Pískal rakouské volby sudí Collina?

Není pochyb o tom, že italský fotbalový rozhodčí Pierluigi Collina je jeden z nejlepších na světě. Na rozdíl od poručíka Duba nás, české „švejky“, přiměl skutečně k pláči, čehož jsem byl v onom v roce 1996 v Itálii očitým svědkem. Když Collina končil kariéru fotbalového sudího (připomeňme jeho uznání gólu Baslera v 90. minutě hry, kdy už velká časomíra stála, avšak nikoli vteřinovka na Collinových hodinkách, která si tu devadesátou minutu zaběhla, jak známo, třikrát),  napsal knihu „Má pravidla hry“.

Každý má svá pravidla hry, a na Collinu jsem si vzpomněl, když jsem viděl dokonale zrežírované divadlo prohry kandidáta Hofera v rakouských prezidentských volbách. Co na tom, že v tyrolských obcích Hofer získával i více než osmdesát procent hlasů, když ďábel vítězství tkví v jednoduchosti korespondenčních hlasů. Hofer získal na základě personality, tedy osobní volby voliče po vidimaci volební komise 52 procent hlasů a jasně vyhrál.

V korespondenční volbě, kde hlasy jsou anonymní (žádná komise nikoho neztotožňuje), vyhrál van der Bellen. Korespondenční hlas, jak dnes napsal internetový Die Presse, lze koupit, jeden může hlasovat za druhého, hlasy se mohou ztratit a podpisy na hlasovacím koresponďáku nejsou ověřovány. Za typického Rakušáka pana Hauzwiczku tudíž může hlasovat každý, kdo se jako Hauzwiczka dokáže podepsat. Ministerstvo vnitra navíc přiznalo, že koresponďáky nejsou v centrálním depotu, nýbrž tu i onde. Prostě, klasická Bretschneiderovsko-Oličovská péče o voliče, která by snad mohla být popsána v Elegiích volebních, kdyby náš bard národní, Karel Havlíček Borovský, byl mocen pera i na onom světě.

Rakousko pláče. Slaví naopak ti, kteří měnili bedničky s irským ne za ano v eurovolbách, i ti, kteří se na měsíc, ač odkojemci londýnské Temže, hlásili nakrátko k pobytu  ve skotských městech, aby řekli rozhodné ne skotské nezávislosti. Demokrat Van der Bellen, který se přiznal, že by premiéra z řad Svobodných nikdy nejmenoval, bude mít dost času na boj za větrníkové Rakousko i proti naším jaderkám, i na to, aby, jak sám řekl, nebyl proti rakouské účasti v NATO. Zda bude hrobníkem rakouské neutrality, dávno už jen papírové, ukáže čas. Hrobníkem nadějí oněch 52 % Rakušanů, kteří se postavili proti němu, však nebude. Zrazen byl  kdysi lidový hrdina Andreas Hofer, zrazen dneškem je i jeho jmenovec Norbert. Nic nového pod sluncem.

Přejít do diskuze k článku 237 komentářů