S Trumpem jako bez Trumpa

Demokracie je vláda zástupců mocenské koalice, kterou vytvářejí krátkodobě nebo dlouhodobě ekonomicky propojená a ideologicky příbuzná vlivová a nátlaková centra generovaná vztahovými sítěmi dané země. Protože vláda těchto center nemá žádnou legitimitu, vytváří demokratický systém zdání, že výběr vládců je posvěcen vůlí voličů. Toto zdání nabývá s přechodem do nižších pater moci reálných kontur.

Politické strany představují oficiální špičku ledovce koalic mocenských center a umožňují jim realizovat veřejně manipulace v průběhu volebních kampaní i v jejich mezidobí. V případě vítězství pak představují strany mechanismus, jak promítat do politiky dynamiku domácího a mezinárodního vývoje a realizovat v čase proměnné cíle té které mocenské koalice i reagovat na případné změny v jejím složení.

V průběhu volebních období realizuje každá vládnoucí garnitura mnoho dobrých rozhodnutí, ale také zpravidla spoustu kopanců. Některé z nich nelze eliminovat, protože by to znamenalo totální ztrátu důvěry v systém. V případě zemí velkých až největších jsou pak prudké změny politického kursu zdrojem potíží ve spojeneckých vztazích a zároveň mohou být nepřáteli interpretovány jako slabost a nerozhodnost. Proto se zákonitě v každém volebním období a v každé zemi hromadí množství kostlivců ve skříních, které prostě nelze legálně beze škod pohřbít.

Změna vládních garnitur po volbách je standardně využívána k vymetání komínů a nápravě chyb. Existence tohoto čistícího mechanismus je velkou komparativní výhodou demokracií. V posledním čvrtstoletí je to zvlášt důležité pro Spojené státy americké, které na sebe dobrovolně (ale se souhlasem svých spojenců) po konci studené války a pádu SSSR vzaly roli světového četníka.

Ve své funkci (bez ironie) vykonaly USA mnoho dobrého pro udržení míru a zachování lidských životů na této planetě. Každou lidskou komunitu však dříve či později negativně ovlivní představa absolutní moci. Natož pak stále ještě klokotající tavící kotlík, ve kterém se formuje národ USA. Přidáme-li k tomu mocný vliv armády, která zhusta netrpí neduhem pokory a odvěký americký zvyk propojovat politiku s ekonomikou, dostaneme dosti nechutnou masu, ze které je formován establishment vládnoucí světu. Logický nedostatek účinných zpětných vazeb pak vede k tomu, že je překračována nutná úroveň násilí, a ti, kteří mají být s láskou vedeni k lepšímu životu, jsou manipulování nevybíravou ekonomickou politikou a jejich důstojnost neustále znevažována.

Žádná policie ale není schopná udržet pořádek, když se proti ní najednou postaví většina obyvatelstva. Stejně tak ani USA nejsou schopny ochraňovat světa (ať už v dobrém či zlém) když se proti nim celý spojí. A mocenské struktury v USA jsou ještě natolik soudné, aby si uvědomily své limity. Proto v osmiletém cyklu pravidelně probíhá likvidace kostlivců made in USA. Proto se prezidentský kandidát strany, která aktuální kostlivce nevyrobila, moderuje do role dobrého policajta.

Tato už tradiční část prezidentských volebních her ovšem nijak zásadně nemění charakter impéria ani společný cíl globálních vlivových a zájmových struktur, které mají v USA svůj domicil. Cíl, k jehož dosažení se vždy a znova spojí Demokraté s Republikány. Tímto cílem je udržení globální ekonomické moci silou tak dlouho, dokud nenastane čas, kdy se všechny nitky světové ekonomiky vedoucí do USA transformují v nezničitelná kevlarová lana. Teprve až tato vlákna obtočí celou planetu včetně Ruska a Číny, včetně Pakistánu a Indie, včetně Brazilie a Argentiny, bude čas na věčný mír – slavný Pax Americana.

