Rusové se stahují ze Sýrie

Včera ruský prezident Putin poněkud zaskočil Západ (a zřejmě i syrského prezidenta Asada), když oznámil začátek stahování ruských sil ze Sýrie. Ale je to skutečně takové překvapení? Rusové přece od začátku deklarovali, že jejich intervenci v Sýrii je co do času i cílů omezená. Teď tedy jen dodrželi to, co řekli, že udělají, prohlásili cíle za naplněné a začali se stahovat. Do světa tak nejen vyslali signál, že co řeknou, to platí, a že jejich trpělivost není nekonečná, ani když jde o spojence, ale zároveň se tak vyvlékli z pasti vleklé války a druhého Afghánistánu (což je něco, co se Západ přes své neustálé vojenské avantýry ještě nenaučil) a odpovědnost za následující vývoj v Sýrii přehráli na Západ, aniž by zaznamenali vážnější neúspěch. Prostě to udělali (zase) chytře.

Je ovšem také pravda, že problém v Sýrii ještě vyřešen není a že ruské stažení může situaci značně zkomplikovat (a nebo také odblokovat, pokud donutí Asada jednat). Pokud byste si ovšem raději přečetli něco o tom, že Rusové ze Sýrie vlastně s hanbou, ano přátelé, s hanbou utíkají a vůbec jsou to parchanti, tak doporučuji Dolejšího, na toho je v tomto směru spolehnutí.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
54 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
16. 3. 2016 8:25

Kdysi zde (a na Janice), v seriálu o Vietnamských válkách psal Lev Verišin, že: „Síla každého státu se skládá ze tří pilířů – ekonomika, politika a armáda. A že může být nějaký pilíř i slabší, ale potom musí být ty ostatní o to silnější. Tedy, že je důležitá jejich celková suma“. Rusové nemají ani jeden pilíř abnormálně silný a proto musí používat a posilovat všechny tři současně. Tedy po aktivaci a předvedení armády je třeba posílit diplomacii a svůj obraz ve světě a přitom také zbytečně nezatěžovat svoji ekonomiku. Stav nynějšího stahování nemusí být vůbec konečný, nakonec sami říkali, že… Číst vice »

Béda
16. 3. 2016 9:30

http://www.hlavnespravy.sk/mccain-reagoval-na-odchod-rusov-zo-syrie-obava-sa-krvavej-jari-na-ukrajine/756515

„McCain: “Putin stiahol vojská, lebo už zabil dostatok oponentov Asada! Teraz bude nasledovať krvavá jar na Ukrajine”. McCain považuje stiahnutie časti ruských síl zo Sýrie za Putinovo údajné presvedčenie, že zbombardoval a zabil dostatok oponentov Asadovho vražedného režimu, aby zaistil jeho prežitie…“

Jestlipak ten si debil z Majdanu položil otázku: jestlipak stačilo to majdanské zabíjení „barevných předem připravených demokratických a humanitárních, štědře zaplacených (jeden z nich se tím prý dokonce chlubil) revolucionářů“ na dvě strany k tomu aby padl Janukovyčův režim?

Sio
Sio
16. 3. 2016 9:40

Karel KáDéčko Dolejší je známá firma z Čuníkovy stáje. Jeho články vůbec nemá smysl číst, jsou to bez rozdílu propagandistické škváry.

Béda
16. 3. 2016 10:41

Jak to vidí Břetislav Tureček: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3588550

fajt
16. 3. 2016 10:43

jedni bojují ( zbytečně) a druzí utrácejí a přežírají se emocemi ( taky zbytečně ), ale ta druha grupa mi začíná být snesitelnější a existenčně přitažlivější …
https://www.youtube.com/watch?v=KEI4qSrkPAs
https://www.youtube.com/watch?v=KEI4qSrkPAs
https://www.youtube.com/watch?v=0KSOMA3QBU0

a pak jednu pravidelnou dávku ( prý ) budoucnosti, synts vs humans – http://www.edna.cz/humans/. ..)

Starý doktor
16. 3. 2016 10:53

Jasné a přehledné – Proč ruské bombardéry opouštějí Sýrii
http://news.e-republika.cz/article3549-Pro%C4%8D-ruske-bombardery-opou%C5%A1t%C4%9Bji-Syrii

fajt
16. 3. 2016 11:03

comment image – chaluju a není špatná, sice jako prezident stojí za pizdu, ale jeho rabové umí, nu vot síla a krasota kapitalismu. ..)

