Stanův svět – Listopad 2012

Srpnové srovnání úpadku naší ekonomiky(external link) s vývojem v sousedních zemích zcela zapadlo v prázdninovém mediálním provozu. Graf, který jsem vygeneroval na základě informací od Světové banky(external link), však dává serveru iHned zcela za pravdu. Temný mrak pesimismu(external link), jenž sedl na občany, tedy není nijak iracionální a má zcela jasně definované příčiny – nekompetentní vládnutí(external link) v zájmu zahraničních korporací(external link), svobodu bez pravidel(external link) a pasivní občanskou společnost, která masivně nepovstala ani po noci modrých strak(external link), při níž byla mimo dalších zrůdností definitivně odhlasována druhá Bílá Hora(external link) i další Kalouskova černá díra(external link).

 

Za své vzala i "rozpočtová odpovědnost", schválené takřka šedesátimiliardové církevní restituce totiž správně budou muset být zaúčtovány do státního rozpočtu na rok 2012(external link), takže deficit nebude činit schválených 3,5 procent, ale cca 5 %. A to se ještě můžeme těšit na dopady evropské dotační ostudy(external link). Naštěstí máme nejlepšího ministra financí ve vesmíru(external link), takže ratingové agentury a investoři jistě přimhouří oko a umožní mu si správně pravicově půjčovat na bobtnající český vládní dluh za úroky limitně se blížící nule. Zcela jistě tím společně s nejlepším premiérem(external link), nejprotikorupčnější ministryní(external link), nejlepšími sportovci(external link), nejlepšími kmotry(external link), nejlepší prokurátorkou(external link) a nejlepšími hlídacími psy demokracie(external link) na světě navrátí občanům ztracený optimismus(external link) a budovatelské nadšení. Pro začátek třeba snížením nezaměstnanosti(external link), lepší evidenci zaměstnanců(external link) a tržními inovacemi zdravotnických služeb(external link).

 

Prezidentská kampaň se rozjela naplno. O přízeň nejdynamičtěji rostoucí voličské skupiny(external link) se nepokrytě a na české poměry i odvážně ucházel Tomio Okamura(external link). Jedna kandidátská beseda(external link) stíhá druhou(external link), v zajímavou debatu se proměnil i transparentní účet Jana Fischera(external link), jehož drobní "sponzoři" prokázali svébytný smysl pro humor, stejně jako ostatní internetoví vtipálci(external link). A na konci měsíce se k tomuto zástupu humoristů nedobrovolně přidali i ministerští úředníci(external link), kteří prezidentskou kampaň proměnili v dokonalou frašku už ve fázi sčítání(external link) avyhodnocování(external link) petic na podporu zákonodárci nenominovaných kandidátů.

 

Pojďme na chvíli od české frašky k balkánské tragédii. Německý deník Spiegel se ve dvou článcích zabývá pseudostátem Kosovo, který je podle něj nejen v rukou organizovaného zločinu(external link), ale stal se i centrem ilegálního obchodu s lidskými orgány(external link). Příběh chudé Rusky, která emigrovala do Izraele, těžce nemocného německého podnikatele, izraelského zprostředkovatele, tureckého lékaře, kanadského vyšetřovatele a zkorumpovaných kosovských úředníků ukazuje ty nejstinnější stránky dnešního globalizovaného světa.

 

V trochu jiných souvislostech psala o Kosovu i česká média, která se zabývala nejen jednou zpackanou autogramiádou(external link) Madeleine Albraightové, bývalé americké ministryně zahraničí a dnešní úspěšné akcionářky(external link) odměněné věrnými Albánci za své balkánské "mírové úsilí", ale i neúspěšnou albánskou akvizicí společnosti ČEZ(external link), jež hrozí udělat další průvan v peněženkách jeho zákazníků.

 

Prázdné měšce zákazníků a daňových poplatníků lze očekávat i po plánované realizaci dostavby JE Temelín. Podle frekvence lobbujících politiků lze usoudit, že tendr na zhotovitele jde do finále a že Američané nemohou vsadit na lepší cenu či kvalitu, takže se rozhodli, že se prosadí "geopoliticky"(external link). V době, kdy se do světa nekontrolovaně šíří radioaktivita z Fukušimy(external link), a kdy v evropské ekonomice vznikají kvůli krizi a úsporám přebytky elektřiny, se však dostavba JE Temelín nejeví jako ten nejlepší nápad, obzvláště pokud jsou současně kladeny byrokratické překážky alternativním zdrojům energie(external link) a pozitivní informace o nich(external link) jsou zkreslovány či potlačovány. V masmédiích se totiž o obnovitelných zdrojích dozvíte maximálně to, že zdražují cenu elektřiny. Společnosti ČEZ se tak jako největšímu českému(external link) (a rumunskému(external link)) provozovateli OZE podařilo zabít hned tři mouchy jednou ranou – obnovitelnými zdroji zdůvodnit zdražování elektřiny, tím OZE naprosto zdiskreditovat a ještě na tom ohromně vydělat.

