Rusko anulovalo západní patenty k vynálezům

Rusko to dává Západu po kouskách…

Proč Rusko zavedlo nulovou sazbu poplatků zahraničním vlastníkům patentů? Proč Rusko znehodnotilo intelektuální vlastnictví? Kolik západní společnosti vydělávaly na svých patentech?

Ruský premiér Michail Mišustin podepsal 6. března vládní usnesení č. 299, které zásadně mění celý mezinárodní systém patentů – ochranných dokumentů zajišťujících výlučné právo jejich majitelů k vynálezům – stanovících možnost obdržení autorské odměny za předání práv na využití vynálezu.

Podle tohoto usnesení jsou ruské společnosti s okamžitou platností osvobozeny od povinnosti platit držitelům patentů zaregistrovaným v Rusku nepřátelských zemích. Seznam těchto 48 zemí byl publikován o něco dříve.

Jsou to USA, Kanada, členské země EU, Velká Británie (včetně Jersey, Anguilly, Britských Panenských ostrovů a Gibraltaru), Ukrajina, Černá Hora, Švýcarsko, Albánie, Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Severní Makedonie, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Mikronézie, Nový Zéland, Singapur, Tchaj-wan.

Dosud ruské společnosti platily společnostem ze jmenovaných zemí jisté procento z tržeb – nyní je tato sazba ve všech odvětvích snížena na nulu. Američtí IT giganti vydělávali v Rusku pohádkové sumy z prodeje OS Windows, aplikací Microsoft Office, a ještě více inkasovali majitelé speciálních systémů pro byznys. Počínaje 6. březnem nedostanou nic.

Podle hodnocení zahraničních expertů dnes úhrnná hodnota patentů vydaných jen v USA je ceněna na 6 bilionů dolarů. Patentové právo přinášelo americkým společnostem desítky miliard zisku.

Dalším krokem může být povolení kopírování, imitace a reprodukce jakýchkoli západních vynálezů a technologií s možností udělení ruského patentu takovým (fakticky zkopírovaným) vynálezům.

Tuto praxi použily před několika desetiletími Spojené státy vůči Velké Británii. To připravilo britské společnosti o značný podíl zisku a pomohlo USA vytvořit silný průmysl.

Rusko jediným svým normativním dokumentem anulovalo západní intelektuální vlastnictví. Uvidíme, jak na toto rozhodnutí zareagují západní partneři z nepřátelských zemí…

Překlad: st.hroch 20220309


Komentáře jen na vlastní nebezpečí, Stříž má oči ostříží…

5 23 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
11. 3. 2022 20:16

Chtěli sankce, mají sankce.

Alva
Alva
Reply to  Bety
12. 3. 2022 18:07

Aby jim to nebylo líto. -)))

orinoko
orinoko
13. 3. 2022 7:31

We love továrišč Panděro!!

https://gloria.tv/post/GQ7qEVymftHV2knRZYjwsD9D2

Bandera.jpg