Rusko nahradí Litvu v tranzitu draselných hnojiv z Běloruska

O tom, že po Rusku a Číně si „Baťka“ Lukašenko osvojil asymetrická opatření vůči nepřátelsky naladěným Pobalťanům, svědčí níže uvedený případ.

Bělorusko se rozhodlo investovat do rozvoje ruských přístavních zařízení pro tranzit umělých hnojiv. Analytici společnosti FBA „Ekonomika Segodňa“ analyzovali, jak náklady na dopravu ovlivní příjmy zástupců průmyslu.

Vysoká cena komodity umožňuje vyšší výdaje.

Obchod s draselnými hnojivy je již 15 let jedním z nejvýnosnějších, protože světové ceny tohoto produktu jsou na vysoké úrovni, uvedl zástupce generálního ředitele Centra pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy Vladimir Salnikov.

„Náklady na výrobu takového zboží v Ruské federaci jsou velmi nízké, protože ve skutečnosti rozpracovaná surovina skončila bůhvíproč ve zpracovatelském průmyslu, ačkoli její místo by mělo být v těžebním průmyslu,“ říká Salnikov.

Odborník upozorňuje, že činnost podniků zaměřených na tento produkt má v zemi minimální zdanění. Tam, kde ropné společnosti platí přibližně 50 %, platí podnik zabývající se draselnými hnojivy 10-15 %.

„Vytvoření nových překladišť produktů v Rusku Běloruskem bude pro náš stát ekonomicky výhodné, protože země a několik dalších hráčů tvoří globální trh s hnojivy, po kterých je poměrně vysoká poptávka“, tvrdí Salnikov. Podle tohoto experta„nevznikají v tomto odvětví velké náklady a doprava hraje jen malou roli. Náklady na logistiku se v tomto projektu sice zvýší, ale ne natolik, aby nás připravily o významnou část zisku“.

Rusko nahradí Litvu v tranzitu hnojiv z Běloruska

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že Rusko poskytlo zemi platformu pro vybudování infrastruktury pro zpracování draselných hnojiv.

Hlava státu upřesnila, že projekt je realizován prostřednictvím soukromých investic z Běloruska, a předpokládá, že práce na stavbě budou zahájeny do jednoho roku. Zároveň počítá s podporou Ruské federace při vydávání povolení, aby nedocházelo ke zpoždění.

Minsk doufá, že problém vyřeší odmítnutí Litvy povolit tranzit běloruských draselných hnojiv přes přístavy prostřednictvím ruských námořních přístavů. Prezident země však upozorňuje na nedostatek potřebných zařízení.

Objem ročních dodávek z Běloruska činí 12 milionů tun a pro zajištění normálního tranzitu se Bělorusko rozhodlo investovat do rozvoje ruských přístavních zařízení. Ruská federace se nyní stane hlavním překladištěm tohoto typu výrobků.

Omezení nemají vliv na hlavní trh

Evropské země a USA neuznaly výsledky voleb v Bělorusku a v srpnu 2021 zavedly nové sankce proti tamním úřadům. Většinou se jednalo o osobní omezení, která se týkala prezidenta, úředníků, bezpečnostních pracovníků a soudců.

Objevila se však i ekonomická omezení, jako například zákaz vývozu hlavní běloruské komodity, umělých hnojiv, do evropských zemí. Bělorusko má v této kategorii výrobků 20% podíl na světovém trhu.

EU však není hlavním trhem pro chemické výrobky z této země. Více než polovina nákupů připadá na Brazílii, Čínu a Indii, které se k západním sankcím nepřipojily.

Omezení se nedotkla ani vývozu nejoblíbenějšího hnojiva na světě, chloridu draselného. Podle Eurostatu činil prodej Západem sankcionovaných výrobků v roce 2020 140,5 miliardy eur.

Zdroj: Ekonomika Segodnja

Překlad: st.hroch 20200209

5 17 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
10. 2. 2022 17:21

Elizabeth Mary Trussová (nepřechýleně: Truss, * 26. července 1975) je britská politička, od roku 2019 ministryně pro ženy a rovné příležitosti a od roku 2021 ministryně zahraničních věcí ve vládě Borise Johnsona. Jako členka Konzervativní strany působila v různých vládních funkcích za premiérů Davida Camerona, Theresy Mayové a Borise Johnsona. Tak tahle paní se před časem vyjádřila, že budou zásobovat své pobaltské spojence přes Černé moře :-) a nyní na návštěvě v Rusku prohlásila, že Británie nikdy neuzná suverenitu Ruska nad Rostovskou a Voroněžskou oblastí. :-) Z toho byli všichni tak trochu paf, tak potom vysvětlila dodatečně, že se domnívala,… Číst vice »

g.hrosik
g.hrosik
Reply to  Irena
10. 2. 2022 19:14

Nojo, už jsem to jinde komentoval, že si opakovaně naběhla ještě na odporu ukrajinského národa proti nájezdům Mongolů a Tatarů … Je to úroveň!

Alva
Alva
Reply to  Irena
10. 2. 2022 20:16

To jako že NÁŠ pirátský ministr zahraničí je až druhý???
To by vypadalo na genderovou diskriminaci naruby.

Bety
Bety
Reply to  Irena
10. 2. 2022 21:16

Inu úroveň je úroveň. A protože tohle zdaleka není první případ, kdy nám ji vzdělaný a pokrokový Západ předvedl, vypadá to, že je jaksi všobecně ….
A u nás, jak jinak, jedou naši „lídři“ na stejné vlně, říká se tomu tuším nivelizace.

g.hrosik
g.hrosik
Reply to  Bety
11. 2. 2022 9:15

… spíš negativní personální výběr…

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 2. 2022 7:19

Lavrov ji měl vyfuckovat Severním Irskem.

Irena
Reply to  Irena
11. 2. 2022 11:34

Z Internetu: https://smotrim.ru/article/2675810?utm_source=sidebar Jak to bylo – kdo nechce mluvit s Lavrovem, s tím si promluví Šojgu?  —- Mimochodem, Lavrov zřejmě poprvé na té tiskovce použil slovo Anglosasové a to hned třikrát! Nevím, jaký znak ještě chtějí dostat… (od 18. min) https://www.youtube.com/watch?v=HBR0sb–VcM A poslechněte si to od 17 min. ještě před Anglosasy tam setřeli MGU, že přijalo tu opici z Británie… Pravda o kus dál jim to profesor vrátil s tím, že když takto nastaví pravidla financování, tak co čekají? Tj. učitelé to musí dělat, aby splnili své finanční plány… Ne že by se o tom už dřív nemluvilo, ale… Číst vice »

Irena
11. 2. 2022 6:45

V Donbasu byla zjištěna přítomnost teroristů ze Sýrie a Libye. Nedávné lety tureckých letadel na Ukrajinu souvisí s přesunem velkých oddílů bojovníků a protureckých teroristů na Donbas z takových států jako Sýrie a Libye. Informaci o rozmístění džihádistů v regionu potvrdil i ředitel ruské Služby vnější rozvědky Sergej Naryškin. Přesný počet bojovníků přesunutých na Donbas není upřesněn. Může se jednat o stovky či dokonce tisíce teroristů, přičemž jejich úkolem by nejspíše bylo zmocnit se obcí a měst. K dnešnímu dni jsou informace o tom, že na Donbasu se může nacházet až 200 amerických žoldáků, několik stovek žoldáků z evropských států (Francie, Polsko a další), a také… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 2. 2022 7:17

Nejlepší čas pro obsazení kapsy v oblasti syrského Idlibu. Erdragon stejně dohodu nedodržuje, tak na co čekat.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
11. 2. 2022 9:14

Turek žoldáky IS podědil jejich otcovským stažením do Iddibu.
Vzápětí mu ale došlo, že mohou být snadno preplaceni a nebezpeční i Erdoganovi.

Tak je rozesílá podle svých představ a potřeb do všech špinavých konfliktú co kde jsou a doufá, že se jich tak postupně zbaví.

Re orinoko – jenže Turecko zase komplikuje kurdsko – americké naftové spojenectví ….

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
11. 2. 2022 10:05

Mně erdragon zase komplikuje trávení. S ohledem na jeho dronove angažmá na Haliči bych neváhal. On si dokonce myslí, že by Halič mohl ovládat. Ovšem s Bayraktary jsou problémy. Po přistání na haličském krtinci jim zmusejí opravovat podvozek.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
11. 2. 2022 15:37

Turecko bývala staletí skutečná velmoc – a s těakovými je to těžké.
Nemohou zapomenout – stejně jako ta velmoc nad níž Britské slunce nezapadalo.

