Rusko je ve varu: Další oficiální pokus přepsat dějiny 2. světové války

V Polsku téměř nepovšimnutě prošel rozhovor zdejšího ministra zahraničí v Polském rozhlase, který dostal do varu celé Rusko. Novinář polského rádia Program 1 požádal polského ministra zahraničí Grzegorze Schetynu (promovaného historika, nar. 1963) o komentář na názor, že nepozvání Vladimira Putina na oslavu výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi je příkladem malichernosti. Ministr mu však skočil do řeči: „Možná by bylo lépe řící, že osvobozoval 1. ukrajinský front a Ukrajinci, protože v ten lednový den to byli oni, kdo otevírali brány tábora.“ I když se po chvíli diskuse obrátila jiným směrem a soustředila se na Putinovy schválnosti, rozzlobení Rusové tuhle větu vytáhli na titulní stránky.

Rusové se odmala učí, že to byla Rudá armáda, která osvobodila Poláky a další národy od fašistické okupace. Proto berou slova polského ministra zahraničí jako políček do tváře. Při osvobozování vězňů padlo 231 sovětských vojáků a název „Ukrajinský front“ je odvozen od území, ze kterého armáda přišla do Polska, nikoli od národnosti. Zástupce české ombudsmanky Stanislav Křeček k tomu sarkasticky poznamenal: „To je prostě neuvěřitelné. Jelikož neexistoval za druhé světové války žádný ‚ruský front‘, tak Rusové asi v té válce vůbec nebojovali!“ Ve skutečnosti se tento front skládal ze zbytků armád zničených v průběhu války, které byly zreorganizovány.

Podle historika a archiváře hl. m. Prahy Petra Kreuze byl 1. ukrajinský front vytvořen přejmenováním Voroněžského frontu. „Samotnou Osvětim osvobodila 100. střelecká divize 106. střeleckého sboru 60. armády 1. ukrajinského frontu. Uvedená 100. střelecká divize nesla od července 1944 název Lvovská, avšak proto, že se rozhodujícím způsobem podílela na osvobození Lvova 27. 7. 1944. Byla složena v naprosté většině z vojáků pocházejících z oblasti Archangelska a Vologdy a z Komiské autonomní republiky, tedy ze severu Ruska. V personální skladbě této divize tedy drtivě převažovali Rusové,“ řekl Parlamentním listům Petr Kreuz.

K věci se rázně vyjádřiila i náměstkyně oddělení informací a tisku ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova: „Jsme přesvědčeni, že byste měli přestat zesměšňovat historii a posouvat se v protiruské hysterii až do vyjadřování neúcty k těm, kteří položili své životy za osvobození Evropy. …Nikdo nemá právo manipulovat s památkou vojáků Rudé armády, s využitím toho, že většina z nich se již nemůže bránit a za tato slova jim dát přes hubu! Sergej Lavrov zareagoval takto:  „Komentovat tvrzení ministra zahraničních věcí Polska o tom, že Osvětim osvobodili Ukrajinci, snad ani nelze. Osvětim osvobodila Rudá armáda, ve které byli Rusové, Ukrajinci, Čečenci, Gruzíni, Tataři atd. Pokus rozehrát v této situaci nějaké nacionalistické nálady je naprosto rouhačský a cynický,“ řekl ruský ministr zahraničí.

Do Schetyny se pustili také ruští blogeři, kteří jeho vyjádření označili za ignoranci nebo provokaci. Uživatelé nejfrekventovanější webové sítě VKontakte, ruské verzi Facebooku, píšou, že „Polsko by mělo být znova osvobozeno“, tentokrát od „okupace nevděčného zpátečnictví a historických ignorantů“. Najdete tu i další ostré titulky: „Za chvíli můžou napsat, že ten tábor vybudovalo Rusko“, „Je to Jaceňukova propaganda“, „Ještě nikdy nikdo tak nepoplival sovětského vojáka“ a „Poláci byli vždycky kurvy, je to jejich problém, že nikdy nevědí, komu dát, a tak dají i tomu, komu by nemuseli. A může za to obvykle Rusko.“

Polský ministr zahraničí poté v polském Radiu ZET „upřesňoval“ svoje slova. Řekl, že když mluvil o osvobození tábora Ukrajinci, chtěl podtrhnout, že ho neosvobozovali jen Rusové, ale i představitelé jiných národů, včetně Ukrajinců. Velitelem prvního tanku, který dorazil k branám koncentračního tábora byl podle něj Ukrajinec Igor Pobirčenko. Schetyna slíbil, že v budoucnosti bude své myšlenky vyjadřovat jasněji a tvrdil, že jeho slova nebyla protirusky zaměřena. Vyjádřil překvapení nad „nervózní“ reakcí Ruska na jeho vyjádření, která je prý ovlivněna rusko-ukrajinským konfliktem a vysvětlil ji takto: „Rusové chtějí ukázat, že dědictví Rudé armády a obětí vítězství nad fašismem patří pouze Rusku.“

Po skandálních Jaceňukových výrocích o sovětském vpádu na Ukrajinu a do Německa za 2. světové války tady máme dalšího přepisovače dějin. Hnědý mor dorazil do Varšavy.