Martin (už bez taky m)
16. 3. 2016 11:22

fajt napsal

comment image – chaluju a není špatná, sice jako prezident stojí za pizdu, ale jeho rabové umí, nu vot síla a krasota kapitalismu. ..)

S Umlaufem lze v základu souhlasit, a napsal to co někteří i zde na OM ihned.
Ovšem ve svém „rozmachu“ je poněkud nepřesný. RF nestahuje ze Sýrie žádné „bombardovací svazy“ – jednoduše proto, že tam žádné ani nebyly. Měl by se trochu vzdělat v terminologii pokud ji již používá.
Také nepotřebují „dobývat BV“ – oni tam vždy byli. A vždy mnohem více pomáhali PROTI DOBYVATELŮM i v minulosti (viz pomoc SSSR Sýrii proti Izraeli a spol v minulosti, vč. válek o Suezský průplav s Daladiero-Chemberlainovskými pohrobky).
Možná to z jeho strany bylo jen „účelovou nadsázkou“, ale raději jemnější včasné upozornění, nežli „pár silnějších pohlavků“ od těch, kteří svá vyjádření staví – právě a jen – na těch pohlavcích…
V řadě základních tvrzení ale má velmi blízko k realitě. RF chtěla a dokázala především s naprostým minimem naprosté maximum. A to v podstatě beze ztrát, které by stály za řeč (čest padlým).
Na světové šachovnici Putin a jeho „komanda“ (neb jak se opakuji jen slepý již vidí že zdaleka není sám) velice šikovně manévrují a dovedou překvapit, klamat, zastírat a především: tvrdě a účinně udeřit.
Jak opakovaně více zdejších píše/me aby vše mělo smysl, musí se dokázat dohodnout především místní v postižených oblastech. Podotýkám místní obyvatelé, ne bojovníci dovezeni „Alláh ví odvíkud…“. Právě tyto „bojovníky“ (vojenské kvality slabé až nulové) a ZEJMÉNA JEJICH VEDENÍ měl ruský úder tvrdě postihnout vč. „plátců- objednatelů“. A POSTIHL. A skutečně tvrdě.
Ano Rusové vítězní- odcházejí – v podstatě beze šrámu.
Předvedli celému světu „Jak se správně, efektivně i efektně dělají mise…“ Výsledek „misí Západu“ je v porovnání s tím žalostný…
Ano, „částečně odletěli“ – aby kdekoli je to třeba legálně opět PŘILETĚLI.
KDEKOLIV.
A z toho má „Západ“ skutečnou hrůzu- vč. š(v)ejků.

Béda
16. 3. 2016 11:22

Ruská vojska, která v Sýrii zůstanou, budou muset plnit „velice důležitou funkci kontroly zastavení palby a vytváření podmínek pro mírový proces“. Přitom bude i nadále fungovat jak letecká základna Hmeimim, tak i základna materiálního a technického zabezpečení vojenského námořnictva v Tartusu.
http://cz.sputniknews.com/politika/20160316/2590315/ministerstvo-zahranici-kerry-prijezd-moskva-odsun-vks-rf-syrie.html

Martin (už bez taky m)
16. 3. 2016 11:24

Omlouvám se Starému doktorovi za chybnou citaci fajtova odkazu.

Béda
16. 3. 2016 11:28

„Ministerstvo zahraničí USA zveřejnilo těsně před druhým výročím začlenění Krymu do Ruské federace prohlášení, ve kterém slíbilo, že sankce vůči ní budou platit do té doby, dokud nebude poloostrov „vrácen Ukrajině“…“ http://cz.sputniknews.com/politika/20160316/2589733/usa-sankce-rusko-krym-ukrajina-navrat.html

Takže světový diktátor, loupežník a protektor by chtěl aby sankce proti RF byly navždy.

Sio
Sio
16. 3. 2016 12:43

fajt napsal

http://www.ntv.ru/novosti/1614061/

Tady je vidět, co se stane po skřížení s američanem. :-)

Sio
Sio
16. 3. 2016 12:52

fajt napsal

http://expert.ru/2016/03/16/chto-proishodit-s-nashimi-pensiyami/

Podle ostatních článků faj(n)ový zdroj. Jeden flusanec za druhým. Kdopak to asi platí?

M.C.
16. 3. 2016 12:58

Sio napsal
Tady je vidět, co se stane po skřížení s američanem.

Fuj to jsem se lekl.

Viky
Viky
16. 3. 2016 14:30

Všechno to záleží na úhlu pohledu. Proč? Protože je žádoucí, spoustu věcí nazývat jejich jmény. Proč se RF naplno a veřejně zúčastnila komplikované občanské války? a) byla o pomoc požádána legitimním a legálním prezidentem a vojenskými prostředky zasahovala do vlastní občanské války minimálně. Útočili především proti cílům, které jsou hrozbou i pro RF. V tom je i počátek odpovědi b) RF tímto způsobem řešila vleklou bezpečnostní hrozbu v KONTINENTÁLNÍM RUSKU. Lidé nějak zapomenuli na útok ve Volgogradu, na útok na rychlovlak „Sapsan“, na mrtvé na moskevském letišti…. Ale to jsou všechno stopy k extremistickým islamistickým skupinám a odtud na… Blízký… Číst vice »

Viky
Viky
16. 3. 2016 14:53

Hlavní věc jsem neřekl, stále ji obcházím. RF nepřišla do Sýrie vyhrát cizí válku. Pokud tedy redukuje stavy, je přesvědčena, že je schopna po minimální konsolidaci syrská vláda s opozicí po boku zakroutit krkem zbytku ISIL. A opozice je k dnešnímu dni snad dostatečně varována, že spojovat se extrémisty proti Assadovi není dobrý nápad. Že mnohem lepší bude spojit se s Assadem, a tak z něho vymlátit podíl na moci. Je odchod Rusů správný? no pokud se snaží nastolit mír a ne loutkovou vládu po vzoru Západu, tak ano. Jejich odchod dokonce posílí pozici Assada při vyjednávání. On ani tak… Číst vice »

Vaska
Vaska
16. 3. 2016 15:53

osobně to vidím trochu jinak – Putin se o stažení s nikym neradil viz Peskov – to by mohlo znamenat že něco ví a nutně bude potřebovat letadla doma – Pjakin říkal že soudruzi z SS potřebujou válku na Ukrajině za jakoukoli cenu – před měsícem nařídil Putin prověrku západního voj. okruhu – takže by tam mohlo něco moc ošklivého začnout (valcman vyřvával něco o navrácení Krymu) -pohraničníci na Krymu zachytili pokus pašovat zbraně na Krym – myslím že by mohlo jít o útok nácků ale ne na opolčence ale na Krym

nikdo
nikdo
16. 3. 2016 17:10

Mnou oblíbený Iščenko píše, že důvodů mohou být desítky, ale je možné, že Rusko získalo nějakou informaci, že krize hrozí jinde a nesmí být svázáno v Sýrii. Jinde nemusí být nutně Ukrajina, to může být i Bělorusko, Přidněsteří, jestli tenhle Polák nekecá http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/korwin-mikke-polsky-majdan-se-blizi-finance-jsou-uz-pripravene/, nějaká taškařice může začít v Polsku a provokace se mohou šířit… Ostatně, migrační vlna může šplouchnout i někam do Kosova a vytvořit malé vražděníčko Srbů. V neposlední řadě, sponzoři terorismu dodali „syrské opozici“ protiletadlové systémy, takže je možná lepší se nyní soustředit na kvalitní dělostřelectvo. Nikdo přece nemůže mít Syřanům za zlé, že když se na ně… Číst vice »

CROIX
16. 3. 2016 17:41

Rusové podle prezidentského mluvčího Peskova splnili hlavní cíle, které vyžadovaly nasazení maximálního počtu sil a poslední dobou počet nezbytných bojových vzletů klesl prý na třetinu, takže stačí třetina strojů, jestli jsem to dobře pochopil, ponechávají tam dvě letky. Byl zachráněn Asadův režim, stabilizován, dosaženo obratu ve vývoji. Cílem bylo vojensky právě to a politicky Rusové získali už obrovské body a vliv v oblasti, kterou v 90. letech mocensky vyklidili. Boj s IS, An-Nusra atd. pokračuje dál syrskými silami s ruskou leteckou podporou. Vybojovávat celou válku proti IS nemá smysl, protože to by znamenalo 1. jít až k Bagdádu, 2. tím… Číst vice »

slava
slava
16. 3. 2016 17:46

Večer s Vladimírem Solovjovym( v ruštině). Žirinovský zese pobavil. Takové debaty se na ČT ne vidí.
http://youtu.be/2enjxQ-bGx8

Irena
16. 3. 2016 18:44

slava napsal

Večer s Vladimírem Solovjovym( v ruštině).Žirinovský zese pobavil. Takové debaty se na ČT ne vidí.http://youtu.be/2enjxQ-bGx8

Já nevím, mě teda nebaví, spíš otravuje.

