Skandál: Sobotkova vláda chce snížit cíl pro recyklaci komunálních odpadů

Tisková zpráva Hnutí DUHA

SKANDÁL: SOBOTKOVA VLÁDA – JAKO PRVNÍ V HISTORII ČR – CHCE SNÍŽIT CÍL PRO RECYKLACI KOMUNÁLNÍCH ODPADŮ. PLÁN ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ PROJEDNÁ UŽ V PONDĚLÍ

DOSAVADNÍ CÍL BYL 50%, MINISTR BRABEC NAVRHUJE 35%. EVROPSKÁ KOMISE PLÁNUJE 70% UŽ ZA PATNÁCT LET

pátek 12. prosince 2014

Sobotkova vláda chce jako první v české historii snížit cíl pro recyklaci komunálních odpadů, a to dokonce o celou třetinu. V pondělí 15. prosince projedná Plán odpadového hospodářství, strategický dokument pro hospodaření státu s odpady na dalších deset let. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v něm navrhuje vládě, aby snížila cíl pro recyklaci komunálních odpadů z dosavadních 50 % na cca 35 % v roce 2024. Namísto recyklace se má výrazně zvýšit veřejností odmítané spalování odpadů, které znehodnocuje cenné suroviny a znečišťuje životní prostředí.

Česká republika přitom v recyklaci komunálních odpadů dlouhodobě kulhá za vyspělou Evropou, když v roce 2013 recyklovala pouhých 30 % komunálních odpadů [1], zatímco průměr v EU překročil 40 % a řada úspěšných západních států překračuje dokonce 60 % [2]. Doposud platný Plán odpadového hospodářství obsahuje recyklační cíl 50 % a žádný vládní politik si dosud netroufl jej zpochybnit [3] [4].

Evropská komise přitom navrhuje, aby členské státy do roku 2020 recyklovaly polovinu a do roku 2030 dokonce 70 % komunálních odpadů [5]. Návrhy Evropské komise vycházejí ze schváleného sedmého environmentálního akčního plánu EU [6], jehož cílem je „omezení energetického využití odpadu na nerecyklovatelné materiály, postupné ukončování skládkování recyklovatelných či jinak využitelných odpadů, zajištění kvalitní recyklace…“ Na konkrétním znění cílů Komise nyní usilovně pracuje a měly by být pro členské státy závazné od roku 2016.

Příklady úspěšných západních zemí i návrhy Evropské komise ukazují, že Česká republika může recyklovat dvakrát víc odpadů než nyní. Na skládkách a ve spalovnách u nás každoročně končí cenné recyklovatelné suroviny za tři miliardy korun. Namísto zvýšení recyklace však vláda usiluje o větší pálení odpadků. Směřuje k tomu letos přijatý odpadový zákon i aktuálně dokončený Operační program životní prostředí na léta 2014 – 2020 plánuje zvýšit evropskou podporu pro „energetické využití komunálních odpadů“.

Vládou schválený Plán odpadového hospodářství bude také základním podkladem pro přípravu krajských plánů odpadového hospodářství, které již budou určovat konkrétní regionální odpadové projekty. Bude-li národní cíl pro recyklaci stanoven tak nízko, budou pravděpodobně krajské odpadové plány dimenzovat na spalování recyklovatelných odpadů obrovské kapacity. Obce a domácnosti by to přišlo velmi draze.

Hrozba, že recyklovatelné komunální odpady budeme zbytečně prohánět komínem, se potvrzuje také v Aktualizované státní energetické koncepci, kterou má vláda projednat ještě do konce roku. Tento dokument počítá dokonce s tím, že v roce 2030 bude spalována bezmála polovina všech komunálních odpadů. Znamenalo by to, že se ani za patnáct let nedostaneme na hranici padesátiprocentní recyklace (nerecyklovatelnou a nespalitelnou část odpadů je totiž nutno uložit na skládky).

Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA, řekl: „Vláda v pondělí složí zkoušku ze své ekologické a ekonomické gramotnosti i ze znalosti svého programového prohlášení   Zavazuje se v něm, že sníží skládkování odpadů a naopak zvýší recyklaci. Jestliže premiér Sobotka sníží dosavadní cíl pro recyklaci komunálních odpadů, který dosud žádný vládní politik nezpochybnil, půjde o jeho bezprecedentní selhání. Stane se tak prvním českým předsedou vlády, který chce jít s odpady nelogickým, neekologickým, neekonomickým a neevropským směrem a dokonce proti vůli občanů, kteří si plýtvavé a špinavé spalovny nepřejí.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jogín
jogín
14. 12. 2014 13:27

Odpad pečlivě třídím, ze škatulky od cigaret vytrhávám silikonovaný papír a folii hodím do plastů. Jenže je mi jasné, že naprostá většina plastů se recyklovat nedá. Je to směska různých typů plastů, které se podstatně liší, na příklad polystyrenové škatulky, které jsou navíc většinou kopolymery s nejrůznějším složením, polyethylen v různém stupni zvětrání a navrch spousta nejrůznějších mrňavých kousků záhadných folií. Nejhorší jsou plastové folie kombinované s papírem nebo silikonovaný papír. Představa o 75% recyklovatelnosti je blbost vyprodukovaná diletantem od opravdu zeleného stolu. S tou směskou plastů se nedá dělat nic jiného než spálit po vytahání polykarbonátových lahví. Aby se… Číst vice »

cnemo
14. 12. 2014 14:32

jogín napsal Odpad pečlivě třídím, ze škatulky od cigaret vytrhávám silikonovaný papír a folii hodím do plastů. :) Svatá ty prostoto, to opravdu trochu úchylka:) Rozhodně nechci diskutovat o tom, jestli je 50% moc nebo málo, protože záleží na tom, jak se to našvindluje. Je to přesně stejná situace jako s tím obrovským množstvím levné obnovitelné energie v Dánsku. Chci jen připomenout, že se zvyšujícím se podílem recyklace rostou (asi) exponenciálně její náklady, ať již vyjádřeny energeticky či věcně. K odpadu můžeme přistupovat jako k „rudě“, z níž máme něco dostat. A to se jak známo musí vyplatit, ať ekonomicky… Číst vice »

cnemo
14. 12. 2014 14:36

jogín napsal
Odpad pečlivě třídím, ze škatulky od cigaret vytrhávám silikonovaný papír a folii hodím do plastů.

BTW, ještě k těm cigaretám. Je to chyba, to průhledné je pravděpodobně celofán, který je biologicky odbouratelný a nemá mezi plasty (tak je při třídění chápeme) co dělat:)

idiotronic
14. 12. 2014 15:43

Slovo PLAST je jen o málo přesnější, než slovo HMOTA. Snad si nerozhněvám jogína, když podotknu,že lahve jsou spíše z polyethylentereftalátu PETP , z polykarbonátů PC pak jen pro medicínu- snášejí sterilizaci. A tím je to jasné. Každý kontejner musí rooztřídit školený pracovník ( takovou linku v Německu jsem viděl) . Ke každému materiálu a výrobku musí existovat podrobná studie o jeho recyklaci. Namísto toho zelení budují PENĚZOVODY, o nic jiného jim nejde. Vyjadřují se v procentech, nikoli v pojmech fyziky a chemie. V tichosti se na nápojových lahvích PETP a jogurtových kelímcích z PP objevily povlaky z PVC, ačkoli… Číst vice »

bbb
bbb
14. 12. 2014 17:05

Kromě řešení následků – zde dopady odpadů, se doporučuje i sledovat, jak tyto následky omezit. Např. usilovat o zmenšení množství obalů na zboží. Ekonomie na to nějaké nástroje mívá.

jogín
jogín
14. 12. 2014 19:31

cnemo: celofán je celulóza, ten se používal před 50 lety. Zkuste přiblížit folii z cigaret k plamenu zapalovače- taví se. Smysl by asi mělo zdanění obalů nebo pyrolýza směsi plastů a využití produktu, i když by vznikl přímo humus. A to se zatím nikdo nezamyslel nad syntetickými vlákny a složením textilu.

cnemo
14. 12. 2014 20:20

idiotronic napsal
Ale to přináší úspory a o těch se smí mluvit jen v souvislosti se zdravotnictvím nebo s platy učitelů.
O skutečné úspoory NENI zájem.

