Rusové v Sýrii

Pokud Rusové zahájí – či podle některý zdrojů již dokonce zahájili – přímou vojenskou intervenci v Sýrii na podporu syrské vlády proti Islámskému státu, bude to strategie sice nákladná a riskantní, ale zároveň ambiciózní a znamenající převzetí strategické iniciativy. Kromě pojištění si přístavu v Tartu – samozřejmě pokud bude intervence úspěšná – takovým krokem Rusko jednak prokáže, že jej sankce na kolena nesrazily, ale má stále dostatečné vojenské kapacity na prosazování svých zájmů, a jednak přinutí Západ odkrýt karty a zaujmout jednoznačný postoj k IS, který Západ sice odsuzuje a označuje za svého nepřítele, zároveň proti němu ale nijak aktivně nezasahuje.

Ruská intervence proti Islámskému státu bude znamenat, že se Rusko a Západ stanou de facto spojenci (a Rusové budou moci Evropanům předhazovat, že zatímco USA jejich problém s IS vytvořily, Rusko ho vyřešilo) a Západ nebude mít jinou možnost, než buď začít s Ruskem spolupracovat, nebo otevřeně podpořit Islámský stát. Pokud ovšem Západ nebude chtít bojovat na straně IS proti Rusku a Assádovi (což by se vnitropoliticky asi špatně prodávalo, zejména v Evropě, která existenci IS skrze uprchlíky reálně pociťuje), bude se muset buď, byť nepřímo, postavit na jejich stranu, nebo s z oblasti zcela stáhnout. Každopádně jsou Rusové na nejlepší cestě připravit Evropě pořádnou blamáž a vrátit se do 1. ligy geopolitiky. A já raději uvidím úspěch Ruska, než úspěch IS; je mi jedno, kdo šlápne těm zmetkům z IS na krk, jestli Rusové, Číňané nebo Íránci, hlavně že už někdo začne něco dělat, na rozdíl od planých žvástů Západu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
6. 9. 2015 18:08

Ten ruský zásah nesie so sebou riziko civilných obetí – kolaterálnych strát ako to pomenovali USA.Bude sa to zneužívať mimo iné,aj našimi humanistickými pravdoláskarmi a masmédiami, na protiruskú propagandu.Rusi upracú svinčík po USA a sami sa pri tom môžu zašpiniť.

Vaska
Vaska
6. 9. 2015 18:18

ještě může bejt zajímavá jedna věc – objevujou se zprávy že soudruzi z SS a UK zásobujou ISIL letecky – jenže rusové převezmou kontrolu vzdušného prostoru a tak tam ty jejich žoldáci můžou mít problémy . Každopádně ta banda vrahů z SS ječí jak podsvinčata na porážce.

ray
ray
6. 9. 2015 18:36

Vidím riziko v tom, že Rusko nikde mimo své území přímo neintervenuje, takže se postaví po bok USA a jejich politiky přímých vojenských akcí na cizích územích. A je úplně jedno jestli bude Rusko místní vládou pozvané nebo ne. Protože když přece Rusko může válčit mimo své území, tak proč by to nemohli dělat i jiní.
Takže nepředpokládám otevřenou ruskou intervenci po vzoru USA.

Vaska
Vaska
6. 9. 2015 18:41

léta se o tom mlčí – mluvěj o tom jenom konspirační teoretici a najednou toto – http://www.nwoo.org/2015/09/06/ruska-spolecnost-oznamuje-pouziti-skalarnich-zbrani/

Magnus Maximus
Magnus Maximus
6. 9. 2015 19:07

Ray má tentokrát docela rozumný názor. V minulosti když se Rusové nechali zatáhnout do jakékoliv války, tak to bylo vždy k jejich škodě než k užitku, viz. například I. svět válka, kdy Rasputin přemlouval cara, aby se nenechal zatáhnout do války. Tak byl pro jistotu britskou tajnou službou zlikvidován. Takových příkladů by se našla řada. Snad Putin si toto uvědomuje a nenechá se zatáhnout do velké akce. Putin organizuje spíše koalici arabských států proti IS. Na druhou stranu Rusové nemůžou být stranou, protože jestli padne režim Asada, tak se ze Sýrie může stát obří inkubátor teroristů IS a kdoví čeho… Číst vice »

hudryper
hudryper
6. 9. 2015 19:35

Jde jasně o převzetí iniciativy s vystavením americké strany situaci,kdy budou muset obětovat svoje zkurvysyny v IS,aby se zcela nezesměšnila v očích Evropanů,anebo se otevřeně postavila za pozice teroristů. Ta druhá možnost sice existuje,ale považuji ji za nepravděpodobnou. Rusové pozorují toto válčiště po celou dobu a mají nepochybně plán,jak zvítězit bez toho,aby to bylo vítězství Pyrhovo. Myslím,že zde sehraje důležitou roli iránská armáda vybavená moderními ruskými zbraněmi, jednotky Američany a Izraelci ošizených Kurdů a syrská armáda pokropená touto živou vodou.Že se Amíci cítí touto akcí zaskočeni plyne i z žádosti , aby Řecko nedovolilo využívání svého vzdušného prostoru. Koukal jsem… Číst vice »

nula
nula
6. 9. 2015 19:45

hudryper napsal
Určitě můžeme očekávat mimořádně horký letošní podzim.

To rozhodně, i vzhledem k tomu, že se objevila tato zpráva:
http://cz.sputniknews.com/svet/20150906/1076239.html

Porovnejte obrázek a následně text v tomto článku:
http://zpravy.idnes.cz/farari-k-vyzve-papeze-0to-/domaci.aspx?c=A150906_152521_domaci_fer

Obrázek téměř totožný, text ovšem diametrálně jiný. Děkujeme, agente Bureši!

aram
aram
6. 9. 2015 19:46

No ono to také může být s tichým souhlasem zainteresovaných. http://www.novarepublika.cz/2015/08/lavrov-diskutoval-o-boji-proti.html Začátkem srpna byl Lavrov v Kataru a mimo jiné se v Doha sešel na trojstranné schůzce s „kolegy ze Spojených států a Saúdské Arábie – s Johnem Kerrym a s ministrem zahraničí Adel Al-Jubeirem“. cit. Ruský ministr s katarskými vůdci diskutoval o otázkách mírového urovnání v Sýrii, v Jemenu a v Libyi „s důrazem na úkol konsolidovat úsilí mezinárodní komunity v hledání vzájemně přijatelných řešení jejich akutně pokračujících vojenských a politických krizí včetně efektivní koordinace boje proti všeobecné hrozbě terorismu představované skupinami jako Islamistický stát (IS), Al-Kaiída a podobnými… Číst vice »

karpi
karpi
6. 9. 2015 19:57

OT:
Jestli někoho zajímá, jak rozeznat pravdu v médiích, tak analytik ČT je ten pravý, koho se na to zeptat… ,DDD
https://www.youtube.com/watch?v=mKAcMgHy7yQ

(k nevíře)

Nabízím jiná kritéria:
– Výpověď očitého svědka doložená vlastním videem je víc než předčítaná agenturní zpráva.
– Přeprodanou agenturní zprávu považovat za anonymní, (byť známe občanské jméno jejího televizního interpreta )
– Obousměrný přenos. ( tj zpětná vazba, tj. otevřená diskuze pod informací. ) je více než jednosměrná nalejvárna.
– Informace, kterým se mediální korporace vyhýbají mohou být nedůležité, stejně tak jako velice důležité, avšak nepohodlné…
– … atd atd.

Hox
Hox
6. 9. 2015 20:10

Putin před pár dny nepotvrdil přímé zapojení, jen techniku, know-how a instruktory. Jinak co se týká věty „Každopádně jsou Rusové na nejlepší cestě připravit Evropě pořádnou blamáž a vrátit se do 1. ligy geopolitiky.“, to by byla regrese, Rusko už několik let hraje první ligu politiky globální… geopolitika je vějička pro takové jako regionální elita USA, která na ni také dojede, a na nechápání globální politiky.

