Sousedé

Mezititulky: OM

78
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
13 Comment threads
65 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Autoři komentářů
orinokoStanGattaIrenaJanyr Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Patrik
Člen
Patrik

Při vší úctě k obsáhlému sepsání, mnohem stručněji bylo vše shrnuto ve francouzském dokumentu, který je prozatím stále ke shlédnutí: „Tři města, která ovlivnila svět“ https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12561225408-tri-mesta-ktera-zmenila-svet-amsterdam-londyn-new-york/219382566980002-konflikty-a-zajmy-1650-1800 Holandsko, Londýn, New York a v dokumentu významná věta: „ŘÍMANÉ založili Londýn jako ekonomické centrum světa“ (Do London City smí i britská královna jen na pozvání!). Část článku s podtitulkem „Pražské jaro a normalizace“ postrádá základní pointu: že totiž 5. ledna 1968, tzn. v den, kdy byl Dubček jmenován do funkce předsedy vlády, došlo nejdříve k tomu, že SSSR podepsal LONDÝNU! svou kapitulaci. Za jmenováním Dubčeka stál Mynář – přítel a učitel Gorbačova, 68.… Číst vice »

Patrik
Člen
Patrik

„Dohoda
mezi vládou Svazu sovětských
socialistických republik A VLÁDOU SPOJENÉHO
KRÁLOVSTVÍ VELKÉ BRITÁNIE a Severního Irska
o vypořádání vzájemných finančních
a majetkových nároků
London, 5.1.1968“
https://dfs-76.livejournal.com/110788.html

Praha, 5. ledna 1968:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/historie-5-leden-1968.A180108_220312_p_politika_wag

leviathan
Člen
leviathan

Omyl Patriku, za vším stojí US deep state, který se s Londýnem a britskou elitou často paktoval, aniž by šlo o rovné postavení a vyvážené zájmy. Psychopaté z US deep state mají na svědomí kromě úkladných vražd nepohodlných státníků a kritiků euroatlantického systému mnoho nevinných civilních obětí v důsledku vojenských agresí proti suverénním zemím. Rozbití Jugoslávie je jejich dílem stejně jako krvavá občanská válka na jejím rozbitém území. Davo-elitářské systémy jsou od dob Atlantidy typickým projevem moci psychopatů nad běžnou populací. Biblická koncepce tak přetrvává dodnes a naše společnost projevila značnou míru hlouposti, když v roce 1989 uvěřila euroatlantické propagandě… Číst vice »

Patrik
Člen
Patrik

Zcela zásadním v naší době byl rok 2015 – na jaře projev šéfky MMF v Číně o udržitelném růstu a vznik čínské rozvojové banky (AIIB), v létě jaderná dohoda s Íránem a na podzim po velmi významném projevu Putina v OSN (a po projevu papeže v americkém Kongresu) vstup Ruska do Sýrie. Ve stejném roce došlo ještě ke dvěma významným událostem – Obama i britská královna se poklonili čínskému prezidentovi : Obama – září 2015 https://www.youtube.com/watch?v=BJ51zwP3xAY&feature=youtu.be britská královna – říjen 2015 https://www.youtube.com/watch?v=QbC-LMHwRyE&feature=youtu.be Nemluvě o roli Prahy (pobočky Vídně), když čínský prezident na jaře 2016 navštívil i Česko. Opravdu věříte tomu,… Číst vice »

Patrik
Člen
Patrik

Závěrečná věta: „…ale v žádném případě v tom nejede US Deep state=Pax Americana.“ – bylo myšleno tak, že nejede v globalistické politice, resp. že jede „jen“ v tom smyslu, že Deep state se brání před likvidací, dále, že to dospělo do stavu „kobyla zahnaná do kouta nejvíce kope“ a v souhrnu že Globalisté velmi potřebují Rusko, aby odpis „Pax Americana“ neskončil světovou válkou. Že Rusko v tom má splnit roli užitečného idiota, tzn. opět jednou bojovat za zájmy Británie a Francie (a to především likvidací Izraele ve prospěch Íránu), to je jiná kapitola.

leviathan
Člen
leviathan

Pane Janýre, jsme Slované, byť lehce míšené nejen s Germány a Romány. Na svou slovanckou čest nesmímem zapomenout a potěhem hnát nejen národní zdrádce, ale také ty, kteří čest zahodili , aby nepřekážela penězům. Musíme budovat svou nezávislost a neutratlitu a současně přátelské vztahy s každou zemí, která si z nás nehodlá dělat hostitele cizího parazitnictví. Dost na tom, že odvádíme více peněz než přijímáme z EU (rozdíl mezi HND a HDP je záporný). Západní investoři jsou již ve svých investicích dávno zahojeni, nyní na nás parzitují. To Vám nevadí? Také jste prodal svou čest za mrzký peníz od těch,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Text jsem si přečetl, ovšem jen mne přesvědčil o tom, že očekávat od Janýrů objektivitu či ke slovanské části našeho národního základu shovívavý a přátelský přístup by bylo hodně naivní. S nenávistí a očerňováním prezidenta Eduarda Beneše zde lze vždy počítat stejně jako s „velkoněmeckým“ přístupem k „hodnocení“ a „popisům“ historie. Představuji řekněme výrazněji proSLOVANSKOU částečku našeho národa která už s „velkoněmeckým pohraničím“ nechce mít NIC SPOLEČNÉHO. Protiruský a protisocialistický pohled odrážející se v textu jen dokazuje, že jde o „stejný kadlub“. Je známo, že válečné a čerstvě „po“válečné chování ČÁSTI vojáků VŠECH ARMÁD SVĚTA neodpovídá „civilizovaným očekáváním“ zejména těch,… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Jsem tu jen na skok. Sami Němci dneska připouštějí , že sjednocení záborem byl omyl. Dokonce si to myslí i někteří „západní“. Východní jsou „naši“. V Rakousku jsem se já osobně s povýšeností nesetkal , spíše jsem měl pocit, že my čížci jsme řazeni výše , než Poláci a Jugoslávci ve všech civilizačních ohledech. Ale mohlo to být společnou historií, protože stejně jako na nás, nahlíželi i na Maďary. Ovšem mluvím za všemožné prostředí, do kterého jsem se dostal. Akademických diskusí jsem se neúčastnil. Svým způsobem společná historie spojuje : Sasové, Česko, Maďarsko… Rakousko, Česko, Maďarsko … Ve Vídni v… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

mýty se mají mýtit Takže:““… Nebo že občanský zákoník Josefa II. z roku 1811 s novelami platí v Rakousku dodnes a v ČSR do roku 1950, kdy ho nahradil komunistický, aby následující z roku 2012 opět navázal na svou josefínskou předlohu. …““ Džouzef Druhý byl v době vydání zákoníku asi 21 let mrtvý. Josef II. oddělil soudnictví od správy. To ano, s Občanským Zákoníkem nemá nic společného. Zákoník má na svědomí (jako panovník, ne autor!) nějaký František. Doba vzniku zákoníku již ani nepatří k „Josefínství“.To za prvé. A za druhé, v právní oblasti bylo třeba SJEDNOTIT platné zákonodárství. Protože na… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Dobu nazývanou Temno trochu (Jen trochu) opodstatńuje označení českého jazyka jazykem podřadnějších vrstev společnosti. Další: „Přes jazykovou jednoznačnost je právě literatura dokladem nepřiměřenosti ÚZEMNÍCH NÁROKŮ“. (českých), NEBOŤ v Praze se hovořilo nejčistší němčinou a naši spisovatelé byli převážně německého původu. Další: „Politika využívala především strach z návratu Němců, VRACENÍ KOŘISTI, postihu zločinů a Z NĚMECKÉ SPRAVEDLIVÉ ODPLATY.“ Co se mě týče nehodlám číst ani tu knihu a ani tento výtvor jsem nedočetla do konce až na závěr, že jsme nevděčně nepoděkovali rakouské straně za podporu našeho disentu, ani za nadšení, jež vehementně projevovala nad sametovým převratem, což pan Janýr svým… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Já to přečetl, ale asi nějak nepozorně. No … to Janýr hodně posr@l. Dneska se v Práglu hovoří nejčistší idiotštinou , a tak by mě zajímalo , komu to vytváří pomyslné nároky? Idiotům? Globálním? A jakým jazykem oni mluví mezi sebou? Střelou dum dum? Anebo exekutorsky – dům, dům! Janýr je v Rakousku dlouho, aspoň že připouští, že Rakušáci a žid obecně , to jako rudý hadr na býka. Vzpomínám , jak mi vysvětlovali , proč zvolili Waldheima prezidentistou, ačkoli to vůbec nechtěli , měli za favorita toho druhého , myslím socana … njn, když on byl ale žid. A… Číst vice »

idiotronic
Člen
idiotronic

,,V Praze se hovořilo nejčistší němčinou…“ Většina pražských německy hovořících obyvatel byli židé. Jejich zrovnoprávnění Josefem II. přišlo v německém jazyce.
Těsná souvislost mezi němčinou a českým národním národním obrozením pramení z něčeho jiného, je staršího data.

orinoko
Člen
orinoko

Žid znal fšechny potřebné jazyky. Jen my blbci jsme neznali jidiš.

