Domů » Rusům se v Sýrii daří

Rusům se v Sýrii daří

by Stan
10 komentáře

Navzdory tomu, že západní komentátoři přesvědčují sami sebe i svět o opaku, ruská kampaň v Sýrii je zatím úspěšná, a to jak vojensky, tak politicky. Mám to tomu tvrzení následující důvody: Rusové ukázali, že dokáží poměrně nepozorovaně přepravit poměrně velký vojenský kontingent na poměrně velkou vzdálenost a na držet ho na místě v plném nasazení. Celá kampaň nejenom že zatím probíhá beze ztrát (no dobře, jsou to Rusové, tak ztráty třeba tutlají a nepočítají), ale především v plné síle. Jelcinovská ochablost ruské armády je podle všeho ta tam a ruská technika je plně funkční a snese vysokou intenzitu nasazení, přičemž prokazuje značnou míru efektivity. Při tom všem si Rusové drží dostatečný distanc na to, aby se nenechali zatáhnout do druhého Afghánistánu. A podle kurzu rublu soudě nemá tahle avantýra zatím ani žádný zásadní vliv na ruskou ekonomiku.

To byly v kostce důvody vojenské, a teď důvody politické. Rusko ukázalo, že má zuby, nebojí se je použít, a nadále bude tancovat podle svých vlastních not, ne podle amerických. Když o to budou USA stát, tak si s nimi rádo zajamuje, ale tím to končí. Co není na první pohled tak zřejmé, ale o to významnější, že intervencí v Sýrii Rusko donutilo Západ otevřít karty přiznat, že jeho řeči o boji proti Islámskému státu byly právě jen řeči, ale ve skutečnosti mu vždycky šlo jen o svržení syrského režimu, ať to Sýrii stojí, co to stojí, jinými slovy že občanskou válku v Sýrii udržoval a podporoval Západ a nese za ni – a s ní i za uprchlickou krizi v Evropě – plnou odpovědnost.

Převzato z blogu Tribun

Může se vám také líbit

10 komentáře

Martin (už bez taky m) 13. 10. 2015 - 5:05

Sio napsal
Dano, chápu vás. I vy jste obětí svého informačního prostředí, které vás formuje. K Assadovi. I ten nejlepší vůdce národa, který by chtěl pro všechny udělat maximum, bude velmi neoblíben o mladých lemplů, kterým se nechce za svou vlast bojovat a pochopitelně (i omluvitelně) u jejich matek. Příčina bude spíše v tomto, než v Assadovi. Amíci (a viděl jsem pár videí, kde se jim za to Rusové posmívají) jdou bojovat jen tam, kde mají tisícinásobnou převahu, bojují jen zdálky, buď drony nebo z letadel a vrtulníků. Do nemocnic se také umějí strefovat parádně. Na zemi ale jen, když je už rozhodnuto. Američtí politici mají hnědé trenky z představy, jak by se změnila jejich popularita, kdyby začaly domů přilétat rakve. Kdekoli by se střetli přímo s Rusy, dostali by těžce na prdel a moc dobře to vědí. Americká armáda je simulákrum, které nechce ztratit mýtus své neporazitelnosti, takže do střetu se silným protivníkem nepůjde.
Máte pravdu, proudy utečenců může zastavit jen Evropa sama, v zastrašování a korupci našich politiků jste jedničky, skoro všichni jdou proti vůli svých obyvatel a pouštějí je sem. Ale to se změní. Blahobytným západoevropanům to prostě zatím dostatečně nedošlo.
Nevím, jací „žoldáci“ bojují v Donbasu, ani Amies se svou supertechnikou nepodali o tom solidní důkazy. Sami máte žoldácké firmy, možná Rusové taky. Ale v Sýrii je pár desítek lidí z pravidelné Rudé armády. K tomu nějaká technika a ISIL se hroutí, američtí poradci zdrhají nebo umírají.

