Sláva hasičům

Nemine den, aby někde nebyli potřeba hasiči. Když zrovna nehoří, tak jsou povodně. Když nejsou povodně, vykolejí vlak. Když nevykolejí vlak, nabourá auto nebo někde něco bouchne. Kdysi jsem četl takový bonmot: Víte, jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Běží opačným směrem.

Žádná nehoda nebo živelní pohroma není tak velká, aby si s ní hasiči neporadili, nebo se o to alespoň nepokusili. Rychlí, obětaví, profesionálové každým coulem. Zachraňují životy i majetky. Už léta tvrdím, že jestli v tomhle státě na 100% něco funguje, tak jsou to hasiči. Nedovedu si představit, jak lépe by ještě mohli fungovat. Hasiči jsou jediná složka státu, která nemá jiný účel a jiné využití, než pomáhat lidem.

A přesto se najdou lidé, kteří na hasičích hledají mouchy, vyčítají jim pomalost a hází jim pod nohy klacky v podobě bezohledně zaparkovaných aut a sobecky ignorovaných požárních předpisů. No dobře, to jsou blbci a blbci se najdou vždy a všude, řeknete si. A budete mít pravdu. Ale zamyslete se trochu nad tím, koho v naší kultuře považujeme za hrdiny? Jsou to hasiči? Tak se podívejte, koho jako hrdiny zobrazují média a populární kultura: Vojáky, policisty, sportovce, podnikatele a občas lékaře. No schválně, kolik znáte filmů o hasičích? Já tři: Skleněné peklo, Okrsek 49 a pak české Hasiče. A teď jmenujte kriminálky, detektivky, válečné filmy nebo seriály z nemocničního prostředí… to jsou úplně jiné počty, že? Proč jsou nám jako hrdinové předkládáni chlapi, co na rozkaz zabíjejí nebo se zabíjet nechávají, zatímco skuteční hrdinové, kteří se vrhají do plamenů, aby životy zachraňovali, stojí bez většího zájmu stranou? Něco nelichotivého to o naší společnosti vypovídá, nemyslíte?

Jako společnost máme prostě zmatek v prioritách. Možná nám ten zmatek někdo v hlavě dělá záměrně, možná je to jen důsledek většinové intelektuální a morální nedostatečnosti a lenosti, ale na každý pád si myslím, že jako společnost hasičům dlužíme to, čeho takovým vojákům dopřáváme víc, než si zaslouží.

A proto chci alespoň sám za sebe teď a tady hasičům poděkovat a vzdát jim čest a slávu, a to tím spíš, že jsem jejich pomoc zatím zaplaťpánbůh nikdy nepotřeboval a pevně doufám, že ani nikdy potřebovat nebudu.

Díky, chlapi. Jste borci, jediní skuteční hrdinové.
0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
28. 8. 2020 6:26

Tento článek je výborný a stoprocentně sedí. Já si u Tribunově zasloužené pozornosti hasičům přihřeji ještě svoji ostravskou polívčičku. Stejně se dívám na důlní záchranáře. Ale oni jsou ve skutečnosti ze stejného koše, jen jedni pracují na zemi a druzí pod zemí. Dík vám, chlapi, borci a skuteční hrdinové a dík i vám Tribune, že jste jim věnoval pozornost.

Bety
Bety
29. 8. 2020 10:15

Jeden film Tribun vynechal, a to ten, kde z nich ten mezinárodně uznávaný Forman udělal naprosté vylízané blbce. Normálnímu člověku z toho bylo trapně a oceňovala a oceňuje to ta složka společnosti, která by krom jiného měla mít na starosti náš kulturní rozvoj. Místo toho se stará, abychom jak Tribun říká, měli zmatek v prioritách.
Takže rovněž děkuji hasičům, za všechno to co dělají. Mimochodem rodiny zahynulých hasičů, kteří se v USA pokoušeli zachránit lidi toho 11. září dostaly nejmenší odškodné. Vypočítávalo se totiž z jejich platu.

Gatta
Gatta
29. 8. 2020 15:48

S Tribunem souhlas – jen jako bych to už někde před roky četl. No ono se od té doby moc nezměnilo, jen snad dnes už mají všechnu techniku co potřebují.
Každopádně jejich společenský kredit je nedoceněn. Nevím jak dnes, ale v USA to byli vždy nevojenští hrdinové.
Čest jejich práci.

S hasiči úředníky byh to už tak jednoznačně neviděl – nařízení jsou často pŕímo „bruselská“, či přímo nesplnitelná byrokracie bývá neoblomná. Zde čest vyjímkám.

No ale ani v terénu se ne vžy vše povede :-)
https://www.navratdoreality.cz/bleskovy-zasah-hlucinskych-hasicu-6351.html

Gatta
Gatta
29. 8. 2020 15:57

S nadhledem – Vlasta Redl „Hoŕí !“:
https://m.youtube.com/watch?v=A8EBF-XxR1w

Gatta
Gatta
29. 8. 2020 16:10

PS – aby nebyla mýlka – jejich práci opravdu nezlehčuji – jednou jsme v zaměstnání ne vlastní vinou ale dost zásadně vyhořeli. Nikomu bych to nepřál… Zasahující hasiči se tehdy chovali nejen profesionálně ale i nečekaně ohleduplně.