolena … (přišlo mailem). Miliony kusů pastiček na myši, vyráběných v KOVO DRUŽSTVU Olomouc, byly zařazeny do seznamu zakázaného dovozu do Ruska. Vedle letadel, sankce i na pastičky na myši. Jistě je všichni známe, ani po letech se nezměnily. Tedy několik cm plochého dřívka nebo i plíšku, pérko a potom… Číst vice »

Bety
Bety
2. 11. 2017 13:16

Také je možné, že české pastičky na myši nahradily v seznamu sankcí produkt
západní firmy, která má svého lobbistu. Že chcípne jedna firmička v té české kolonii??? No a co?

orinoko
2. 11. 2017 14:14

Viděl jsem rusky film Boj o Sevastopol. Vynikající . Řemeslné někde mezi Hollywoodem a Bondarcukem. Prý podle historickych události.

fajt
2. 11. 2017 14:54

http://politikus.ru/v-rossii/101100-poklonskaya-podderzhala-kadyrova-v-voprose-zahoroneniya-lenina.html – nu vot štabnaja kultura – ať jsou dějiny jaké jsou, vždy by měly být vzpomínky na ně autentické a neměli by se potomci za ně falešně stydět ( čím více tahle baba mluví, tím více ukazuje na to, jakým směrem je nastavena nová šlechta v Kremlu … ale to je zase jejich problém, který si nwo určitě pořeší). ..)

Martin (už bez taky m)
3. 11. 2017 20:17

orinoko napsal

Viděl jsem rusky film Boj o Sevastopol. Vynikající . Řemeslné někde mezi Hollywoodem a Bondarcukem. Prý podle historickych události.

http://forum.valka.cz//topic/view/21091
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ljudmila_Pavli%C4%8Denkov%C3%A1
Taky dost dobrý:
Цель вижу
https://www.youtube.com/watch?v=mf-Z5-unKhw

fajt
4. 11. 2017 8:04

rusové chtějí žít ( za každou zvrhlou cenu) ve špatném míru s americkou korporací, dnešní světový řád jim v podstatě vyhovuje a jejich věrchuška s nadšením podivně renovuje carskou říši – takže úplně super úrodná půda pro dalšího Gorbačo-Lenina a nebo spíše pro nového Rasputina ( a možná k tomu ani nedojde, v americké korporaci jsou u kormidla ještě větší a hlavně agresivnější pitomci) . ..)

M.C.
6. 11. 2017 15:11

fajt napsal http://politikus.ru/v-rossii/101100-poklonskaya-podderzhala-kadyrova-v-voprose-zahoroneniya-lenina.html – nu vot štabnaja kultura – ať jsou dějiny jaké jsou, vždy by měly být vzpomínky na ně autentické a neměli by se potomci za ně falešněstydět ( čím více tahle baba mluví, tím více ukazuje na to, jakým směrem je nastavena nová šlechta v Kremlu … ale to je zase jejich problém, který si nwo určitě pořeší). ..) Neřekl bych, že její výplody mají cokoliv společného s kursem Kremlu. Spíš neví jak by se zase zviditelnila – diskutující jí to dávají taky náležitě sežrat. Nevím, co kde napsal o Leninovi Kadyrov a nechce se mi to… Číst vice »