Stát zdraží vodu? Kdo na tom vydělá? Stát nebo koncerny?

Co stát vlastně dělá a proč? Zdraží podzemní vodu. Proč a komu? Protože se s cenou 15 let nehýbalo? Provozovatel (prodejce vody, většinou zahr. koncer) zaplatí státu více. Super, stát dostane od koncernů více peněz = šťastné lidé?

Politici tleskají, koncerny mají protáhlý obličej a voliči žasnou, co za géniové vedou ministerstva a stát.

Konec pohádky. Zde je realita:

  1. Vše zaplatí lidé. Zahraniční koncern není ten, kdo zdražení vody skutečně zaplatí. Systém je nastaven tak, že vodu nakonec zaplatí občané, jako koneční spotřebitelé. Koncern klidně akceptuje vyšší poplatky za cenu podzemní vody. On je totiž zakalkuluje do vodného a stočného, které účtuje lidem a od nich tyto peníze dostane okamžitě zpět.
  2. Cena nerostla. Je třeba srovnat ceny podzemních a povrchových vod. To, že nerostl poplatek za podzemní vody, kterou stát nevyrábí, tudíž ani jemu žádné náklady na její výrobu nevzrostly, je jasné. Je to typický populistický a manipulační argument vyvolávající dojem, že tak je to spravedlivé. Pokud je to tak, v tom případě je třeba srovnat i mzdy. Spravedlivé to bude, pokud to srovnáte na straně nákladů, i na straně příjmů. Máme ceny vody jako ve Francii a v Německu. Lidé za vodu platí totéž a tak státe srovnej mzdy občanům na úroveň Německa a Francie. Tak to bude spravedlivé.
  3. Systém cedník aneb kdo se na české vodě léta pakuje?  Voda zdraží, protože státu a vodárnám chybí peníze na obnovu trubek. “Politici“ se diví, že přestože cena vody stále roste, tak vodárnám chybí peníze na obnovu trubek. Proč?  Protože „politici“ nainstalovali mezi lidi a vodu soukromé penězovody překupníků a zahraničních koncernů. Těmi se vodárenského odvětví vysávají peníze inkasované od lidí do zahraničí. Dle mého zjištění, je v řadě vodáren podobný systém jako jízdenky a dopravní podnik Praha, jen je více sofistikovaný.
  4. Co navrhují politici?  Místo ukončení tunelování vodáren a ukončení drancování peněženek lidí a rozpočtů obcí, necháme peníze z vody téct do zahraničí a v balíku již existujících nákladů jednu položku zvýšíme. Zisk koncernů se přitom odvozuje od velkosti nákladů a návratnosti jejich investic. Důsledek?  Zvedneme profit koncernům?  Peníze, které od lidí vybereme, z nemalé části opět odtečou do zahraničí. To už jednou udělali? Zavedli tzv. provozní modely. Městům zůstaly trubky a povinnost do nich investovat a koncernům dali do rukou veškeré peněžní toky a právo inkasovat zisk z vody. Co to znamená?  Vodárny přišly o jediný zdroj příjmů na obnovu trubek a moudré „politické“ hlavy nastavily legislativu tak, že chybějící peníze investují ze svých rozpočtů města a obec (opět peníze lidí, ale nyní z daní) a ty pak infrastrukturu v hodnotě stovek miliónů zadarmo nebo za stokorunové nájmy předají koncernům k „podnikání“        
  5. Pro koho politici pracují? Kdo na tomto všem vydělává, komu je to ku prospěchu? Jak to je s návrhy různých ministerstev, poslanců a komisí za posledních 20 let? Před 20 lety jsme měli v ČR cca 12 státních krajských vodáren, které dodávaly a čistily vodu a měly za povinnost zajistit obnovu vodárenské infrastruktury. Dnes máme v odvětví přes 2500 prodejců vody, většina z nich je v postavení, kdy nemusí stav infrastruktury řešit a mají ze zákona právo inkasovat zisk z vody. Takže pro koho politici a ministerstva pracují?
  6. Jsou z vody financováni politici a politické strany? Ve vodárenství v ČR je nastaven parazitní systém, na který doplácí lidé, města i stát. Všechny politické strany – zprava, doleva – to ví. Peníze vybrané od lidí vybrané za vodu tečou v řádech miliard korun ročně do zahraničí a politici toto udržují. Jediný, kdo na tom vydělává, jsou zahraniční koncerny a finanční skupiny. Jak ukazují zkušenosti z Francie a Slovenska, tak jen díky tomu, že si financují politiky, popřípadě dokonce i politické strany. Myslíte, že u nás to funguje jinak?
  7. Rozumní politici. V každé straně jsou rozumní politici, kteří se snaží o nápravu, problém je, že nemají podporu veřejného mínění a tak je mafiáni často udrží dál od postů, kde mohou něco zásadně ovlivnit. Pomoci jim můžeme jedině my, lidé – když se budeme o vodu zajímat a začneme nahlas říkat, co chceme a co nechceme. Já chci vodu v rukou obcí.
  8. VODA JE ŽIVOT A NÁŠ ŽIVOT DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
  9. Iluze regulace zisků koncernů. Stát tvrdí, že zisky z vody koncernům reguluje. Je to z části pravda, ale tato regulace je funkční stejně, jako u regulace zisků z prostituce. Přes veškeré proklamace o fungování regulace je zde jeden příklad za všechny. Ze Severomoravských vodovodů a kanalizací, a.s. odteklo v jednom roce přes 5 miliard korun. Nejsou v ní již žádné rezervní fondy, kapitálové fondy, ážiové fondy ani nerozdělené zisky, základní kapitál je snížen na cca 1 miliardu… toto vše zaplatili lidé z České republiky a toto vše odteklo do zahraničí.  
  10. Regulace zisků koncernů přes zastupitele? Toto je v řadě regionů absolutní blábol a podvod na občany. Tady máte důkaz, jak probíhá schvalování cen vodného a stočného (do jichž je kalkulován i zisk koncernu).  Takto „schvalují“ zastupitelé koncernům zisky z vody v okresních vodárnách. Dostanou odměny a na občany a města kašlou. POZOR! VIDEO JE JEN PRO SILNÉ POVAHY:

