Sprcha vzor Charón aneb Příběh vzestupu a pádu

Byla nebyla jedna maličká rybářská vesnice na dalmátském pobřeží …

Napřed k těm deseti domkům nevedla ani pořádná cesta. Proč také, když všechno důležité vyřešily rybářské loďky domorodců a štědré moře okolo. Pak se ale neočekávanou genetickou mutací vyvinul nový druh primáta, velmi podobný člověku – homo turisticus. Měl sice stejný počet chromozomů a mohl se s člověkem rozumným i křížit, ale jinak jeho životní potřeby byly zcela rozdílné.

Jednoho dne chudí rybáři v osadě zjistili, že chov, i sezonní, nového živočicha vynáší daleko víc, než lopotný lov šulic v Jadranu a svou osadu tomu přizpůsobili. Najednou tu byla asfaltová cesta, elektřina, malá restaurace, nové pokoje, směšně přilípnuté ke stoletým stavením, pravidelně čištěná pláž a vodovod.

Ale největší sociální revoluci v osadě vyvolala veřejná sprcha. To ona byla centrem společenského života, který přímo kypěl, když prosolení homo turistikové družně čekali ve frontě, až na ně přijde řada a jejich mláďata dováděla okolo. Svět byl krásný, slunečný a bohatý, když na opálenou kůži lenošících primátů dopadal z jednoduchého, ale elegantního zázraku, konejšivý proud chladivé a sladké vody. A tehdy, v těch bájných dobách, stála na samém vrcholu slávy, která se zdála býti věčná.

A léta plynula. Rybáři už dávno nebyli rybáři a jejich potomky už něco tak hloupého, jako je rybolov ani nenapadlo. Z vesnice bylo letovisko s vlastním prospektem, ty podivné stavbičky se změnily na apartmány, chovaní primáti na hosty a celý proces na turistický průmysl, už dávno mimo kontrolu starých domorodých rybářů. Změnila se i naše hlavní hrdinka, koroze dávno poslala do šrotu poslala její první verzi z běžné oceli, nahradila nerezová. Z globalizované světa dorazil virus zvaný „drobný škudlil“ a normální vodovodní kohoutek byl nahrazen tlačítkem, časově omezujícím její práci. Ale nikdo z primátů ty evoluční změny nebral vážně a ona se klidně dál slunila v horních patrech jejich žebříčků hodnot.

Až jednoho dne se všechno od základu změnilo, zapomenuta byla slavná historie i příslib zářivé budoucnosti. Na místě naší hlavní hrdinky stála nová, futuristická a hranatá následovnice, významně připomínající šibenici. První primát, který ji chtěl využít, utrpěl hluboký nervový šok – náhradnice byla vybavena obscénním podlouhlým otvorem a nápisem 2 kuny (necelých 8 Kč).

Od toho okamžiku se společenský život v osadě zcela zhroutil. Zmizely přátelsky žvatlající fronty nahnědlých primátů, ten tam byl pokřik okolo dovádějících dětí a výrostků, zmizeli hrdí sváteční rybáři, omývající své groteskní úlovky. Jen opuštěná hypermoderní nerezová šibenice stojí na místě kdysi tak milovaném a nikdo po ní ani nevzdechne. Místní drbny sice tvrdí, že znají někoho, kdo prý viděl kohosi, kdo zaplatil 2 kuny za odměřené 3 litry čiré kapaliny, avšak málokdo jim to věří.

Ten zbytečný kus oceli však nějakou zvláštní mocí dráždí fantazii mnohých techniků, ekonomů, sociologů i filosofů a generuje dlouhou řadu otázek. Jak si to autor toho monstra vlastně představoval? Máme snad plavat s 2 kunovou mincí pod jazykem, jako trénink na Charónův trajekt přes řeku Acherón (filosof)? Proč neprovádět odsolení kůže balenou vodou, když cena je srovnatelná a ještě zbude použitelná láhev (ekonom)? Za kolik sezón by odsolovaní spotřebovali vodu v ceně nově pořízeného zařízení (technik)? Kterého debila napadlo, že na tomhle lidi skočí a on na tom vydělá (sociolog)?