Dana
Dana
6. 9. 2015 20:22

Jak si zase rusofilove roztomile fandi, ze Amici jsou nejak tou angazovanosti Ruska zaskoceni. Tak oni ziji na Marsu ? Putin s Obamou jsou porad na telefonu, copak si tam asi povidaji , o pocasi snad ? Divila jsem se, ze je ted uz dlouho klid na Ukrajine. Docela pravdepodobne, ze se Putin stahl z pomahani opolcencum na Ukrajine a za to chce zakladnu Taurus. No a co. Amici chteji Odessu. Taky je naprosto naivni se domyslet, ze Israelci by vydali tiskovou zpravu o ruskych letcich bez predem informovani Pentagonu, kdyz uz se israelsti a rusti piloti domlouvaji rusky nad… Číst vice »

hudryper
hudryper
6. 9. 2015 20:31

Primitívní propagandistický bullshit. Nereagujte ,prosím,

Sasin
Sasin
6. 9. 2015 20:50

Přiznejte se, že gdyž vidíte na internetu ruská letadla nebo ruské rakety nebo ruské bomby, že si myslíte, „alespoň v duchu“, že jsou to tak nějak i vaše bomby, že gdyby už to fakt vůbec šlo do úplně bolestně a pekelného pekla, že byste je chtěli. Že byste si fakt začali přát aby hájezla s harpagondechajckou kapesní tiskárničkou na peníze, ze kterých se sice máte dobře a válíte se v důchodu, „dnes už plně neoprávněně“, a který vám už vůbec nepatří, že byste to jako už ani bez té myšlenky, čili dou fání, ani nesnesli gdyž by vás to mělo… Číst vice »

ray
ray
6. 9. 2015 20:53

Přiznám se, že na ty ruské zbraně tak koukám. Ale nevím jestli to je správně, když uvážím, že oficiálně jsme bohužel nepřátelé :(

Viky
Viky
6. 9. 2015 21:04

Milá Dano, Vás číst, to je opravdová radost! Taurus je pohoří, a někde docela jinde. Ruská základna (mimochodem dost zanedbatelného významu a rozsahu) leží ve městě Tartus. Pokud se týče Odessy – myslíte Oděsa? případně Odesa? Když jsem nabídl Iráncům námořní základnu Guantanámo, nakonec souhlasili. Výměnou za menší množství butanu do zapalovače. Pokud narušují letadla RF Řecký vzdušný prostor, je to kupodivu věcí Řecka a ne USA. Pokud létají nad územím Syrie letadla RF, budete se divit, ale nepotřebuje k tomu souhlas U.S. administrativy. Ale Porošenko už slíbil, že když nebudou problémy s proruskými teroristy na východě země, pošle nějaké… Číst vice »

K. J.
K. J.
6. 9. 2015 21:21

Pro Rusy je pořád menším zlem vést válku s IS v Sýrii, na cizím území, než na vlastním území, kam by se IS mohl přelít prostřednictvím náboženství do islámských částí země. Je otázkou zda je to v této chvíli taktika, nebo nutnost hasit počínající „požár“, nebo obojí dohromady. V tomto kontextu je otázkou, co vidí Rusové v blízké budoucnosti a Evropan o tom nemá ani tušení. Mám pocit, že Rusku je Evropa už zcela ukradená a hrají pouze o svojí vlastní klidnou budoucnost a existenci.

Sasin
Sasin
6. 9. 2015 21:25

Ray
Jestli je to správně nigdo neví, ale cítí to.

Sasin
Sasin
6. 9. 2015 21:39

Přinutili jste normální lidi pod torturou, že provaz na kterém visí je jejich vlast, který si musí koupit, a smyčka je jejich domov, za který musí platit daně. Nenechali jste jim žádné nezdanitelné podíly na půdě a rozpočtu. Nedovolujete normálním lidem říci ani to posrané „NE nebo „ANO“. Proto nemají ani žádný nástroj kterým by mohli prosadit svoji vůli. Proto nehnou prstem a vše zůstane do poslední chvíle v jurisdikci psychopatů, kteří si národ osedlali zaKONy a přikázáními. A kvůli čemu? Protože se nestydíte!!!

hudryper
hudryper
6. 9. 2015 21:44

K. J. napsal Mám pocit, že Rusku je Evropa už zcela ukradená a hrají pouze o svojí vlastní klidnou budoucnost a existenci. Máte pocit,že by někdy velmoci řešily své problémy jinak ? Pokud do Evropy vzkazuje Putin,že se už ruské vztahy k Evropě brzo změní k lepšímu,není to proto,že by nás Rusové milovali,nýbrž proto,že v okamžiku,kdy se Amíkům podaří rozbít EU,nabídnou svou pomoc za účelem vzniku tolik toužebného volného hospodářského prostoru od Lisabonu po Vladivostok. V tu chvíli bychom mohli udělat něco velmi podstatného pro naši civilizaci a současně umožnit Rusům snížit svou závislost na Číně . Myslím si,že by… Číst vice »

jogín
jogín
6. 9. 2015 21:50

Začala perfektní mediální masáž lásky k imigrantům, je toho plná televize. Máme vlastně štěstí, že ISIL likviduje Syrii a že Francouzi roztřískali Lybii. Konečně můžeme přispět pár miliardami přívržencům nádherného náboženství. Jenže si o tom budeme povídat akorát pár dnů, než diskuze zmizí a nevhodné noviny taky. Jen jsem zvědavý, jak zareagují Němci příští rok, až dorazí pět milionů místo jednoho.

fra
fra
7. 9. 2015 5:47

Pokud se dobře pamatuji tak video na které dávám odkaz snad už před časem proběhlo, ale zdá se mně, že toto je v lepší kvalitě i větším rozsahu. Osvěžte si názory George Friedmana myslím že to není od věci a hodně to vypovídá o cílech SSA.
https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE&feature=youtu.be

aram
aram
7. 9. 2015 8:18

Dana napsal Docela pravdepodobne, ze se Putin stahl z pomahani opolcencum na Ukrajine a za to chce zakladnu Taurus. No a co. Amici chteji Odessu. Reagovat na ty blbosti jsem nechtěla, ale to se nedá. Ono nestačí, že napíše kravinu, ale ještě ji rozmazavá. „Ale Vikicek reagoval tak hezky, jako ze Taurus jsou hory a Odesa neni Odessa, reagoval tedy k forme, nikoliv ke skutkove podstate. .“ Myslela základnu, ale ani pojmenovat ji neumí. Myslela město, ale ani pojmenovat ho neumí. Aniž by ovšem chtěla a věděla, tak nomen omen vyjádřila co je zač.. (ODESSA je zkratkové slovo pro německý… Číst vice »

peter.
7. 9. 2015 8:34
Viky
Viky
7. 9. 2015 9:39

Díky Aram. Velmi jste mne potěšila svou všímavostí. přesně to jsem měl náznakem na mysli. Samozřejmě že to není o formě. I ona je důležitá, aby se myšlenka vyslovením nestala zoufalým blekotáním. Nechal bych věc být, ale ta Odessa mne dostala. Co že to ti amíci chtějí??? Pak prý že je Psaki ojedinělý jev.

jogín
jogín
7. 9. 2015 11:18

„EÚ by mala “čo najlepšie podkopať homogenitu” svojich členských štátov. Budúca prosperita mnohých štátov EÚ závisí na multikulturalizme. Takéto vyjadrenie poskytol v roku 2012 Peter Sutherland – špeciálny veľvyslanec OSN v oblasti migrácie, bývalý výkonný člen správnej rady spoločnosti Goldman Sachs a tiež bývalý predseda ropného gigantu BP“
http://www.hlavnespravy.sk/cielom-migracie-je-podkopat-narodny-charakter-statov-eu-plany-osn-z-roku-2012-sa-naplnaju/673932

ray
ray
7. 9. 2015 11:31

A jestli teda nezávisí na kultuře multikulturalismu, tak na jaké kultuře závisí?

