Stane se Rusko příštím vazalem Washingtonu?

Jestliže jsou zprávy přicházející z Ruska pravdivé, uvažuje Vladimir Putin o tom, že zplnomocní washingtonského agenta Alexeje Kudrina jednat o ruském poddání se Washingtonu (ZDE a ZDE).

Když jsem si tuhle informaci ověřoval u dobře informovaných expertů, bylo mi řečeno, že autor článku v deníku Financial Times John Helmer mohl Kudrinovi a jeho roli v popisovaném příběhu poskytnout více důvěry, než by bylo zdrávo. Jeden z těchto expertů mi řekl, že Kudrin a další členové „proamerické lobby“, což jsou zrádci, které Saker nazývá atlantistickými integracionisty, hrají tímto svým vytahováním se už svou zdánlivě tradiční hru. Ale současně dodal, že Kudrin tentokrát svým vyjádřením o tom, že jeho budoucím úkolem bude působit jako vyjednávač ruské kapitulace před Washingtonem, zašel zřejmě až příliš daleko.

Jiný důvěryhodný expert mi zase sdělil, že Kudrin je členy Putinovy vlády považován za politickou figuru spíš neoblíbenou, a to prý pro své nejrůznější pletichy, které si prý dovoluje podnikat díky svému letitému osobnímu přátelství s Putinem. Je totiž veřejným tajemstvím, že Putin je až nadmíru loajální ke svým starým kamarádům, kteří mu ovšem v mnoha případech – a Kudrin je zřejmě jedním z nich – dělají spíš vrásky na čele. Ke Kudrinovým spojencům patří údajně i skupina lidí kolem premiéra Medvěděva.

Další expert, jehož úsudku si vážím, má za to, že pověsti, které dnes kolují Ruskem, vycházejí spíš ze ctižádosti lidí udělat ze sebe v médiích větší velikány, než jakými ve skutečnosti jsou. V kontrastu s pověstmi, že se Putin se chystá svěřit osud Ruska do rukou amerického agenta Kudrina, tvrdí tento expert pravý opak. A totiž to, že pod tlakem nacionálních patriotů a armády se Putin chystá Rusko od 5. kolony – včetně Kudrina a celé proamerické frankce – očistit.

Z jiné strany – a to od jednoho z ruských novinářů – jsem zase slyšel, že ve skutečnosti je Putin nejnáruživějším prozápadním liberálem, a byl prý to právě Kudrin, který Putina z Petrohradu do moskevského establishmentu uvedl.

Snad nám Putin ve svém inauguračním projevu naznačí, která z uvedených pověstí má k pravdě nejblíž.

Kudrin mluví jako zrádce, který by měl být za svou zradu pohnán před soud, a zdá se tudíž nepravděpodobné, že by z něj chtěl Putin udělat druhou nejvýznamnější figuru ruské vlády. Je to zastánce oligarchického řízení Ruska a jeden z ruských multimiliardářů, kteří nakradli své miliardy „zprivatizováním“ veřejného majetku. Je známý i tím, jak horlivě se zasazuje o úsporná opatření, jež by měla být naložena na záda lidu, zatímco řady multimiliardářů se mají dalším privatizováním státního majetku rozšiřit.

Kudrin společně s ruskou centrální bankou a většinou ruských ekonomů, kterým americká neoliberální ekonomika, Michalem Hudsonem přiléhavě nazvaná „ekonomikou vetešnickou“, vymyla mozky, věří, že úspěch ruského hospodářství je odvislý od úzkého spojení s washingtonským imperiálním systémem. Všichni tito lidé se domnívají – samozřejmě chybně – že bez amerických investic a bez zrušení protiruských západních sankcí spěje ruská ekonomika k nevyhnutelnému úpadku. Což je názor, který dnes vyjadřují zcela otevřeně. Ukazuje se tak, že oligrachové všude na světě – Rusko to nevyjímaje – se zajímají jen a jen o peníze a suverenita jejich zemí je jim lhostejná.

Jak jsem spolu s Michalem Hudsonem vždy tvrdil, že neoliberální ekonomika, kterou Američané vtkloukli do hlav Rusů, činí de facto z ruských ekonomů agenty Západu, a jejich politika pracuje nikoli v zájmu Ruska, ale v zájmu Washingtonu. Nu a jelikož je v Rusku nedostatek ekonomů, kteří by Putinovi sdělili názor opačný, je ruská vláda zaplavována varováními, že Rusko hospodářsky zkrachuje, nepřiřadí-li se k ekonomice Západu.