Zdálo by se, že máme všechno, po čem předchozí generace jen toužili. Přesto nás to ke štěstí nepřiblížilo, to spíš naopak. Naopak mnohé, dřív samozřejmé věci v důsledku nesmyslných rozhodnutí zcela mimo náš vliv stávají vzácností, nedostupné a mění každodenní život v absurdní komedii.

Převzato z Nautila

44
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
42 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Autoři komentářů
GattaNeználekBédaidiotronicStan Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
zedd
Člen
zedd

Krucinál v jakém světě to žijete Cnemo? Vždyť každé malé dítě ví, že co zadarmo jest, to od ďábla jest. „Zadarmo“ smrdí kolektivismem a co je kolektivistické je v přímém sporu s individuem a jeho nekonečnou originalitou, kterou kolektivně čerpá z TV, blištivých magazínů a katalogů RK. Aj, tu jsem se utnul – přece těch magazínů a kanceláří je nepřeberný výběr. Sice podobné si jak vějce vejci přesto originalitu emanují, jak ten gnostický Bůh Svět. Rovněž jakési tlachání, pospolu postávání, skoro až spolčování, hooodně smrdí společností, kterou zdechlá čarodějnice přece neznala. Však také skončila stylově, věrna svému krédu: Sama, v… Číst vice »

zedd
Člen
zedd

RK má být CK. Mimochodem vzpomínáte si na majstrštyk kdy Čtvrtníček v reklamě zavádí pojem reklamština?

hudryper
Člen
hudryper

Když něco napíše Cnemo,vždycky to je krátké,stručné a výstižné a skoro vždy stojí zato si k tomu přečíst i diskusi.Přitom jde u něho o dlouhodobý způsob projevu myšlenky,poznatku . K tomu se dá pouze zatleskat a říct :“ Bravo „.
Apropo,všimli jste si ,že se na OM přestal vyskytovat sprosťák z USA či Kanady ? Že to zřejmě
díky Stanovi vzdal i guma leho ? Nechci to zakřiknout,jsou tu pro pobavení ještě nějaké bublinky,ale nešť,alespoň to tu není příliš monotónní.

Sio
Člen
Sio

Perfektní příklad nesprávně aplikované ekonomie. Od ekonomů vidím podobné výstupy každou chvíli. V práci jsme mívali zdarma džusy. Bodejť řeknete si, to jsou ti rozmazlení ajťáci. No dobře, dejme tomu, že by si dal každý den a každý jeden (většina to nedělala, moc sladké) džus za 50 Kč, tj. 1000 kč měsíčně. Náklady na ajťáka jsou tak 100000 kč/měs (neplést s platem). Pak se objevil Ekonom a zrušil to, napsal zřejmě někde nějaký výkaz (zajímalo by mě, kolik ušetřil). To je příklad ekonodebility, podobně jako ty sprchy. Jeden z mnoha.

zedd
Člen
zedd

Hudrypere, sprosťáci odkudkoliv mi nechybí, na druhou stranu bych uvítal aspoň nějakou oponenturu. Takhle si tu akorát libujem, jak jsme dobří.

zedd
Člen
zedd

A nebo je to opravdu buď a nebo. Možná je skutečnost opravdu tak rozpolcená, že nelze zaujmout syntetický postoj.

Alena
Člen
Alena

ekonomie údajně není ani věda, pouze slátanina, či pavěda. Tak mi tedy vysvětlete, jak dokáže 1 % nejbohatších držet v šachu a dirigovat celý svět, vyjma přírodních zdrojů Ruska, což se snaží změnit. Mají takové znalosti- a to ekonomie- že to dokázali. A nemusí to být znalosti, které se běžně vyučují. Především nelze mít ekonomii jako dogma- prvotní musí být cíle- ať výrobní nebo obchodní, na které je ekonomika navázána. A to jak v kontrolní činnosti, tak v možnostech získání zdrojů. Nelze např. šetřit tak, že snížím zásoby v maloobchodní síti a zcela tím eliminuji výběr daného sortimentu, atd, atd