fajt
16. 3. 2016 19:00

http://www.ntv.ru/novosti/624216 – pax NWO, možná CIA věděla dříve než Duma, že Putin vydá vojennýj prikaz …prd alternativa. ..)

orinoko
16. 3. 2016 19:09

Ja tu cekal diskusi … a misto ni se tu sermuje odkazy. Tedy prevazne, jsou tu i vyjimky. Tak napriklad fajt psal – kdovi, co ma Putin se Syrii za lubem? Ze by valku dronu? Rusko ze Syrie odeslo, aby v ni zustalo, pricemz Asad je naprosto dukladne informovan. Napriklad i o tom , ze nektera ruska vyjadreni a prohlaseni, jejichz ucelem je namazat islamo-zidum a McBlbum poradne schody. jsou ucelova , a nesmeruji do Syrie. Ja ani netusil , co vsechno Rus v Syrii vyzkousel, a kolik vojaku stacil behem pulroku vytrenovat. Pricemz stacil precist zasraneho Turka az do… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 3. 2016 19:10

Irena napsal
Citovat

Irena • 16. Březen 2016

slava napsal
Večer s Vladimírem Solovjovym( v ruštině).Žirinovský zese pobavil. Takové debaty se na ČT ne vidí.http://youtu.be/2enjxQ-bGx8

Já nevím, mě teda nebaví, spíš otravuje.

Také jsem to po třetím vyřvávání Žirinovského vypnul, působí na mne dojmem ruského McCaina.

Martin (už bez taky m)
16. 3. 2016 19:16

fajt napsal

http://www.ntv.ru/novosti/624216 – pax NWO, možná CIA věděla dříve než Duma, že Putin vydá vojennýj prikaz …prd alternativa. ..)

CIA možná ne,
ale…
Vy fajte, ano…
Vy přece víte vše, a vždy naprosto nepochybně nejlépe…
A proč???
No protože…

hudryper
hudryper
16. 3. 2016 19:20

fajt napsal
fajt • 16. Březen 2016

http://www.ntv.ru/novosti/624216

Není nad to argumentovat potřebné téze odkazem na událost dva roky starou,tedy na tehdejší návštěvu šéfa CIA v Moskvě. Faite,začínáte být podobně zábavný jako Žirinovský…

fajt
16. 3. 2016 19:27

hudryper napsal
Není nad to argumentovat potřebné téze odkazem na událost dva roky starou,tedy na tehdejší návštěvu šéfa CIA v Moskvě. Faite,začínáte být podobně zábavný jako Žirinovský…

no vidíte, když jsem na to prvně koukal, tak tam byl trochu jiný text ( řediteli CIA ) i datum, v tom případě uvádím zdroj, kde jsem link nabral – http://mediametrics.ru/rating/ru/online.html?article=133749842

orinoko
16. 3. 2016 19:39

Fajt dojel na vlastni konspiraci. Kdysi mel smysl pro humor , dneska ma smysl pro podvratactvi. Cosik jsem zapomnel … Viky to hodne trefil ! Svym zpusobem Rus Syrii cosi dluzil, totiz exteritorialni likvidaci cecenskeho dobytka! A nejen cecenskeho. Musime se s takovymi vecmi smirit. Spousta kousku homosapiens je urcena k necemu mimo vlastni chapani , nacez pak dojde k nasledne anihilaci. Alzirsko dneska zasne a stava se pro Rusko africkou Syrii. Prevence je dulezita. Ruska PRAVDA je dneska na dracku. A nejen ona. Na jine adrese nekdo vyrvava, ze Rusko velmi uspesne modernizuje starsi typy tanku. Bodejt by pry… Číst vice »

fajt
16. 3. 2016 19:46

orinoko napsal
Fajt dojel na vlastni konspiraci. Kdysi mel smysl pro humor , dneska ma smysl pro podvratactvi.

co pa, nelísám se dost vlezle a komediantsky k ruskému dubu, který je zalévaný jewrejským NWO hnojem a krví rabů?? tož przebocz, ale mi je to u zadele. ..)

