Národní pochod pro život zaplní Prahu 2. dubna 2016

 

Tisková zpráva, Praha, 16. března 2016

  • Tisíce účastníků chtějí zviditelnit potřebu společenské podpory žen čekající nečekaně dítě a zdůraznit opomíjenou zodpovědnost mužů.
  • Pochod pro život je reakcí na alarmující statistiky, podle nichž podstoupilo v České republice jen v roce 2014 potrat 21 893 žen.
  • Po doprovodném programu vyvrcholí akce průvodem Prahou.

Šestnáctý ročník Národního pochodu pro život, který letos přinese řadu novinek, se uskuteční v Praze v sobotu 2. dubna. Průvodu městem bude předcházet bohoslužba a doprovodný kulturní program. Cílem pochodu, který organizuje Hnutí Pro život ČR, je upozornit, že i v těžkých životních situacích mohou nastávající matky najít podporu.

„Vždy najdeme řešení, aby každé dítě dostalo šanci prožít svůj život. Chceme, aby každá žena věděla, že v tom nezůstane sama a necítila se nucena k podstoupení potratu. Probouzíme svědomí mužů, aby byli oporou ženám a svým dětem. Potrat není skutečným řešením,“ objasnila Zdeňka Rybová, místopředsedkyně Hnutí Pro život ČR a vedoucí Linky pomoci.

„Po bohoslužbě letos program doplní oběd, na který zve předem zaregistrované rodiny s dětmi osobně pan kardinál Dominik Duka,“ prozradil Radim Ucháč, předseda pořádající organizace. Bohoslužba v katedrále na Pražském hradě začne v 10 hodin, hlavním celebrantem bude kardinál Duka a přímý přenos zajistí televize Noe.

„Jsem rád, že mohu osobně podpořit iniciativu, která dává naději všem ženám, budoucím matkám. Věřím, že poselství pochodu osloví celou společnost,“ řekl kardinál Dominik Duka. Vlastní program se bude odehrávat na pražském Klárově u metra Malostranská od 12 hodin. Vystoupí v něm se svým divadelním představením oblíbený bard z jižních Čech Vítězslav Marčík. Doplní ho vokálně instrumentální soubor gotické, renesanční a barokní hudby Karmína.

Národní pochod pro život vyjde z Klárova s transparenty, balónky, vlajkami ve 14.30 hodin směrem do centra města. Modlitbou za český národ, k níž přijali pozvání zástupci církví a společenství, bude program zakončen na Václavském náměstí u sochy sv. Václava v 16.30.

Svou podporu Národnímu pochodu pro život vyjádřily nejrůznější organizace, jako Arcidiecézní charita Praha, Národní iniciativa pro život, sportovní organizace Orel, Křesťanská akademie mladých, Mladí křesťanští demokraté, Výbor na obranu rodičovských práv a řada dalších.

První ročník Pochodu pro život, které se konají například také na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Francii, Británii, Španělsku, Rumunsku, Itálii, Belgii, Holandsku, Švýcarsku či Irsku, se v České republice konal v roce 2001. Tehdy se ho účastnilo 700 lidí, loni už jich bylo více než 2500. Pochody jsou reakcí na alarmující statistiky, podle nichž podstoupilo v České republice jen v roce 2014 na potrat 21 893 žen. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR uvádí, že přes 17 tisíc žen jej podstoupilo ze sociálních důvodů. Tato čísla poukazují na to, že ženy čekající nečekaně dítě nemají dostatek podpory ze strany nejbližšího okolí ani společnosti.

Těhotným ženám nabízí Hnutí Pro život ČR pomoc prostřednictvím projektu s názvem „Nesoudíme. Pomáháme“, který podporuje 30 českých měst a obcí i řada českých osobností. Angažují se v něm dobrovolníci z celé republiky, kteří distribuují informační letáky do gynekologických ambulancí, nemocnic, poliklinik, ale i na další veřejně dostupná místa.

Hnutí Pro život ČR provozuje bezplatnou Linku pomoci. Na telefonním čísle 800 108 000 poskytují těhotným ženám rady psycholožky a konzultantky se speciálním proškolením v krizové intervenci. Jen v loňském roce poradna pomohla 305 klientkám. Pod tlakem bylo v době těhotenství 25 procent žen, více než 37 procent se jich ale na linku pomoci obrátilo až po potratu, k němuž ženy přemluvil jejich partner, nebo se pro něj rozhodly kvůli zastrašování v rodině, obav z budoucnosti, neschopnosti řešit svou tíživou ekonomickou situaci. V sedmi případech šlo dokonce o otevřené násilí ze strany partnera. Poradna poskytuje klientkám terapii postabortivního syndromu, kterou zdravotní pojišťovny v současnosti nehradí.

„Obrovské množství potratů je při současném demografickém vývoji alarmující. Počet obyvatel České republiky se sice během prvních tří čtvrtletí roku 2015 zvýšil o 7,8 tisíce na 10 546,1 tisíce, ovšem obyvatelstva přibylo pouze následkem imigrace zahrnující 8,5 tisíce nově přistěhovalých lidí. Počet zemřelých převýšil počet živě narozených o 628 lidí. Úroveň plodnosti je pouze 1,53 dítěte na jednu ženu a ročně se tak rodí o 41 tisíc dětí méně, než by bylo třeba, aby český národ nevymíral. Proto by stát měl projevovat větší zájem o podporu těhotných žen a rodin,“ upozornil Radim Ucháč.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
26. 3. 2016 14:10

Pro-life – hnutí úzce spojené s katolickou církví, pokud vím. No, znám pár matek samoživitelek a také takových, co mají manžely, co se nechovají rytířsky jako správní chlapi. Musí pracovat v nejhorších podmínkách za bídné mzdy. A znám i takové, které porodily zmrzačené děti a starají se o ně, což vede k mnoha útrapám a bídě. Navíc ty děti umírají v mladém věku, což je pro ně i pro rodinu neštěstí. Katolická církev teď získala ohromné majetky díky církevním restitucím. Jistě má teď šanci dokázat, že chce něco pro život udělat. Měla by zavést renty (ze svého ohromného majetku) pro… Číst vice »

Pocono
Pocono
26. 3. 2016 19:13

Kristova noho, po pravidelné dávce Duhy ještě tyhle šílenci….

Bety
Bety
27. 3. 2016 17:36

No kardinál Duka se pomodlí a všechno bude ou kej. Co poradna radí netuším, ale bez hmotné pomoci je platná asi stejně jako ta modlitba.

Jan Kristek
Jan Kristek
28. 3. 2016 11:57

No, napsal jsem už o tom dost, a tak, ať řeknu cokoli, budu se jen opakovat.
…A tak bych chtěl jen připomenout, že v USA a v Kanadě páchají nejvíc teroristických činů právě proliferáti.