Sio, já Vás chápu a dlouho jsem byl pro nenásilí.
No někde jsou meze.
Ubezpečuji Vás, že z minulosti vím, že pokud to s raketami vezme „Rus pořádně“, nebude co by se pod vlajkami do USA vracelo.
Opakuji, někde jsou zkrátka meze.
Lumpové si dlouho myslí, že už mohou vše…
No tak se jim (těm za mořem) i těm blízko (osobně) povede tak, že už nepoznají, že to šlo i jinak…
Někde jsou zkrátka meze…
Po jejich překročení
NEJSOU ŽÁDNÉ MEZE…

Béda 12. 10. 2015 - 8:02

Vrtěti psem aneb jak nizozemská komise ve které má hlavní podezřelý = nacistický režim v Kyjevu právo veta – vyšetřovala sestřelení letu MH 17:
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/nst-rusko-je-rozhorceno-nizozemskym-vysetrovanim-padu-mh17/

Sio 12. 10. 2015 - 7:43

Dana napsal

Cilem Ruska je zase za kazdou cenu udrzet Assada,proto zacla ruska ofensiva az ted,kdyz uz syrska vlada mele zposledniho.. Syraneneutikaji jen pred ISIL,ale take pred diktatorem Assadem,aby nemuseli narukovat do valky,takze neoblibenost Assada je stejna jako neoblibenostteroristu.. Kdyz Rusko ve valce protiisilakum nici i mesta a zabiji civilisty, je to od ted jeho zodpovednosta navic jen rozezenou teroristy do jinych koncin.V takove situaci neni viteze.Fandit Rusku muzete,avsakzastavit proudy utecencudo Evropy neni v jeho silach….

Spojene Staty prece oficielne neprotestuji proti vyhlazovani teroristu z ISIL,jen vetsi houst a vetsi kapky. . Jen atse Rus angazuje,odkryje strategicke schopnosti,aktivitu satelitu,ukaze a pouzije nove zbrane,naverbuje ruske zoldaky z Donbasu bojovat do Syrie.. At mamiliardove vojenske vydaje.To vse je v souladu se zajmy USA.Ale je takynaivni se domyslet, ze zredukovanim ISIL se zneutralisuje islamska fronta,vime z minulosti, se se znova zesikuje v jinem prostredi a vjine forme..

Dano, chápu vás. I vy jste obětí svého informačního prostředí, které vás formuje. K Assadovi. I ten nejlepší vůdce národa, který by chtěl pro všechny udělat maximum, bude velmi neoblíben o mladých lemplů, kterým se nechce za svou vlast bojovat a pochopitelně (i omluvitelně) u jejich matek. Příčina bude spíše v tomto, než v Assadovi. Amíci (a viděl jsem pár videí, kde se jim za to Rusové posmívají) jdou bojovat jen tam, kde mají tisícinásobnou převahu, bojují jen zdálky, buď drony nebo z letadel a vrtulníků. Do nemocnic se také umějí strefovat parádně. Na zemi ale jen, když je už rozhodnuto. Američtí politici mají hnědé trenky z představy, jak by se změnila jejich popularita, kdyby začaly domů přilétat rakve. Kdekoli by se střetli přímo s Rusy, dostali by těžce na prdel a moc dobře to vědí. Americká armáda je simulákrum, které nechce ztratit mýtus své neporazitelnosti, takže do střetu se silným protivníkem nepůjde.
Máte pravdu, proudy utečenců může zastavit jen Evropa sama, v zastrašování a korupci našich politiků jste jedničky, skoro všichni jdou proti vůli svých obyvatel a pouštějí je sem. Ale to se změní. Blahobytným západoevropanům to prostě zatím dostatečně nedošlo.
Nevím, jací „žoldáci“ bojují v Donbasu, ani Amies se svou supertechnikou nepodali o tom solidní důkazy. Sami máte žoldácké firmy, možná Rusové taky. Ale v Sýrii je pár desítek lidí z pravidelné Rudé armády. K tomu nějaká technika a ISIL se hroutí, američtí poradci zdrhají nebo umírají.

Tribun 12. 10. 2015 - 6:45

Dano,
to je ovšem skandální odhalení, když to na plnou hubu říká i Putin, a také říká proč. Pochybuji, že by vás to zajímalo, ale pokud snad přece, potom si to můžete poslechnout například zde: http://tribun.name/2015/10/03/2x-vlaidirim-putin/

Pokud nechcete pro Sýrii Assada, potom pro ní chcete osud Libye. Opravdu to chcete? Jste si jistá, že chápete, co vůbec chcete?