Bety
Člen
Bety

Ono by se toho nasbíralo… Představte si: Za protektorátu byla zvýšena produkce, na totální nasazení odcházeli MNOZÍ dobrovolně, popis kulturního života dává tušit relativně uspořádané poměry…Rakousko mělo v roce 1944 mimořádně vysoké HDP…
Dále kniha podle Janýra nevzala do hloubky roli MNICHOVSKÉHO MÝTU, čtenář není upozorněn na „ZÁSADNÍ PROTIPRÁVNOST RETROAKTIVNÍHO POTRESTÁNÍ ČINŮ, JEŽ NEBYLY V DOBĚ SVÉHO SPÁCHÁNÍ TRESTNÉ (tím míní procesy s nacistickými zločinci těsně po válce). Beneš byl agentem KGB a jeho dekrety byly SVÉVOLNÉ. Na další popis našich dějin už jsem neměla trpělivost.
Jen se nemohu rozhodnout, jestli je Janýr jen sudeťák, nebo obdivuje nacistický režim a jeho výkonnost.

orinoko
Člen
orinoko

Janýr a Sudeťák… To by asi byl veliký hoax. Ale měl bych pro ten případ řešení. Vložil jsem sem , tam i onde, odkaz na katolického Klekí Petru, kterak pokleká před zhmotnělou tmou.
Až si Janýr klekne před tím odporně tlustým Hitlerem PoSSeltem a políbí mu bamberské podkolenky , tak budeme mít jasněji.

Irena
Člen

A on to tímto textem neudělal?

orinoko
Člen
orinoko

Janýr nám sdělil , že je Rakušák. Takže i Sudety si bude muset vyhřešit především tam. My čeští mužici hodláme platit Zlatým Putinem , děleným na deset babek.
My máme jinou texturu. Obludé musí umět číst mezi řádkama.

estanislao
Člen
estanislao

Ptáte se, kdo že to ten Janýr vlastně je ? Netřeba se ptát. Má schopnost být vším a rád. Stačí, ale podrobně si přečíst otevřené zdroje a trochu se zamyslet. Když maturuje je již otcem syna. To nezmiňuje. Jde “studovat” jadernou fyziku – protože ta je pro vstup volná a z prvního ročníku je možný přestup na žurnalistiku, kam by se normálně nedostal. To udělal i Palach, když se mu zachtělo být více marxistickým filozofem než politickým ekonomem. Ze školy jej nechal vyhodit jeho učitel…….! No a on nechce na vojnu a dělat se mu také nechce, takový odpovědný otec… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko
Gatta
Člen
Gatta

Tohle by se mělo učit na základní škole. Jak se křívka stmně postaví, tak je konec hry velmi blízko.

https://kryptomagazin.cz/investicni-bubliny-co-to-je-jak-vznikaji-a-jaky-maji-vliv-na-nasledny-vyvoj-ekonomiky/

A když si projedete následující graf s levou zarážkou od začátku (úplně vlevo) a pravou postupně pomalu také zleva doprava, tak na horním grafu je jasně jidět kolik takových špic bylo – jsou jen čím dál větší, ale ten poměr vzestup – pád je stejný. Ovšem s větsími penězi …

https://charts.bitcoin.com/btc/chart/price#5ma4

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

„Алтарь Победы“: „Горячий снег Сталинграда“
https://www.youtube.com/watch?v=M3KmgCd8hwg
Jen za dobu Stalingradské bitvy přímo ve městě zahynulo 40 182 civilních obyvatel, do německého otroctví bylo odvlečeno 35 131 obyvatel a padlo 1milión 200 tisíc vojáků a důstojníků Rudé armády…
A to byla jen jedna jediná z desítek obřích bitev- a jak se později ukázalo rozhodující…
A Přemysl Janýr vytýká vojákům Rudé armády „…jejich kompromitující se chování v Rakousku“…

Bety
Člen
Bety

Pokud vše, co nacisté dělali bylo podle tehdy platných německých zákonů v pořádku – protože dodržovali zákon – není Janýr
daleko od toho vyhlásit veškerý odboj za protiprávní. Nacistické zákony zřejmě podle něj byly demokratické, zatímco Benešovy dekrety byly svévolné a veškeré volby u nás, včetně z r. 46 demokratické nebyly.
Jestli je to vzorek Rakušáka, tak já s Rakušáky nechci mít nic společného.

Gatta
Člen
Gatta

Mě se nelíbí, nebo možná jen nějak nechápu, ten obal knihy.
2*2 asi celníci – OK
2 židle – OK
Na jedné sedí člověk – kdo? – autor? – moc tak nevypadá. Tedy kdo ? Je to Čechoslovák nebo Rakušan?
Na druhé židli sedí německý ovčák – příslušností rakouský nebo československý ?
To se jako bude domlouvat člověk se psem, nebo jak to autor (fotograffie i knihy) myslel, nebo co tím chtěl vyjádřit. Jistě ta fotka nebyla vybrána (nebo vytvořena) náhodně.

Janyr
Člen

Jak jsem tak přelétl kritické ohlasy, mohu je rozdělit do dvou částí. První mi připisuje autorství toho, na čem se shodlo 27 historiků z obou zemí. Poznamenávám, že text je recenze stručně shrnující obsah dosti rozsáhlé publikace a tam, kde k ní uvádím vlastní kritické poznámky, je to snad z textu dostatečně jasné. Druhá část hodnotí fakta podle toho, jestli jsou „nám“ lichotivá anebo kritická. To je hodně individuální, já například zločiny za „své“ nepovažuji, ať je páchá kdokoliv. Hlavně bych ale připoměl, že přes srozumitelný jazyk je publikace odbornou historickou prací založenou na ověřitelných faktech bez ohledu na to,… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Že se na něčem shodne 27 historiků nemusím brát za zjevenou boží pravdu, zvlášť když je politická tendence k přepisování historie v poslední době tak zřejmá.
Ostatně “ zásadní protiprávnost retroaktivního potrestání činů, jež nebyly v době svého spáchání trestné“je podle textu čistě váš osobní dodatek. Takže si nemohu pomoci, ale podle vás např. Norimberské zákony a tedy i jejich uplatňování v podobě koncentráků a plynových komor bylo podle zákona a tudíž byli všichni nacisté nevinní jak jehňátka.

Janyr
Člen

Jak vidíte, ani já je neberu za zjevnou boží pravdu a politická tendence k přepisování historie není zřejmá teprve v poslední době. Zásada, že lze trestat pouze činy, které byly trestné v době spáchání, je jeden ze základů všech právního řádů od starého Říma dodnes. Jinak byste si nemohla být jistá, že to, co dnes děláte a píšete, nebude za pár let prohlášeno za trestný čin a nebudete za to souzená.
Souvislost s Norimberskými zákony jsem nepochopil.

Irena
Člen

Co je na tom k nepochopení? Takto se tam podle vás a podle všech právních řádů od starého Říma retroaktivně soudily zločiny, které fakticky podle platných zákonů Třetí říše zločiny nebyly. Mučení a zabíjení lidí v koncentrácích, popravy a tak dále. Vždyť se to dělo podle platného právní řádu Třetí říše, lidičky, tak co se vám nelíbí? Zelenou k tomu dostali od západních demokracií, protože tohle se dělo už v samotném Německu po dosazení Hitlera k moci, neboť jinak než dosazení se tomu říkat nedá. Právě tak jako dnes „demokracie“, včetně té naší, zavírají oči například před zločiny ukrajinských fašistů.… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

Pane Janýre, „“ …Zásada, že lze trestat pouze činy, které byly trestné v době spáchání, je jeden ze základů všech právního řádů od starého Říma dodnes…. „“ tohle je možná pro mnohé objevná skutečnost, ale přesně tak to je, či spíše – mělo by být. A pro mnohé může být objevný fakt, že Norimberský Proces byl porušením právě této zásady. De Facto nutným porušením, protože vůbec žádný právní řád absolutně neuvažoval o zločinech a zvěrstvech takového rozsahu. A konsensus všech byl jednoznačný – zločiny musí být potrestány. Čili, spravedlnost MUSÍ mít v daném případě přednost před nepřípustností retroaktivity. Ale je… Číst vice »

Janyr
Člen

Ta římská zásada zní Nulla poena sine lege, žádný trest bez zákona.Je pravda, že ji Norimberský proces porušil trestní kvalifikací útočné války, která sice byla zapovězena mezinárodním Briand-Kelloggovým paktem, ale nebyla kvalifikována jako trestný čin. Soud argumentoval zvykovým právem trestně stíhat činy proti Haagským dohodám. Ostatní stíhané činy byly v době jejich spáchání trestné. „spravedlnost MUSÍ mít … přednost před nepřípustností retroaktivity“ je oxymoron, nepřípustnost retroaktivity JE PODMÍNKOU spravedlnosti. Ledaže si za „spravedlnost“ dosadíte naplnění osobních mocenských ambicí, jako tomu bylo v tomto případě. Pak ovšem MUSÍ mít přednost před ústavou, zákony, právem, morálkou, etikou. Problém jsou ale následky pro… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Považuji to celé za velmi akademickou až pandemickou diskusi, neb zúčastnění nenahlizi vjec z Venova globalu … totiž pod uhlem práva sarija dopadu … Podle tuneldedka se nesmí moc koukat do zpětného zrcátka , nebo to za určitých okolností haze oslepujici prasatka. Při pohledu na historické konání entity jménem člověk vidím právo jedine: Polomrdveho zab, nebo s ním budou další a další problemy. Navrhuji vrhnout do diskuse emerickeho Fagana. Ten s pravy přijel do Česka dokonce s ruksakem. A dokonce je chtěl proplatit. Když je vytáhl z toho ruksaku , tak mi definitivne doslo, oč bezi. Zvedni právo … a… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

Je zjevné, že se v mnohém neshodneme. Probírat jednotlivé příčiny a následky v situacích a přidělovat jim vůbec nějakou morálně-eticko-právně-(jakoukoli) kvalifikaci nebudu. Nejsem k tomu dostatečně fundován. Ani ochoten.
A ještě cosi si neodpustím. Pokud jste autorem „ústřelu“ „s občanským zákoníkem Josefa II. z roku 1811“ Vy, budiž Vám prominuto. Sekl jste trochu vedle. Ale pokud to pochází z dané publikace… je to hodně smutné.

orinoko
Člen
orinoko

S něčím takovým si věděl rady dr. Husák. Za slovenského národního povstání se setkával jak s komunisty, tak s luďáky. Často prý říkával – co politika rozděluje, to borovička spojuje.

Viky
Člen
Viky

Ori, v létě 1990 si pro mne až domů přijel z Vídně otcův spoluvězeň z dob války. Já ho uhostil „domácí kvalitou“, a on mne druhý den doslova odvlekl k sobě.Ne domů, na zahradu na kopci nad Vídní. Jediný spor byl, čí produkt je lepší. Jeho pálenka z moruší byla…skvělá, absolutní. A bylo jí hodně. Teprve po vystřízlivění jsem byl představen jeho manželce. Možná měla podezření, kdo ví…

Janyr
Člen

Ano, máte pravdu, to byla má nepozornost. ABGB navazuje na josefinský kodex, ale není Josefův. V knize je to správně a na svém webu (http://www.janyr.eu/index.php/80-sousede) jsem to opravil.
No budiž, k nějaké morálně-eticko-prácní kvalifikaci se necítíte fundován ani ochoten, i když by si podle předchozích příspěvků leckdo mohl pomyslet opak. Není to nic neobvyklého, že se lidé cítí být povoláni a ochotni k radikálním soudům, ale ne k věcné polemice.

orinoko
Člen
orinoko

O čem může být dneska věcná polemika v relaci Cesko-Rakousko?, když na hranicích obou státu stojí civilizační vyzva, oba státy jsou rozkladany zevnitř cizim kumulovanym dluhem, a aby toho nebylo malo, tak jsou ještě pod kuratelou ekodiktatu juvenilu. Komu může vyhovovat nekonecne babrani se ve věcech , jejichž koncovku nelze měnit bez nových křivd , právě takovych, jaké se někdo v minulosti snažil napravit ve prospěch lepšího zitrka? Tři vorizpruti dneska mají šanci jako ony tři proslulé pruty – Cesko, Madarsko, Rakousko. Jeden bez druheho nikoli. Byla by jen otázka casu. Jak bude řešen „sudetsky“ problém ve světle islámské invaze?… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

Pane Janýre, provokujete mne k odpovědi, a děláte to kulturně, odpověď tedy dostanete. I když s určitým zpožděním „“…k nějaké morálně-eticko-prácní kvalifikaci se necítíte fundován ani ochoten, i když by si podle předchozích příspěvků leckdo mohl pomyslet opak….““ Mít určitý přehled o problematice, není fundovanost. Pokud by směřovala naše diskuse k detailům (a přesně tam podle mne směřovala), není má fundovanost dostatečná. Vy máte výhodu v tom, že jste (zdá se!) ve věci nějak zainteresován. To jest zabýváte se tímto alespoň na nějaké úrovni. Já ne. Mohl bych to jistě napravit, některé mezery si doplnit. Ale to by mne stálo… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Pořád se ale nevysvětlilo, jestli ten sedící je namaskovanej Honza Hrušínský a jak to bylo myšleno s tím psem na židli … ??? Ale vážněji – nejsem už mladý, ale vztahy s Rakouskem jsem nikdy nevnímal jako problémové – asi proto, že se mne netýkaly žádné restituce. A tak by mě docela zajímalo z jaké strany byl zájem znovu šťourat do našich vzájemných vztahů a ran. Ne, že bych měl něco proti historikům a objasnění minulosti, ale … Dějiny píší vítězové a i těch 27 dnešních historiků to píše v nějaké době a za nějakých společenských a mocenských okolností. Pokud… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Ten na židli je Sitting Bull, a ten sedící pes vedle je jeho věrný dluh DžulBASS.
Je to myšleno jako allegorie na německého stádníka Kohla.
Ten , jak je všeobecně známo, všechny složité problémy takzvaně – vyseděl. A s ním jeho celý ansámbl.

Viky
Člen
Viky

Mám jiný názor, Ori. Na jedné sesli lapí Komisař, a na druhé Rex. Autoři naznačují, že trvalým kamenem sváru mezi Rakušany a Čechy zůstává i nadále nedořešená otázka, který je který.

Janyr
Člen

Když se v letech 2000-2002 začali do česko rakouských vztahů šťourat Miloš Zeman a Jörg Heider a přivedli je na historické dno, vnímali to mnozí jako velmi problémové. Vznikla kvůli tomu společná česko rakouská petice oběma vládám a následně i česko rakouský spolek. Odsud pochází potřeba, impuls, koncept a konec konců i financování téhle publikace. Že se realizovala až po patnácti letech a za jiných společenských a mocenských okolností je jedna věc, ale vidět historii dvojčat paralelně je objevné pro obě. Mimochodem, odkud vy čerpáte o našich poválečných dějinách?

orinoko
Člen
orinoko

Existují velká pozitiva. Česko-rakouský turistický spolek – něco na Podyjí, a folklórní česko-moravsko-rakouské soubory, dneska už doplněné snad i slovenskými.

orinoko
Člen
orinoko

Tak já osobně v Baru u Pytláka Říhy anebo ve vídeňském Nachtasylu.

https://www.at-cz.eu/data/downloads/files/140.pdf

http://archiv.fos.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=124722

Velkou událostí bývají proslulí čerti z Křemže či odkud. Do Česka už zajíždějí na několik dní. A mám pocit , že míří dále, snad někam na Sasko.

orinoko
Člen
orinoko

Tohle má jednu nespornou výhodu: Vyžraného hitlera PoSSelta mezi nimi nenajdete.

https://www.rodinnazabava.cz/blog/?krampusove-v-rakousku-super-podivana-na-pruvod-certu-a-jine-pekelne-haveti

Gatta
Člen
Gatta

PPS Úplně obecně – výklad a zvláště přepisování historie je obvykle předehra pro plánované přesuny majetku. A to na základě síly, ci pocitu síly nad skupinou, které má být odebráno. Takové historické vyšetřování a objevení spravedlnosti a následný majetkový trest. Zájem na tom je přímo úměrný velikosti majetku, který by dotyčná skupina či jedinec mohli tou změnou pohledu na minulost získak. To jsou obvykle ti bohatí, kteří mají i moc určit, kde právě dnes je ta historická spravedlnost. Viz všechny restituce a pokus o konečné odstranění Benešových dekretů. Lid,, pokud se nechá zblbnout, tak dělá ve věci tradiční kompars. Jinak… Číst vice »

Janyr
Člen

http://www.janyr.eu/index.php/67-stoleti-dvacetiletek
Případně i http://www.janyr.eu/index.php/16-muelleruv-mlyn.
Benešovy dekrety jsou tedy ok a mají zůstat součástí právního řádu ČR?

Irena
Člen

Ne nadarmo jistý Fučík řekl: „Lidé bděte!“
A přijdou noví Janýrové

Z prvního odkazu cituji jen jednu perlu: „Masarykův záměr odporoval i britskému a francouzskému zájmu na zachování středoevropské monarchie. Sdílelo ho jen několik nejbližších z realistické strany, pár britských a francouzských přátel a krajané ve Spojených státech.“

Zbytek perel číst opravdu nehodlám, takhle je dostatečná.

Janyr
Člen

Jistě naleznete i dějepis, který se vám bude líbit. Alois Jirásek je dobrý tip.

Irena
Člen

Nu, Mein Kamfp to nebude určitě.

PPK
Člen
PPK

Tzv. vědy společenské (např. filosofie, právo, ekonomie, politologie, historie – nemluvě už o metafyzice a náboženstvích), se vůbec neřídí logikou povinného poznávání zákonů přírody, ale jen lidskými výmysly, představami a dohodami s falešnými jmény tzv. „zákonů“, právních a jiných názorů. A čím jsou typické? Libovolným a občas záměrně strašidelným výkladem významu těchto výmyslů z úst ideologických sluhů těch, kteří právě drží v rukách politickou moc. Je proto ztrátou času se „produkty“ věd společenských vážněji zabývat, pokud ony bezprostředně neškodí a jen někdo o těchto představách občas v nějakých textech planě zažvaní. V sociálních vztazích rozhoduje pouze politická a donucovací moc,… Číst vice »

Irena
Člen

To je sice pravda, ale pravdou také je, že „propaganda a další metody řídicích procesů“ slouží k morálnímu odůvodnění, je nutné pravdu pokřivit, zamlžit, překroutit, zaobalit, využít metodu Overtonova okna, protože lidé stále mají svědomí, a pokud by na ně šli přímo – obrazně řečeno: Máme v úmyslu vraždit v koncentrácích každého, kdo nejde s námi, kdo se nám nepodřídí a kdo se nám prostě jen nelíbí – tak by se jim to daleko hůře prosazovalo, tak proč bychom jim to měli usnadňovat? Propagandě je třeba čelit svou propagandou, ať už si pak lidé sami rozhodnout, kde si myslí, že… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

A sakra … podobné metody jsem se zastal jinde, a hned to létalo. Pirátsky kryté modré ptactvo o to nestojí. Myslel jsem, že to nechám být, ale někdo jiný zareagoval, a dále následoval naprosto drtivý tlak , po němž se modrá lejna prozatím zdekovala.
Šlo „jenom“ o české Piráty, jimž se dopřávalo užšího porodunění i na OM.

PPK
Člen
PPK

Souhlasím. Proti lživé propagandě je třeba zavčas bojovat pravdivou kontrapropagandou. Také souhlasím, že pokud se propaganda zanedbá, (protože ne každý má dostatek životních zkušeností a nepoužívá logiku, ale jen pouhý cit), pak je u čtenáře s rozlišením poctivých od nepoctivých řídících procesů problém. Co mi na tomto článku také vadí, je fakt, že autor se pokrytecky zatvářil jako nestranný recenzent a ve skutečnosti tím textem sám propagandu – a to jen dle svého gusta – v podtextu vytvořil. A existuje logická zkušenost, že nikoliv každý člověk právě tuto komunikační fintu nemusí prokouknout. A bezradně a nevědomky pak odsouhlasí přání a… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Máte pravdu. Např. se tu mluví o průmyslovém rozvoji a vysokém HDP v době okupace, což u nedostatečně informovaných snadno vyvolá dojem, že hospodářství republiky přímo kvetlo. Jaksi se ale nezmiňuje o tom, že nebylo co do huby ani na sebe, a že na plné pecky jely hlavně zbrojovky a vůbec válečný průmysl. Tomu se říká přísun pečlivě vyselektovaných iformací .