Gatta
Člen
Gatta

Re Alena Ta globální hra je prostě kombinace „šachů ve volného pouličního stylu“. Pravidla, zákony a nutnost jejich dodržování platí jen pro blbce dole. Nehledě na to, že dnešní školství a to co se mladí pracně učí, napáchá v jejich hlavách víc škody než užitku. Mnohdy je to přímo poškozuje pro „normální použití“ vživotě. A elity, ty vždy vychovávaly své děti jinak. K vládnutí a to má jiná pravidla a jiné časové horizonty. A jak drží pod kontrolou 1% těch 99% ? – jako vždy, kombinací různých druhů moci: materiálně – vlastnictvím rozhodujících zdrojů, silově – policií,soudy, armádou a potom… Číst vice »

zedd
Člen
zedd

Klobouk dolů Aleno, to je vynikající argument. Tak, jak se dnes ekonomie povětšinou učí a kol dokola omýlá v médiích, jeví se skutečně jako pavěda. Ta neoliberální větev je myslím jen čirá propaganda a nic víc. Pokud vladař podlehne „vlastní“ lži, skončí jak nacistické Německo. Indoktrinace byla příliš dokonalá na to, aby sebe sama dokázala tváří v tvář realitě reprodukovat. Zdá se, že skuteční vládci z téhle slepé uličky jsou schopni nějak vybruslit. Nemyslím ale, že je za tím nějaký celistvý ideový systém. Spíš jen hromada peněz podložená selským rozumem a pudem sebezáchovy. Rentiéři potřebují funkční společnost jen do té… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Re zedd
Tu hru alfa samců jim může pokazit jen jedna věc – pokud by museli položit do banku svůj vlastní život a život svých dětí.

zedd
Člen
zedd

Souhlas, jak to zařídíme?

zedd
Člen
zedd

Ještě nějaký čas máme, ale za pár let z nich budou kyborgové s AI pod prdelí. Pak přestane sranda.
Ne že bych se dneska nějak bavil.

Neználek
Člen
Neználek

No já bych začal tím, že bych si založil nezávislý web a pokusil se získat veřejnost. Aha, ale to už vlastně udělal Stan, že jo. Akorát s tím novým designem klesl počet návštěv o jeden řád. Tak co s tím? Zkusíte to vyřešit? Naplánovat zničení Impéria, to bych nechal až jako druhý krok.

zedd
Člen
zedd

To je vůbec zajímavá otázka. V celé historii byl tyran, despota či jak to chcete nazývat, člověk z masa a kostí. Kvalitativní posun nastal v propojení církve a státu. Už tehdy stát tahal za kratší klacek a to právě proto, že ve feudálním schema byl stát ztělesněn panovníkem z masa a kostí. Zabiješ vládce, zabiješ stát (velmi zjednodušuji). Církev nelze poškodit useknutím hlavy – naopak ji to posílí – narostou dvě nové. Církev je jedna ze specifických a nejstarších podob tzv. „právnické osoby“. Ve středověku a renesanci vznikají (pokud pominu řeholní řády a svobodná města) další právnické osoby: cechy a… Číst vice »

Alena
Člen
Alena

ani naše daňová legislativa nemá zcela vyřešen fenomén, že církve jako neziskové organizace budou vlastnit rozsáhlý majetek a podnikat- to k zeddovi, že církve jsou nejstarší právnické osoby

orinoko
Člen
orinoko

Skoro jak na zavolání. Dneska jsem byl , dámy a pánové , konfrontován s místně obecně profláklým hovadem , nicméně jsem byl zaskočen MÍROU jeho pravicové debility. Ani nevím , kde začít. 1/ Soudruhu kreténovi , takto pravicovému BUBLINovi je dvacet osm let. Toto věkové hovado v souladu s absencí spermatu Sleeping Bag of Orlik nejen mě , ale i dalším předestřelo, že nás v roce 1945 osvobodili Ohavovi cikáni. Pravil jsem, který tank byl v Praže dříve? Prý Pattonův … kdyby mohl. – Celý systém této myšlenkové dražby spočíval v pochopení jádra: „Rusáci“ prý za nás MUSELI umírat, zatímco… Číst vice »