Vítězství Donalda Trumpa v právě proběhlých volbách není ničím jiným, než standardním vymetáním komínů, mocenským procesem, kterým USA negují své chyby a vylepšují systém vlády nad planetou, aniž by ztratily tvář a aniž by je napadlo se této vlády dobrovolně vzdát. Je možné pochopit škodolibou radost části českých občanů, kterou neokouzluje pražská elita a její adorace Hillary Clintonové. Už obtížněji se ale chápe skutečná naděje některých našich spoluobčanů spojovaná s nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Víra v to, že USA přestanou být od ledna světovým četníkem, je krásná – stejně jako víra, že Evropa dokáže pomoci všem uprchlíkům světa. V realitě je jedno i druhé nerealizovatelný sen.

Zdroj: Prozítřek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
14. 11. 2016 21:34

Trumpov prezidentský plán na prvých 100 dní vládnutia
http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=173593

Aleš
Aleš
15. 11. 2016 6:35

S vývody článku pana Vozky nesouhlasím. Snaží se nám namluvit, že se nic nezměnilo. Ale změnilo. Psychopati vyhrožující svým zbrojním arsenálem byli nahrazeni podnikateli, kteří se domluví. S kýmkoliv. Ne vždy se nám to bude líbit. Ale tak to je. Nové vztahy USA – Čína na principu já pán ty pán. Trump byl nucen vést ostrou rétoriku směr k Číně, jelikož tím oslovil chápající voliče, kteří pochopili odliv centra řízení i hospodářství do Číny a zároveň tím cílil i na všechny nechápající a neinformované možná s větším dopadem na široké masy než osvěta statečného pana Robertse, který byl citován asi… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 11. 2016 6:50

Putin jednal s Trumpem 15. 11. 2016 zdroj Nová republika p. Grulichová Prezident Ruské federace Vladimír Putin uskutečnil telefonický rozhovor se zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem. V pondělí 14. listopadu o tom informovala tisková služba Kremlu. Ruský vůdce ještě jednou poblahopřál republikánovi k vítězství ve volbách a popřál mu úspěchy při realizaci předvolebního programu. Hlava státu vyjádřil připravenost k partnerským vztahům s novou administrativou Bílého domu „na zásadách rovnoprávnosti, vzájemného respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí“. Putin a Trump, jak uvedla tisková služba Kremlu, se shodli v názoru, že rusko-americké vztahy jsou ve „velmi neuspokojivém stavu“. Rovněž se vyslovili… Číst vice »

Admirál
Admirál
15. 11. 2016 9:23

„S Tumpem jako bez Trumpa“ to zřejmě nebude, to je cítit z upřímného zděšení a pláče neocon kavárny. Určitě je tedy dobře, že se do Bílého domu dostal Trump.

Ten ale samozřejmě nebude vládnout ve vzduchoprázdnu – neoconi jsou rozlezlí všude a bude se snažit hájit americké, ne jiné zájmy.

fajt
15. 11. 2016 12:08

..Zatímco Simpsonovi předpověděli Donalda Trumpa (70) jako amerického prezidenta v roce 2000, Nostradamus to zvládl už v 16. století. Fanoušci francouzského lékaře a legendárního věštce poukazují na jeho předpověď označenou Quatrain 81, v níž stojí, že moci se chopí: „Velký, nestydatý výtržník.“ Jeho prohlášení budou smělá, bude zvolen velitelem armády. Rozbité mosty, města oslabená strachem. Podle milovníků konspiračních teorií jde právě o Trumpa, jehož osoba podle Nostradama povede k: „velké válce a konci světa“. ..)

Aleš
Aleš
15. 11. 2016 12:37

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/420685-ruskeho-ministra-zadrzeli-kvuli-padesatimilionovemu-uplatku.html V Česku se rozmluvil Mohorita, na Donbase zatkli vrahy Motorolu, v Sýrii se budou dít věci, potentáti z NATO a jeho servisní organizace EU jsou celí potentování… Americké zájmy jsou v rozporu se zájmy neokonů. Trump se domluví i s Čínou a Ruskem. Tohle se děje. A nejvíce jsou zmateni koloniální správci a protektoři říše. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Vyvadil-Trump-necha-pravem-Evropskou-unii-a-NATO-vycukat-462767 Rozsáhlá ochranka může minimalizovat rizika uskutečnění Dallaského scénáře. V Pentagramu už si musí být vědomi, že narazili na silnějšího soupeře (Mig 31 či S500 dává převahu i v konvenčních zbraních) čili tací ustoupí z podpory jestřábů a čili by mohli stát za Kačerem… Číst vice »

