Volební systém ve Spojených státech je zmanipulovaný, ale nikoliv proti Donaldu Trumpovi

El 2016Devět příkladů, jež ukazují, že volební systém ve Spojených státech je zmanipulovaný, ale nikoliv proti Donaldu Trumpovi.


Donald Trump má pravdu – volební systém ve Spojených státech je totálně zmanipulovaný! Ne, však proti Trumpovi samotnému. Je zfalšovaný vůči lidem, kteří nejsou bohatí, a vůči lidem, jež jsou členy jakkoli početné minoritní skupiny.

Některá falšování jsou záměrná a lze je datovat již k Otcům zakladatelům. Některá jsou jednoduše vedlejším produktem ekonomického systému, kde horní 1 promile má v držení téměř stejné bohatství jako spodních 90 procent. A některá spadají někam mezi. Když to vše sečteme, utváří se zde obrovská překážka normálním lidem, kteří si pouze namlouvají, že mají vliv na chod demokracie. Zde je několik příkladů, v nichž se volební systém ukazuje jako zmanipulovaný. Debata v rámci amerických voleb se vedla jen o malém počtu z těchto bodů.

1. Abyste mohli volit, musíte být registrováni
Mezi jednou čtvrtinou a jednou třetinou amerických dospělých, je více než 50 miliónů lidí, kteří jsou způsobilí volit, ale nejsou zaregistrováni. To je směšné. Proč musí dospělí Američané podnikat tento zvláštní krok, aby si sami vládli? Mnohé jiné země, včetně Francie, Itálie, Chile, Izraele, Švédska, Dánska a Finska registrují každého, aby mohl automaticky volit. Ne náhodou mají tyto země větší volební účast než my. Neevidovaní voliči jsou mladší, chudší a méně bílí než registrovaní. Ti raději podporují progresivní politiku, která se vyznačuje zvýšením minimální mzdy a zdaněním finančních transakcí. Dobrou zprávou je, že Oregon, Kalifornie, Západní Virginie, Vermont a Connecticut nyní využívají téměř automatickou volební registraci a mnoho dalších států o tom uvažuje. Hillary Clintonová vyzvala federální vládu, aby k této formě registrace dotlačila i ostatní státy.

2. Volební den je pracovním dnem
Čím méně peněz a moci máte, tím těžší je si vzít v práci volno a jít volit. Mnoho států má nyní předčasné hlasování, ale netýká se to všech. Dokonce i když můžete volit předčasně, pravidla jsou všude různá a často se mění. Měli bychom rozšířit a standardizovat předčasné hlasování, avšak též, jak prohlásil senátor Bernie Sanders, udělat z volebního dne celostátní národní svátek a den volna.

3. Manipulace s hranicemi volebních obvodů a geografie
V roce 2012 zvítězili zástupci Demokratické strany na absolutní hlasy s malou většinou. Nicméně 54 procent zvolených zástupců byli Republikáni. K tomu došlo na základě manipulování s hranicemi volebních obvodů. Tím se stalo, že voliči Demokratů byli izolováni v hustě zabydlených městech. Současní Republikánští státní zákonodárci využívají počítačový software, aby byli schopni nacpat voliče Demokratů do několika málo obvodů, a tím vytvořili bizarní formu manipulace zvanou „gerrymandering„. Počítačová manipulace je využita k tomu, aby vytvořila obvody, které se jeví jako „spravedlivé“ z hlediska jiných statistických ukazatelů ovlivňujících rozdělení voličů. Demokraté jsou v nevýhodě, protože jejich voliči jsou natlačeni do několika malých okrsků. Toto je problém, který nemusí mít jednoduché řešení. Manipulace pomocí gerrymanderingu je do určité míry subjektivní záležitostí. Města pravděpodobně zůstanou voličsky převážně Demokratická. Někteří lidé věří, že by bylo nejlepší přeměnit státy do obvodů s různým členstvím, takže kdyby stát vyslal sedm kandidátů, dostal by zároveň každý občan určitého státu sedm hlasů a na základě nich by si lidé vybrali svých top sedm kandidátů.

4. Mnoho uvězněných nemůže volit
Celkem 6.1 milionů Američanů nemůže tento rok volit, jelikož byli usvědčeni z těžkého zločinu. Z nich 2.2 milionů jsou Afroameričané; na Floridě, v Kentucky, v Tennessee a ve Virginii více než jeden z pěti dospělých černochů nemůže volit. Žádná jiná země takto nefunguje. Řešení je zde snadné: Stejně jako ve Francii, Německu, Izraeli, Japonsku, Nizozemí, Švédsku, Norsku, Peru, Polsku a Rumunsku, všichni by měli být způsobilí volit, včetně těch, kteří jsou usvědčeni z těžkých zločinů a dokonce i těch, kteří jsou momentálně ve vězení.

5. Omezování volebních hlasů
Paul Weyrich, jeden ze zakladatelů současného konzervativního hnutí, v roce 1980 otevřeně prohlásil: „Nechci, aby mohl volit každý… Naše páka ve volbách jde zcela jasně nahoru současně s tím, jak jde volební populace dolů.““ ‚Republikáni si vzali tuto perspektivu k srdci a dělají, co mohou i v roce 2016, aby zredukovali počet lidí, kteří jdou volit. Mezi jejich populární metody patří zbavování způsobilých voličů jejich voličské role, redukce míst a času pro hlasování, vyžadování identifikační fotografie a zastrašování voličů.

6. Žádný dodatečný volební systém pro zbytkové hlasy
Nový volební systém byl nedávno použit v londýnských primátorských volbách a takhle by to mělo fungovat i v USA. Voliči si vytvoří žebříček z libovolného množství kandidátů a seřadí je podle svých preferencí od prvního k poslednímu. Pokud kandidát obdrží většinu hlasů z prvního hlasování, on nebo ona zvítězí. Pokud ne, tak kandidát na posledním místě je eliminován – a jeho nebo její hlasy jsou dále rozděleny mezi kandidáty, kteří byli při volbě (nyní již eliminovaného kandidáta) bráni jako druhá možnost voliče. A tak dále.

V podmínkách voleb se vyjevuje to, že kupříkladu volič Jill Steinové, který se zdráhá volit Trumpa a žije v tzv. swing state (to jest státu, který není vyhraněný pro konkrétní stranu), nemůže volit pro Steinovou, aniž by zároveň nepomohl Trumpovi. Avšak s tímto alternativním způsobem volení by si takový podporovatel Steinové mohl vytvořit žebříček kandidátů, na němž by Steinová byla jako první možnost, Clintonová jako druhá, a Trump jako možnost třetí, nebo vůbec žádná. U nás stále funguje konsensus založený na systému dvou politických stran, který vystupuje proti takovému postupu. Tento systém by každopádně dokázal oslabit dvoustranný systém, jenž řídí politiku Spojených států.

7. Senát
Senát nesmírně zvětšuje sílu malých států. Tmavě červený (republikánský) Wyoming, s populací 582 000, má dva senátory. Stejně tak tmavě modrá Kalifornie s populací 38.8 milionu, která je 66krát větší než Wyoming. To je naprosto nespravedlivé. Schopnost senátu zpomalit nebo zastavit změnu, je důvodem, proč vůbec vznikl. Jak James Madison, hlavní autor Ústavy, v roce 1787 formuloval: „Naše vláda by měla zajišťovat permanentní zájmy naší země proti inovacím a chránit menšinu bohatých proti většině“. Senát, říká Madison, by měl být součástí vlády, která je koncipována k takovéto činnosti.