 

Podobně jako ČEZ se v celosvětovém měřítku chovají i další korporace. Mohli jsme si tedy přečíst, že banka HSBC byla nachytána při praní peněz z drog(external link), že vědec, který zpochybnil nezávadnost GMO potravin, byl okamžitě vyhozen a jeho tým rozpuštěn(external link), že značkoví výrobci oděvů je impregnují vysokými dávkami jedovatých látek(external link), nebo že Londýn čelí podobným problémům jako Česko poté, co zprivatizoval svoji vodárenskou infrastrukturu(external link). A tak jediná optimistická zpráva z korporátního světa pochází překvapivě od nás – bývalý právník Petr Němec(external link) se rozhodl zažalovat svoji banku kvůli nesmyslným poplatkům a uspěl(external link)! Nechcete to taky zkusit?

 

Na Blízkém a středním východě jede vše podle letitého plánu Západu(external link), takže jsme se dočkali zabití šéfa bezpečnosti v Benghází(external link) (ten bláhový člověk chtěl mezi místními islamisty dělat pořádek po zavraždění amerického velvyslance) i likvidace vojenského šéfa Hamásu(external link) v Gaze (což je zcela obvyklé zvyšování pokleslých preferencí vládních stran v rámci předvolební kampaně v Izraeli(external link)). Logicky a zcela předvídatelně následovaly raketové útoky Hamásu na Izrael a odvetné bombardování Gazy s obvyklými "kolaterálními ztrátami"(external link). Potomci starozákonních válečníků nejprve bodovali v poměru 168 párů palestinských očí proti 6 izraelským(external link), ale pak bylo velmi rychle uzavřeno příměří. Že by rakety Hamásu tentokrát létaly dále a zasahovaly přesněji než obvykle?

 

Boje v Sýrii neustávají a přestože se objevují stále nové důkazy o válečných zločinech povstalců(external link), Francie jako první země Západu uznala protivládní Národní koalici, v jejíž režii údajně vznikla u Aleppa islamistická "osvobozená zóna"(external link), za oficiálního představitele syrského lidu. Krátce řečeno, v arabském světě nic nového pod sluncem.

 

V Číně proběhl 18. sjezd Komunistické strany Číny, který předznamenal další změny(external link) a dal impuls k velkému kádrovému zemětřesení. Na první pohled se asi nejvíce projeví změny přístupů v geopolitice, významnější však budou ty, které dnes a denně probíhají v čínských ulicích(external link).

 

Velkou obměnou prošlo i ruské vedení, po korupcí načichlém Anatoliji Serďjukovovi(external link) nastoupil velmi schopný a úspěšný Sergej Šojgu(external link), odvolán byl i šéf generálního štábu Makarov a komentátoři ČRo v této souvislosti spekulovali o zdravotním stavu samotného Vladimíra Putina(external link). A podle tohoto videa(external link) to vypadá, že s Ruskem máme společného více, než jen výměnu na postu ministra obrany.

 

Ve Spojených státech padl po milostné aféře s novinářkou David Petraeus, bývalý vrchní velitel amerických sil v Iráku a šéf CIA. Aféra vzbudila velký rozruch, méně už se hovořilo o tom, že v notebooku sličné (a neprověřené) novinářky byly nalezeny "top secret" materiály. New York Times si navíc všímají vlny odvolání a rezignací vysokých důstojníků americké armády(external link), většinou z "etických důvodů". Za naprostého nezájmu západních masmédií naopak probíhá proces s Bradley Manningem(external link), který je "preventivně" vězněn od května 2010(external link), přitom byl podle něj a jeho obhájců vystaven psychickému i fyzickému týrání(external link). Čeští političtí vězni dostávají za nezákonnou vazbu potichu odškodnění(external link), co čeká Manninga?

 

A na závěr si dáme jeden pozoruhodný rozhovor(external link) o mocenských elitách a českých pravicujících studentech s Noamem Chomskym, jeden úžasný den(external link) pod Lukašenkem, celou četu vojenských Sexy Zombies(external link) a jednu vánoční píseň(external link) v naprosto neobvyklém prostředí.

 

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments