Skutečný stav USA po Obamovi v grafech

Po hypotéční krizi 2006-2009 nezůstal z amerického milionářského snu ani kámen na kameni. Tomu odpovídá trvalý úbytek střední třídy v posledním desetiletí i nárůst chudoby.

Obama přednesl 13. ledna své poslední prezidentské poselství o stavu Unie. Jistěže předává podle vlastních slov zemi v lepším stavu, než ji přebíral. Připočteme mu k dobru zavedení Medicare, která pomohla zdravotně pojistit část nejchudších Američanů. Zbytek jeho výkonů nestojí za řeč. Amerika postupně chudne a tento hegemon postupně mizí z politické scény vinou vlastní ekonomické chudoby. Ta se projevuje již zcela reálně, viz článek Probíhající ekologická katastrofa v USA . Shrňme si fakta k průběhu Obamova prezidentování.

Masivní chudoba

Podle časopisu nejbohatších (Forbes) má dnes 56 % Američanů na svých účtech méně než 1000 dolarů. Jinak řečeno: více než polovina zdejších lidí žije od výplaty k výplatě a nemá nic navíc. Více než 63 % obyvatel nemá žádné úspory v případě nějaké nehody nebo většího vydání. Takže okamžitě spadnou do dluhů nebo přímo do chudoby. Podle statistiky z roku 2014 žije pod oficiální hranicí chudoby celkem 15 % obyvatel, tedy 47 miliónů občanů. Takový národ sice může dávat na zbrojení více než všechny ostatní velké země světa dohromady, ale s žebráky se daleko nedostane.

A nyní se podívejme na přehled základních ekonomických ukazatelů, které sledují vývoj z let Obamovy vlády. Přehled grafů najdete zde . O většině těchto krizových jevů jsme už psali v předešlých článcích a statistika je vzata z oficiálních zdrojů USA, viz příslušný zdroj. Pojďme na první graf, který se vyšplhal málem do nebe.

Nárůst studentských půjček je děsivý a ničí zejména střední třídu. Nižší třída už přestala děti na drahé školy posílat, protože na to nemá. Viz přecházející článek Kolik doopravdy stojí školné v USA . Druhý graf se týká žebračenek.

Potravinové poukázky pro chudé rodiny jsou v USA pravdovým hitem. Jejich růst lze spolehlivě datovat pokračujícímu válkami a dluhovou krizí po roce 2009. Za to byl Obama odpovědný osobně, protože nezavřel ani jednoho bankéře. Další graf ukazuje tisk inflačních dolarů.

Jak vidět, v USA vládne zajímavý bankovní Kocourkov. Chudí peníze nemají a vláda jich tiskne o to více, o co více lidé chudnou. Pak je ale třeba tyto ničím nekryté dolary ve světě nějak udat, což je čím dál těžší, a vyžaduje stále více lokálních válek. Teď si držte klobouky, jedeme z kopce.

Tabulka ukazuje podíl práceschopného obyvatelstva v USA. I kdyby v zemi byla slušná práce, je zde stále méně domácích lidí, kteří by ji mohli vykonávat. Podobně devastující je i další statistika.

Podíl placených zaměstnanců na HDP trvale klesá, což ukazuje další graf. Jinak řečeno, v zemi ubývá možností pro klasické zaměstnání v průmyslu a ve službách, které ale normálně zaměstnávají drtivou většinu populace. Další graf se týká domácností.

Klikatá křivka ukazuje průměrný příjem domácností, ale průměr hodně klame, viz úvod článku. I tak je vidět hluboký propad za Obamovy vlády. Poslední graf je zajímavý.

Ukazuje masivní zchudnutí středních vrstev a týká se počtu lidí vlastnících nemovitosti. Po hypotéční krizi 2006-2009 nezůstal z amerického milionářského snu ani kámen na kameni. Tomu odpovídá trvalý úbytek střední třídy v posledním desetiletí i nárůst chudoby.
Amerika, náš vzor: je třeba ji dohnat, a předehnat.

Psali jsme k tématu:
Elektronické vydání ročenky e-republiky 2015 (soubor PDF)
Rok 2013 aneb Světová bankovní politika a ožebračení obyvatel
Bratři Kochové aneb Jak jedno procento oblbuje Ameriku
Jak neoliberalismus zničil obyčejné lidi v USA
Nová Mary Poppins bojuje za zvýšení minimální mzdy
Warrenová: Jak to, že žádný bankéř není v base?
Růst ekonomiky je pro normální lidi prakticky k ničemu


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
K. J.
K. J.
22. 1. 2016 18:34

USA pravdovým hitem – vypadlo vám tam nějak o (zřejmě se té statistiky leklo) :-)
Několik let mám pocit, že USA potřebují zažít svojí vlastní „perestrojku“, mít svého vlastního „Gorbačova“ a projít si potřebným zeštíhlením a restrukturalizací, přesně stejným způsobem, jako to proběhlo v SSSR – Rusku. A mám pocit, že GP, jim tu možnost dopřeje, buď po dobrém, nebo po zlém…

Aleš
Aleš
22. 1. 2016 20:40

Dokonce i magazín Koktejl již zaregistroval krachující a vylidňující se města, lidi toužící utéci někam pryč, třeba do Evropy. Největší propagandistickou medvědí službu pro nás dělají ti, co v USA byli před léty jako mladí, co si tam vydělali nějaké dolary a dodnes ještě žijí v tom simulákru amerického snu. Všechno je jinak…

Sasin
Sasin
22. 1. 2016 20:54

Spojené státy americké jsou šmejdský spolek grázlů, banditů a podvodníků, který se roztahuje po celém světě a krade každému od huby a je mi jedno jestli to dělají vědomě, nevědomě, schválně nebo z vnitřních tlaků, v zastoupení nebo přímo.

Je to fujtajbl od založený na skalpech původního obyvatelstva. Jejich výkladní skříně by měl svět roztřískat tak, že už je nedá žádný pekelník ani harpagondechaj nigdy dohromady. To je peklo v čisté podobě.
Zabývat se jejich black magic grafy je totál anál fekální ztráta času. Hotové

Aleš
Aleš
23. 1. 2016 15:16

Ale při smyslech tu občas někdo je, důkaz nechtěně uvedli naše novinky. Psychopatickým jelitům ty nejhorší hračky z rukou vyrvat a nebo je aspoň poškodit, dobrý nápad.
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/392664-americane-nedopatrenim-poskodili-jadernou-strelu-minuteman-iii.html