8. Nemůžete volit Federální rezervní systém
Ekonomika Spojených států je jako auto s dvěma plynovými pedály a dvěma brzdami. Kongres kontroluje od každého pedálu jeden, ale FED kontroluje zbytek. Jeho sedm guvernérů je jmenováno prezidenty na funkční období čtrnácti let. Je to však ještě horší, Federální výbor pro otevřený trh, který kontroluje míru zájmů, je utvořený ze sedmi guvernérů plus je zde ještě pět členů, kteří jsou prezidenty Regionálních federálních rezervních bank. Tito regionální prezidenti jsou zvoleni v procesu, jenž je převážně kontrolován bankami.

9. Korporátní Amerika má více moci než politici
John Dewey, jeden z nejdůležitějších amerických pro-demokratických filosofů, napsal v roce 1931: „Politika má ve společnosti jen vedlejší roli, protože ta hlavní je obsazena velkými společnostmi.“ Toto je perfektně vidět na roli Wall Streetu v roce 2008. Největší banky zničily ekonomiku Spojených států takovým způsobem, jakým by to žádný politik nikdy nedokázal. Banky jednoduše donutily celý politický systém vše hodit do zastavárny a dát jim to, co se nakonec ukázalo být sumou ve výši bilionů dolarů. V menším měřítku je patrné, že oba kandidáti, jak Hillary Clintonová, tak Donald Trump, doufají v redukci míry zdanění pro nadnárodní korporace. Asi to není jejich priorita, ale závazek ano.

Jak vidíte, je to dlouhý a depresivní seznam defektů americké demokracie. Ale nevzdávejte se. Ten seznam býval mnohem delší a doposud s ním občané po 240 let úspěšně bojovali, aby se zmenšil. Neexistuje důvod, proč nevěřit, že bychom nedokázali tento list ještě zkrátit nebo ho eventuálně společně odstranit.

Takže běžte volit! Důvod, proč tento list existuje, vyplývá ze skutečnosti, že demokracie je silná a nebezpečná a mnoho lidí jí chce omezit. Nenechme je to provést.

Zdroj: The Intercept: Nine Ways the U.S. Voting System Is Rigged But Not Against Donald Trump. Psáno před prezidentskými volbami. Přeložil M.K.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
14. 11. 2016 21:50

Co to je za blábol: 1. Jestliže není někdo není schopen absolvovat jednoduchý administrativní úkon registrace, je lépe, když o věcech veřejných nerozhoduje 2. Ti, co volí, mají většinou zaměstnání a zvládají to. Paraziti mají čas pořád. 3. Neposoudím 4. Nechápu, proč by měli vězni volit? A černoši jsou ve vězeních ze stejného důvodu, jako u nás cikáni – kvůli zločinům 5. Co říkal jakýsi Weyrich před 36ti lety je vcelku nepodstatné. Požadovat identifikaci voliče, to je vyžadováno snad ve všech civilizovaných krajinách. Existuje-li nějaká skupina retardů, kteří nejsou schopni si vyřídit jakýkoli doklad, je pro společnost lépe, když nevolí.… Číst vice »

cnemo
15. 11. 2016 9:46

Bizarní zjištění. Zdejší blog cenzuruje slov cik*n. Zablokování slova, které je běžnou součástí slovníku spisovné, vědecké a nikoli však vulgární češtiny považuji za selhání a to bez ohledu na to, že má k takovému kroku právo, které nezpochybňuji. Přesně o těchto lidech psal jistý Orwell. Jsou to lidé, kteří pomáhají vytvořit jazyk, v němž nepůjde spáchat „ideozločin“. Podle mne je to ovšem práce sysifovská, (nepříjemnou) pravdu nejde umlčet ani přejmenovat.

Politická korektnost je nejen pokrytectví, ale docela obyčejná forma diktatury.

hudryper
hudryper
15. 11. 2016 10:54

Volební systém USA ve všech svých podobách a odlišnostech mezi jednotlivými státy únie je
především produkt politického myšlení „osvícených feudálů“ prezentujících se jako demokraté,
tedy členů svobodného zednářstva.Ponechává v platnosti“záchranné brzdy“ pro případy,kdy by
mohlo dojít k prosazení skutečné demokratické volbě ve prospěch voličských mas a ne elity.
Tady jste ,vážený cnemo, na tenkém ledě .Vaše razance se může vysvětlovat nekompetencí.

M.C.
15. 11. 2016 10:56

Souhlas, jenom pár komentářů: Jednou z největších systémových chyb demokracie je to, že hlas každého má stejnou váhu, což je sice na první pohled v pořádku, nicméně to vede logicky k tomu, že ,,blbci“ neorientující se v situaci, kterých je vždycky více než těch, kteří se o dění v politice zajímají a orientují se v něm, často protlačí hlasováním nějakou katastrofu. U nás to dřív taky bývalo, že vězni ve výkonu trestu nevolili. Což považuju za správné. V USA prý v některých státech člověk odsouzením ztrácí volební právo trvale. V článku je úmyslně zavádějící informace o Kongresu: Jednak nevím, jak… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 11. 2016 11:08

Jestli to nebude tak, že tato úlitba politické korektnosti je úlitbou, že nás na pokoji nechává Chovancovo centrum hybridních hrozeb a že taková omezení, která nás ovlivňují, jsou ještě skousnutelná. Politická korektnost, NATO a neoliberalismus budou zničeny. Však pište dál tato cenzurovaná slova s hvězdičkou. Vulgaritu také vidím ve výrocích pražské kavárny či chování příznivců Hitlary než v tom, které ze dvou alternativních slov označujících totožné etnikum kdo použije.
V jednom nesouhlasím. Jak se lze zbavovat při omezení volebního práva vězňům konkurence či nepříjemných oponentů? Zavírat je. To je dvojsečná zbraň. Spodinou se může stát každý. Stejně jako vzdělanýmalepřestoidiotem.

karpi
karpi
15. 11. 2016 12:02

10) Musíte žít.
Nemůžete volit, pokud se teprve narodíte. Přestože to budete právě Vy kdo ponese následky.

cnemo
15. 11. 2016 14:09

hudryper napsal
Tady jste ,vážený cnemo, na tenkém ledě .Vaše razance se může vysvětlovat nekompetencí.

I to je možné. Nicméně opravdu nespatřují manipulaci v tom, že se volič musí identifikovat, že nevolí trestanci nebo, že lidé nevolí vedení centrální banky (BTW, znáte stát kde ano?).

Vidím manipulaci voleb jinde. Jde spíš o financování kandidátů, zkorumpovaná korporátní média, chrlící propagandu, lobbying přerůstající v korupci nebo všeobjímající a mnohorozměrnou moc velkých korporací. Vlastně jde o celkové „prostředí“ společnosti. Čekat, že v takovémto systému je možné vybudovat a provozovat korektní volební systém považuji za docela optimistické.

karpi
karpi
15. 11. 2016 15:15

cituji moudřejšího: „Ve volbách vítězí peníze Výsledek voleb je pak podle potřeby korigován koaličními jednáními, přeběhlictvím, rezignacemi, lobbováním i korupcí, párováním, absencí při hlasování, poradami jednotlivých klubů, jejich tichými dohodami, obstrukcemi a mnoha dalšími mechanismy parlamentní demokracie. Nepomáhá-li to, přijde na řadu dehonestace nevhodně zvolených osob, probíhající za masové podpory vždy připravených novinářů. V některých zemích je občas užívána i celková devitalizace. Volby probíhající jinak, jsou označovány za nedemokratické. Volby mohou změnit politiky a jejich politikaření, taktiku, metody i formy práce, ale nemohou měnit podstatu, zdroje a strategické cíle politiky. K tomu dochází jen revolucí. Volbami se společenský řád nemění,… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 11. 2016 16:01

Re kapri – pěkné. Re cnemo – souhlas. „Rovný hlas“ jsem také dříve považoval za jediné správné řešení – ale dnes dodám, jedině za předpokladu, že by všichni byli skutečnými občany (tedy přiměřeně majetnými) a navíc občany odpovědnými. Hlas odpovědného živnostníka či profesora VŠ by přeci neměl být roven hlasu člověka který je ochoten ho prodat za stravenku a flašku rumu. Zajímavé je, že HC přesvědčivě nejpřesvědčivěji zvítězila v DC – 92,8%., což samo o sobě zajímavé. A dále ve velkých městech – s jejich specifickým složením obyvatel – kde je více lidí nežijících z tvůrří práce, ale ze systému.… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 11. 2016 16:13

Mě je hlavně krajně podezřelé, co tam už šestý den po volbách stále ještě sčítají ???

http://edition.cnn.com/election/results

cnemo
15. 11. 2016 21:40

Stan napsal

Po neblahých zkušenostech s otevřeně rasistickými komentáři jsem nastavil osobní schvalování všech komentářů se slovem cikán a několika dalšími podobnými výrazy. Nebudete tomu věřit, ale tato forma pokrytecké diktatury se mi docela osvědčila…

:) Ano, chápu, jenže to právě přestalo fungovat, písmenkových mutací je fůra, jen rozvíjíte kreativitu:) Zakazovat jediné věcně a jazykově správné označení etnické skupiny je ovšem poněkud směšné.

BTW, Čech nemůže mít k cik*novi rasistický komentář, neb jsou oba rasy stejné, totiž bílé:) Nechápu, proč paštíte každou pitomost, co vyprodukují nedoukové z humanitních fakult, kteří si z toho dělají živnost!

xxcnemo
xxcnemo
15. 11. 2016 22:09

Stan napsal Po neblahých zkušenostech s otevřeně rasistickými komentáři jsem nastavil osobní schvalování všech komentářů se slovem cikán a několika dalšími podobnými výrazy. Nebudete tomu věřit, ale tato forma pokrytecké diktatury se mi docela osvědčila… :) Tak tak, ale kouzlo přestalo fungovat:) Váš pokus o mé cenzurování je naprosto směšný, ale nebojte se, nebudu Vás otravovat. Mrzí mne, že ztrácíte soudnost a pomáháte mršit český jazyk termíny multikulturního fašismu a politické korektnosti. Pevně věřím, že obojí bude poraženo a opět začneme pojmenovávat věci pravými jmény. Bohužel se z OM stala jednostranná ideologická pevnost. Neomylně směřujete do podobného stavu, v němž… Číst vice »

peter.
15. 11. 2016 23:48

Slovo Róm pochádza zo sanskritu a znamená človek (muž,manžel).Keď sa teda povie „nerómska majorita“,tak vlastne hovoríme o majorite ako o „neľuďoch“.Okrem toho ak nazvete slovom Róm našich osadníkov na východe,tak ich iba zbytočne naser…te a olaských ci…ov rovno urazíte.Nech sa Ci…i volajú odteraz Rómovia povedali si pred pred 26-timi rokmi naši inteligenti a stalo sa.Kodifikácia tohoto termínu prebehla jeho uverejnením v mesačníku jazykovedného ústavu SAV.Názvu Róm sa dožaduje len rómska inteligencia a hudobníci a aj to len preto,aby sa odlíšili od „degešov“ a „olaských“ ci…ov.
Cnemo má pravdu keď píše,že z politickej korektnosti sa stalo „kladivo tyranie“.

