Štrasburk, 6. 4. 2017: My všichni jsme Ukrajinci!

Evropský parlament ve čtvrtek 6. dubna schválil nařízení liberalizující vízový režim pro Ukrajinu, které je výsledkem dohody poslanců s Radou ministrů EU. Ukrajinští občané díky tomu budou zřejmě již od června moci za určitých podmínek cestovat do Unie bez víz.

Občané Ukrajiny, kteří jsou držiteli biometrických pasů, budou moci vstoupit na území EU a pobývat zde maximálně 90 dní během jakéhokoli období 180 dnů a to za účelem dovolené, návštěvy příbuzných, přátel či služební cesty, nikoli však zaměstnání. Osvobození od vízové povinnosti se vztahuje na pobyty na území EU s výjimkou Irska a Spojeného království. Bezvízový styk pro Ukrajince zavedou za stejných podmínek jako EU zároveň Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.„Ukrajina splnila všechna kritéria a v reformách šla dokonce nad očekávání,“ zhodnotila Mariya Gabriel (EPP, BG), která byla zodpovědná za zprávu Parlamentu. Podle jejího vyjádření bude uvolnění vízového režimu „konkrétním naplněním úsilí Ukrajinců, jejich evropských ambic a odhodlání v dosažení míru a stability.“ Novou legislativu musí před jejím vstupem v platnost schválit oba zákonodárné sbory Unie. Po Evropském parlamentu (který ji podpořil poměrem hlasů 521 pro : 75 proti : 36 se zdrželo hlasování) ji teď musí ještě formálně odsouhlasit Rada (ministrů) EU. Očekává se, že občané Ukrajiny by pak mohli cestovat na území Unie bez víz již v červnu. Podmínkou pro liberalizaci vízového režimu pro občany Ukrajiny bylo posílení takzvaného mechanismu záchranné brzdy, který umožňuje vízovou povinnost okamžitě znovu zavést v reakci na výjimečné situace jako náhlý nárůst nekontrolované migrace či zjevně neopodstatněných žádostí o azyl nebo také s ohledem na vnitřní bezpečnost evropských států.

Postup: Řádný legislativní postup (spolurozhodování), dohoda v prvním čtení

Typ dokumentu: Nařízení

Twitter: #Ukraine #visa

Zdroj: Evropský parlament

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
23. 4. 2017 9:24

Nadkritická koncentrace rusofobních jedinců u Solovjova a výsledek…
Respekt a úcta k již vykonané práci mnohým chybí, zato se tím více ohánějí svými „právy“ a „názory“. Jsou ochotní srovnávat své „písemnické“ a „žvanilkinovské“ „pracovní“ „úspěchy“ s lidmi procházejícími desítky let skrze viditelné i neviditelné fronty válek, gejzíry výbuchů a nemilosrdného boje na život a na smrt.
Někdy ale naštěstí „padne kosa na kámen“…
https://www.youtube.com/watch?v=71So62AjQfA