Kudrin mimoto navrhuje i snížení ruské vojenské schopnosti a to s cílem ušetřit peníze na zaplacení úroků za půjčky z ciziny, které oligarchové chtějí využít ke zprivatizování dalšího veřejného majetku. Bude-li se takto postupovat i nadále, je konečný výsledek nasnadě: Bude to permanentní vazalství Ruska a jeho definitivní přeměna na západní koloniii.

Jestliže se Kudrinovi podaří dotáhnout věci až sem, octne se Čína proti Washingtonu osamocena. I když ovšem i v případě Číny, a to po zprivatizování jejího státního majetku a po vytvoření třídy multimiliardářských oligarchů víc loajálních k penězům než k Číně vytvořila i čínská vláda páky, které Washington k jejímu zneutralizování využije.

Závěrem lze říct, že i v případě, že Helmerův článek ve Financial Times o Kudrinově pověření začít s USA vyjednávat o ruské kapitulaci je pravdivý, nemusí tento projekt z řady důvodů – včetně rostoucích problémů v USA – uspět. Nicméně už ta skutečnost, že podle jistých zpráv uvažuje Putin o podpoře Kudrinovy kapitulantské politiky, naznačuje, že ze strany ruských proamerických sil čelí dnes Rusko výzvě, která jeho suverenitu vážně ohrožuje.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
7. 5. 2018 17:39

Nechcem veriť tomu,že z Ruska sa stane vazal kohokoľvek! No sú tu skutočnosti a fakty,ktoré jednoducho nemožno prehliadnuť. Tak mnohí argumentujú tým,že Rusko je ešte stále nesvojprávne a preto ani Putin nemôže realizovať to,čo by chcel.Nikto ale nepovie v čom tá nesvojprávnosť Ruska spočíva.Dočítal som sa,že to vychádza z Ústavy RF z r.1993.Ide o tieto články ústavy: 1 – nezávislosť CB RF na orgánoch vlády RF. podrobne a zrozumiteľne o tomto bode hovorí prof.Katasonov : https://ajbolit444.livejournal.com/1625613.html 2 – RF sa nesmie riadiť žiadnou ideológiou. Dôsledkom je napr.aj to zadeklovanie mauzoléa V.I.Lenina. 3 – Nadradenosť medzinárodného práva,dohôd a zmlúv nad zákonmi… Číst vice »

peter.
9. 5. 2018 7:04

peter. napsal

Trochu neskoro,ale dobre aj tak
http://www.srspol.sk/clanek-monopol-dolara-je-nespolahlivy-a-pre-mnohych-aj-nebezpecny-16624.html

https://www.youtube.com/watch?v=lNlhN3C0De4
Toto je vystúpenie Zjuganova,na ktoré Putin reagoval.
On priznal úspechy ZSSR dosiahnuté pod vedením Komunistickej strany ZSSR,no zároveň pripomenul Zjuganovovi,že ZSSR sa pod vedením komunistov aj rozpadol….čo je aj pravda.O rozpad ZSSR a nasledovný úpadok RF sa pričinili najmä komunisti,prostredníctvom svojej „verchušky“ (Gorbačov,Jeľcin)
Sám Zjuganov má na hlave tiež poriadny kus „masla“,no proti tomu čo povedal,veľmi nenamietal ani Putin.

fajt
fajt
9. 5. 2018 7:32

comment image:large

peter.
9. 5. 2018 8:21

comment image

fajt
fajt
9. 5. 2018 14:23

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=7g4d0SC-KDQ procházka s Netanjahuem může být vždy riziková, i v Moskvě. ..)

fajt
fajt
9. 5. 2018 15:38
peter.
9. 5. 2018 16:40

Nič absurdnejšieho nevymyslíš.Po Moskve pochoduje státisícový „nesmrteľný pluk“ a v dave aj prezident Putin.No a vedľa neho si vykračuje usmiaty izraelský premiér Netanjahu.Ten Netaniahu ktorý v týchto dňoch podpaľuje spolu s USA vojnový konflikt s Iránom a vťahuje do neho práve Rusko.Lebo hlavným cieľom anglosionistov v tomto konflikte má byť práve…Rusko.

peter.
9. 5. 2018 17:11

fajt napsal https://www.rt.com/news/426259-netanyahu-immortal-regiment-moscow/ – infiltrace na druhou. ..) fajt: Keď sa tak potulujem po ruských weboch,tak nadobúdam presvedčenie,že 9.máj prestáva byť v Rusku sviatkom „Dňa víťazstva“ – dňa, keď Červená armáda zvíťazila nad Hitlerovským Nemeckom a oslobodila skoro celú Európu.9.máj sa stáva dňom „spomienky“- dňom v ktorom si potomkovia týchto víťazov s nostalgiou pripomínajú zašlú slávu veľkého ZSSR.Veľmoc,ktorú anglosionisti nedokázali poraziť inak,ako zradou jeho najvyšších predstaviteľov.No už tam vyrastá generácia,ktorej vtĺkajú do hláv výmysly o neľudskom komunistickom režime o strašných stalinských represáliách a o tom,že hrdinstvo Veľkej vlasteneckej vojny je iba mýtus,ktorý treba zabudnúť.Tak dnes už má v Rusku pamätnú… Číst vice »

fajt
fajt
9. 5. 2018 18:20

peter. napsal
pribudnú sochy Sojženicyna, Gorbačova,Vlasova a iných zmrdov ,no a sochy a pamätné tabule významných osobností ZSSR zmiznú.Potom sa už 9.máj nebude oslavovať vôbec.

pak konečně budou mít šupáci zase šanci, aby mohli poslat dav do válečného masomlejnku – je to všechno o lidech, pokud se sebou nechá většina tímto způsobem vorat, pak si asi, ani nic jiného, než věčné opakování ošklivé historie, nezaslouží. ..)

fajt
fajt
9. 5. 2018 18:25

peter. napsal

Nič absurdnejšieho nevymyslíš.Po Moskve pochoduje státisícový „nesmrteľný pluk“ a v dave aj prezident Putin.No a vedľa neho si vykračuje usmiaty izraelský premiér Netanjahu.Ten Netaniahu ktorý v týchto dňoch podpaľuje spolu s USA vojnový konflikt s Iránom a vťahuje do neho práve Rusko.Lebo hlavným cieľom anglosionistov v tomto konflikte má byť práve…Rusko.

Nechoď, Vašku, s pány na led,
mnohý příklad známe,
že pán sklouzne
a sedlák si za něj nohy zláme.

neskutečně jasnozřivé, Karel Havlíček Borovský ve verších napsal nesmrtelný postulát, který bude platit, dokud člověk bude existovat. ..)

peter.
9. 5. 2018 20:31

peter. napsal
9.máj prestáva byť v Rusku sviatkom „Dňa víťazstva“ – dňa, keď Červená armáda zvíťazila nad Hitlerovským Nemeckom a oslobodila skoro celú Európu.

https://cont.ws/@csahes/940102

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
9. 5. 2018 23:08

Před několika léty jsem zde napsal tento text, který je myslím zase aktuální : Čas oponou trhne. Je to již drahně let, ještě v době, kdy Chodorkovskij poprvé žádal o obnovu procesu (nebo o propuštění). Tehdy jej zastupoval kanadský židovský právník, který na dotaz novináře, zda se v případě věznění Chodorkovského nejedná o antisemitismus odpověděl něco v tom smyslu, že nikoli, protože zná Putinův rodokmen. Rozhovor byl převzat tuším z nějakého německého časopisu (Spiegel?) a zveřejnil jej Týden. V této souvislosti je zajímavou postavou také Andropov, který pomohl Gorbačovi na politické výsluní doporučením k anglické baronce. Putin ovšem jedná pragmaticky… Číst vice »

peter.
10. 5. 2018 4:40

peter. napsal
2 – RF sa nesmie riadiť žiadnou ideológiou.

https://cont.ws/@sqsqsq111157/939487
Ladislav Hinner:
Veľa sa o tom špekuluje v Rusku aj dnes.Aj včera som narazil na článok ktorý rozoberá túto tému.Tí ktorí tvrdia,že Putin je žid,argumentujú priezviskom Putinovej matky.Menovala sa -Šalomová.
Ja nie som o Putinovom židovstve presvedčený.Aj keď bohvie – dnes sa človek nestačí čudovať,čo všetko je možné!