M.C.
16. 11. 2016 2:20

Stan napsal Kdo odmítá zásadu „jeden občan, jeden hlas“, není demokrat. Poměr blbců mezi lidmi, kteří si myslí, že se v politice vyznají, je podle mého názoru stejný nebo dokonce vyšší než mezi těmi, které politika nezajímá či zajímá jen okrajově. Jsem čekal, že se toho někdo chytí. Já jsem za ,,blbce“ označil člověka, který se neorientuje v politice a mimo předvolební kampaň se o ni nezajímá. Vůči obecné inteligenci člověka jsem to nijak nevztahoval, protože tam žádná přímá závislost není. Učebnicovou ukázkou jsou názory a chování mnoha obecně velmi inteligentních lidí, kteří se ale nesnaží jít pod povrch věcí… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 11. 2016 6:13

M.C. napsal Asi by to chtělo předřadit vlastnímu volebnímu aktu nějaký test pro zjištění, jestli má daný volič alespoň základní pojem o situaci. Od takového požadavku není daleko jiný – a totiž census ! Hlasovat pak může pouze občan,který se může prokázat majetkem nad stanovenou minimální mez. K tomuto nefér postupu dochází ve volbách,v nichž se meze propagandy pro vybraného kandidáta nekladou,kdy jsou pro jeho známost a prezentaci nesplnitelných slibů vynakládány nesouměřitelné prostředky proti jiným kandidátům. Jiným a levnějším spektáklem o demokracii jsou nám známé „volby“ organizované stranou s trvale „vedoucí úlohou“ ,kam jsou pod přísným pohledem členů volební komise… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 11. 2016 6:23

Jednostranná ideologická pevnost firmy Čez obviňuje alternativní server s mnoha názorovými proudy a svébytnými jedinci z ideologičnosti. Tak to je opravdu BIZARNÍ…

peter.
16. 11. 2016 7:01

Názor Trumpa na politickú korektnosť.Článok je z apríla 2016.
http://www.hlavnespravy.sk/trump-chce-skoncovat-s-politickou-korektnostou-ktora-zabija-ameriku/774030

fajt
16. 11. 2016 7:19

peter. napsal

Názor Trumpa na politickú korektnosť.Článok je z apríla 2016.
http://www.hlavnespravy.sk/trump-chce-skoncovat-s-politickou-korektnostou-ktora-zabija-ameriku/774030

Donald bude mít taky své mouchy, které se projeví i ve světě, sczisla a absolutní výjimečnost bílého muže je taky o ničem, ale ať ten prak pro změnu natahuje na druhou stranu, lidé aspoň konečně pochopí, že žádný politik ( gor demokraturnickém režimu) jim nemůže zajistit ani ty základní věci k životu ( o rovnosti a spravedlnosti ani nemluvě) – Peter , máte na Vrchoch sníh?. ..

peter.
16. 11. 2016 7:45

fajt napsal
Peter , máte na Vrchoch sníh?. ..

Takých 15 cm.Dnes už začína schádzať ale hory sú biele ako za starých dobrých časov.

fajt
16. 11. 2016 7:58

peter. napsal
Takých 15 cm.Dnes už začína schádzať ale hory sú biele ako za starých dobrých časov.

tak to je dobře :-) už se těším na Salaš, tentokráte plánuji slunovrat na slovenské zimě ( nejdříve ale musím vyvětrat dřevěnky) – díky a přeji hezký den. ..)

Aleš
Aleš
16. 11. 2016 8:05

Připomínám o týden zpět: http://www.hlavnespravy.sk/blaha-kiska-je-najkonfliktnejsi-prezident-aky-kedy-bol-ak-vyhra-trump-pride-aj-o-posledneho-kamarata/855898 Absurdní je, když Kiskovi kritici zprava a zleva vůči sobě chovají vražednou zášť. Pravda je jen jedna. V něčem se ji blíží spíš pan Blaha a někdy spíš ti zprava. Smrt tzv. politické korektnosti bude odstraněním překážky pro jejich porozumění a zároveň tím ty radikální síly zprava v lecčem ne nepodobné Hlinkovcům či Banderovcům přijdou o svoje trumfy v lovu voličů a podporovatelů. Procesy založené na koncepci rozděl a panuj musí skončit. Co udělal Trump skoro jako první? Poděkoval Killary a domluvil si schůzku s Ohavou. Co dělá Putin se Žirinovskim? Co dělá SMER? Svoje… Číst vice »

