Sport …pro koho?

Sháněl jsem ve sportovních potřebách nějakou činku. Obešel jsem asi tři sportovní supermarkety. V našem městě je takových velkých sportovních samoobsluh mnohem a mnohem více. Na nějakých jeho 150.000 obyvatel je tam možná asi 150 obchodů se sportovními potřebami.

V našem městě je také veliká zimní a letní plovárna. Asi dva metry od přírodního toku, o který nikdo téměř nejeví zájem. Není nad to, vykoupat se chemické jímce, ve které se před vámi vykoupalo a vymočilo několik tisíc špatně umytých občanů. Bacha na cizí vlasy, aby vám je doma nenašla stará.

Tu plovárenskou biochemickou močůvku asi nijak nemění, ale jenom čistí. Možná ji recyklovanou pouští zpět do vodovodního řádu, jako pitnou vodu. Plavání postupně upadá. Byl jsem týden u moře a za celou dobu jsem tam viděl je dva plavce, nějakého dědka a bábu. Jinak byla pláž plně obsazená panoptikem tlustých a ošklivých zrůd.

Ty supermarkety jsou natřískané všelijakým a všemožným sportovním zbožím, které je většinou zcela zbytečné, a které se vám snaží prodat tělesně nijak nevábný obslužný personál, který zaručeně nikdy nesportoval. Nejde přece o to, abyste sportovali, ale nakupovali. Nakupujte sportovní potřeby, ale nesportujte. To je heslo sportovního supermarketového moru.

Sháněl jsem tedy činku. Dnes to není žádný problém. Nevěřili byste, kolik je v těch super skvělých velkoprodejnách všelijakých činek. Pamatuji si, že dříve, někdy před nějakými 45 lety, žádné činky nebyly, neboť jsme neměli svobodu, demokracii a blahobyt. Dnes je toho habaděj. Těch činek. Té svobody, demokracie a blahobytu pro většinu již méně.

Museli jsme si ty činky vyrábět sami. Například jste vzali dvě stejné prázdné konzervy a jednu přiměřenou trubku, a zalili jste ji z obou stran do těch konzerv roztaveným olovem. Pokud vám někdo vyrobil tzv. „nakládačku“, činku s nakládacími kotouči, byli jste štěstím bez sebe. Cvičil a sportoval kdekdo. A to jsme nadávali, že lidi nechtějí sportovat.

Cvičilo se za zcela přirozených podmínek stravy a výživy. Byla by to ostuda, cpát do sebe nějaký anabolický, hormonální či bůhvíjaký sajrajt. Jen duševně slabší cvičenci pak později začali sledovat obludně nafouknutý formát své postavy. Ti normální měli prostě radost ze cvičení a z dobré party lidí. To všechno je dnes nenávratně pryč. Zlaté časy, kdy to nestálo za nic.

Divím se (řečnický obrat), kde jsou prosím vás ty davy těch sportovců? Nikde žádné nevidím. Masových akcí, které se organizují s podporou mezinárodních obchodních sítí, se nijak nezúčastňuji. Jde mi o normální amatérské sportovce, pro které je pohyb denní potřebou. Nemám na mysli mladé, sádelnaté a kulhající mátohy, které občas média pubertálně vyhecované vyženou do ulic, aby tam klopýtající na asfaltu převedly nové moderní pestré hadry, měřidla a různé budíky, které si zakoupily v těch supermarketech.

Když přijdu k nám na Sokolské hřiště, občas tam běhá jeden starý důchodce. Nějací mladí tam ale jsou. Pár oplešatěných a obtloustlých manažerů (šmejdů, co prodávají šmejdy) tam bývá. Hrají nějaký fotbal, aby se zpotili a zalíbili ženám, když vylezou ze svých nových bouráků.

Také tam bývají skupiny mládeže, které hrají všelijaké nové a moderní americké hry. Ale abyste zahlédli nějakého mladého atleta, to není možné. Výbava toho hřiště stála nehorázné miliony. Povrch běžecké dráhy je odporně umělý. Nějací idioti postavili na hřišti nějakou vysokou nerezovou konstrukci, kterou vůbec nikdo nepoužívá. K čemu je, nevím.

Občas na hřišti hraje několik starších upocených a pupkatých páprdů nějakou odbíjenou. Ti mívají své menší dementní divácké osazenstvo, které posměšně kroutí hlavou a ťuká si na čelo, když vidí pár hubených sportovců, kteří někdy na hřišti cvičí prostné. Jsou to pro ně podivné pohyby. Mají je za úplné idioty, když například procvičují chůzi.

Nic ve zlém, ale není celá ta naše morálně rosolovitá a duševně vyblitá občanská společnost úplně radikálně na odpis? Už je jistě pozdě. Celá společnost se již dávno vydala směrem spotřeby, směrem spotřeby sebe sama.

Stanův komentář: Jako oplešatělý a obtloustlý manažer, co se donedávna potil u fotbalu a ještě stále se občas zúčastní nějaké masové běžecké akce, aby se zalíbil ženám, se královsky bavím… Michale, kupte si u Vietnamců kecky a alou do lesa!

Přejít do diskuze k článku 24 komentářů