Někdo napsal: Francouze přestalo bavit válčení po Napoleonovi, Němce po Hitlerovi …

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
12. 2. 2022 11:35

comment image

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
11. 2. 2022 13:08

BTW… mám velmi zvláštní poCITY. Někdy nevím, jestli už nejde o cvokhaus. Noví Led Zepp. Doporučila Trubka. Neuvěřitelné:

https://www.youtube.com/watch?v=aJg4OJxp-co

g.hrosik
g.hrosik
Reply to  orinoko
11. 2. 2022 9:16

Řekl bych, že Moskva s něčím podobným počítá…

Irena
11. 2. 2022 11:17

Ta čúza už zase zvyšuje základní úrokovou sazbu, měli by jí už konečně odtamtud vykopat i se všema těma liberálníma zadkama…

https://www.kommersant.ru/doc/5215215?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 2. 2022 11:48

Osobně hodlam zvýšit sázky. I ruský občan musí šetřit. Dodnes jsem nepobral, proč Rusové živí svojí turistikou takové smradlavé adresy jako jsou – Turecko, Španělsko, IzraHELL, Francie, Japonsko a ZAPADakov vůbec. U mě dobrý. Jestli chtějí, tak Egypt, Alžírsko, SvyCARSKO, Činu, Andoru, Itálii a Mordor.
Jen ať se soudružka tumluje. Ona stejně jen vyhuluje. Stejně jako jurska šílená Šilerová.

orinoko
orinoko
11. 2. 2022 12:18

Kristova noho, já lidi miluju, byť jsem poněkud zmaten. Jakási žena kdesi se mnou cosi sdílí. Nezkusene jsem poklepal na něco, a tu nastoj – na Haliči někdo v jejich televizi prohlásil, že covid je chemický útok na lidstvo. Ty lidi tam možná nejsou tak úplně ztraceni.

Gatta
Gatta
11. 2. 2022 16:13

Kacířský dotaz – bez legrace. Pořád slyšíme a čteme „sankce sem – sankce tam“ …

Mohl by (mi) tedy někdo vysvětli co to ty sankce ve své podstatě jsou a ajakými pravidly se řídí ???

Pochopitelně si o tom myslím svoje, ale tak nějak „ABY BYLO JASNÉ O CO VLASTNĚ JDE“

Ten pojem SANKCE používáme, a vlastně přijímáme, příliš samozřejmě aniž bysme si uvědomovali skutečnou podstatu věci.

Last edited 1 rok před by Gatta
Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 2. 2022 17:18

comment image

Irena
11. 2. 2022 17:33

Splní česká vláda svůj mezinárodní závazek?
https://kob-forum.eu/2022/02/11/splni-ceska-vlada-svuj-mezinarodni-zavazek/

Naši politici mají plnou hubu demokracie, a jak je pošlapávána na Ukrajině nevidí? To oslepli? Jen pár příkladů z poslední doby – nezákonný zákaz činnosti hned tří televizních opozičních kanálů, kriminalizace opozičního politika, zákaz používání ruského jazyka… To je vám málo?

Last edited 1 rok před by Irena
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
11. 2. 2022 17:54

Kvalitních 100 vteřin: Čínská celnice zbavila Norsko dopingu :-)

https://politikus.ru/video/140203-kitayskaya-tamozhnya-lishila-dopinga-sbornuyu-norvegii.html

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Botičky od Diora
12. 2. 2022 11:14

comment image

Aleš
Aleš
Reply to  Irena
12. 2. 2022 0:46

Euroatlantský jazyk slovem demokracie vyjadřuje totožný význam slova rusofobie a slovem demokratický protislovanský. K těm, co mluví stejně, svoje závazky plní dokonale a jsou je odhodláni plnit do posledního Čecha, Slováka, Ukrajince… a vlastně kohokoliv, kdo se jim stane jen spotřebním materiálem. Naši podpindosníci jsou stejně opovrženíhodni jako ti ruští. U nás to má jednu nevýhodu, jsou početně mnohem silnější. A život mezi nimi občas vyžaduje si dát do trumpety, aby se z nich jeden nepomát.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
12. 2. 2022 11:43

comment image

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
13. 2. 2022 9:01

Euroatlantisté potřebují válku i z jiného důvodu. Připravují se soudy s Covidovou mafií a vypadá to na velkou věc, už se rozjíždí toto“

https://rumble.com/vuc53x-grand-jury-soud-veejnho-mnn-den-1..html

a pak v USA ohledně toho, jaké škody byly napáchány s tím „očkováním“ v americké armádě. Tady toho člověka, který vede tu Grand Jury, bych bral vážně. Je to ten, který před pár lety málem položil Volkswagen…

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 2. 2022 19:26

První pilotka stíhačky F-35 na světě havarovala s letadlem při svém prvním letu…

comment image