Šarij: Místo toho, aby mlčeli, slaví výročí masakru v Oděse

Někteří představitelé současné ukrajinské vlády otevřeně vyjádřili svou podporu „ukrajinských vlastenců“, kteří zorganizovali „Oděskou Chatyň“.

Například poslanec ukrajinské Nejvyšší rady z Radikální strany Igor Mosijčuk řekl, že 2. května 2014, kdy v Oděse zahynulo minimálně 48 lidí, je „pro Ukrajinu významným dnem“.

Podle slov tohoto politika 2. května 2014 „ukrajinští patrioté ubránili ukrajinskou Oděsu před okupanty a kolaboranty“.

„Bez ohledu na svůj život a zdraví patrioté vyčistili naší Oděsu od havěti a udělali z ní ukrajinskou jižní baštu na Černém moři“, napsal poslanec na své stránce v Facebooku.

Nazval tragické události v Oděse „prvním vítězným bojem Ukrajiny s odvěkým nepřítelem“.

„Já nezapomenu! Jsem hrdý! Zdravím vás u příležitosti tohoto svátku!“, napsal na závěr Mosijčuk.

Kromě toho ukrajinský lidový poslanec, předseda podvýboru pro státní bezpečnost a obranu Andrej Levus, na shromáždění Euromajdanu v Oděse prohlásil, že 2. května město „osvobodili od ruského fašismu“.

Dále tento bývalý člen politické Strany regionů, který přešel na stranu pučistů, Alexej Gončarenko prohlásil, že se bude snažit dosáhnout amnestie pro všechny, kteří zorganizovali v Oděse ten masakr 2. května.

„Jako zákonodárce jsem připraven předložit Nejvyšší radě návrh usnesení o amnestii pro všechny účastníky událostí 2. května v Oděse“, prohlásil Gončarenko.

Jako odpověď na tato prohlášení mediální odborník Anatolij Šarij nahrál video apel ke všem ukrajinským politikům a jiným lidem, kteří „slaví“ výročí masové vraždy v Oděse.

„Dnes jsem svědkem toho, jak někteří občané místo aby prostě mlčeli a tvářili se, že je dnes obyčejný den, slaví. Oni slaví! Jsou hrdí na to, co se na Ukrajině stalo 2. května 2014“, řekl Šarij.

Podle jeho názoru nemá Ukrajina v souvislosti s událostmi, které se před rokem staly, být na co hrdá.

„Na co jsou hrdí? Nejspíše jsou hrdí na to, že kolosální počet Krymčanů po 2. květnu najednou pochopil, že se na Ukrajinu již nikdy nevrátí? Slaví to, že na Donbas přijel ohromující počet dobrovolníků z Oděsy?“, ptá se novinář.

Podle jeho slov ani v Evropě tato tragédie nikoho neponechala lhostejným.

„Často se mě ptají: ‘To u vás upálili ty lidi?’“, vypráví Šarij.

Myslí si, že si milióny lidí najednou uvědomily, že žijí v totalitárním státu, „kde je mohou zabít a nikomu se za to nic nestane“.

Podle jeho názoru se Dům odborů v Oděse „pro obě strany barikád stal bodem, odkud není návratu“.

2. května v Oděse v průběhu potyček s fotbalovými fanoušky, takzvanými „setninami domobrany Majdanu“ a radikály z nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázaná, byli přívrženci federalizace Ukrajiny nuceni ukrýt se v Domě odborů.

Poté ukrajinští nacionalisté budovu zapálili a po těch, kteří se pokoušeli utéci před ohněm, stříleli a dobíjeli je tyčemi a kameny za provolávání hesel „Ukrajina nade vše!“, což je překlad hesla německých nacistů „Deutschland über alles“. Podle údajů ukrajinského ministerstva vnitra bylo v oděském Domě odborů zavražděno 48 lidí. Podle neoficiálních údajů jich však bylo daleko více.

Zdroj: http://ukraina.ru/news/20150502/1012944436.html

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 6 komentářů