Šarij: Místo toho, aby mlčeli, slaví výročí masakru v Oděse

Někteří představitelé současné ukrajinské vlády otevřeně vyjádřili svou podporu „ukrajinských vlastenců“, kteří zorganizovali „Oděskou Chatyň“.

Například poslanec ukrajinské Nejvyšší rady z Radikální strany Igor Mosijčuk řekl, že 2. května 2014, kdy v Oděse zahynulo minimálně 48 lidí, je „pro Ukrajinu významným dnem“.

Podle slov tohoto politika 2. května 2014 „ukrajinští patrioté ubránili ukrajinskou Oděsu před okupanty a kolaboranty“.

„Bez ohledu na svůj život a zdraví patrioté vyčistili naší Oděsu od havěti a udělali z ní ukrajinskou jižní baštu na Černém moři“, napsal poslanec na své stránce v Facebooku.

Nazval tragické události v Oděse „prvním vítězným bojem Ukrajiny s odvěkým nepřítelem“.

„Já nezapomenu! Jsem hrdý! Zdravím vás u příležitosti tohoto svátku!“, napsal na závěr Mosijčuk.

Kromě toho ukrajinský lidový poslanec, předseda podvýboru pro státní bezpečnost a obranu Andrej Levus, na shromáždění Euromajdanu v Oděse prohlásil, že 2. května město „osvobodili od ruského fašismu“.

Dále tento bývalý člen politické Strany regionů, který přešel na stranu pučistů, Alexej Gončarenko prohlásil, že se bude snažit dosáhnout amnestie pro všechny, kteří zorganizovali v Oděse ten masakr 2. května.

„Jako zákonodárce jsem připraven předložit Nejvyšší radě návrh usnesení o amnestii pro všechny účastníky událostí 2. května v Oděse“, prohlásil Gončarenko.

Jako odpověď na tato prohlášení mediální odborník Anatolij Šarij nahrál video apel ke všem ukrajinským politikům a jiným lidem, kteří „slaví“ výročí masové vraždy v Oděse.

„Dnes jsem svědkem toho, jak někteří občané místo aby prostě mlčeli a tvářili se, že je dnes obyčejný den, slaví. Oni slaví! Jsou hrdí na to, co se na Ukrajině stalo 2. května 2014“, řekl Šarij.

Podle jeho názoru nemá Ukrajina v souvislosti s událostmi, které se před rokem staly, být na co hrdá.

„Na co jsou hrdí? Nejspíše jsou hrdí na to, že kolosální počet Krymčanů po 2. květnu najednou pochopil, že se na Ukrajinu již nikdy nevrátí? Slaví to, že na Donbas přijel ohromující počet dobrovolníků z Oděsy?“, ptá se novinář.

Podle jeho slov ani v Evropě tato tragédie nikoho neponechala lhostejným.

„Často se mě ptají: ‘To u vás upálili ty lidi?’“, vypráví Šarij.

Myslí si, že si milióny lidí najednou uvědomily, že žijí v totalitárním státu, „kde je mohou zabít a nikomu se za to nic nestane“.

Podle jeho názoru se Dům odborů v Oděse „pro obě strany barikád stal bodem, odkud není návratu“.

2. května v Oděse v průběhu potyček s fotbalovými fanoušky, takzvanými „setninami domobrany Majdanu“ a radikály z nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázaná, byli přívrženci federalizace Ukrajiny nuceni ukrýt se v Domě odborů.

Poté ukrajinští nacionalisté budovu zapálili a po těch, kteří se pokoušeli utéci před ohněm, stříleli a dobíjeli je tyčemi a kameny za provolávání hesel „Ukrajina nade vše!“, což je překlad hesla německých nacistů „Deutschland über alles“. Podle údajů ukrajinského ministerstva vnitra bylo v oděském Domě odborů zavražděno 48 lidí. Podle neoficiálních údajů jich však bylo daleko více.

Zdroj: http://ukraina.ru/news/20150502/1012944436.html

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MustWatchTV
MustWatchTV
4. 5. 2015 18:34

Obyčejný fašismus
Обыкновенный фашизм

ZEMĚ: Rusko
ROK: 2014
DÉLKA: 50 minut
REŽIE: Andrej Karaulov
JAZYK: ruština
TITULKY: české
Dokumentární film o událostech, které se uskutečnily před a během války na Ukrajině, před událostmi v Oděse. Několik výpovědí přibližuje tehdejší nárůst antiruských nálad a činů, které byly často páchané na lidech proruské názory. Výpovědi s videi se snaží dokázat fašistické nálady ve společnosti, které měly být v mnohém hlavními ukrajinskými a tzv. západními médii přehlíženy.

Ke shlédnutí online:
Přehrát film Obyčejný fašismus

Martin (už bez taky m)
4. 5. 2015 19:14

2.května 2014 se stala „Ukradina“ fašistickou…
Fašisté slaví, fašističtí „poslanci“ jsou „hrdí“, a fašisté „čistí“…
…no comment.
S fašisty se nejedná – fašisté se mají ničit. Jak říká Petr Kužvart: „…na moři, na souši i ve vzduchu…“

Tomik
Tomik
5. 5. 2015 7:48

To co se nyní na světě děje je absolutní perverznost a to ve všech směrech kam se podíváte. Nemám k tomu už slov. Hnus hnus hnus

Tomik
Tomik
5. 5. 2015 8:27

Tady jsem objevil článek kde je to perfektně popsáno:
http://prvopodstata.blog.cz/1505/svet-ovlada-svetovlada

zajoch
5. 5. 2015 13:48

Kyjev vyškrtl krymské přístavy Sevastopol, Jevpatorie, Jalta, Feodosie a Kerč ze seznamu mezinárodních přístavů Ukrajiny. Ukrajina je dále považuje za své, avšak mají status okupovaných území.
http://www.vestikavkaza.ru/news/Ukraina-priznala-poteryu-Kryma.html

peter.
5. 5. 2015 14:04

Maďarsko Orbán v r.2010 :V záujme Maďarska je,aby v prípade potreby uzavrelo s MMF dohodu o úvere.Nie je však v záujme Maďarska,aby táto dohoda dovolila MMF zasahovať do riadenia hospodárskej politiky štátu.
http://ekonomika.sme.sk/c/5527283/orban-mmf-ma-poskytovat-uvery-nie-urcovat-hospodarsku-politiku.html
Maďarsko 2013 :
http://www.czechfreepress.cz/evropa/madarsko-sa-ozdravilo-vykoplo-mmf-z-krajiny.html
Maďarsko dnes :
http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/14604-orban-prevezl-mezinarodni-menovy-fond-mmf-byl-nucen-priznat-ze-madarska-hospodarska-politika-slavi-uspechy.aspx
Takto sa správa svojprávny politik snažiaci sa presadzovať záujmy vlastného štátu a nie cudzie záujmy.