fajt
15. 11. 2016 13:08

https://cz.sputniknews.com/nazory/201611154128554-sojgu-admiral-kuznecov-akce-syrie/ – tak přeci jenom Kreml vydal rozkaz a chce své lodě plně vyzkoušet v ostré bojové akci ( asi mají u Trumpa jasno ). ..)

bergpora
bergpora
15. 11. 2016 19:38

Az Trump splni polovinu toho, co nasliboval, tak prijde o rodinu, zname a pratele, o obchodni partnery, jeho firmy zkrachuji a on skonci na pracaku.
To je myslim rozumny plan.
Bohuzel si z nevedomosti do sveho pracovniho okoli nasadil jestraby, kteri budou chtit pokracovat v jedine mozne politice, prezentovane vsemi poslednimi US prezidenty.
Zivot je zlej.

M.C.
16. 11. 2016 2:38

bergpora napsal Az Trump splni polovinu toho, co nasliboval, tak prijde o rodinu, zname a pratele, o obchodni partnery, jeho firmy zkrachuji a on skonci na pracaku. To je myslim rozumny plan. Bohuzel si z nevedomosti do sveho pracovniho okoli nasadil jestraby, kteri budou chtit pokracovat v jedine mozne politice, prezentovane vsemi poslednimi US prezidenty. Zivot je zlej. Život je zlej a Trump to ví. Proto se do boje nepustil sám, ale s důraznou, i když mediálně moc neprezentovanou podporou armády a vojenských zpravodajských služeb. Jmenovaní lidé byli určitě dlouhodobě vytipováni jako použitelní. Takové věci se neřeší ze dne na… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 11. 2016 6:48

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/420791-saudska-arabie-varovala-trumpa-pred-omezovanim-dovozu-ropy-do-usa.html Petrodolar končí! VTTIPnost situace vyvrcholí tím, že EU bude mít podepsanou smlouvu CETA s Kanadou ale nikoliv TTIP s USA? Přestože vlastizrádná kolaborantská klika ve vedení NATO a EU po ní prahne jak narkoman po fetu. Svět však bude stát o něco jiného a za někým jiným… Okamžitá energetická soběstačnost USA je zatím chiméra, ale kolik ušetří změnou životního stylu? Tady mají gigantické rezervy. Když pominu vlastní zdroje, které agresivní výbojné administrativy šetřily, jsou tu zdroje zemí, které momentálně moc nevyváží či vyváží jinam. Co když obnovením diplomatických vztahů dojde k vzájemnému obchodu mezi těmito zeměmi. Takový Írán má… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 11. 2016 8:49

S Donaldem Trumpem jsme přirození spojenci, říká Asad Syrský prezident Bašár Asad vidí v Donaldu Trumpovi spojence v boji s terorismem. Soudí tak z jeho projevů v předvolební kampani, i když připouští, že je třeba počkat, jak se bude chovat, až získá prezidentské pravomoci. Asad to řekl v rozhovoru pro portugalskou televizi. „Nemůžeme říci nic o tom, co udělá, ale když bude bojovat s terorismem, samozřejmě že budeme spojenci, přirození spojenci v tomto ohledu, stejně jako s Rusy, Íránci a mnoha dalšími zeměmi,“ řekl syrský prezident portugalské veřejnoprávní stanici RTP. „Trump slíbil, že se zaměří na boj s Islámským státem,… Číst vice »

Starý doktor
16. 11. 2016 9:09

Jakov Kedmi o Sýrii: „Tečku za válkou udělají Asadova vojska“
http://www.novarepublika.cz/2016/11/jakov-kedmi-o-syrii-tecku-za-valkou.html

