Jak na zaměstnance

Člověk se pořád učí a někdy je to šok.

Dnes jsem se dozvěděl o dvou „zajímavých“ metodách, jak „vydrbat“ se zaměstnancem.

Asi nejhorší ustanovení pro zaměstnavatele je odstupné při propouštění. Zaměstnancům se to jistě líbí, nicméně velká výše odstupného celkem blokuje pracovní trh a vyhrocuje vzájemné vztahy. Některé firmy tak prý nutí nově nastupující pracovníky současně s pracovní smlouvou podepsat i výpověď bez datumu. To pak firma doplní podle potřeby.

Docela zajímavý byl pro mne popis „hmotné zodpovědnosti“ v některých supermarketech. Mají ji všichni do poslední prodavačky a když manko přestoupí firmou stanovenou normu, rozdělí se mezi zaměstnance podle dohodnutého klíče, třeba podle výše platu. Dodejme, že v těchto firmách jsou odbory, a že v případě soudního řešení by firma s velkou pravděpodobností prohrála, protože nevytvořila podmínky (ani nemohla), které by umožnily mít nad svěřeným majetkem účinnou kontrolu. Vše je založeno na prostém strachu.

Přiznám se, že na popis metod, jak si smluvně ošetřit „pokladní na telefon“, volanou do práce ad hoc na počet hodin a v čase, který firma právě potřebuje nebo jak jim nařizovat přesčasy i nad zákonný rámec, jsem neměl žaludek. Podobné technologie těžby „lidských zdrojů“ jsou docela odporné.

Obvykle se pohybuji v oborech, kde si zaměstnavatelé svých zaměstnanců váží, už jen proto, že není tak jednoduché je nahradit. Nebo možná proto, že tvůrčí práci nejde dělat v kolektivu, který se navzájem nenávidí. Technici, montéři, kvalifikovaní dělníci, specializovaní obchodníci, řemeslníci, pracující manageři. Tam je podobný přístup nemyslitelný. Ani jsem netušil, že něco podobného je u nás možné a nezajímá to ani stát, a kupodivu ani odbory. Nevím, jestli takové otroctví bylo přesně to, za jsme v 89 zvonili klíči. Každopádně lidská důstojnost měla za onoho zločinného režimu větší cenu.

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dolmen
Dolmen
24. 1. 2015 13:00

A proč si myslíš cnemo, že ten minulý režim byl zločinný? Právě proto, že v něm lidská důstojnost ještě něco znamenala.

Béda
24. 1. 2015 13:05

Tak jsem si vyslechl v rozhlase kritiku EU na margo pracovněprávní praxe v ČR. Slovutným byroratům se nelíbí výše nadčasů a jejich nemožnost náhrady dobou odpočinku. Nic proti tomu, ale proč se jim taky nelíbí rozdíl v pracovním odměňování za stejnou práci a stejný výkon v různých členských zemích?

Am2
Am2
24. 1. 2015 13:17

Pokud tyto informace nezverejnite na blog.idnes, parlamentni listy nebo jinem velkem serveru, ktery mesicne ctou statisice lidi a urednici, tak se o tim opravdu nikdo zabyvat nebude.
A budete muset prekonat odpor zaludku o tom psat. Urednik s tim muze pomovci jen kdyz ma co nejvic konkretnich informaci.

Petrpavel
Petrpavel
24. 1. 2015 13:37

Dolmen : není co dodat. Přesné“.
Am2 : žádný blog nic nezmůže. Tak nám to bylo vnuceno, my souhlasili nebo mlčeli, tak si to musíme spapat. Volby snad ukazují nějakou naději na změnu? Takhle to jednoduše bude, pouze se přitvrdí až bude hospodářský hůř. A ono díky politice „našich“ vlád bude…

mirror
mirror
24. 1. 2015 13:55

Béda napsal
Nic proti tomu, ale proč se jim taky nelíbí rozdíl v pracovním odměňování za stejnou práci a stejný výkon v různých členských zemích?

Bédo, kdo myslíte má ten problém nespravedlivého odměňování vytáhnout z hranic východoevropských členů EU na veřejnost, aby se tím evropská komise zabývala? Žijeme v tzv. zastupitelské demokracii a máme svoje zástupce. Někteří jsou vlivnější a druzí patří k trpěným menšinám. Koho byste úkolem směřujícím k odstranění diskriminace pověřil?

mirror
mirror
24. 1. 2015 14:03

cnemo se mýlí. Vydírat lze nekvalifikované pracovníky, ale také inženýry a techniky s vysokou kvalifikací. Před pár léty jsem potkal známého, který byl vedoucím úseku technologie velké firmy. Trápilo ho, že musí propustit 30 lidí z 80. V podniku pracovali někteří ještě za komunistů. Jestliže se jedná o velkou firmu, technik nebo inženýr se specializuje tak úzce, že novou stejně kvalifikovanou práci s vysokou pravděpodobností nenajde.

Svoboda
Svoboda
24. 1. 2015 15:27

mirror napsal cnemo se mýlí. Vydírat lze nekvalifikované pracovníky, ale také inženýry a techniky s vysokou kvalifikací. Před pár léty jsem potkal známého, který byl vedoucím úseku technologie velké firmy. Trápilo ho, že musí propustit 30 lidí z 80. V podniku pracovali někteří ještě za komunistů. Jestliže se jedná o velkou firmu, technik nebo inženýr se specializuje tak úzce, že novou stejně kvalifikovanou práci s vysokou pravděpodobností nenajde. Přesně tak. Ale v článku je těch naivit více. Psát o tom, jak odstupné „blokuje pracovní trh“… Svatá prostoto… Drtivá většina odcházejících ( či odejitých ) lidí na odstupné většinou nemá nárok… Číst vice »

Svoboda
Svoboda
24. 1. 2015 15:36

Jinak podobných, podrazů je dnes mnohem víc, než cnemo vůbec tuší. Začne to neproplacením vstupní prohlídky, pak neposkytnutím pracovního oděvu, rukavic ani obuvi ( včetně dělníků ) a pokračuje to naložením tolika práce ( nebo jejím špatným načasováním ), že ji za běžnou směnu absolutně nejde stihnout, takže denně zůstáváte hodinu, dvě na neplaceném přesčase, protože oficiálně „nebyl nařízen“. Pokud nezůstanete a práci nedoděláte, jste označen za lenocha a postihován na osobním, případně propuštěn.

cnemo
24. 1. 2015 16:39

Svoboda napsal Psát o tom, jak odstupné „blokuje pracovní trh“… Svatá prostoto… Drtivá většina odcházejících ( či odejitých ) lidí na odstupné většinou nemá nárok a i kdyby ho dostali, tak je jim o jeho výši krácena podpora. Vysoké odstupné je opravdová hloupost opravdu zostřuje vztahy. Proto se vymýšlejí nesmyslné „vytýkací“ dopisy a další finty. Protože práce zaměstnance ve výpovědi je nesmysl, stojí jeden regulérní odchod zaměstnance s průměrným platem okolo 170 tis. Kč (5 platů). Dalším důsledkem je vyhýbání se pracovním poměrům na dobu neurčitou. Nakonec to stejně odnesou zaměstnanci. A statutář by při vstřícném postupu mohl být obviněn,… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
24. 1. 2015 16:50

cnemo, příliš jste se vžil do pozice přejímače a hlásné trouby liberálně-demogratyckých nesmyslů ve vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel. Myslíte to možná dobře, ale pro poučení si přečtěte starší texty zákoníku práce. A především si uvědomte : zákoním práce byl kdysi dávno nucen dodržovat zaměstnavatel i zaměstnanec, nejenom jako teď ten kdo tahá za kratší konec : zaměstnanec. Z toho je potřeba vycházet při každém rozboru. Vybřednout ze stávajících mainstreamových schemat.

Sio
Sio
24. 1. 2015 17:24

mirror napsal cnemo se mýlí. Vydírat lze nekvalifikované pracovníky, ale také inženýry a techniky s vysokou kvalifikací. Před pár léty jsem potkal známého, který byl vedoucím úseku technologie velké firmy. Trápilo ho, že musí propustit 30 lidí z 80. V podniku pracovali někteří ještě za komunistů. Jestliže se jedná o velkou firmu, technik nebo inženýr se specializuje tak úzce, že novou stejně kvalifikovanou práci s vysokou pravděpodobností nenajde. No, s tou úzkou specializací bych to zase tak nepřeháněl. Někdy musíte měnit specializaci i v rámci firmy, aniž o práci příjdete, nelze jen tak zůstat rukodělným ševcem, když Baťa seká cvičky.… Číst vice »

Svoboda
Svoboda
24. 1. 2015 17:44

Cnemo, Vy snad máte problém s pochopením psaného textu, nezlobte se na mě. Píšu, že DRTIVÁ VĚTŠINA lidí nedostane odstupné vůbec ŽÁDNÉ ( a i kdyby, tak na tom stejně nic nevydělají ) a Vy znovu točíte svůj kolovrátek o tom, jakým je hrozným zlem „vysoké odstupné“… Bydlíte v ČR nebo píšete ze zahraničí ? To se normálně ptám, neberte to jako rýpání.
Tady je aktuálně 58 739 míst pro 541 914 lidí ( údaj z prosince 2014 ). Vypadá takhle „zablokovaný pracovní trh“ ?

Sio
Sio
24. 1. 2015 18:56

Svoboda napsal Cnemo, Vy snad máte problém s pochopením psaného textu, nezlobte se na mě. Píšu, že DRTIVÁ VĚTŠINA lidí nedostane odstupné vůbec ŽÁDNÉ ( a i kdyby, tak na tom stejně nic nevydělají ) a Vy znovu točíte svůj kolovrátek o tom, jakým je hrozným zlem „vysoké odstupné“…Bydlíte v ČR nebo píšete ze zahraničí ?To se normálně ptám, neberte to jako rýpání. Tady je aktuálně 58 739 míst pro 541 914 lidí( údaj z prosince 2014 ).Vypadá takhle „zablokovaný pracovní trh“ ? Odstupné je skutečně problémem, hlavně pro menší zaměstnavatele. Musí buď riskovat, nebo si během „pracovní stáže“ zaměstnance… Číst vice »

cnemo
24. 1. 2015 19:33

Svoboda napsal Cnemo, Vy snad máte problém s pochopením psaného textu, nezlobte se na mě. Píšu, že DRTIVÁ VĚTŠINA lidí nedostane odstupné vůbec ŽÁDNÉ ( a i kdyby, tak na tom stejně nic nevydělají ) a Vy znovu točíte svůj kolovrátek o tom, jakým je hrozným zlem „vysoké odstupné“…Bydlíte v ČR nebo píšete ze zahraničí ?To se normálně ptám, neberte to jako rýpání. Tady je aktuálně 58 739 míst pro 541 914 lidí( údaj z prosince 2014 ).Vypadá takhle „zablokovaný pracovní trh“ ? Pane Svobodo já jsem rozuměl, co jste napsal. Jen Vám vysvětluji, proč je to problém a proč… Číst vice »

cnemo
24. 1. 2015 19:36

Sio napsal
Na rozdíl od cnema si myslím, že je odstupné v pořádku. Nic ale zaměstnavateli nebrání začít se smlouvou na 1 rok a pak dát smlouvu na dobu neurčitou, pokud mu zaměstnanec za to stojí.

Přesně tak se to dělá.

cnemo
24. 1. 2015 19:37

Svoboda napsal
Bydlíte v ČR nebo píšete ze zahraničí ? To se normálně ptám, neberte to jako rýpání.

Bydlím a zaměstnávám v ČR

Bety
Bety
24. 1. 2015 20:07

Tedy zkusil vůbec někdo z vás pracovat na pozici dělníka? Já ano. Nemáte vůbec žádná práva!!! Buď vás zaměstnaji přes agenturu a o její provizi máte pak nižší už tak mizerný plat, nebo když se osvědčíte a máte štěstí, tak vás zaměstnají na dobu určitou a než by pak přešli na dobu neučitou, tak vás raději rovnou vyhodí a co to tam melete o zdravotních prohlídkách? Ani nápad, že by vám někdo ten poplatek proplatil!!!A promiňte, ale manažeři jsou parta debilů, kteří jen vymýšlí, jak urychlit výrobu na váš účet. Pracovala jsem v podniku, kde byly u strojů manuály. Podle… Číst vice »

Bety
Bety
24. 1. 2015 20:18

V létě padáte na hubu vedrem, protože u stroje je až 5O stupňů, v zimě pokud máte smůlu a stroj je blízko u vrat tak celý den mrznete, protože v hale sice klimatizace je, ale je moc drahá, takže se nepouští. a k tomu od mistra nahoru na vás všichni koukají jak na „spotřební materiál“. A vy tady akademicky řešíte nějaké nedostatky a „flákače“. jděte mi s tím na kolo!!!!!!!!!!!!!

idiotronic
24. 1. 2015 20:36

Nejen pokladní na telefon. I doplňovače zboží do regálu (inzerát ze Seznamu.cz)
Podrobně: 45 minut placených smluvní sazbou, potom volno náhodné délky, neplacené.A tak dokola.

Bety
Bety
24. 1. 2015 20:45

Ještě jsem zapomněla říct, že pokud už došlo k tomu, že jste pracovali s jinými lidmi na lince bylo zakázáno spolu mluvit – pokuta 5OO Kč, bylo zakázáno strčit něco do pusy – pokuta, bylo zakázáno pouštět si z přehrávače hudbu – opět pokuta 5OO Kč a zkuste dělat na noční maximálně mechanickou práci, za chvíli z toho začnete blbnout, já to řešila tak, že jsem si v duchu zpívala – kdybych to zkusila nahlas, pracovala bych celou směnu zadarmo!

r.m.
r.m.
24. 1. 2015 20:47

Inspektorát práce: Podáte podnět ke kontrole. Inspektorát vám pak dá poučení, kde se píše, že se zavazuje do TŘÍ měsíců tam provést kontrolu. Když za vás manager podepíše výpověď inspektor to musí akceptovat, protože nesmí požádat o kontrolu pravosti podpisu. Odstupné, zrušení poměru, když vám nezaplatí nebo nemocenská: Zaměstnavatel vás odhlásí ze sociálního pojištění několik měsíců zpětně. A ČSSZ? Srazí paty, akceptuje to a nezaplatí nemocenskou. Odhlásit vás mají do 8 dnů po výpovědi, ale sankce za to je minimální. Toleruje se odhlášení až dva roky zpětně. Tohle by mělo MPSV změnit. Ale s tou krávou Tominovou se to určitě… Číst vice »

r.m.
r.m.
24. 1. 2015 20:52

cnemo napsal
jeden regulérní odchod zaměstnance s průměrným platem okolo 170 tis. Kč (5 platů)

Ty někomu platíš průměrnou mzdu ty trolle? Jen pindáš.

cnemo
24. 1. 2015 21:13

r.m. napsal
Ty někomu platíš průměrnou mzdu ty trolle? Jen pindáš.

? Ano, je na tom něco špatně?

PPK
PPK
24. 1. 2015 21:17

r.m. napsal Tohle by mělo MPSV změnit. Ale s tou krávou Tominovou se to určitě nestane. Je toho víc na samostatný článek. Dovoluji si zdvořile poznamenat, že jak článek, tak diskuse se sice zabývají zevrubným popisem nejrůznějších detailních následků soudobé praxe uplatňování pracovního práva, ale nikterak není hledána systémová příčina tohoto existujícího stavu, natož pak její eliminace. Je totiž na pováženou, zda v tomto čase v ČR ještě vůbec nějaké pracovní právo existuje tak, aby spravedlivě regulovalo jak právní postavení zaměstnavatelů, tak i jejich zaměstnanců. Lze proto celkem spolehlivě odhadnout, že diskuse vedená v tomto módu rozhodně k žádnému konstruktivnímu… Číst vice »

