Seymour Hersh: Muž, který rozkryl Cheneyho tajemství




Červenec 14, 2009

Investigativní reportér Seymour Hersh v březnu opět všechny uvedl v úžas, když při své návštěvě na Minnesotské univerzitě (University of Minnesota) oznámil, že Dick Cheney řídil tajnou údernou jednotku, již utajoval před dohledem Kongresu.

„Kongres nad tím neměl žádnou kontrolu. Je to v podstatě vládní skupina vrahů a opakuje se to stále znova,“ řekl v té době Hersh. A dodal: „Z pověření presidenta Bushe přijeli do nějaké země, nebavili se ani s místním velvyslancem, ani místním vedoucím CIA, našli člověka ze seznamu, zavraždili ho a odjeli. A tak se to dělo opakovaně, ve jménu nás všech.“

Někteří pozorovatelé jej obvinili z pomlouvání a bývalý vysoký vojenský úředník se snažil uvést tenhle případ na „správnou míru“, ale poslední zprávy o tom, že CIA údajně držela Kongress v nevědomosti o skrytém programu, Hershova slova jako stále více potvrzují. Včera New York Times uvedl reporáž o tomto tajném programu otázkou, zda bylo komando smrti úkolováno Dickem Cheneym bez souhlasu Kongresu.

Mezi Hershovými tvrzeními a posledním článkem v Timesech však v tuto chvíli existují zásadní rozdíly. Hersh naznačuje, že zabijácká parta byla spíše vyčleněna ze speciálních vojenských jednotek (Joint Special Operations Command) než ze CIA. Navíc, podle Hershových zdrojů, program byl funkční, a zanechal po sobě mrtvoly, zatímco Timesy citovaly představitele, kteří říkali, že úderná jednotka CIA nikdy ve skutečnosti neprovedla žádnou akci.  Je však možné, že Timesy a Hersh popisují dvě rozdílné skupiny.

The Daily Beast vystopoval Hershe v jižní Asii, a řekl nám, že se tam nedostal k tomu, aby si přečetl tohle číslo New York Times, ale že měl několik telefonátů ohledně téhle zprávy. Když jsme se ho ptali na toho představitele, jenž tvrdil, že Cheneyho vražedné komando ve skutečnosti nikdy nezačalo prakticky fungovat, Hersh reagoval skepticky: „Řekl jsem, co jsem řekl, a oni si taky mohou říkat, co chtějí,“ sdělil nám. „Předtím říkali, že vláda nemučí, teď zase, že vláda neprovádí atentáty.“

Hersh řekl, že jeho slova, která pronesl v Minnesotě, byla tiskem zveličena, protože předtím informoval o skrytých operacích, jež byly, jak tvrdil, mimo dohled Kongresu. V únoru 2005 vydal zprávu, že president pověřil Donalda Rumsfelda, aby řídil speciální operace v jižní Asii a na Středním východě, jež nebudou vykonány prostřednictvím CIA, a tudíž o nich nebude informován Kongres. V červenci 2005 řekl, že Bílý dům obešel (tehdejší šéfku opozice v Kongresu – pozn. red.) Nancy Pelosi při plánování a organizaci speciálních operací, vedených bývalými důstojníky CIA a zaměstnanci nevládních organizací, jejichž účelem bylo ovlivnění iráckých voleb.

„V mém zpravodajství o tomto případu jsem rozvinul jedno téma – vzrůstající tendenci Bushovy vlády přiklánět se k neevidovaným tajným akcím, jež měly napomáhat k dosažení jejím cílům.“ napsal v dílu z července 2005. „Umožnilo to vládě vyhnout se tomu druhu překážek, s nimiž se setkávala v debatách o tom, jak manipulovat volby – byrokratickým průtahům, následným potyčkám v Kongresu, stížnostem od nezasvěcených.“

A stejně tak v červenci 2008 zveřejnil Hersh zprávu, že Bílý dům zneužil formální rozdíly mezi obrannými a zpravodajskými operacemi, aby mohl obejít rozpravu v Kongresu při sledování „cílů vysoké hodnoty“ v Íránu prostřednictvím tajných operací.

„U některých zákonodárců existuje rostoucí vědomí toho, že se Bushova vláda v minulých letech shodla na tom, co jsou vojenské, a co zpravodajské operace, a to za tím účelem, aby se vyhnula své povinnosti plně informovat Kongres o tom, co dělá“, napsal poté.

A mimo tuto zprávu Hersh řekl, že i v projevech presidenta Bushe se nacházejí důkazy o tajných atentátech.

„Přečtěte si Bushovu Zprávu o stavu unie z ledna 2003,“ řekl. Mluvil o tom a prohlásil, že jsme zabili a uvěznili 3000 členů Al-Káidy a dalších teroristů – šílené číslo – a řekl, že někteří z nich už nás nebudou nikdy více obtěžovat. A Kongres tomu aplaudoval.

Bush řekl doslova: „Více než 3000 lidí, podezřelých z terorismu, bylo celkem uvězněno v mnoha zemích. A mnoho dalších potkal ještě jiný osud. Dá se to vyjádřit takto: Už nejsou žádným problémem pro Spojené státy i naše přátele a spojence.

Benjamin Sarlin je reportérem pracujícím pro The Daily Beast. Dříve psal o newyorské politice pro  New York Sun, pracoval také pro talkingpointsmemo.com.

Zdroj: The Daily Beast

Překlad: Stan

Foto: Seymour Hersh

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments