Stroj zvaný lidská hlava

Svou vlastní hlavu jako stroj na myšlenky jsem si představoval už jako dítě školou povinné. Postupem času jsem rozlišoval, kdo je kdo v mém okolí, a to nejen podle jeho podoby, ale i podle toho, jak se ke mně choval. Myslím, že bylo proto přirozené, když i já jsem tomu chování svého okolí také začal přizpůsobovat i své vlastní myšlení a jednání.Přesto, že je dnes moderní tomu všemu poněkud nepřesně říkat „komunikace“, tak ani teď, už ve starém věku, to jen jako pouhou komunikaci mezi lidmi nevidím, a proto raději s pokorou dávám za pravdu Karlu Čapkovi, který kdysi napsal: „Naše řeč je moudrá: Dělá zásadní rozdíl mezi ‘jsem přesvědčen’ a ‘přesvědčil jsem se’.“

Dalo by se říci, že Čapkovo poznání stavu „přesvědčil jsem se“, už by mělo vystačit, abychom si vždy a za všech okolností o reálných dějích kolem sebe vždy učinili jenom správný názor. A přesto tomu tak není. Proč? Možná proto, že naše vnímání reality a naše názory ještě vůbec nemusí být (a snad ani být nemohou) ve vzájemné shodě právě proto, že nikdy nikdo z nás neví, jak si tu realitu kolem sebe každý různě zkušenostně a různě pocitově vykládá.

Máme tudíž vůbec jistotu správného vlastního výkladu všech příběhů reality, když nám nikdo nikdy nezaručí, že právě v okamžiku, kdy činíme nějaké názorové závěry, tak že jsme to nejen my, ale i všichni ostatní v našem okolí, kdo je vždy jen zcela emocionálně vyrovnán, nezatížen nějakou iracionální vírou v cokoliv a možná dokonce – i zaručeně duševně zdráv? A jsme-li my i to naše okolí z hlediska duševního zdraví naprosto v pořádku, je také v pořádku i poznávací pokora všech ostatních kolem nás? Kdo a co nám zaručí, že nikdo mezi námi se nikdy nezachová tak, jak to geniální Karel Čapek vyjádřil ještě dalším svým nadčasovým výrokem, který zní: „Co mi je po pravdě, když ji nemám já?“

Takže je tu otázka: Jak ta člověčí hlava každého, ta jeho „mašina na myšlení“, jak je vůbec schopná? Schopná nejen poznat realitu světa pravdivě, ale zároveň si ji i objektivně přiznat? Přiznat včetně možnosti, že se možná ve svých názorech „majitel té hlavy“ zmýlil? Vždyť mýlit se, to přece nikdo nemůže udělat naschvál, že? Anebo je tomu tak, že ten „mýlící se“ člověk často velmi dobře ví, že i když právě pravdu nemluví, tak má sakra silný důvod, aby ostatním záměrně lhal?

Zdá se proto, že vnější i vnitřní informační pravda, to je dnes ten největší problém tak zdánlivě dokonalého stroje přírody jménem lidská hlava. Problém nikoliv jen objektivně poznávací, ale vždycky zejména – problém sociálně mravní. Problém nejen názory „hrdinně“ a suverénně vyslovovat, ale umět si je též odkazem na logiku reality světa přesvědčivě obhájit.

Pro koho v politice je proto pravda tím největším problémem? Řekl bych, že je to zejména problém všech pokrytců, vždyť například právě parlamentní debata na téma Babišova Čapího hnízda toho byla jednoznačným příkladem. Ukázala, jak jistí lidé si tu debatu začít nejprve velmi úsilovně přáli, aby se jí následně vyděšeně zalekli, protože poznali, jak si sami právě nabíhají na smrtící (i smrdící) vidle vlastní černé minulosti. Debata, která ukázala právě tu obrovskou ostudu jejich pokrytectví. Jenže už bylo pozdě. Ostatně – dobře jim tak. A dobře tak i nám.