Sio
Sio
24. 1. 2015 21:24

@Bety: věřím vám, mám dost podobných informací, i když zprostředkovaně. O soucit asi nestojíte, ale soucítím. Za socíku jsem si kolikrát říkal, proč jen jsem dělal vysokou, když mám 2/3 průměrného platu. To asi dělníci ani nevěděli. Teď to samozřejmě už vím, situace se dost brutálně otočila. Především pro lidi nekvalifikované a nějak handicapované. Myslím, že i cnemo to dobře ví a nijak to nepopírá, je na vaší straně, ale pod tlakem reality. Co je na tom největší paradox? Že mladým to nedochází. Potřebovali by rok v takové práci, jak popisujete a to by pak měli sakra motivaci se něco… Číst vice »

PPK
PPK
24. 1. 2015 22:58

Sio napsal @Bety: věřím vám, mám dost podobných informací, i když zprostředkovaně. O soucit asi nestojíte, ale soucítím. Za socíku jsem si kolikrát říkal, proč jen jsem dělal vysokou, když mám 2/3 průměrného platu. To asi dělníci ani nevěděli. Teď to samozřejmě už vím, situace se dost brutálně otočila. Především pro lidi nekvalifikované a nějak handicapované. Myslím, že i cnemo to dobře ví a nijak to nepopírá, je na vaší straně, ale pod tlakem reality. Co je na tom největší paradox? Že mladým to nedochází. Potřebovali by rok v takové práci, jak popisujete a to by pak měli sakra motivaci… Číst vice »

Bety
Bety
24. 1. 2015 23:40

Sio, já fakt nestojím o soucit. Jen jsem chtěla poukázat na to, že zákoník práce je v dnešní „demokratické“ době opravdu jen cár papíru a žádné kosmetické úpravy tento stav nezlepší. Do roku 89 jsem pracovala jako dietní sestra a pak jako knihovnice /mám dvě maturity/ a musím říct, že se mi téměř v každém zaměstnání přihodila ta nehoda, že mi „bouchly saze“ a seřvala jsem svého šéfa. Ať se dnes říká cokoli, žádné následky to pro mne nemělo, a to proto, že jsem byla v právu. O blbosti jsem se nehádala, to nestálo za to. Tento systém ale lidi… Číst vice »

mirror
mirror
24. 1. 2015 23:43

Sio napsal
Za socíku jsem si kolikrát říkal, proč jen jsem dělal vysokou, když mám 2/3 průměrného platu.

To vás nenapadlo, že pro podnik mohla být práce dělníka potřebnější než vase? Co si pamatuji, tak po škole málokdo věděl, co chce v oboru konkrétně dělat. Mohl se stát konstruktérem nebo provozákem. Jestliže se mladý inženýr rychle zapracoval, jeho plat překročil rychle také plat dělnický.

Petrpavel
Petrpavel
25. 1. 2015 1:23

Bety napsala : „…současný stav berou jako hotovou věc, o které se nediskutuje. Neříkám, na blbce narazíte v každém systému, ale tehdy jsem se mohla úspěšně bránit, dnes – v době svobody- musíte jen držet hubu. …“. PPK napsal : „…ti, kteří ideologicky rozhodovali podle č.4 Ústavy, tak i nutně věděli, že za stát a sociální situaci v něm – a to opakuji – mají zodpovědnost. Řekl bych, že obzvláště dnes je to pro mnohé lidi překvapující, ač jednoduché, poznání tehdejších politických vztahů. ..“ Jsou věty, které do kamene tesat. Tyhle mezi ně patří. A zatím si je tady přečte… Číst vice »

r.m.
r.m.
25. 1. 2015 9:09

Jak zaměstnance nepřihlásitke zdravotnímu pojištění:
Protože samotnou pracovní smlouvu pojišťovny nepokládají za důkaz pracovního vztahu stačí platit v hotovosti a nevydávat výplatní pásky.