Simplexní úvaha na dobrou noc

V totalitních režimech se idioti dostávají k moci intrikami a násilím, v demokracii  svobodnou volbou. – něčí citát.

Společnost lze chápat jako organismus. Nemocnou společnost jako nemocný organismus. Nemocný chodí od doktora k doktorovi, ten radí to a ten zas ono, sem tam se mu udělá lépe, sem tam o něco hůř, a pak už ani konsilia odborníků nepomáhají. Celkový stav se pomalu postupně horší, až se zjistí, že takový nešťastný vyčerpaný organismus už zachrání jen operace. A teď si představte chirurga na operačním sále. Má vést operační tým. Takže to dělá. Poměrně striktně až diktátorsky. Není to ani humanista ani lidumil. Je to spíš pragmatik a technik. Vyžaduje rychlost, přesnost, neomlouvá neschopnost a omyly trestá, nepřipouští diskuzi, je všechno jen ne demokrat – spíš autoritativní despota.

Kdyby demokrat a idealista byl, mohl by vést dlouhé rozjímavé a dojímavé hovory se sekundáři a instrumentářkami, mohl by dlouze rozvažovat nad jejich názory na své další postupy, velkomyslně amnestovat nějaká ta jejich pochybení, případně v okamžiku krize, kdy operace začne váznout a dostaví se komplikace, by místo série rychlých potřebných rozhodnutí přizval na operační sál  skupiny nemocničních  uklízeček a opravářů – aby byl jak sociálně tak genderově korektní – a nechal by hlasovat. To, že by pacient zatím natáhnul bačkory, by nevadilo, všichni by ho chválili za hluboce lidský přístup. Byli by totiž potěšeni, že i jejich názor se konečně uplatnil. Pak by si společně zaplakali nad mrtvolou a  vzájemně se utěšili, že dělali, co mohli, což by je zbavilo zbytku pochybností a případných výčitek..

Jakému operatérovi dáte v případě nemoci přednost? Já tomu prvnímu typu.

Proč mu nedávám přednost i v politice?  Učili mě, že je to ošklivé. A historie mi říká, že snadno zneužitelné. Ale pomáhá to?

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Silentpysk
Silentpysk
8. 8. 2014 21:35

Zkusili jsme to demokraticky, ale stojí to za prd. Takže se vrátíme k totalitě, idioty nahoře už stejně máme.

hudryper
hudryper
8. 8. 2014 21:43

Vážení čtenáři a autoři příspěvků na OM. Koukněte se na diskusi pod tímto provokativním článkem Merlin na Janice! Až dosud jsem každému tvrdil,že nejkvalitnější diskuse čtenářů českého webu se odehrává na OM. Nikoliv !
Zjistil jsem,že skutečně všestranně lepší diskuse jsou na janice. A to
díky řadě autorů,kteří se donedávna vyjadřovali k problémům na OM !
Mohli byste mi sdělit proč je tomu tak ?

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
8. 8. 2014 23:05

diktátor, demokrat…vše je v lidech (ne v lidu)

mirror
mirror
8. 8. 2014 23:13

Operace má přesný technologický postup. Jeden, zpravidla nejzkušenější, rozhoduje a ostatní plní pokyny. To nevylučuje v určitých okamžicích improvizaci. Nejzkušenějšího chirurga vybírá vedení zdravotnického zařízení. Není demokraticky volen a musí prokázat odborné předpoklady jako je praxe a vědomosti. Podobně je organizována činnost armády, policie a záchranářů. Jestli merlin myslela, že se máme nechat vést nějakým jelitem, které v životě na nic skutečného nesáhlo a žilo jen z politiky, tak se mýlí. Vzpomínám, jak ani ne třicetiletému Sobotkovi svěřili ministerstvo zdravotnictví a my se měli jeho životním zkušenostem klanět. Zajímavý názor má prof. Oskar Krejčí. Ten vyžaduje, že každý, komu se… Číst vice »

mirror
mirror
8. 8. 2014 23:15

pardon, Sobotka měl ministerstvo financí. Jako právník rozuměl asi všemu.