Janyr
Člen

Já vždycky užasnu, s jakou samozřejmostí jsou v Česku fakta považována za volně zaměnitelná. Na konci http://www.janyr.eu/index.php/67-stoleti-dvacetiletek je graf sestavený z dat Madison Project (https://www.rug.nl/ggdc/historicaldevelopment/maddison/releases/maddison-project-database-2018). To je jediný zdroj, který se zabývá dlouhodobým srovnáváním HDP. Můžete si tu databázi stáhnout a překontrolovat si to. Za ČSR logicky chybí data za válečné období, ale skok mezi 1937 a 1948 je evidentní. Máte nepochybně pravdu, že rostl především válečný průmysl, ale z jakých zdrojů čerpáte vy, že „nebylo co do huby ani na sebe“? Řada věcí včetně potravin a oblečení byla na příděl, ale o bídě jsem se nic nedozvěděl ani z… Číst vice »

Irena
Člen

Pro Boha! Měli jsme tu Osvětim, Lidice, Ležáky, ale v porovnání s okolím to byl ostrůvek klidu a míru, já padám do mdlob. Co ještě je schopen ten člověk vyplodit?

valouch
Člen
valouch

„o bídě jsem se nic nedozvěděl ani z literatury ani od pamětníků“
ony pridely byly odstupnovane, vime? asi znate jen tu „spravnou“ sortu pametniku.
„byl Protektorát ostrůvkem klidu a míru“
dekuji za pouceni, prilezitostne to svym mrtvym v Mauthausenu vyridim.
(vim ze v Belorusku bylo mnohem hur.)

orinoko
Člen
orinoko

Ten klid jen tu a tam narušovali zaprodani elementalove jako například Tři kralove, Gabcik a Kubis, kteří konkrétně nacistické chobotnici utnuli jednu vytunenou makovici . Ta fakta jsou až tak volne zaměnitelna , že nevim, jak od sebe v rámci nacistického klídku oddělit napr. Holandsko, Belgii, Dánsko a Lucembursko, ale třeba i ostrovy Malé Kretenie v prulivu Don Quijot La Manche. Rakousko v tomto kontextu nehodlám resit, jim také dříve ci později muselo dojit, jaký je Ada dobros@r. My prostě donekonečna někoho s@r@me . Neni divu. Když se člověk koukne na mapu střední Evropy, jak se slovanský živel – sice… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Inu, to asi váš tatínek s maminkou žili v nějakém jiném Protektorátě než ti moji. Pokud v Praze fungovaly kavárny, bylo z jejich hlediska zřejmě vše v pořádku, pak jste se o bídě pochopitelně nic nedozvěděl.
Lidé jako vy silně hřeší na to, že přímí pamětníci už takřka nejsou, ale podceňují paměť národa. Nebo si vážně myslíte, že když se Havel Němcům omluvil, že to Češi cítí stejně?? Ale snažíte se, to tedy ano.

orinoko
Člen
orinoko

Pane Janyre, jak říkal zlosyn Santer z Vinnetoua – „Jako na zavolanou.“ Historik Tesar … To by vám něco mělo rikat. Nějakou dobu byl v emigraci pote, co vedl velezradne řeči v rámci Charty 77 i jinde. Mně osobně dost lezl na nervy. Ne tím , co říkal , ale metodou … Možná něco jako je ta současná cool v emerice. Já jsem neměl nic proti proklamovanym cílům , ale způsob mi přišel poněkud kaaach. Disident byl tehdy , a dneska už je zase disident. Podobně jako Lenka Prochazkova, Jan Schneider, Umlauf /Jan?/, ale i dalsi, kteří se mi honem… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Umlaufovi se omlouvam … Václav … Tak to už bych si konečně mohl pamatovat.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Mezi našimi prezidenty byly nepochybně dost tragické osoby. Ovšem pokud bych chtěl nějakého vyzdvihnout, pak L. Svoboda a Eduard Beneš by k nim spolu s T. G. Masarykem nepochybně patřili. Bez ohledu na to kolik se ještě objeví kritiků. Pokud se týče napadání DEKRETŮ PREZIDENTA REPUBLIKY takovým způsobem mám podobný postup za něco velmi blízké VLASTIZRADĚ. A pokud se dále týká relativizace, bagatelizace a zlehčování takové zrůdné války jakou byla II. sv. válka, pak nemám co dodat, že takoví lidé si nezaslouží, aby s nimi byly vedeny rozsáhlé disputace. Buď pracují PRO JINOU VLAST, NEBO JINÉHO PÁNÍČKA, případně nemají rozum… Číst vice »