Co s tím?

Nic z toho, co chtějí koncerny (naše peníze), nemusíme řešit, pokud je mezi vodu a lidi nepustíme. Je třeba zrušit překupníky a koncerny mezi lidmi a vodou a nastavit peněžní toky v odvětví tak, že to, co se od lidí za vodu vybere, poteče zpět do obnovy vodárenských sítí. Pro prodej české vody „frantíky“ ani jiné cizince nepotřebujeme.  Vodu si umíme prodávat sami – polovina republiky zůstala v rukou vodáren města a obcí a je toho důkazem. Priority měst jsou rozhodně jiné než priority koncernů a stát je zde pro lidi ne pro koncerny.

Každý může něco udělat. Zásadní je mít informace, chápat, jak to funguje, když vodu prodávají vodárny v rukou měst a když ji prodávají vodárny v rukou koncernů. 

Reaguji tímto nejen na článek: Stát chce zdražit podzemní vody, za vodné a stočné si připlatíme

Zdroj: Pravda o vodě

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
25. 5. 2016 12:11

Pan Novotný je skutečně obdivuhodně houževnatý a silný. Příklad člověka, který pracuje pro společnost. Snad mu alespoň část společnosti poděkuje. Za sebe děkuji.

Gatta
Gatta
26. 5. 2016 13:04

Co k tomu říci? Téma jasné, problém jasný – a přesto, že zde jde opravdu o skutečnou základní životní potřebu – tak žádná reálná politická síla se o něj nazajímá. Dokonce i diszuze zde je mizivá. Možná právě proto, že je to tak jasné – zbývá jen něco udělat. Nejlépe vodu zestátnit – jenže si člověk hned vzpomene, kdo vede tento stát … A v tom je patrně problém, jelikož lidé nevěří v úspěch. Pozn – spíše podnět na autora: Osobně – dříve Suez, nyní VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s. – z hlediska koncového uživatele nepociťuji žádný rozdíl – v ceně,… Číst vice »