Myslím, že jste uhodil hřebíček přímo na hlavičku: O skutečné úspory nikdo nestojí! To je přece podstata, klesl by HDP a vlastníci kapitálu by měli nižší příjmy. A naši slavní ekologisti se stali pevnou součástí systému. Je to tak jednoduché, nemusí se nic učit, ničemu rozumět, stačí žvanit, hubou milovat přírodu a ono to sype.

peter.
14. 12. 2014 20:42

No.Sporiť treba vo všetkom.A ak to nedokážeme sami,EU a nemecká ministerka nás naučí,ako usporiť jednu uhoľnú elektráreň.
http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/12985-trocha-bulvaru-sjednocena-evropa-rika-nesmite-prodavat-zarovky-a-sukat-pri-svetle-jeden-z-klipu-ukazuje-nactiletou-divku-.aspx

Aleš
Aleš
15. 12. 2014 10:37

idiotronic napsal SlovoPLASTjejen omálo přesnější, nežslovoHMOTA. Snad si nerozhněvám jogína, kdyžpodotknu,že lahve jsouspíše z polyethylentereftalátu PETP , z polykarbonátůPCpak jen promedicínu- snášejí sterilizaci. A tím je to jasné. Každýkontejnermusírooztříditškolenýpracovník ( takovou linku v Německu jsemviděl). Kekaždému materiálua výrobku musíexistovatpodrobná studie o jehorecyklaci.Namísto tohozelení budují PENĚZOVODY, onic jiného jim nejde. Vyjadřují se v procentech, nikoli v pojmech fyziky a chemie. V tichosti se na nápojových lahvích PETP a jogurtovýchkelímcích zPP objevily povlaky z PVC, ačkoli ještě nedávnoseuvažovalo o zákazuvýroby PVCpro karcinogenitumonomeru a nebezpečné spaliny , nemalé prostředkyse vložily do vývojebezchlorovýchkabelů.Bezchlorovékabelyjsou tady a PVC v tichostipronikíá druhými dveřmi.Alespooňněkterétermoplasty(termosety jsoou nerecykovatelné)byšlyroozdrtit (napřpodchlazené dusíkem)… Číst vice »

jogín
jogín
15. 12. 2014 11:28

Aleši, musím souhlasit- protestoval jsem, když byla chemie pro biology osekána na repetitorium z gymplu, ale nebylo to nic platné. Naštěstí aspoň u experimentálních oborů katedry zkoušky z chemie požadují. Většina koncepcí zelených jsou nápady diletantů, hlavně díky PR přejímaného ze zahraničí. Ekonomické škody jsou značné a nejspíš úmyslné. Bohužel úpadek vzdělání v přírodovědných oborech je tak značný, že spousta lidí co se zajímá o přírodu nedokáže odlišit nesmysly od podstatných věcí. Výuka ve směru jazyky a okecávání má přednost. Ideálem je cesťák.

bbb
bbb
15. 12. 2014 16:20

Aleš napsal Už exkurze v brněnské spalovně komunálního odpadu před více než 10 lety ve mne utvrdila tento fakt, že o skutečné úspory nikdo nestojí. Teplo ze spalovny bezúčelně uniká komíny do pryč. Nějak se mně to nezdá, také jsem tam byl před dávnými lety na exkurzi, záporný pocit jsem neměl. A později, snad do nynějša, bez většího hledání: Článek např. z roku 2009 praví: “ Drápalová si od zrekonstruované spalovny slibuje větší efektivitu nakládání s odpady. „Nejen, že se zdvojnásobí kapacita spalovny. Vyrobí se ale také dvakrát více páry. Brněnské teplárny tak ušetří více peněz,“ uvedla Drápalová. Přibude také… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 12. 2014 21:00

bbb: Pozitivní zprávy, co říkáte. Od roku 2002 se asi konečně něco změnilo i k lepšímu.

Aleš
Aleš
15. 12. 2014 21:39

jogín napsal Aleši, musím souhlasit- protestoval jsem, když byla chemie pro biology osekána na repetitorium z gymplu, ale nebylo to nic platné. Naštěstí aspoň u experimentálních oborů katedry zkoušky z chemie požadují. Většina koncepcí zelených jsou nápady diletantů, hlavně díky PR přejímaného ze zahraničí. Ekonomické škody jsou značné a nejspíš úmyslné. Bohužel úpadek vzdělání v přírodovědných oborech je tak značný, že spousta lidí co se zajímá o přírodu nedokáže odlišit nesmysly od podstatných věcí. Výuka ve směru jazyky a okecávání má přednost. Ideálem je cesťák. Nebo i takoví jsou, jak v jiné diskusi zmiňoval pan Peter. Nějakou chemii či ekotoxikologii… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 12. 2014 6:58

Podle mne je spíš skandální tohle než nějaká procenta likvidace odpadu.
http://www.advojka.cz/archiv/2014/25/eska2lator-2