Martin (už bez taky m) 11. 10. 2015 - 20:08

Dana napsal

Cilem Ruska je zase za kazdou cenu udrzet Assada,proto zacla ruska ofensiva az ted,kdyz uz syrska vlada mele zposledniho.. Syraneneutikaji jen pred ISIL,ale take pred diktatorem Assadem,aby nemuseli narukovat do valky,takze neoblibenost Assada je stejna jako neoblibenostteroristu.. Kdyz Rusko ve valce protiisilakum nici i mesta a zabiji civilisty, je to od ted jeho zodpovednosta navic jen rozezenou teroristy do jinych koncin.V takove situaci neni viteze.Fandit Rusku muzete,avsakzastavit proudy utecencudo Evropy neni v jeho silach….

Spojene Staty prece oficielne neprotestuji proti vyhlazovani teroristu z ISIL,jen vetsi houst a vetsi kapky. . Jen atse Rus angazuje,odkryje strategicke schopnosti,aktivitu satelitu,ukaze a pouzije nove zbrane,naverbuje ruske zoldaky z Donbasu bojovat do Syrie.. At mamiliardove vojenske vydaje.To vse je v souladu se zajmy USA.Ale je takynaivni se domyslet, ze zredukovanim ISIL se zneutralisuje islamska fronta,vime z minulosti, se se znova zesikuje v jinem prostredi a vjine forme..

bullshit…

Dana 11. 10. 2015 - 19:57

Cilem Ruska je zase za kazdou cenu udrzet Assada, proto zacla ruska ofensiva az ted, kdyz uz syrska vlada mele z posledniho.. Syrane neutikaji jen pred ISIL, ale take pred diktatorem Assadem, aby nemuseli narukovat do valky, takze neoblibenost Assada je stejna jako neoblibenost teroristu.. Kdyz Rusko ve valce proti isilakum nici i mesta a zabiji civilisty, je to od ted jeho zodpovednost a navic jen rozezenou teroristy do jinych koncin. V takove situaci neni viteze. Fandit Rusku muzete, avsak zastavit proudy utecencu do Evropy neni v jeho silach….

Spojene Staty prece oficielne neprotestuji proti vyhlazovani teroristu z ISIL, jen vetsi houst a vetsi kapky. . Jen at se Rus angazuje, odkryje strategicke schopnosti, aktivitu satelitu, ukaze a pouzije nove zbrane, naverbuje ruske zoldaky z Donbasu bojovat do Syrie.. At ma miliardove vojenske vydaje. To vse je v souladu se zajmy USA. Ale je taky naivni se domyslet, ze zredukovanim ISIL se zneutralisuje islamska fronta, vime z minulosti, se se znova zesikuje v jinem prostredi a v jine forme..

Sio 11. 10. 2015 - 19:23

ray napsal

Plný souhlas.
Jenom dotaz: je tu ještě někdo kdo sleduje vojenské angažmá Ruska v Sýrii se zalíbením jako já?
Já vím, že to zní dost blbě, protože je řeč o válce, ale v tomto případě je to po dlouhé době, kdy mám „dobrý pocit z bombardování“
A zároveň chci říct, že bych si ještě nedávno nemyslel, že něco takového budu psát.

Dívám se na to chladnokrevně, jako na správný tah na šachovnici. Snad to moc lidem neublíží a mnoha jiným pomůže. Někdy je zapotřebí i ukázat sílu a tohle byl ten případ. Pokud by se to nestalo, následovalo by nejspíše svržení Assada a po něm pořádný chaos a jatka. O prohloubení utečenecké krize ani nemluve.
@Tribun: Zcela souhlas, shrnul jste to dobře.

fajt 11. 10. 2015 - 18:58

za jedničku. ..)

ray 11. 10. 2015 - 17:54

Plný souhlas.
Jenom dotaz: je tu ještě někdo kdo sleduje vojenské angažmá Ruska v Sýrii se zalíbením jako já?
Já vím, že to zní dost blbě, protože je řeč o válce, ale v tomto případě je to po dlouhé době, kdy mám „dobrý pocit z bombardování“ 🙂
A zároveň chci říct, že bych si ještě nedávno nemyslel, že něco takového budu psát.

Zanechat komentář