Dana
Dana
7. 9. 2015 14:21

aram napsal Reagovat na ty blbosti jsem nechtěla, ale to se nedá. Ono nestačí, že napíše kravinu, ale ještě ji rozmazavá. „Ale Vikicek reagoval tak hezky, jako ze Taurus jsou hory a Odesa neni Odessa, reagoval tedy k forme, nikoliv ke skutkove podstate. .“ Myslela základnu, ale ani pojmenovat ji neumí. Myslela město, ale ani pojmenovat ho neumí. Aniž by ovšem chtěla a věděla, tak nomen omen vyjádřila co je zač.. (ODESSA je zkratkové slovo pro německý název Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen – Organizace bývalých příslušníků SS, která dodnes, ale především v období po druhé světové válce umožnila mnohým příslušníkům… Číst vice »

asym
asym
7. 9. 2015 14:36

Dana • 6. Září 2015
Rusove opravdu litaji nad reckym morem, coz je narusovani statni suverennosti, Američane take neletaji nad Cecenskem..

Proč by Rusové nelétali nad řeckým mořem? Copak jej mají uss v pronájmu či již dokonce ve vlasnictví?! Asi nemají, pak je ovšem pitomost dávat za příklad to, že amerikánci také nelétají nad Čečenskem.

Z vás určitě nemají uss chlebodárci moc radosti – viďte!!!

fajt
fajt
7. 9. 2015 14:37

https://twitter.com/OpenEurope/status/640816984045821952/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw – asi založím nadaci na podporu ruské vojenské pomoci na výsost legitimnímu demokratickému představiteli Sýrie Bašára al-Asada. ..)

nula
nula
7. 9. 2015 16:47

Dana napsal
Ani se nebudu namahat slovo Odessa vyznacovat silnym pismem… :-)

Neumíte to, paní Dano, že? :P

aram
aram
7. 9. 2015 16:53

Dana napsal
Ano, rozmazavam, pac je to moc zabavne.

Jistě madam jen pokračujte, rozmazávejte vždyť my se také výborně bavíme. :-)
Co se týká té základy, tak je to TARTUS (pro vás speciálně znovu a velkými písmeny, když už jste si to nepřečetla, když vám to prve napsal Viky), býka si vetkněte za klobouček a co se týká Oděsy, jsme (jste) na českém – slovanském webu, tak nám laskavě do českých vět necpěte anglismy. My také nepíšeme Ňujórk či Vošinktn.

nula
nula
7. 9. 2015 17:02

No, vida, pan expert. Ale jak by řekl Hox, ohání se jen vějičkou, tj. geopolitikou :)

http://cz.sputniknews.com/nazory/20150907/1083295.html

jogín
jogín
7. 9. 2015 18:36
Dana
Dana
7. 9. 2015 18:40

Aramko, stale nerozumim, pisete :
…Co se týká té základy, tak je to TARTUS.
Co je to prosimvas, ta základa Tartus ?
To je neco, co lezi za kládou ?

ray
ray
7. 9. 2015 18:45

Dano, nesnažte se být vtipná.

nula
nula
7. 9. 2015 19:47

Umí, je dobrá. :) Je to prostě holka z Ameriky! :P

Sio
Sio
7. 9. 2015 22:01

jogín napsal

Realistické vyhodnocení situace:
http://www.novarepublika.cz/2015/09/stepan-kotrba-masova-migrace-k-moci-se.html#more

Nojo, realista. Vidím to obdobně. Bohužel, ne každý má schopnost podívat se dostatečně dopředu.