Spuštění Severního proudu 2 už pro Rusko nemá význam

Ekonom Michail Chazin: „Spuštění Nord Stream-2 nepotřebuje Rusko, kterému se projekt vyplatil díky cenám plynu, ale Evropská unie.“

Otázka spuštění Nord Stream 2 již není pro Rusko a Gazprom důležitá, říká expert. Podle Chazina se investice do projektu vrátily ještě před jeho zprovozněním kvůli spekulativním cenám plynu na spotovém trhu EU. Ekonom v této souvislosti poukázal na selhání bruselské energetické politiky, které přispělo k vyšším cenám plynu nejen na spotovém trhu, ale i v kontraktech Gazpromu.

„Promiňte, ale jaký je rozdíl v tom, zda bude Nord Stream 2 fungovat nebo ne? Pokud jde o to, že se musí zaplatit, pak se již zaplatil v důsledku ‘geniální’ politiky orgánů Evropské unie. Tedy prakticky. Takže to, zda jím bude proudit plyn, je problém EU, nikoli Ruska,“ řekl Chazin.

Před rokem Gazprom předpovídal cenu plynu v Evropě v roce 2021 na 190 dolarů za tisíc metrů krychlových. Ve čtvrtém čtvrtletí se smluvní cena ruského plynu zvýšila na 550 USD za tisíc metrů krychlových. Odborníci odhadují, že superzisky z vývozu plynu by mohly Gazpromu zaplatit nejen investice do nového plynovodu, ale také pokuty z ukrajinských a polských žalob ve Stockholmu.

Jako jedinou stranu, která má zájem o zahájení dodávek prostřednictvím plynovodu Nord Stream 2, uvádí Chazin Evropskou unii. Dodatečné objemy ruského plynu umožní, aby se spotové kotace vzdálily od úrovně 1 500 USD za 1 000 m3, na kterou se ceny dostaly v polovině prosince. Bez těchto dodávek není podle jednoho z ekonomů šance na pokles evropských cen plynu.

„Pokud chcete, aby cena plynu byla 1500 eur, zavřete Nord Stream 2. Pokud si to nepřejete, změňte odpovídajícím způsobem své zásady. Ale je to vaše politika. My jsme s tím nepřišli, my jsme si to nevymysleli. Udělali jste to – jděte a vyřešte to,“ uvedl Chazin na kanálu „Rádio Vera TV“ na YouTube.

Podle Berlína a Bruselu je certifikace plynovodu a jeho provozovatele nezbytnou podmínkou pro zahájení NS2. Německá Spolková agentura pro sítě řízení pozastavila, dokud nebude předáno německé „vnučce“ Gazpromu. Pokud bude společnost schválena, bude muset projekt projít certifikací celoevropských institucí. To vše podle analytiků posouvá termín spuštění Nord Stream 2 na polovinu roku 2022.

Zdroj: Avrora IA

Překlad: st.hroch 20211218

5 20 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
19. 12. 2021 8:17

Tak to je. Rusko by se teď v oblasti plynu mělo soustředit na pakistánské soubory. To je perspektivní směr. Přes ukroboty bude v roce 2024 ukončen transfer a eurosojuz si může svůj plyn v Bruselu třeba naprdět.
Čím větší a důsledný bude konečný střih od euroblbečků, tím bude situace pro Rusko dále lepší a lepší. A germán ať se přitom třeba staví třeba na Hitlera.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
19. 12. 2021 15:47

Srbsko má ruský plyn za 270 USD – zatím na půl roku.