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
8. 8. 2014 23:25

ten článek je psycho

mirror
mirror
8. 8. 2014 23:32

Díval jsem se na Ostrov Janiky. Nevím, jestli je to žena nebo chlap. Asi filtruje účinněji trolly a nemění rychle témata. Na OM se články střídají v bláznivém tempu. Něco je čistě informační a jiné k rozdiskutování. Diskuzní témata jsou vyvěšena v přístupné formě tak týden a pak se ztratí. K informačním je zbytečné něco dodávat. Nad kvalitou diskutérů jsem se neposadil na zadek. Je to tam stejné jako na OM. Předností OM je vkládání odkazů na jiné zdroje. Tím nechci nikoho kritizovat, protože naprosto stejné stránky by byla nuda. Díky adminům, že dělají, co dělají. K tomuto tématu bych… Číst vice »

mirror
mirror
8. 8. 2014 23:40

Ještě k požadované kvalifikaci. Vysokoškolský profesor ovlivňuje často malou skupinu lidí, např. mezi 10 až dvaceti ročně. Kvalifikaci prokazuje články, které prošly celosvětovou kontrolou. Ministr ovlivňuje 10 milionů obyvatel ČR a prokazovat své schopnosti vůbec nemusí. Nikdo neprověří, zda je schopen dát dohromady 10 stran smysluplného textu v češtině. Zpravidla nikdo z odborných kruhů takového ministra nezná a neví také nic o jeho úmyslech. Výběr osob pro ministerstva není demokracie, ale karlovarská lisovačka nebo loterie.

zedd
zedd
9. 8. 2014 7:57

Ta analogie kulhá hned na několik nohou.
Organismy nejsou složeny z článků s (alespoň potenciálně) svobodnou vůlí. Spíš bych je přirovnal k rozsáhlé počítačové síti typu internet: Každý server je determinován svým programem (DNA buňky + epigenetický výklad ~ binary + konfigurace + vstupní data + stav železa). Fakt, že je zde mnoho stupňů volnosti, ještě nesvědčí o svobodné vůli. Lidská společnost je o řád jinde než jakýkoliv organismus.

zedd
zedd
9. 8. 2014 8:04

Autoritativní vedení má své nesporné výhody v extrémních situacích, kdy normální procesy selhávají. V případě požáru jistě poslechnu hasiče, jinak bych se dost bránil příkazu: „Jdi po schodech a nejezdi výtahem“. Hasič má v této situaci nepopiratelnou přirozenou autoritu. Ta je sice institucializována v podobě zákonů a vyhlášek, ale já toho hasiče poslechnu spíš proto, že s nastalou situací má mnohem víc zkušeností než já. A tak se to má i s chirurgem nebo velitelem v armádě, kde to je často daleko složitější. C&K oficíři měli povětšinou autoritu čistě a pouze institucionální, vedení války rozumněli jak koza petrželi a svá… Číst vice »

zedd
zedd
9. 8. 2014 8:13

Dokončení:
Na řešení společenských – natožpak globálních – krizí nemáme žádné hasiče ani chirurgy. Ti, co se do těchto rolí pasovali (McNamara, Kissinger, Brezinski, Fukuyama, Bushovic, Clintonovic kravka a její Obama, blabla … ), evidentně selhali.

peter.
9. 8. 2014 13:35

A možno by bolo dobré,keby nám dve volebné obdobia vládol despotický ale osvietený a ľudom milovaný diktátor,ktorého by na jedno volebné obdobie vystriedala vo voľbách zvolená vláda,potom zase diktátor ktorý by upratal po tej demokraticky zvolenej vláde a tak dookola až kým by sme sa v tej demokracii nenaučili žiť tak ako Švajčiari a diktátora by sma už nepotrebovali.Viem,fantazmagória ale zaujímavá ,nie?

merlin
merlin
9. 8. 2014 15:09

mirror napsal Operace má přesný technologický postup. Jeden, zpravidla nejzkušenější, rozhoduje a ostatní plní pokyny. To nevylučuje v určitých okamžicích improvizaci. Nejzkušenějšího chirurga vybírá vedení zdravotnického zařízení. Není demokraticky volen a musí prokázat odborné předpoklady jako je praxe a vědomosti. Podobně je organizována činnost armády, policie a záchranářů. Jestli myslela, že se máme nechat vést nějakým jelitem, které v životě na nic skutečného nesáhlo a žilo jen z politiky, tak se mýlí. Vzpomínám, jak ani ne třicetiletému Sobotkovi svěřili ministerstvo zdravotnictví a my se měli jeho životním zkušenostem klanět. Zajímavý názor má prof. Oskar Krejčí. Ten vyžaduje, že každý, komu… Číst vice »

merlin
merlin
9. 8. 2014 15:13

zedd napsal Ta analogie kulhá hned na několik nohou. Organismy nejsou složeny z článků s (alespoň potenciálně) svobodnou vůlí. Spíš bych je přirovnal k rozsáhlé počítačové síti typu internet: Každý server je determinován svým programem ( buňky + epigenetický výklad ~ + konfigurace + vstupní data + stav železa). Fakt, že je zde mnoho stupňů volnosti, ještě nesvědčí o svobodné vůli. Lidská společnost je o řád jinde než jakýkoliv organismus. Nechci rozpřádat dlouhou debatu o svobodné vůli. Ale biologický systém je jen biologický systém. Nic víc, nic míň. Některé systémy jsou složitější, některé méně, ale obecně pro ně platí stejné… Číst vice »

Alena
Alena
9. 8. 2014 15:17

nepřipadá mě, že by byl zde od roku 89 demokratický režim. Jen málo událostí je ve prospěch tohoto národa- viz. např. prodej zlata v ČNB. Ani stranické režimy největších politických stran mi nepřipadají demokratické- to jest jejich výběr členů na kandidátkách a pak po tomto selektivním výběru hlasování v parlamentu či senátu, které je podrobeno stranickému přikázání. Tato společnost žije pouze v iluzi, že je demokratická. Má to ale výhodu, ti, kdo ji ve skrytu řídí, jsou utajeni, zatímco v tzv. autoritativních režimech vše padá na hlavu diktátorovi. Pokud je diktátor osvícený, musí mít kolem sebe tým odborníků, jinak by… Číst vice »

mirror
mirror
9. 8. 2014 15:46

merlin napsal
Rozhodně jsem nemyslela, že bychom se měli nechat říditjakýmkoliv politickým jelitem. To tam někde fakt čtete?

merlin, samozřejmě jste nepsala nic o tom, že bychom měli s úctou vzhlížet k naprostým amatérům, které nám vybírají vedení politických stran. To byla jen reakce na to, že z kontextu by vám tu myšlenku mohl někdo přisoudit a také, že tady na OM jsou méně kvalitní diskutéři, což si nemyslím. Jak jsem napsal, obě fóra nejsou identická a oběma adminům by se mělo poděkovat.

mirror
mirror
9. 8. 2014 21:55

Už jsem jako Béda. Našel jsem toto zajímavé video http://aeronet.cz/news/nasledky-leteckeho-utoku-na-rezidencni-oblast-v-sachtersku/ Letecká bomba spadla na zahradu penzionované učitelky. Dále mne zaujala zpráva z BL, která se odvolává na Guardian, že 3 civilisté zemřeli a 10 jich bylo zraněno při ostřelování Doněcku http://www.blisty.cz/art/74255.html#sthash.jsWT5rBe.dpuf Těch obětí není moc. Střílení na civilisty vysvětlila místní občanka, Marina Barsuk, 53, podle které dělostřelecká palba byla zahájen poté, co před několika dny vzbouřenci umístili nedaleko činžáku raketomet Grad a stříleli z něho na ukrajinská postavení. Je přesvědčena, že dělostřelecká palba přišla z ukrajinské strany jako odveta. To jim to ale trvalo. Podle mne je to jeden zdroj… Číst vice »

zedd
zedd
10. 8. 2014 8:42

Merlin, prohlášení „biologický systém je jen biologický systém“ je samo o sobě zjednodušující. Nelze nevidět kvalitativní skok mezi virem a bakterií, mezi bakterií a mnohobuněčným organismem. Díky evoluci jsou mezi nimi více méně hladké přechody, ale od určité úrovně je třeba je posuzovat rozdílnými měřítky. Vědecká praxe to jasně dokládá. Co bylo původně prostou biologií je dnes segmentováno od biochemie až po etologii. V moderní společnosti funguje například vědomí dějin. Jistě v přírodě najdete více či méně rozvinuté vědomí a více či méně rozvinuté společenské předivo, ale troufám si říct, že nikde krom lidské společnosti nenajdete uvědomění si vývoje společnosti.… Číst vice »

