Alexej Leonov odmítl zvěsti o tom, že američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin nepřistáli na Měsíci.
„Sledovali to specialisti, včetně mě, a naše lunární skupina je zajedno v tom, jak to proběhlo. Bormanův let s obletem, přistání, a také Apollo 13,“ řekl Leonov.
V komentáři webu televize „Zvězda“ objasnil letec-kosmonaut a dvojnásobný hrdina Sovětského svazu, že část záběrů o letu Armstronga a Aldrina na Měsíc byla skutečně dotočena ve studiu. Bylo to však uděláno jen pro to, aby diváci mohli vidět „průběh akce od začátku do konce“. Skutečné snímky začínají poté, co Armstrong nainstaloval vysoce výkonnou anténu pro přenos signálu na zemi.
„Kdo natočí otevření poklopu zvenčí, když tam, na Měsíci, nikdo není?“, vysvětluje Leonov, proč bylo nutné dotočení záběrů výsadku.
Filmové záběry přistání amerických astronautů na Měsíci vyvolávají spory už několik desetiletí. Zvěsti o falzifikaci letu se rozšířily poté, co vdova amerického režiséra Stanley Kubricka řekla, že Nixon nadšený jeho filmem „2001: Vesmírná Odyssea“ požádal tohoto režiséra, aby natočil let amerických kosmonautů na Měsíc.
„Ke Kubrickově ženě přišli novináři a ona jim řekla: Ano, těžce pracoval, když vytvářeli film ‘Přistání na Měsíci’. Tak to doslova řekla. A tohle (zvěsti o zfalšování přistání na Měsíci) jsou spekulace. O tom, že vlajka se třepotala, a přitom tam není vítr. Vlajka byla zarámovaná a zkroucená. A když ji postavili na zem, sundali kryt a vyztužená látka se zkroutila, což vyvolalo dojem, jako by se třepotala ve větru,“ vysvětlil legendární kosmonaut.
Alexej Leonov v roce 2009 už hovořil o původu zvěstí tvrdících, že Američané v roce 1969 nebyli na Měsíci. Sovětský kosmonaut v interview agentuře RIA Novosti zdůraznil, že něčemu podobnému mohou věřit pouze „absolutně neznalí lidé“.
„Vážně věřit tomu, že Američané nebyli na Měsíci, mohou pouze naprostí ignoranti. A bohužel, celá ta nepěkná epizoda o údajně Hollywoodem zfalšovaných záběrech začla právě u samotných Američanů,“ řekl tehdy Alexej Leonov.
Nedávno Američan Patrick Murray zveřejnil údajný rozhovor se Stanley Kubrickem
, v němž se známý režisér přiznává, že video přistání na Měsíci natočil právě on v obyčejném studiu na Zemi. Interview režiséra se objevilo právě teď, když Murray musel podepsat osmdesátistránkovou dohodu o jeho utajení po dobu 15 let od smrti Kubricka.
Nicméně neexistují žádné důkazy, že dané interview je pravé. Možná, že na záběrech je jenom herec, který se na známého režiséra velmi podobá.
Zdroj: http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201512131157-c0mm.htm![]()
Pro e-republika.cz přeložil Stan
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde
, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
4 komentáře
a poslední otázka, která není nám, fyzikálním laikům jasná: svítí-li u nás na Zemi Slunce, je to, čemu říkáme den. Nebe je někdy jasné, ba průzračné, vidět jsou i vysoko letící letouny. Je-li nebe tmavé, máme za to, že je noc, a vidět jsou, na venkově, při malé oblačnosti hvězdy, nebo opět blikající letouny, ba i družice. Na Měsíci ovšem Aldrin s Armstrongem zažili prudké osvětlení nízkým Sluncem (ostré dlouhé stíny) bez osvitu oblohy, neboli báně nebeské-měsíční. Ta zůstala černá jak uhel, leč hvězd v ní nebylo a všichni tomu absurdně říkali měsíční den, protože svítilo Slunce. Černá barva povětří důležitější onoho záření hvězd. Jasné je, že svítí-li Slunce, je den, čili průzračné, nikoli černé povětří. Proč to na Luně neplatí, dlužno nám laikům vysvětlit. Také horizont zbudován na Měsíci cca sto metrů od modulu, ač Slunce jistě svítí na všechny kopce na sluneční straně se nacházející…