zedd
Člen
zedd

Na přelomu 18. a 19. století se začíná prosazovat republikánský princip a tím vyplývá na povrch dlouho tutlaný spor o to, kdo bude „razit měnu“. Tradičně toto privilegium patří suverénům a postupně se ukazuje, že právě tohle privilegium JE suverenita. Myslím, že právě tenhle konflikt je klíčem k pochopení dějin USA v 19. stol.. Zároveň vytvářejí a dobývají nové sféry moci do té doby nevídané entit: Jednotlivci ovládající celá odvětví. Železniční, uhelní, kaučukoví atd.. magnáti. Samozřejmě mají pod prdelí nějakou banku. O té se ale nemluví. Tahle éra končí zhruba před první světovou válkou, Ford a Baťa jsou spíš jen… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Já jsem dělal ministranta!! Ptám se , věříš v Pána Boha? – Samozřejmě. – To Pánu Bohu fakt nezávidím. Takové hovado se k němu hlásí? Víš ty vůbec , kdo dneska vládne Americe? Juden Žid vedle druhého. Soudruzi Rocklefelleři, Wartburgové , Morganové, Rotschildové … soudruh Kibuc a Habakuk … A vůbec nejhorší ze všech jsou Mordechajové Harpagoni. … co vám budu povídat. Takovouý salvu protižidovských blábolů nejodpornějšího zrna dokáže zplodit jen český pravicový primitiv. Židi a Izrael by si vůbec velmi měli vážit české levice. – S tou se dá mluvit. S dobytkem na české pravici můžou čekat jen ZÁLOŽNÍ… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

2/ Dneska opravdu nebyl den dobrý. České pravicové hovado cítí volby , a tak přišlo agitovat mezi sprostný lid přímo do výčepu. Nicméně … všechno zlé, k něčemu dobré. Sebral jsem, svých 28 švestek a šel ke konkurenci, kde jsem narazil na velmi hezké děvče. Bla … bla … bla … kecy … kecy … Děvče je Ruska. O politice moc nechtělo mluvit, ale když zjistilo, že o tom soudruhovi v Bílém wigvamu mluvíme jako o cikánovi, tak přece jen pustilo nějaké informační chlupy. Děvče je přímo z Krymu, přes kyjevský cikánův mejdan projíždělo skoro přesně před rokem na Krym… Číst vice »

zedd
Člen
zedd

Oriniko, jen tak dál. Před pár dny mi dorazil mail, že pan šéf kandiduje za stranu tu a tu a že sice paní sektretářka přímo nevyzývá k jeho zvolení, ale alespoň k účasti ve volbách. Se staženou zadnicí jsem jí odepsal, že politická agitace na pracovišti – pokud nejde o pracovní podmínky – může být pro politicky nevyhraněné zaměstnance nátlaková a tudíž nepřípustná. Nevím, jestli porozuměla tomoto argumentu, ale jistě slyšela na to, že únik agitačního mailu politické konkurenci by mohl pana šéfa poškodit (a to jsem nemyslel ani nepresentoval jako výhružku). Dala mi za pravdu a ještě se omluvila.… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Býval tu kdysi nějaký zedd … ale to je právě ono. To je minulost.
Někdo mi říkal, že Babiš teď kdesi prakticky na vteřinu popsal pohyby TOP chrobáka, kdy se kde s kým líbal na pravici a komu se málem vyzvracel do aleluja.
Sedělo to nejen časově, ale i obsahově.
Jako nový ZEDD.

zedd
Člen
zedd

zedd je ten samý už od sprchy

orinoko
Člen
orinoko

Otázka zní: Neproudil ze sprchy místo vody plyn?
Skupenství plynové namísto kapalného?
Ačkoli – nejen matematicky … plyn lze zkapalnit. Dokonce ten emerický cikán má v úmyslu vozit sem, do eurosojuzu , sám sebe v jiném skupenství. – Aby nám zeddům udělal dobře.

zedd
Člen
zedd

V dobách Sprchy jsem byl ekonomicky neoliberál, teď nedovzdělaný marxista. Někde v pozadí vždy anarchista.

zedd
Člen
zedd

do pekel se škatulkováním – podstané je, zda to co říkám, dává někomu smysl. Pokud nejsem vítán, stačí říct jednou. Stáhnu ocas a přemístím se du juesej. Tam ještě funguje McMacCarthy antikomunismus a Obama je levičák, div né komunista. Tady už nemám žádnou práci. Vždyť se všichni na všem shodnem – aspoň po tom co zmizela pruda z Faganova.