Letošní parlamentní velikonoce nám opět trošku víc než jindy otevřely oči. Je to totiž rozdíl oproti tomu být o realitě světa i velmi dlouho nějak přesvědčen a nakonec se vlastními smysly přesvědčit, že ledacos může být i trochu jinak, než si myslíme. Ano, lidská hlava, to je asi jediný „stroj“, který se po celou svou životnost umí učit. Pokud ovšem chce a také – pokud si člověk do té hlavy v míře víc než zdravé – pořád pouze nelije nejen nenávist, ale i alkohol.

A ještě jedno varovné poučení se tu nabízí pro naši současnou vládu, opoziční i nezávislé politiky, včetně strany KSČM. Začít už konečně velice vážně přemýšlet o privatizaci českých veřejnoprávních medií. Máme tu kapitalismus, tak nechť ten kapitalismus je tady i v médiích doveden do všech důsledků. Inteligentní většinový občan si pak ty pravdivé politické informace sám a bez ideologického předžvýkávání kohokoliv – zajisté dokáže správně třídně vytřídit. Postačí mu totiž, když se čas od času pozorně podívá do vlastní peněženky.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
26. 3. 2016 15:03

PPK: Ale veřejnoprávní média už přece ve skutečnosti privatizována jsou. Podle starého dobrého proncipu – vy to platíte a my to využíváme proti vám. Kdo jsou to „my“ a „vy“ si jistě každý umí dosadit sám.
Proč by to někdo privatizoval, když to tak jako tak slouží jemu?

hank
hank
28. 3. 2016 14:11

„A ještě jedno varovné poučení se tu nabízí pro naši současnou vládu, opoziční i nezávislé politiky… Začít už konečně velice vážně přemýšlet o privatizaci českých veřejnoprávních medií. Máme tu kapitalismus, tak nechť ten kapitalismus je tady i v médiích doveden do všech důsledků. Inteligentní většinový občan si pak ty pravdivé politické informace sám a bez ideologického předžvýkávání kohokoliv – zajisté dokáže správně třídně vytřídit…“
:-DDD
K čemuž mu dopomáhej Bůh, aeronet.cz, sv. Valenta a jeho Parlamentní listy…
:-DDD

peter.
28. 3. 2016 14:42

Sio napsal
Proč by to někdo privatizoval, když to tak jako tak slouží jemu?

Sio:
Keď už pre nič iné tak preto,aby občan nemal ten hnusný a zahanbujúci pocit,že si za to ako sa mu snažia verejnoprávne médiá(rozhlas a TV) vymývať mozog musí ešte aj sám zaplatiť.Je ponižujúce platiť niekomu za to,že vám prepytujem denno denne se.ie na hlavu.

Sio
Sio
28. 3. 2016 15:16

peter. napsal
Sio:
Keď už pre nič iné tak preto,aby občan nemal ten hnusný a zahanbujúci pocit,že si za to ako sa mu snažia verejnoprávne médiá(rozhlas a TV) vymývať mozog musí ešte aj sám zaplatiť.Je ponižujúce platiť niekomu za to,že vám prepytujem denno denne se.ie na hlavu.

Myslel jsem to tak, že nikdo nemá zájem ty média kupovat a vlastnit. Ztratily by aureolu „veřejnoprávních“ a pak – proč platit peníze za něco, co je mi stejně plně k dispozici? Kavárna nepotřebuje vlastnit ČT a rozhlas, stačí, když piští podle jejich not.
Na občany kavárna … víte co.

Sio
Sio
28. 3. 2016 15:26

To by mě zajímalo, proč politici zelených mají tak vyblitě zelené obličeje. Napřed Liška a teď zase tenhle. Chodí vůnec do přírody?
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Kutilek-SZ-Cinsky-kanal-v-ceske-politice-nutno-odmitnout-428193

Béda
28. 3. 2016 15:50

Stejně je to ale cynismus. „Lidskoprávní pravdoláskaři“ vyčítají Číně, že neumožňuje Tibetu svobodně se navrátit do středověku, kritizuje Čínu za oběti na Tien an men anebo v Tibetu. A o masových vraždách a zločinech světových „demokratizátorů a humanistů“ mlčí a mlčí, jako kdyby ani nebyly. Jejich „lidskoprávní“ organizace připravují podmínky pro nenásilné i násilné (pokud to nejde pokojnou cestou) převraty, občanské války… Západní imperiální státy jichž jsou tyto organizace a politické strany hlásnou troubou přitom zcela bezostyšně omezují svobodu národů rozhodovat o svém osudu a porušují mezinárodní právo jak na běžícím pásu. Neuvěřitelné pokrytectví.

peter.
28. 3. 2016 16:35

Sio: Mne ide o toto: Na Slovensku platí tzv.zástrčkový zákon ktorý hovorí,že každý majiteľ príbytku do ktorého je zavedená elektrina(má zástrčku),musí ročne uhradiť koncesionársky poplatok za rádio a televíziu vo výške 60€.Tento poplatok musí majiteľ príbytku uhradiť aj v tom prípade,že žiadny tv alebo rádio prijímač nevlastní.Naša verejnoprávna tv a rozhlas prinášajú to isté,jednostranne zamerané spravodajstvo,ako všetky ostatné,súkromné médiá.Preto by som vzhľadom na to,že nemožno očakávať nejakú zmenu smerujúcu k objektívnemu spravodajstvu v dohľadnej dobe uvítal,aby verejnoprávna RTVS bola sprivatizovaná.Viem si predstaviť použitie 60 € ročne na užitočnejšie a príjemnejšie veci ako na to,aby mi niekto za moje peniaze vymýval… Číst vice »

hank
hank
28. 3. 2016 17:31

Béda napsal Stejně je to ale cynismus. „Lidskoprávní pravdoláskaři“ vyčítají Číně, že neumožňuje Tibetu svobodně se navrátit do středověku, kritizuje Čínu za oběti na Tien an men anebo v Tibetu. A o masových vraždách a zločinech světových „demokratizátorů a humanistů“ mlčí a mlčí, jako kdyby ani nebyly. Jejich „lidskoprávní“ organizace připravují podmínky pro nenásilné i násilné (pokud to nejde pokojnou cestou) převraty, občanské války…Západní imperiální státy jichž jsou tyto organizace a politické strany hlásnou troubou přitom zcela bezostyšně omezují svobodu národů rozhodovat o svém osudu a porušují mezinárodní právo jak na běžícím pásu. Neuvěřitelné pokrytectví. Výbroně. A v rámci boje… Číst vice »

hank
hank
28. 3. 2016 17:35

peter. napsal Sio: Mne ide o toto: Na Slovensku platí tzv.zástrčkový zákon ktorý hovorí,že každý majiteľ príbytku do ktorého je zavedená elektrina(má zástrčku),musí ročne uhradiť koncesionársky poplatok za rádio a televíziu vo výške 60€.Tento poplatok musí majiteľ príbytku uhradiť aj v tom prípade,že žiadny tv alebo rádio prijímač nevlastní.Naša verejnoprávna tv a rozhlas prinášajú to isté,jednostranne zamerané spravodajstvo,ako všetky ostatné,súkromné médiá.Preto by som vzhľadom na to,že nemožno očakávať nejakú zmenu smerujúcu k objektívnemu spravodajstvu v dohľadnej dobe uvítal,aby verejnoprávna RTVS bola sprivatizovaná.Viem si predstaviť použitie 60 € ročne na užitočnejšie a príjemnejšie veci ako na to,aby mi niekto za moje… Číst vice »

peter.
28. 3. 2016 17:51

hank napsal
Vymývat ti ho bude, jen když si ho vymývat necháš. Pořád tu bednu můžeš vypnout nebo ji nemusíš ani zapínat. Nebo za tebou někdo stojí s důtkami a při každém vypnutí veřejnoprávní TV nebo rádia dostaneš deset ran na holou?

Buďte tak dobrý a na moje príspevky nereagujte.Nemám záujem s vami diskutovať,tak sa prosím toho držte!A tykajte svojej starej materi a kamarátom v krčme, nie mne!

hudryper
hudryper
28. 3. 2016 18:16

hank napsal porušují mezinárodní právo jak na běžícím pásu. Neuvěřitelné pokrytectví. Výbroně. A v rámci boje proti tomuto cynickému pokrytectví vyměníme za potlesku a jásotu davů kapitalisty západního původu za kapitalisty čínské, zisky se místo na západ budou repatriovat na východ a nakonec v zájmu dosažení konkurenceschopnosti dosáhneme i čínské úrovně demokracie, sociálního státu a lidských práv. Jaký máte Hanku zájem stavět oslí můstky ? Vy jste si všiml,že v Čechách,kde už českému národu nic podstatného nepatří, místní poddaní vyměňují západní kapitalisty za čínské ? Ano, budeme pracovat a naučíme se zase šít boty,šaty a vyrábět spoustu věcí,které jsme až… Číst vice »

hudryper
hudryper
28. 3. 2016 18:26

hank napsal
nám závod ke dnu směrem k čínskému modelu kapitalismu zajistí

Podle Vás je čínský model závodem ke dnu ? To co dokázala Čína za poslední desítiletí je produkt
závodu ke dnu ? Přitom mají zajímavou protimegalomanskou pojistku. Každý metr čínské půdy
patří státu jako celku a lze si jej pronajmout . Na 50 i 70 let. A pak ? Jde evidentně o budování
nového společenského systému využívajícího soukromou iniciativu,ovšem nikoliv do podoby dnes
totálně zmonopolizovaného světa nadnárodních kompanií,které tak či onak patří pár rodinám !

peter.
28. 3. 2016 18:29

hank napsal
Nebo za tebou někdo stojí s důtkami a při každém vypnutí veřejnoprávní TV nebo rádia dostaneš deset ran na holou?

Aj keď viem,že vyvolávanie konfliktov a sporov je výsadou primitívov zopakujem,že na Slovensku musí zaplatiť koncesionársky poplatok každý,kto má do bytu zavedenú elektrinu.Teda aj keď bedňu vypnem,platiť musím.O tom som písal.

Irena
28. 3. 2016 19:08

peter. napsal
Aj keď viem,že vyvolávanie konfliktov a sporov je výsadou primitívov zopakujem,že na Slovensku musí zaplatiť koncesionársky poplatok každý,kto má do bytu zavedenú elektrinu.Teda aj keď bedňu vypnem,platiť musím.O tom som písal.

Je to k vzteku Peter. Já bych jim v CZ nedala taky ani korunu. Ale proč o tom vůbec píšu. Na Ukrajině přišli s novou iniciativou – zpoplatňovat průlet ruských družic nad jejich územím. No řekněte, fantazie jim tedy nechybí.

http://politikus.ru/events/73155-ukraina-hochet-vzimat-platu-za-prolet-sputnikov-rf.html

peter.
28. 3. 2016 19:21

Irena napsal
Na Ukrajině přišli s novou iniciativou – zpoplatňovat průlet ruských družic nad jejich územím. No řekněte, fantazie jim tedy nechybí.

http://politikus.ru/events/73155-ukraina-hochet-vzimat-pl

p.Irena:
Čítal som to.Myslím,že už je to len taký ukrajinský pafolklór,ktorý pripisujem bezmocnosti a hlúposti týchto tzv.poslancov.Pre mňa je to niečo ako zúfalé kvičanie prasaťa ktoré už cíti svoj koniec.

hank
hank
28. 3. 2016 19:25

hudryper napsal
Podle Vás je čínský model závodem ke dnu ? To co dokázala Čína za poslední desítiletí je produkt
závodu ke dnu ? Přitom mají zajímavou protimegalomanskou pojistku. Každý metr čínské půdy
patří státu jako celku a lze si jej pronajmout . Na 50 i 70 let. A pak ? Jde evidentně o budování
nového společenského systému využívajícího soukromou iniciativu,ovšem nikoliv do podoby dnes
totálně zmonopolizovaného světa nadnárodních kompanií,které tak či onak patří pár rodinám !

Viděl jste někdy nějakou fabriku v jižní nebo východní Asii zevnitř?

Sio
Sio
28. 3. 2016 19:31

hank napsal
Viděl jste někdy nějakou fabriku v jižní nebo východní Asii zevnitř?

No jakpak asi vypadá zevnitř?
http://www.autorevue.cz/cinska-automobilka-geely-chysta-nove-suv-namireno-ma-mimo-cinu

Béda
28. 3. 2016 19:41

hank napsal Výbroně. A v rámci boje proti tomuto cynickému pokrytectví vyměníme za potlesku a jásotu davů kapitalisty západního původu za kapitalisty čínské, zisky se místo na západ budou repatriovat na východ a nakonec v zájmu dosažení konkurenceschopnosti dosáhneme i čínské úrovně demokracie, sociálního státu a lidských práv. To, že sám pojem lidských práv někdo zprofanovaljednostranným zdůrazňováním kulturních a jiných „soft“ práv za současného ignorování „hard“ práv, ještě neznamená, že nám závod ke dnu směrem k čínskému modelu kapitalismu zajistí ta „hard“ práva vybojovaná našimi předky v 19. a v 1. polovině 20. století. Možná si pak ještě tato generace… Číst vice »

hank
hank
28. 3. 2016 20:03

Sio napsal
No jakpak asi vypadá zevnitř?
http://www.autorevue.cz/cinska-automobilka-geely-chysta-nove-suv-namireno-ma-mimo-cinu

A v tom článku je něco o tom, jak tam žijí a v jakých podmínkách pracují dělníci a výrobní technici?

Mám tu smůlu, že jsem jezdil do fabrik, které se do novin nedostanou…

hank
hank
28. 3. 2016 20:09

Béda: Kde jsem tu vystupoval jako obhájce čínského kapitalismu?

„Tak takhle ne“… no, to vypadá jako typická zásada bytostného demokrata hájícího svobodu slova… kde už jsem to jenom slyšel? Aha, já už vím, to bývala poslední obrana do kouta zahnaného nomenklaturního kádra, když mu došly věcné argumenty. A to je to tady údajně levicové fórum :-DDD

Béda
29. 3. 2016 4:28

hank, Moje „Tak takhle ne“ se týkalo vašeho podsouvání myšlenek, které tam vůbec obsaženy (psal jsem o něčem jiném) do mého příspěvku. A že jste zde vždycky vystupoval v roli obhájce čínské formy kapitalismu (vždyť jste v těch firmách pracoval) to jsem určitě nepostřehl pouze já. Co se změnilo, že najednou píšete přesně naopak? Já vždycky psal o specifické čínské formě kapitalismu jako o kapitalismu zotročujícím vůči běžným zaměstnancům – vždyť právě proto tam nadnárodní kapitál přesunul své aktivity. Jinak by přece zůstal doma a mohl slušně platit své lidi, kteří si vyvzdorovali slušné mzdy a pracovní podmínky. Své řeči… Číst vice »

Béda
29. 3. 2016 4:31

Jinak na případu Číny se dá nejlépe demonstrovat Leninova myšlenka: „Kapitalista ti prodá i provaz na kterém jej pak pověsíš.“ (nebo tak nějak)

Béda
29. 3. 2016 4:33

Béda napsal

Jinak na případu Číny se dá nejlépe demonstrovat Leninova myšlenka: „Kapitalista ti prodá i provaz na kterém jej pak pověsíš.“ (nebo tak nějak)

A kapitalisté (imperialist=) Západu hnáni vidinou zisků přesně toto provedli.

Sio
Sio
29. 3. 2016 7:50

hank napsal
A v tom článku je něco o tom, jak tam žijí a v jakých podmínkách pracují dělníci a výrobní technici?

Mám tu smůlu, že jsem jezdil do fabrik, které se do novin nedostanou…

Inu, pracovní podmínky čínských dělníků i zemědělců nejsou žádným tajemstvím. Přesto se dá alespoň podle informací, co mám z médií věřit tomu, že životní úroveň lidí v Číně se navzdory (anebo právě díky nim) kapitalistickým podstatně zlepšuje, a to právě díky Tengovým reformám. Velmi zajímavé informace tu píše Jade. Pokud máte přímo zkušenost z Číny, za článek by to stálo, rád si ho přečtu.

hudryper
hudryper
29. 3. 2016 8:59

Sio napsal
Velmi zajímavé informace tu píše Jade.