Jan Petránek tvrdil, že americká vlajka byla ve speciálním pouzdru napuštěná zvláštní látkou, a že to její chvění je způsobeno vysycháním tedy rychlovysycháním této kapaliny. Něco jako odpařování lékařského benzínu nebo čistého lihu v naší atmosféře. Jak se něco odpařuje tam, kde není atmosféra, nevím. Pokud jde o kameny, jichž kila dovezli, přesto, že vidět víceméně jen prach (který nedovezli)- jejich rozdávání bylo pro nabyvatele doplněno smlouvou, že je nikdy nebude zkoumat, testovat atp. Rusové tvrdí, že z Měsíce údajně dovezené šutry si kdykoli nasbírají v Antarktidě. Astronauti Chaffee, White Grissom zaplatili životem, protože sdíleli Grissomovy pochyby, že „toto“ je dopraví na Měsíc. Manžel kosmonautky Těreškovové kdysi říkal, že Američany o problému hoření kyslíku informovali, před trojicí z Apolla uhořeli totiž i Rusové. Podstatné je, že vypadlo komunikační spojení s kabinou, tudíž aktuálně nikdo neslyšel astronauty řvát, požár bylo vidět jen ze země, ale záchranný tým se pro kouř ke kabině nemohl dostat. Ami záchranáři asi necvičí v kouři. Zámek se prý zasekl. Onoho 27. ledna 1967 astronauti cvičili plné bojové nasazení, simulaci startu, ke kterému mělo dojít AŽ ZA MĚSÍC. podle rozkazu mělo všechno být jako v reálu. Naštěstí pro ten reál nosná RAKETA byla prázdná, NEBYLO v ní palivo. Jaké (plánované?) štěstí, že….Byla tam jen ta bomba s čistým kyslíkem, nachystaná pro onu trojici… Program Apollo mne neoslovil, možná proto, že jsem neobdivoval Apollo Beat Petra Spáleného. Udobřili si mne „vypuskem“ cigaret Apollo-Sojuz 1975, lepších tvrdých Spart. A Apollo beat ? Vydal píseň Zasněnej bernardýn https://www.youtube.com/watch?v=RM05SQTIa5k což posílám merlinovo psu i domnělému RIP psu hudryperovu…
obě strany používaly dezinformace. A používají. Rusové dnes mají na nové storublové bankovce zařízení, které v Simferopolu monitorovalo lety Appolla. Američané nejprve vyslali na Lunu odpovídací- odrazové zařízení, no a pak následovaly lety, včetně toho z 69. Nedokážu posoudit, zda kocábka plná futuristického designu dokázala nést dva kosmonauty z oběžné dráhy, a zase je tam vrátit, plus doletět zpět na Zemi v raketě. Vozítko americké, které se nakonec na Měsíci posléze ocitlo vypadá, jako by ho spíchnul soused na podvozku jeepu nebo dacie 1300, a nejeví se , že by koštovalo desítky milionů dolarů (srovnejte s ruským Lunochodem). NASA , podle mne, mohla být pračkou na státní- poplatníkovy- peníze. Měla miliardové rozpočty v době, kdy PAN AM za vedení Najeeba Halabyho (tedy do 1972) kupovala letadla za 750.000 USD, a všichni nad cenou „omdlévali“. Faktem je, že sovětské politbyro dostalo informaci o tom, že jde o podvod. Zda to využilo, či nikoli, a jak, je věc jiná. Pan Leonov už natočil několik pořadů o přistání Američanů na Měsíci, a je pravdou, pokud vím, že po jednom takovém natáčení v 90. letech byt pana Leonova vykradli, a sám Leonov milici hlásil ztrátu několika set tisíc dolarů cash….Nezmiňuji Van Allenovy pásy, před kterými spolehlivě chrání 80 cm Pb (olova) a metr vody….Van Allenovy pásy pohlcují kosmické záření, které si jinak Ami vyráběli atom. výbuchem v atmosféře. Jsou takovou EMP zbraní naopak. kdo ví, jak se přes ně dostat….a přežít? Doporučuji na Č. rozhlasu plus, myslím, čtyřhodinovou reportáž Petránka z roku 69, v den přistání. Pořád se mluví o tom, že nic není vidět, že vše je přeexponováno, a že Aldrin si šestkrát šteluje kameru, kterou původně měl ohniskově fixovanou už ze Země. Také hopsání ve vakuu možná vypadá jinak, není to stav beztíže
Při současném stavu techniky by byla hračka dokázat zda na Měsíci byli i kde. Pokud se nesnaží zavřít huby pochybovačům, něco v tom silně moonwalku smrdí. Já klidně mohu tvrdit, že jsem byl v roce 1970 v Pardubicích a nikdo mi nedokáže opak. Tak asi tak.