Neználek
Člen
Neználek

zedd napsal

V dobách Sprchy jsem byl ekonomicky neoliberál, teď nedovzdělaný marxista. Někde v pozadí vždy anarchista.

To máte smůlu. Kdyby to bylo obráceně – nedovzdělaný marxista, z něhož se stal přesvědčený neoliberál, tak byste hned mohl do Evropské komise. Užvaněný jste taky až hrůza, a ke všemu přesvědčením anarchista, no to by byla kariéra.

orinoko
Člen
orinoko

Hoši , jen do sebe. Rád se dneska ještě více pravicově vzdělám.

Béda
Člen
Béda

zedd,

Obama může být levičák leda tak pro nedovzdělané „marxisty“. Ty války asi mírově vede z pověření svého lidu (jestliže tím lidem míníme korporátní oligarchii) a ve prospěch lidu. Peníze lije bankovvním domům a jejich manažerům aby se měl lépe americký lid. V tom případě by se dalo uvažovat o tom, že i oba Bushové byli levičáci jak poleno. Snad jenom malinko víc doprava od levičáka Obamy. V USA vlastně pravičáci ani neexistují – jenom samí levičáci, že ano?

Morybundus
Člen
Morybundus

Béda napsal zedd, Obama může být levičák leda tak pro nedovzdělané „marxisty“. Ty války asi mírově vede z pověření svého lidu (jestliže tím lidem míníme korporátní oligarchii) a ve prospěch lidu. Peníze lije bankovvním domům a jejich manažerům aby se měl lépe americký lid. V tom případě by se dalo uvažovat o tom, že i oba Bushové byli levičáci jak poleno. Snad jenom malinko víc doprava od levičáka Obamy. V USA vlastně pravičáci ani neexistují – jenom samí levičáci, že ano? Libertariáni by s Vámi vřele nesouhlasili. Známkou „levičáctví“ je totiž podle nich především regulace božského „trhu“. A toho byl… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Morybundus, já tuto argumentaci libertariánů docela chápu. Obama je podle nich levičák, protože se pokusil regulovat zdravotnictví. Rád bych se jich zeptal – co Bush – ten taky naplňoval program PNAC, zadlužoval zemi ostošest a vedl války – to byl taky levičák? Jinak USA jsou vysloveně „levicová“ země. Volný trh jak poleno, minimální sociální stát, mizivé státní regulace, kapitál se může volně přelévat po globu, daňově mizet v daňových rájích – vyslovený komunismus. Dokonce i nadvládu megakorporací a bankovních domů nad státy má zajisté nad svědomí stát. Namístě by bylo ještě víc liberalizovat, ještě víc uvolnit otěže k centralizaci kapitálu.… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Z diskuse především jednou provždy musíme vyloučit emerické KŘIVÉ ZRCADLO.
– Jak se máš? Skvěle.
A přitom tázaný žije už rok a půl v rouře na rohu mezi hákem a direktem.
– Emerická kuchyně?
Funkční trouba na polotovary.
– Emerická vzdělanost?
Funkční trouba na popcorn mezi obrazovkou a vlastní moulou.
– Emerické pivo?
– Třetinkový ultralight na bázi rejže a GMO KUKU!!-řice.
– Emerický mozek?
– Cesta do Sonory.
– Emerický prezidentista?
– Střela s plochou dráhou letu na stadionu plném oteklých nerudých tváří.
– Emerický sex?
Zájezd na socialistickou Kubu. V Emerice už se vlastně nešuká. Ani pantem.
No a konečně:
Americký sen:
Popírání reality!! – Údajně těžký omyl komunismu.

zedd
Člen
zedd

kruci, to už tu nikdo nepozná sarkasmus? Samozřejmě Obamu může za levičáka považovat jen emirikán nebo Joch.

zedd
Člen
zedd

Do huby si nevidím, dyť tu každej druhej má ČSSD za levici.

orinoko
Člen
orinoko

Ale ano, já sice nevím, jak kdo jiný to vnímá , ale zkrátka a dobře … sakrasmus je zcela nový civilizační fenomén, kterému se musíme ještě hodně co učit.
A vůbec nejhorší ze všeho je sarkasmus. – To je přímo let Čcholima.