zedd
zedd
10. 8. 2014 8:47

Dokončení:
Nejspíš bych Váš článek nijak nekomentoval, kdyby v něm nebyly přítomny zároveň dva alarmující náhledy: Jednak anologie společnosti a organismu, jednak volání po ztělesnění jakéhosi Velkého hodináře či odborníka na vývoj společnosti. Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá. Právě tenhle ideologický mix zblbnul jeden z nejrozvinutějších národů Evropy své doby až po realizaci koncentráků.
Znám Vás jako diskutéra s lidsky umírněnými názory. Právě proto mne tento Váš článek dost znepokojil. Pokud i lidé Vašeho kalibru propadají vskutku simplicistním úvahám, pak je něco zásadně špatně.

bublin
bublin
10. 8. 2014 9:03

Rozhodně musím tentokrát autorku pochválit, neboť její článek je krátký. Tím ovšem veškerá pozitiva končí. Příměr je zvolen naprosto nesmyslně. Žádný chirurg diskuse nevede a zní to proto pitomě i ve zde uváděné hypotetické rovině. Co je nereálné, nemá v příměru co dělat. Je všeobecně známo, že každé společenství lidí je postaveno na její hierarchii, od tlupy po stát. Lidově řečeno : každá smečka má svého vůdce. Formální způsob jeho instalace a s tím související praxe výkonu moci není vůbec podstatná – jedná se totiž vždy o diktaturu. Jediným kriteriem pro posouzení té které vlády je její úspěšnost. Drobné připomínky… Číst vice »

merlin
merlin
10. 8. 2014 10:33

zedde, období se střídají, všechno budované na tisíce let vydrží asi tak jeden lidský život. Koukněte na Řím, jak to začalo a jak končilo. Staří republikáni si tam raději pak otvírali žíly v lázních. Ani amerika není stabilní útvar, musela bych se podívat kdy skončila válka severu proti jihu, asi 1865 myslím, pak přistupovaly další státy, mění se tam dramaticky složení společnosti, bílý a černý rasisimus se střídají atd. Moji prarodiče se narodili za mocnářství, pak byla republika, pak němci, pak socialismus, pak jsme přišli o půl republiky a máme česko, koukněte, jak se jen změnila za sto let mapa… Číst vice »

merlin
merlin
10. 8. 2014 10:43

zedd napsal Merlin, prohlášení „biologický systém je jen biologický systém“ je samo o sobě zjednodušující. Nelze nevidět kvalitativní skok mezi virem a bakterií, mezi bakterií a mnohobuněčným organismem. Díky evoluci jsou mezi nimi více méně hladké přechody, ale od určité úrovně je třeba je posuzovat rozdílnými měřítky. Vědecká praxe to jasně dokládá. Co bylo původně prostou biologií je dnes segmentováno od biochemie až po etologii. V moderní společnosti funguje například vědomí dějin. Jistě v přírodě najdete více či méně rozvinuté vědomí a více či méně rozvinuté společenské předivo, ale troufám si říct, že nikde krom lidské společnosti nenajdete uvědomění si… Číst vice »

merlin
merlin
10. 8. 2014 10:45

Stane, patrně je již zbytečné to měnit, ale už jsem našla, u koho jsem ten citát četla. Gabriel Laub.

bublin
bublin
10. 8. 2014 11:43

Pokud autor vychází z neměných, ověřených a pravdivých principů fungování společnosti a ve svých uvahách je respektuje, může vést jeho snažení k úspěchu v podobě přijatelné úvahy.
Opačný přístup vede ke snadno vyvratitelnému nesmyslu. Pokud se tento přístup opakuje, jde o projev hlouposti,
neboť opakování stejných chyb je její nejvíce charakteristickou vlastností.

bublin
bublin
10. 8. 2014 11:57

Oprava : neměnných