Smrt velitele Alexandra Bednova alias Batmana

Smrt velitele jménem Alexandr Bednov alias San Sanyč alias Batman vyvola velké rozpaky. Vzhledem k nejasnostem uvádíme pouze dostupná fakta.

Smrt velitele jménem Alexandr Bednov alias San Sanyč alias Batman vyvola velké rozpaky. Možná šlo o faktickou popravu nařízenou voleným orgány LNR, především jeho šéfem Igorem Plotnickým. Jde o důležitou věc, kterou ovšem nejsme schopni kvalifikovaně posoudit z reakcí, které máme k dispozici. Navíc k této věci prozatím mlčí z našeho hlediska klíčoví velitelé s velkou autoritou jako Givi, Motorola a především Alexander Mozgovoj, který za velitele vede neoficiální jednání s vojenskými jednotkami Ukrajinců. Vzhledem k těmto nejasnostem uvádíme pouze dostupná fakta. Klíčové články s komentáři, včetně videí najdete zde.

Nikolaj Viktorovič Starikov je ruský veřejný a politický činitel, spisovatel, bloger, publicista, viz jeho zajímavý komentář k situaci na Ukrajině s českými titulky.

Ke smrti Batmana jsou důležité tyto stránky s reakcemi a videi.

http://www.liveleak.com/view?i=8f0_1420375015
http://www.liveleak.com/view?i=5b3_1420328271
http://www.liveleak.com/view?i=5d7_1420350455
http://www.liveleak.com/view?i=c5f_1420339614

Z českých zdrojů hlavně toto – Vlkovo bloguje(external link).

Video z pohřbu Bednova najdete zde: http://colonelcassad.livejournal.com/1975748.html(external link)

Státní zastupitelství LNR vydalo tiskovou zprávu, ve které bylo uvedeno, že Bednov se údajně bránil zatčení, a tak byl zabit. V mnohých však vyvolalo zdůvodnění prokuratury pochybnosti, protože fotografie z místa vraždy verzi o odporu vyvracejí. Soudě podle těl spálených v kabině, bylo přepadení náhlé a jakýkoli odpor odsouzených byl nemožný. Batman a jeho okruh patřil ke kritikům Plotnického, zejména jeho problematického stylu vládnutí, viz článek na OutsiderMedia (Igor Plotnickij: Analytická zpráva(external link)). Obecně se Batmanovi vytýkaly tyto věci:

  • mučení vězňů, což se ovšem děje na obou stranách pro zpravodajské účely;
  • zneužití humanitární pomoci, platí totéž; všichni velitelé si berou, co je třeba pro své jednotky nebo to dostanou přímo;
  • neochota podřídit své jednotky společnému velení bojových operací.

Podívejte se také na toto video(external link) od 1:57 a na rozhovor s ním pro novoruská média zde(external link). Batman tvrdí, že za celou dobu bojových událostí u něj zahynuli 4 lidé a měl celkem 20 raněných. Má široce založenou rozvědnou činnost a tvrdí, že vojenského hlediska jde na Donbasu o plnohodnotnou válku, ne o občanskou válku. Při občanské válce se lidé střílejí puškami. Zde válčí regulérní armáda státu proti vlastním občanům pomocí letectva a dělostřelectva, cíleně likviduje celé obce ve válečné zóně, provádí lokální vraždy civilistů a genocidu. Z morálního hlediska jde o občanskou válku, válku bratra proti bratrovi.

Na tomto videu Batman upozorňuje na porušování podmínek příměří a říká, že jeho jednotky na sebe vzaly „policejní“ pravomoci a úspěšně bojují proti zločinu a alkoholismu. Minské příměří byla podle něj zrada, viz toto video(external link).

Známý bloger Saker odpovědně komentující ukrajinské události považuje vraždu Batmana za velmi vážnou věc a pro jistotu několik dní počkal se svým hodnocením, dokud si nezjistil fakta. Jeho anglický komentář najdete zde(external link). Shrňme jeho závěry, protože je považujeme za důležité. Útok na Batmanův konvoj považuje za vraždu na úrovni atentátu a bohužel možných pachatelů může být až příliš mnoho:

  • Plotnickij jako šéf Luhanské národní republiky;
  • za všechno na Ukrajině může Putin…;
  • novoruská drogová mafie a kriminální podsvětí;
  • ukrajinská junta z Kyjeva a obecně všechny složky, které chtějí vytvořit incident pod falešnou vlajkou a připsat jej opolčencům;
  • speciální jednotky NATO a USA. Navíc Vladimír Gromov, velitel kontrašpionáře v Luhansku tvrdí, že on sám už byl terčem útoku právě těchto složek.

Obecné mínění praví, že vraždu nařídil Plotnický, který se začal obávat růstu Batmanova vlivu a vojenské moci. Klíčová zkouška demokracie v Luhansku bude v tom, zda vůbec úřady provedou nestranné vyšetření celé vraždy. Pokud ne, tak mají na krku případ teroru srovnatelného s kyjevskými jednotkami ATO, které ovšem tyto věci páchají zcela systematicky, a dokonce i na bezbranných civilistech.

Velitel Givi, jeden z nejslušnějších velitelů fronty, nabídl bojovníkům od Batmana, že je vezme k sobě do brigády. Tím by je uchránil od dalších represí a násilných pokusů o jejich odzbrojení, případně zabití. Autorita Plotnického po tomto činu šla rapidně dolů u všech polních velitelů, přičemž už předtím byla velmi nízká z mnoha velmi věcných důvodů. Z reakcí velitelů se podívejte na reakci velmi vlivného velitele kozáckých jednotek Demova (zde(external link)) a hlavně reakci proruského Strelkova, viz tento článek česky(external link). Stelkov tvrdí, že žádnými motivy nelze zdůvodnit vraždu. Dokonce ani kdyby Batman a šest jeho vojáků byli démony v lidském těle, nelze je zničit tak, jak bylo učiněno – není tu sebemenšího náznaku zákonnosti (dokonce ani výjimečné), ani elementární lidské morálky. Pokud si Batman zasluhoval zatčení, či dokonce trest, bylo třeba to udělat ne cestou gangsterského přepadení, i kdyby to organizátoři tohoto přepadení nazvali „speciální operací“.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
14. 1. 2015 7:14

v tuto chvili je v akci Batman jeden neokecatelny fakt – tento teroristitcky cin proti vlastnimu lidu ( a jednomu z velitelu sve armady) vzalo oficielne plne za sve vedeni LNR s Plotnickym na cele ( se s nim doslova chlubi) – to je z pohledu boje o lepsi Novorossii velmi spatne – a pokud to tedy Plotnickeho banda osobne neprovedla a je to akce tr. specialnich jednotek ( zoldaku ) NATO a pritom se tim doslova chvastaj, tak je to pro soucasne vedeni LNR dvakrate spatne … meli by si soucasni bojovi velitele opolcencu uvedomit, ze zlo muze mit… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 1. 2015 8:34

vrtal jsem s ena netu, kdyz se ta zprava objevila, protoze mi nesedeli uvodni chlacholive komentare na blozich Sakera a Strelkova (vubec nemuvim o kydech v diskusich), z rozhovoruu z Batmanem (v originale) jsme nabyl dojmu ze to byl clovek na svem miste, nevykazujici valecne opotrebeni /psychickou tenzi, klidny, jasne formulujici a premyslivi. Velitel ktery se o sve lidi a lidi v regionu staral a videl souvyslosti z nadhledu. Dospel jsme k zaveru za bych pod nim slouzil rad. Btw. par dni pred vrazdou byl jemnovan velitelem v pravidelne armade LNR a souhlasil se zaclenenim sve brigady do ni. V… Číst vice »

Admirál
Admirál
14. 1. 2015 11:34

Pro našince čerpajícího pouze z otevřených zdrojů je velmi obtížné hodnotit, kdo byl Batman a zda existovaly důvody pro jeho odstranění a zda je možné akceptovat jeho popravu (jinak se to nazvat nedá). Zvláště s ohledem na způsob, jakým byla provedena.

lomikel
lomikel
14. 1. 2015 12:00

no, my ano. ale neverim tomu ze v novorusii neni jasne kdo a proc to provedl. upozadit se to snazi i lide kteri v tom imho prsty nemaji a jejichz nazory jsou imho velmi podobne tem ktere mel Batman. To bylo to co me na tom zarazilo od pocatku, takove to opatrne mlzeni.

peter.
14. 1. 2015 12:06

Keď som tak o tom rozmýšľal,tak som prišiel k záveru,že ten kto Bednova a jeho najbližších spolubojovníkov odpravil takýmto spôsobom,veľmi na výber nemal. Mohol ho dať zatknúť,ale riskoval by vzburu jeho vojakov,ktorá by sa mohla rozšíriť aj na ostatné batalióny.Tak ho dal odpraviť takýmto beštiálnym spôsobom a spolu s ním pravdepodobne aj človeka a ľudí,ktorí mali medzi Betmenovcami dostatok autority na to,aby ich mohli po eventuálnom zatknutí Bednova viesť pri vzbure a snahe oslobodiť svojho veliteľa.Takto prevedený atentát spôsobil,že Bednovovi vojaci zostali bez velenia a neschopní akcie.Ostatných veliteľov musela brutalita popravy šokovať tiež a kým sa prebrali zo šoku,vrahovia mali… Číst vice »

fajt
14. 1. 2015 12:44

Kdyz si kyjevska chunta po gangstersku zlikvidovala jednoho ze svych, Muzycka, tak by mne nikdy nenapadlo, ze tuhle akci prekona samotne vedeni opolcencu u jednoho ze svych nejschopnejsich velitelu, a to o nekolik otresnych levelu – a ze jim je to dodnes jedno (Kreml taky mlci jako zarezany – i kdyz normalne se vyjadruje skoro ke kazdemu metrovemu posunu ATO jednotek – a stara se pouze o to, aby jeho lide mohli dodavat suroviny i na Ukrajinu – i kdyz je davaji fasistum zase na dluh ) jaky mela tato teroristicka akce ( poprava) dopad na mineni radovych opolcencu, jejich… Číst vice »