Starý doktor
16. 11. 2016 9:43

„Адмирал Григорович“ стреляет, „Адмирал Кузнецов“ даёт разрешение на взлёт
https://www.youtube.com/watch?v=C3U0C_2wRPw
Документальный Фильм Сирия || Кыргызы Казахи в Сирии || Игил в средней Азии
https://www.youtube.com/watch?v=tFXASl-9o0s
СОВРЕМЕННАЯ ВЕРБОВКА ИГИЛ. ОСТОРОЖНО ЗОМБИ. Документальный фильм.
https://www.youtube.com/watch?v=xbAu87fnC6I

Aleš
Aleš
16. 11. 2016 9:45

SD: tohle je telepatie, měl jsem stejný úmysl jako Vy…

Starý doktor
16. 11. 2016 11:19

Rozbor Trumpova vítězství a další zajímavosti
Вопрос-Ответ Пякин В. В. от 14 ноября 2016
https://www.youtube.com/watch?v=XegOebGkmZU&feature=youtu.be&t=763

peter.
16. 11. 2016 12:42

Priať niekomu to najhoršie by sa nemalo.Napriek tomu si myslím,že bez tohoto netvora by bol svet lepší.
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/George-Soros-usporiadal-vojnovu-poradu-Trump-by-mal-zbystrit-chystaju-sa-hrozne-veci-280441

Sio
Sio
16. 11. 2016 13:12

peter. napsal

Priať niekomu to najhoršie by sa nemalo.Napriek tomu si myslím,že bez tohoto netvora by bol svet lepší.
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/George-Soros-usporiadal-vojnovu-poradu-Trump-by-mal-zbystrit-chystaju-sa-hrozne-veci-280441

Snad zapracují boží mlýny přesto, že takoví jim hážou klacky do soukolí. Mimochodem – slovo „student“ mi začíná splývat s pojmem „arogantní namyšlený blb, který ještě neukázal, jestli vůbec něco umí“. Začínám chápat, proč začínáme na VŠ posílat přes polovinu populace, tedy i lidi s podprůměrnou inteligencí …

Martin (už bez taky m)
16. 11. 2016 13:24

peter. napsal

Priať niekomu to najhoršie by sa nemalo.Napriek tomu si myslím,že bez tohoto netvora by bol svet lepší.
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/George-Soros-usporiadal-vojnovu-poradu-Trump-by-mal-zbystrit-chystaju-sa-hrozne-veci-280441

„Na každou svini se vaří voda…“
Omlouvám se všem skutečným prasečím sviním – domácím i divokým.
I na netvory dojde…
A možná dřív a houšť nežli by někdo tušil…

peter.
16. 11. 2016 14:22

Martin (už bez taky m) napsal
„Na každou svini se vaří voda…“
Omlouvám se všem skutečným prasečím sviním – domácím i divokým.
I na netvory dojde…
A možná dřív a houšť nežli by někdo tušil…

http://www.hlavnespravy.sk/novinar-hegseth-pre-fox-news-cielom-protestov-financovanych-sorosom-je-rozputat-v-krajine-peklo/859857

Martin (už bez taky m)
16. 11. 2016 15:29

peter. napsal http://www.hlavnespravy.sk/novinar-hegseth-pre-fox-news-cielom-protestov-financovanych-sorosom-je-rozputat-v-krajine-peklo/859857 Nemají disciplínu, vytrvalost, jedou jen za mzdu, měli a mají přehnané očekávání která se nenaplní, chaoti v jejich řadách je zdiskreditují a vnitřně rozloží… Nezvládnou to, „Kačer se zahnizďuje“ a odpůrci změny se identifikují… Padají masky a lidi vidí jak se v praxi na ulicích chovají ti „vzdělaní, inteligentní, tolerantní, etc…voliči H.C. …Lidi ještě mají oči a paměť, Kačer je alespoň určitá šance na změnu k lepšímu pro všechny, kteří chtějí přiložit ruku k dílu… Lze očekávat, že pouliční nepokoje se budou snažit vyvolávat cíleně delší dobu, například si jistě dovedete představit, co začnou dělat, když se… Číst vice »