Béda
Člen
Béda

zedd napsal Do huby si nevidím, dyť tu každej druhej má ČSSD za levici. Myslím, že vím přesně o co vám jde a proto dneska již toto téma rozvíjet nebudu. Nerad bych zabředl do starých diskusí. Jenom pro pořádek bych uvedl – podle mně levičák je ten co má jako svou prioritu zlepšování sociálních a pracovních podmínek na kapitálu závislých osob a osob vytěsňovaných systémem z pracovního procesu, lidí zdravotně nesoběstačných, přestárlých …, levičák lidskou společnost vnímá jako vzájemně provázaný a závislý systém, který omezuje spekulaci a parazitické ekonomické formy a chrání před nimi ekonomicky slabší. Nikoliv atomizovaně, kde se… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Alena napsal ekonomie údajně není ani věda, pouze slátanina, či pavěda. Tak mi tedy vysvětlete, jak dokáže 1 % nejbohatších držet v šachu a dirigovat celý svět, vyjma přírodních zdrojů Ruska, což se snaží změnit. Mají takové znalosti- a to ekonomie- že to dokázali. A nemusí to být znalosti, které se běžně vyučují. Především nelze mít ekonomii jako dogma- prvotní musí být cíle- ať výrobní nebo obchodní, na které je ekonomika navázána. A to jak v kontrolní činnosti, tak v možnostech získání zdrojů. Nelze např. šetřit tak, že snížím zásoby v maloobchodní síti a zcela tím eliminuji výběr daného sortimentu,… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Gatta napsal Re Alena Ta globální hra je prostě kombinace „šachů ve volného pouličního stylu“. Pravidla, zákonya nutnost jejich dodržování platí jen pro blbce dole. Nehledě na to, že dnešní školství a to co se mladí pracně učí, napáchá v jejich hlavách víc škody než užitku. Mnohdy je to přímo poškozuje pro „normální použití“ vživotě. A elity, ty vždy vychovávaly své děti jinak. K vládnutí a to má jiná pravidla a jiné časové horizonty. A jak drží pod kontrolou 1% těch 99% ? – jako vždy, kombinací různých druhů moci: materiálně – vlastnictvím rozhodujících zdrojů, silově – policií,soudy, armádou a… Číst vice »

Neználek
Člen
Neználek

Stan napsal

Návštěvnost klesla jenom dočasně, na cca 3 týdny. A teď je cca dvojnásobná proti té před rokem, chodí sem v průměru kolem 6 000 lidí denně. Viz vpravo dole odkaz „Návštěvnost“.

Tak jsem se špatně vyjádřil: jednotlivé články mají několikrát nižší čtenost.

idiotronic
Člen
idiotronic

To je ale nepříjemná chyba . Jeden autor si mi povzdechl – no jo, ale psát pro stovku lidí…(třeba se připojí)
Viděl jsem Vietnamce, který měl vyhotoven křídou výrazný nápis
HROZNÝ VÍNO.
Ale kšefty mu šly, tam bylo jasný, že neprodává texty,ale potraviny.
Tady je to jinak.

Béda
Člen
Béda

idiotronic,

máte přece možnost volby, jestliže vás zdejší texty nebaví.

Neználek
Člen
Neználek

Třeba ať táhne na Kubu, nebo vlastně do Jůesej, ne?

Gatta
Člen
Gatta

Začal jesem číst promeškanou diskuzi a říkal si: „Ano, to je to nejcennější na OM – kvalitní diskutéři, kteří se hned tak někde nenajdou, na webu ani v životě“. Pak to bohužel nějak sklouzlo. jak se občas stává, do pitvání rozdílů mezi „liberálním marxsistou“ „“marxistickým liberálem“… Pro zedd: Mám rád orinoka, tedy aby to špatně nechápal :-), mám rád jeho druh myšlení a vyjadřování, který považuji za svojský druh umění. A to i přes to, že mě párkrát poslal tam, kam umí posílat kohokoliv. Možná je to tím, že mám sjednoho, ve svém oboru velmi uznávaného, polužáka ze ZDŠ –… Číst vice »