Zdroje:

Newsweek.pl

Parlamentní listy

Vzgljad

Námět: Rado Miko

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dolmen
Dolmen
24. 1. 2015 13:03

Hnědý mor dorazil i do ČR a konkrétně do ČT, vždyť podle tohoto mediálního sračkometu začala WWII 17.9.1939 vpádem SSSR do Polska. A bude hůř, pomalu začíná hnědnout celá EU.

peter.
24. 1. 2015 13:22

Dolmen napsal

Hnědý mor dorazil i do ČR a konkrétně do ČT, vždyť podle tohoto mediálního sračkometu začala WWII 17.9.1939 vpádem SSSR do Polska. A bude hůř, pomalu začíná hnědnout celá EU.

Možno očakávať,že čo nevidieť obnoví v Čechách svoju činnosť hnutie “ Vlajka“ a na Slovensku zase HSĽS (Hlinkova slovenská ľudová strana) aj s POHG.

Sio
Sio
24. 1. 2015 13:25

Obávám se, že hnědý mor už ve Waršavě p nějakou dobu je. Jen praskl jeden z hnisajících vředů.

jaa
jaa
24. 1. 2015 14:28

Ach ten čestin…..
Rusové se odmala učí, že to byla Rudá armáda, která osvobodila Poláky a další národy od fašistické okupace
Má to snad znamenat, že se neučí pravdu, že to snad bylo jinak?????

Béda
24. 1. 2015 14:45

jaa napsal

Ach ten čestin…..
Rusové se odmala učí, že to byla Rudá armáda, která osvobodila Poláky a další národy od fašistické okupace
Má to snad znamenat, že se neučí pravdu, že to snad bylo jinak?????

Podle posledních archeologických výzkumů Poláky osvobodili Banderovci.

Béda
24. 1. 2015 15:51

…Čínsky a západný rating Podľa západných médií je jedným z hlavných argumentov v neprospech Ruska hodnotenie jeho ratingu západnými ratingovými agentúrami. Pravidelne zaznievajú informácie, že americké ratingové agentúry znižujú hodnotenie Ruska a zaraďujú ho niekde medzi „béčka“. Lenže tento pohľad západných ratingových agentúr nezdieľa zďaleka celý svet, najmä nie Čína. V našich médiách sa o tom nesmie písať, ale napr. najvýznamnejšia čínska ratingová agentúra Datong priznáva Rusku dosť vysokú úverovú dôveryhodnosť a udelila mu hodnotenie A: http://chartsbin.com/view/2153 . Aj čínska vláda prejavuje značnú dôveru v ruský rubeľ a rozhodla sa dokonca podporiť jeho používanie v obchode medzi Ruskom a Čínou:… Číst vice »

cnemo
24. 1. 2015 16:42

Přepisování historie je oblíbená činnost našich demokratů. Pokud šlo o bombardování Drážďan, tak to šlo beztrestně, Němce zastrašili lehce. Ale plácnout takovou pitomost Rusům, to bych nezkoušel:)

peter.
24. 1. 2015 17:08

Litva sa chystá na vpád Rusov.Dôležité rady na prežitia vpádu.:
http://www.chelemendik.sk/Ministerstvo_obrany_Litvy_Ak_vtrhnu_Rusi_surne_ochorejte_301062941.html

Sio
Sio
24. 1. 2015 18:29

Mám tady klenot. Je ale k mé lítosti asi jen pro ty, kdo rozumí poezii, umí rusky a rozumí Rusku. Snad se bude líbit i dalším, to nevím …
https://www.youtube.com/watch?v=0Tw3Nl7EJn4&list=PLDF596D3CD253A509&x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534

mirror
mirror
24. 1. 2015 19:09

Sio napsal
Mám tady klenot.

To žádný klenot není. Máte nějakou mladou pohlednou zpěvačku?

mirror
mirror
24. 1. 2015 19:14

Sio napsal
Snad se bude líbit i dalším, to nevím …

Typická pátá kolona
https://www.youtube.com/watch?v=f1J5WnVagbQ&index=3&list=PLDF596D3CD253A509

Že lidé za svobody umírali hlady tomu chlapovi nevadilo!