Admirál
Admirál
14. 1. 2015 14:02

lomikel napsal

no, my ano. ale neverim tomu ze v novorusii neni jasne kdo a proc to provedl. upozadit se to snazi i lide kteri v tom imho prsty nemaji a jejichz nazory jsou imho velmi podobne tem ktere mel Batman. To bylo to co me na tom zarazilo od pocatku, takove to opatrne mlzeni.

No, nevěřím ani, že mají v Novorusii ve věci, kromě lidí přímo u dění, všeobecně jasno.

Jasno má fajt. Psali to v MF.

abx
abx
14. 1. 2015 14:16

ked nie su zname vsetky podrobnosti, hlavne teda vyjadrenia druhej strany, je zbytocne sa v tom vrtat. mi to pripada ako ked Stefan Hrib pozval pod Lampu vrahov medicky Cervanovej a tito vsetci unisono tvrdili, ze ju nezabili. z druhej nazorovej strany tam nebol nikto, cize relacia logicky potvrdila nevinu tychto vrahunov…

lomikel
lomikel
14. 1. 2015 14:39

abx – kterou stranu mate na mysli ? :) Batmana :o) ? nebo jeho lidi ( to si najdete na youtoube), nebo NATO, nebo Kyjev, nebo Putina ? nebo Plotnickeho ( to si taky najdete na youtoube je to ofiko LNR vyjadreni zminovane i vyse). jste uspavac jako saker v tehle cause :), to je jako pocta vite …. :o)

lomikel
lomikel
14. 1. 2015 14:43

admiral – lidi kteri se dostanou na youtobe, velitele, funkcionare, Strelkova. ty myslim ja, jsem presvedcen ze dobre vedi kdo to udelal, ej to i v jejich zajmu aby nebyly obdobne predvolani pred soud. je to stejne kaleni vody ajko po sestrelni toho dopravaku, svetovy PR efekt samozdejme neporovnatelne mensi ale pro rekl bych ze mistne viznamny velmi.

peter.
14. 1. 2015 16:03

abx napsal vyjadrenia druhej strany Za druhú stranu sa jednoznačne vyjadril generálny prokurátor,ktorý priznal zavraždenie Betmena a jeho sprievodu.Oddôvodnil to Bednovovými údajnými zločinmi.GP bez nariadenia Plotnického takéto rozhodnutie prijať nemohol.Je známe aj to,že Bednov mohol byť zadržaný na porade,ktorej sa pred prepadom zúčastnil a mohol byť postavený pred súd.Nestalo sa tak a radšej mu na pokyn GP a Plotnického nastavili pascu v ktorej ho zabili RPG s termobarickou hlavicou.Toto sú potvrdené fakty,ktoré nikto nespochybňuje.Otázkou o ktorej môžeme len diskutovať,sú dôvody,ktoré k tomuto Plotnického viedli a kto to zase nariadil jemu.To aj na tomto fóre robíme.O charaktere Plotnického je na internete… Číst vice »

abx
abx
14. 1. 2015 16:15

ad lomikel:
skor hygienik. ked sa clovek zacne vrtat v oune logicky zacne zapachat. tvorba mytov, mytologie je dolezita vec hlavne preto, ze vacsinu ludi viac bavi ich nicenie, buranie. preco je to tak, to je otazka pre mudrych ludi…

ad peter:
nikoho nemienim odsudzovat na zaklade nejakych clankov, alebo vyjadreni hovorcov. na to nemam ziadne podklady zrovna tak ako ich nemal Hrib pod Lampou, teda okrem tych kecov od pachatelov onej vrazdy…

peter.
14. 1. 2015 16:18

abx
Ešte mám na vás dotaz.Ako som z vášho príspevku vyrozumel,tak prípad Bednov by sme na tomto fóre nemali vôbec diskutovať a to do vtedy,kým niekto nevydá oficiálnu správu o smrti Bednova aj s vysvetlením príčin prečo k nej došlo.Potom až sa tak stane,o čom chcete diskutovať?O tom či je správa pravdivá alebo nie?Veď podľa toho čo ste tu napísal by každý diskusný príspevok musel obsahovať toto vyjadrenie :Počkáme kým sa to vysvetlí,do vtedy sa vyjadrovať nebudem.Podivná predstava o diskusii a polemike.

abx
abx
14. 1. 2015 16:31

o com diskutovat? o tom, o com diskutovat ma zmysel. napriklad o tom, kto rozstrielal autobus pri Volnovache. preco ukrofasisticka chunta rozoslala na agentury fake fotky interieru autobusu. to mi tu dnes jaksi chyba, ale mozno zajtra…

peter.
14. 1. 2015 16:46

abx napsal

o com diskutovat? o tom, o com diskutovat ma zmysel. napriklad o tom, kto rozstrielal autobus pri Volnovache. preco ukrofasisticka chunta rozoslala na agentury fake fotky interieru autobusu. to mi tu dnes jaksi chyba, ale mozno zajtra…

Viete vy abx čo?
Skontaktujte sa vy s administrátorom tohoto webu a prikážte mu aby skôr ako predloží nejakú tému k diskusii konzultoval s vami.Potom budeme všetci pod vašou kontrolou diskutovať zmysluplne a len o témach o ktorých vy poviete,že diskutovať o nich má zmysel.
Len nepochopím,prečo sem chodíte,keď vám nevyhovuje výber tém na diskusiu.

abx
abx
14. 1. 2015 16:52

peter, ked budem potrebovat sekretarku, sa mozes prihlasit…

peter.
14. 1. 2015 16:57

abx napsal

peter, ked budem potrebovat sekretarku, sa mozes prihlasit…

Ach jaj!Svätá ty prostota.

fajt
14. 1. 2015 17:13

abx napsal

o com diskutovat? o tom, o com diskutovat ma zmysel. napriklad o tom, kto rozstrielal autobus pri Volnovache. preco ukrofasisticka chunta rozoslala na agentury fake fotky interieru autobusu. to mi tu dnes jaksi chyba, ale mozno zajtra…

je tady takovy zupa casopis i s obrazkama, co se snazi byt i fest rychly se zpravickama, ktere maju zmysel – Blesk …tak zajtra nezapomen. ..)

abx
abx
14. 1. 2015 17:23

fajt, dobry napad, Blesk som uz necital najmenej 10 rokov. pamatam si na jeden zaujimavy titulok, ktory bol – Ked ma niekto iny nazor, nemusi byt este vasim nepriatelom…

fajt
14. 1. 2015 17:29

abx napsal

fajt, dobry napad, Blesk som uz necital najmenej 10 rokov. pamatam si na jeden zaujimavy titulok, ktory bol–Ked ma niekto iny nazor, nemusi byt este vasim nepriatelom…

jj, v Blesku umi rozdavat moudra, ty tam uplne sviti mezi tema holyma zadnicema a kozama, za ktere by se nemusela stydet kdejaka byvala slusovicka dojnice – ale jinak igen. ..)

abx
abx
14. 1. 2015 17:53

fajt, to ste dobry pamatnik, ked pamatate na slusovicke dojnice. ja sa pamatam ako Frantisek Cuba vybudoval dialnicu do Slusovic a Jiri Fojtik vyplakaval na UV ze nevie ako to hodnotit, ci kladne alebo zaporne. Obcianske Forum a Vashek Havel sa potom priklonili k tomu, ze sa jednalo o nejaku trestnu cinnost, ale nevedeli aku…

fajt
14. 1. 2015 18:31

no ja ze Slusovic pamatuji i elektroniku ( trochu jsem tehdy laskoval s cobolem ) – ale vice mi tu dobu v pameti uvizlo JRD Salov, tam jsem byl na slame ( tedy na znich ), skoro za tri tydny letni brigady ( vice jsem tehdy nedal – kazdy den, svatek nesvatek, nedele nenedele a od rana do vecera ) jsem si prisel na vice nez za cely pracovni mesic ostravsky hajer v celbe – no a jeste jsem se docela obstojne naucil madarsky, tedy hlavne nadavat – jinak bych se s traktoristou a s ostatnimi kochozniky ani nedomluvil, nemluve… Číst vice »

peter.
14. 1. 2015 19:49

fajt napsal
e vesnici by mi neprodali ani kenyer

Egy nagyon jó barátom

fajt
14. 1. 2015 20:02

peter. napsal
Egy nagyon jó barátom

:-)

ducatista
ducatista
15. 1. 2015 8:01

Já nerozumět řeči tvůj kmene, ale učit se :-)))
https://www.youtube.com/watch?v=k067OTGTUZ0

ducatista
ducatista
15. 1. 2015 8:06

Batman is dead but Russian Army (Dark Hero) rises!
https://www.youtube.com/watch?v=krHxgElOofo

fajt
15. 1. 2015 10:09

…ale ted uz nechavam atama Alexandra Bednova spat, preji klid jeho dusi. ..