Jeho poznatky z dlouhodobého pobytu v Číně jsme si už mohli na OM v minulosti přečíst. Mezitím
se Jade vrátil domů,pokud ovšem znovu neodcestoval. Z Bédových poznámek vůči Hankovi jsem
měl pocit,že si zřejmě Béda spletl Hanka s Jadem,a proto tomu Hank nebyl schopen porozumět. Ať
tak či onak,proces postupného „usalašení“ čínských peněz v Česku je v běhu a mohlo by znamenat
pro až dosud bezperspektívní českou mladou generaci významný impulz s ukončením emigrace
těch vzdělanějších,jako jsou lékaři,IT pracovníci atd.

Béda
29. 3. 2016 10:04

hudryper,

je možné že jsem si jej spletl. Pak se omlouvám. Nikoliv ovšem za to, že mému prvnímu příspěvku podsunul to,co v něm nebylo a s tím pak polemizoval.

Béda
29. 3. 2016 10:05

A teď něco pro zasmání: https://www.youtube.com/watch?v=plWecpbrTZE

Sio
Sio
29. 3. 2016 10:42

hudryper napsal
Citovat

Proč myslíš, že to zabrání emigraci? Co znám IŤáky, na západ jdou ti nejlepší, co mají šanci získat podstatně víc než v nadnárodních firmách v Česku. V korporacích v Česku jsou platy IT na úrovni 2/3 západu, takže vzhledem k tamějším nákladům zase tak moc nevyplatí tam utíkat. Je to fajn také pro začátečníky po škole, oklepou se a naučí angličtinu. Pak se většinou vracejí do našich korporátek. U lékařů je to jiné kafe, rozdíl v platech je podstatně vyšší. Mají šanci na 3x a vícekrát vyšší příjmy než u nás.
Ale co udělají Číňani pro lékaře?

Sio
Sio
29. 3. 2016 11:23

Prohlašuji, že v Londýně jsem u královny nebyl a už vůbec jsem neokupoval Tibet.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/tanecky-kolem-sia-0ze-/p_cirkus.aspx?c=A160328_204019_p_cirkus_nef

PPK
PPK
29. 3. 2016 11:23

Sio napsal PPK: Ale veřejnoprávní média už přece ve skutečnosti privatizována jsou. Podle starého dobrého proncipu – vy to platíte a my to využíváme proti vám. Kdo jsou to „my“ a „vy“ si jistě každý umí dosadit sám. Proč by to někdo privatizoval, když to tak jako tak slouží jemu? Zdravím všechny po velikonocích. No, vždyť právě, vážený kolego Sio. Když už tu máme mít kapitalismus s plně soukromým vlastnictvím všeho, tak nechť je to i kapitalismus s plně soukromým rizikem z propagandistického „podnikání“ a s plně soukromou JEJICH zodpovědností před národem – z toho všeho. Ale vskutku opravdová spravedlnost… Číst vice »

hudryper
hudryper
29. 3. 2016 12:16

Sio napsal
Ale co udělají Číňani pro lékaře?

SioCitovat

Třeba jim umožní plošné léčení prostřednictvím tradiční čínské medicíny a odpoutání se od pokořující spolupráce s farmakologickými protektory trvalé nemocnosti obyvatelstva pod dešti
chemtrails,od vakcín vyrobených ještě před propuknutím příslušných infekcí,od laboratorně vyrobených nemocí s cílem dekolonizovat svět podle představ a požadavků „vyvolených“ lumpů.
Vážně, Sio, tam kde se zlepšují ekonomické podmínky obyvatel,tam se zlepšují i příjmy doktorů. Nebo jsi opačného názoru ?

Gatta
Gatta
30. 3. 2016 6:21

Re PPK K Vašemu článku, jsem se dostal až teď, se zpožděním a v časové tísni. Tedy jen krátce a pokus o úplně jiný pohled. Co se týká privatizace ČT – myslím, že vhodné by bylo jednak zrušení „televizní daně“, tedy tzv. „koncesionářských poplatků“. Ale především zavedení nesymbolické daňové asignace !!! – a to nejen v prospěch či neprospěch ČT, ale i církví a jiných „lidumilných“ organizací. Co se týká omylnosti hlavy, schopností se učit a poučit … příroda „pracuje“ jinak. Slovy mořského Vlka Larsena – „… kde je místo pro jeden tam, vytvoří tisíc životů …“. A evoluční přirozený… Číst vice »