peter.
16. 11. 2016 8:09

fajt napsal Donald bude mít taky své mouchy, které se projeví i ve světě, sczisla a absolutní výjimečnost bílého muže je taky o ničem Jasné,že bude!Bude pretrvávať aj napätie medzi RF a USA,lebo keby nebolo,keby nebola medzi nimi hoci len „studená“ vojna,tak by zmizol dôvod pre zbrojenie na oboch stranách.To by spochybnilo dôvody pre výdavky na zbrojenie a vojensko priemyselné komplexy oboch štátov by prišli o štátne zákazky.No to oni(VPK)nikdy nedopustia.Mne by v tejto chvíli stačilo,keby sa svet vrátil k realite,zdravému rozumu a poslal do čertovej matere všetky tie „novoľavičiarske“sociálne zvrátenosti. Výnimočnosť bieleho muža? Nikto nemôže poprieť to,čo „biely muž“priniesol… Číst vice »

fajt
16. 11. 2016 8:24

peter. napsal No tak budú proti sebe stáť dve kapitalistické mocnosti ktoré budú medzi sebou súťažiť.Ak tá súťaž nebude spočívať v tom,kto vyrobí silnejšiu a modernejšiu A-bombu alebo raketu,ale v tom,kto zabezpečí svojim občanom lepší a radostnejší život,tak pre mňa by to bolo v poriadku. protože to jsou dvě kapitalistické mocnosti, kterým ale vládnou jedni a ti samí vlastníci, tak bych to neviděl na nějaké výrazné zlepšování života obyčejných lidí, to by bylo kontraproduktivní, protože obyvatelstvo by dostalo čas a prostor na uvažování a zkoumání souvislosti, a to je pro každý režim velmi nebezpečné, spíše se zvedne nacionalistická a národnostní… Číst vice »

peter.
16. 11. 2016 8:41

fajt napsal
vertikálně pro elity, horizontálně do ztracena pro makající dav. ..)

fajt:
Vychádzať treba z toho,čo je dnes reálne možné dosiahnuť.Ak sa zníži alebo celkom odstráni hrozba ničivej vojny,prestane sa so sociálnymi experimentami na ľuďoch,od ktorých sa experimentátori ani neunúvajú získať na to ich súhlas,tak je to lepšie ako pokračovať v doterajších trendoch.

fajt
16. 11. 2016 9:19

peter. napsal fajt: Vychádzať treba z toho,čo je dnes reálne možné dosiahnuť.Ak sa zníži alebo celkom odstráni hrozba ničivej vojny,prestane sa so sociálnymi experimentami na ľuďoch,od ktorých sa experimentátori ani neunúvajú získať na to ich súhlas,tak je to lepšie ako pokračovať v doterajších trendoch. tak, aby se zcela odstranila hrozba světové války, tak to by se museli odstranit vlastníci planety – a to je při dnešním obecném nastavení a konstelaci elit a jejich užitečných idiotů naprosto nemyslitelné – ale obyčejný člověk muže tyto hrátky ( do jisté míry ) ignorovat a vytvořit si svůj vlastní svět, klima, které může být… Číst vice »

Sio
Sio
16. 11. 2016 10:26

Stan napsal Kdo odmítá zásadu „jeden občan, jeden hlas“, není demokrat. Poměr blbců mezi lidmi, kteří si myslí, že se v politice vyznají, je podle mého názoru stejný nebo dokonce vyšší než mezi těmi, které politika nezajímá či zajímá jen okrajově. Nezpochybňuji úzus „jeden občan, jeden hlas“ i když by se mi líbilo posunout věk voličů na 21 nebo i více let. Jak vidíme, současná mladá generace si dětství užívá až do třiceti, speciálně budoucí inteligence a různí mamánkové ze středních tříd. Těžko si pak mohou stěžovat na starší generaci, která je živí, brzdí rozpad sociálních systémů atd. Problém je,… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 11. 2016 10:50

Pozornosti hodný článek o zvolení Trumpa – dost jiný pohled od i zde uznávané autorky !!
http://e-republika.cz/article3760-Zvoleni-Donalda-Trumpa-je-signalem-globalist%C5%AF-ke-spu%C5%A1t%C4%9Bni-finan%C4%8Dniho-Armagedonu

Aleš
Aleš
16. 11. 2016 11:33

Gatta: Na její pohled mám názor. Situace došla tak daleko, že globalisté tímto spáchají žádoucí sepuku. A Donald tohle uřídí mírovými prostředky. V pentagramu už nemohou nevidět přesilu, proti které by šli do konfliktu. Věžákovy předpovědi se nám vyplňují, ale trochu jinak, než jsme očekávali. Naštěstí. Vývoj v Rusku jde k tomuhle naproti. I ty nářky a výhrůžky Saúdů s tímto korespondují. Petrodolar skončí, přestože trh s ropou bude fungovat dále a přesto to viďme jako dobrou zprávu pro svět. Americké zájmy jsou v rozporu se zájmy globalistů a Trump zájmy globalistů nehájí… A tohle uniklo paní Květě. Na základě… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 11. 2016 11:59

Re Aleš: Také se snažím být optimista. Leč, jsou věci a děje na které Trumpovo zvolení nemá žádný vliv – třeba demografický vývoj Mexika, Afriky, nebo různých menšin v USA, na ekonomicky našlápnutou Čínu … … a nakonec ani na dosavadní vlastnické poměry a mocenské vztahy globálních a všech možných elit. A jak zde bylo už napsáno – Trump se bude (prý) ze všech sil snažit posílit USA … tedy i na úkor naší Evropy. Ale především ( podobně jako u Zemana), neznáme síly, které za ním stojí. Na rozdíl od HC můžeme od něj tedy doufat snad v jedno… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 11. 2016 12:26

Dobře to vystihl pan Valenčík. Moc se přesouvá. Informovanost roste. Tohle přesahuje Trumpa… Pravděpodobnost opakování scénářů klesá. Když srovnám sebe v roce 2006 a v roce 2016? Když srovnáme nechápající Ameriku v letech 2000 – 2001 a dnes? Když srovnáme Jelcinovské Rusko a Rusko dnes? Když srovnáme třeba takové Mongolsko před 25 lety a dnes… Prý snad i redaktor tohohle webu měl vývoj od voliče ODS a kde je dnes? Desinformace začínají být odhalovány. Lidé touží žít zase obyčejné životy v reálném světě. Je pořád neustálý tlak na únavu a vytvoření kupy starostí obyčejných lidí. Ale to je jen setrvačnost… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 11. 2016 17:07

Doporučuji si přečíst na nejnovějším Fulfordovi kdo jsou ti,kteří připravili a podporovali Killary a
kdo stojí za Trumpem,čelným představitelem své mocenské skupiny. Vystavení milovaného syna před kamery světa při prvním povolebním projevu vidím jako výzvu všem těm,kdo se snaží a budou nadále snažit zbavit se Trumpa. Zdůrazňování plánu převzetí úspěchu otce synem coby
dědice majetku i vedoucího postavení hnutí považuji za hrubou chybu tohoto selfmademana .

Bety
Bety
16. 11. 2016 17:49

Aleši, doufám, že máte pravdu. Paní Květa mě s tím svým katastrofickým scénářem trochu rozhodila. Ále co. Havloidi pláčou a to potěší, a já toho tlaku na únavu a starostí mám už taky dost. Koneckonců, to že se finanční systém postavený na dolaru jednou zhroutit musí, to přece víme. Řekla bych to takhle: Byli jsme i před dolarem, budeme i po něm a čert ho vzal.