peter.
16. 3. 2016 19:52

orinoko napsal Rus stahnul ze Syrie vsechno, co uz tam neni treba predvadet No.Pravdou je,že už na začiatku Rusi hovorili,že ich prítomnosť v Sýrii bude krátkodobá.Neskôr ju upresnili na koniec februára-začiatok marca.Hlavným dôvodom má byť nástup obdobia piesočných búrok.Ruské mašiny sú údajne na piesok citlivé a preto by aj tak nemohli byť efektívne využívané.Preto je lepšie stiahnuť ich domov.Okrem toho,Rusi tvrdia,že oni nešli do Sýria vybojovať vojnu za Asada.Prišli,pomohli a odišli.Neodišli však úplne a nikto nevie,čo na tých svojich dvoch základniach ponechali.Napr.PVO,radary a tanky T-90 tam ostali.Nie je to tak horúce,ako som si včera myslel.Napokon,proti ISIL bojovali v rámci koalície… Číst vice »

fajt
16. 3. 2016 20:01

http://izvestia.ru/news/606608 doufám, že Izvestija taky needituje své články po odeslání na plochu, pro jistotu ať to skalní a konzervy neotvíraj. ..)

orinoko
16. 3. 2016 20:06

Se zpozdenim jsem si precetl Umlaufa. Je videt, ze uz je ze Zapadu hodne nasran. Mozna ma v clanku nektera nepresna vyjadreni, ale pojednani je vedeno ve velmi logickem duchu.
I on pise o tom , co dalsiho do Syrie prijde.
Dokonce mozna renesance krestanstvi. Diky Rusku.
Bude to jeste trvat , ale uz je to tak. Tribunuv clanek ma tak ponekud docela symbolicky vyznam. Rusko v Syrii spustilo boxerky a Zapadu ukazalo sveho bivoje.
A Zapad prakticky vyhodil kopyta.
To je , ty vole, distorze zapadni poliTIKY.
Divim se, ze mi ze zasraneho Zapadu jeste porad neudelalo uplne soufl.

orinoko
16. 3. 2016 20:28

No a jsme doma. Syrie v provincii Homs zprovoznila prvni potrubi privadejici zemni plyn do zapadnich casti Syrie.
Syrie sobe.
Velka cast ropnych poli je pod kontrolou, pricemz Zapad nema pod palcem ani vlastni konTROLLY.

hudryper
hudryper
16. 3. 2016 21:30

fajt napsal Citovat fajt • 16. Březen 2016 http://svpressa.ru/economy/article/144471/?spreselena16031622 Díky za upozornění na cenný článek. Chazbulatovův návrh jak vyměnit ruské korupční byrokraty za pracovníky výzkumáků a škol jsme už zažili příchodem Klause,Dlouhého a dalších školometů k výkonné moci.Jejich největším úspěchem byl systém kuponové prichvatizace zamlžující na léta prostor největší krádeže v dějinách Československa a vznik intenzívně rostoucího státního dluhu. Jak na tradiční byrokratický aparát v Rusku – na to upozornil už pan Gogol – a předvedl Stalin . Rozpor mezi státním a soukromým se s příslovečnou chamtivostí nedá řešit neideologicky. Když přichází „humanista a zjevný lidumil Gref“ s návrhem perestrojka… Číst vice »

Viky
Viky
16. 3. 2016 21:40

Orinoko – „Na jine adrese nekdo vyrvava, ze Rusko velmi uspesne modernizuje starsi typy tanku. Bodejt by pry ne, kdyz si stacilo vsechno overit na Donbase.“ – Kla-si-ka! Ještě kdyby tak věděli, o čem to přesně je. Rusové ponechali u sebe ve výzbroji jako hlavní základní tank T-72. Už je nevyrábí, ale provozuje. Výrobní závod zůstal v Charkově. Ten je sice vyrábí, ale hlavně na export. Jako hlavní základní tank Ukrajiny byl zvolen modernizovaný předchůdce T-72. A to jsou převážně tanky na Donbase. Rusové potřebují zkušenosti z Donbasu, když tahle technika dávno před tím stačila pár konfliktů absolvovat. Svatá ty… Číst vice »

racek
racek
16. 3. 2016 22:19

No, dlouho mi to trvalo, než jsem tenhle tah pochopil. Takže zodpovědnost za likvidaci Islámského státu má teď někdo jiný … Rusko je z obliga. A může teď v pohodě kritizovat. Jedinej problém je v tom, že kritika západu je v západním svobodném tisku jaksi nepovolená, že.

peter.
17. 3. 2016 7:22

Cestou domov,si ešte na rozlúčku trochu zabombardovali.Alebo je ten článok len vymyslený(hoax).
http://rusvesna.su/news/1458145713

fajt
17. 3. 2016 8:08

http://www.ridus.ru/news/215478 – план Горбачева предусматривал лишение России 51% территории…raději bez komentáře, abych v někom nevyvolal zástupný prskomet. ..)