Stephen Cohen: Washington je překážkou k míru

Fakt, že USA odmítly pomoci Rusku v boji proti Islamskému státu (ISIL), je důkazem jejich obavy ze ztráty svého statutu „poslední světové supervelmoci“, kterou získaly po zániku SSSR, prohlásil v televizním pořadu John Batchelor Show profesor ruských studií na princentonské univerzitě Stephen Cohen.

Dále pak na témže shromáždění řekl: „Současná politika USA dokazuje jejich neochotu uznat multipolaritu dnešního světa. To, čeho jsme dnes svědky, je sice selhávající, ale i přetrvávající úsílí USA držet se své role supervelmoci, kteréžto úsílí je současně i důvodem, pro který Washington odmítl připojit se k Francii, Německu a Rusku v jejich snaze přijmout mírové řešení ukrajinské krize, a ze stejného důvodu odmítl i společný postup s Putinem proti Islámskému státu.

Putin navrhl vyslat svého premiéra, ministra národní obrany a předsedy bezpečnostní rady Ruska do Washingtonu, aby se zde společně s Američany pokusili vytvořit koalici proti Islamskému státu, ale Bílý dům tuto nabídku odmítl,“ řekl Cohen.

Podle něj Putin pochopil, že idea „umírněné syrské opozice“ je mýtus, na který není ochoten vsadit národní bezpečnost Ruska, „třebaže právě o to Obamovi šlo“. To byl onen důvod, který pak Putina vedl k návrhu vyslat Medvěděva do Washingtonu, aby se tam setkal s nejvlivnějšími americkými politiky. Odmítnutím Putinova návrhu USA pouze potvrdily, že jsou překážkou na cestě k mírovému multipolárnímu světu.

Myslím, že Kissinger má pravdu v tom, že současný svět není v pořádku. Má také pravdu v tom, že je to oproti minulosti svět odlišný“, řekl Cohen v citaci posledního Kissingerova článku, analyzujícího jak kritickou situaci na Středním východě, tak i rozumnou ruskou politiku, jak ji pro její nápravu Putin navrhuje.

„Spojené státy už nemohou být ve světě státem číslo jedna, a proto jsou na pohybu k světovému mírovému pořádku státem číslo jedna coby překážka k jeho naplnění. Jako americký patriot to říkám s lítostí,“ prohlásil Cohen.

Cohen dále vysvětlil, že multipolární svět se stává realitou, jak jej vytvořila historie, ekonomika, politika, národní tradice a nadnárodní krize, a pokud Spojené státy této realitě oponují, stávají se součástí problému, a nikoliv jeho řešením.

„Svět se vytvořil z mnoha různých regionálních historických zkušeností a tradic. Idea, že všechny mohou být ovládány a řízeny z jednoho hlavního města, je šílenou arogancí. A bohužel, Washington na téhle ideji lpí,“ uzavřel Cohen.

Zdroj: P. C. Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sasin
Sasin
5. 11. 2015 17:40

Mně to připadá už vnitřně potřebné jako solnička a pepřenka na stole s velkohubě prostřenýma pomejema. Gdyž už máte na patře takové nutkání, že strava už se zajídá, ještě je k dispozici solinička Paul Craig Roberts aneb pepřenka Paul Craig Roberts. Stále si můžete ještě svůj apetit ochutit bez potence-ionálního rizika fatálního zničení pajšlu a vnitřních spolupracujících cest trávicích. A gdyž už to není k žrádlu, dá se to přece zasypat solničkou i pepřenkou tak, že ty pomeje vlastně ani nejsou vidět. Dobrou chuť. Muheeeeee

petr
petr
5. 11. 2015 21:55

V průběhu neúspěšného startu experimentální rakety «Super Strypi» z polygonu na Hawaii, Američané přišli rovnou o 13 vojenských družic (dobré číslo!). Raketa se rozpadla minutu po startu. V odkazu (rj) je též video.
http://politikus.ru/events/62166-v-ssha-poterpela-krushenie-raketa-nositel-s-13-sputnikami.html
Více zde: http://leva-net.webnode.cz/news/a3-11-selhala-americka-raketa-s-13-vojenskymi-druzicemi/

Irena
6. 11. 2015 8:42

Ať žije demokratická svoboda slova. Hnus a špína Západu ve své čisté podobě
http://politikus.ru/events/62229-charlie-hebdo-okonchatelno-pereshel-gran-dobra-i-zla.html

Dana
Dana
6. 11. 2015 19:41

Je nabiledni, ze Washington zde zustane a tudiz prekazka pro mir prekazkou zustava, uz desetileti. :-) Masova imigrace do Evropy jak vidim, take zustane, protoze v hledani nejakeho vinika se steka na spatnem strome a mezitim miliony emigrantu uz maji sbalene ipody a nasetrene penize do evropskeho raje. Mnozi, ne vsichni, ale mnozi, prinesou sebou nejen jejich skrovne prostredky, ale hlavne stredovekou mentalitu v dusi, barbarstvi , ktere vas postupne znici. Craig Roberts rozestvava, coz se mu moc ve Statech nedari, ale nachazi plodnou pudu u neurotickych Evropanu, podporuje jejich uzkosti a beznadeje, obavy z chaosu. Neprekvapilo by mne, kdyby… Číst vice »

Bety
Bety
6. 11. 2015 21:33

Irena napsal
Ať žije demokratická svoboda slova. Hnus a špína Západu ve své čisté podobě
http://politikus.ru/events/62229-charlie-hebdo-okonchatelno-pereshel-gran-dobra-i-zla.html

IrenaCitovat

Charlie Hebdo riskuje. Co když k nim zase napochodují nějací podivní atentátníci.

A hned by se vědělo, stejně jako poprvé, kdo za tím vězí. Mohou, troubové, plnit objednávku na svou vlastní likvidaci. Za sebe prohlašuji: Ty vtipy byly opravdu nechutné. Já nejsem Charlie.