Supr náramek

Jsem už sice postarší pán, jemuž už leccos v těle řádně nefunguje, ale naštěstí šedá kůra mozková ještě příliš dotčená není. U počítače mohu díky dostatku času denně sedět několik hodin, sledovat nekonformní weby a korespondovat s přáteli i přítelkyněmi, většinou důchodci, jako jsem já.

Tak se stalo, že mi došel mejlík se zajímavým odkazem a stručným komentářem: Supr náramek.

Jestliže jste si odkaz pustili, zjistili jste, že jde o žhavou novinku, náramek Cicret, fungující jako tablet, promítající obsah přímo na kůži předloktí. Můžete číst maily, hrát oblíbené hry, odpovídat na volání,vyhledat předpověď počasí, stejně jako nejbližší cestu k cíli. A co hlavně, nepotřebujete žádný tablet!

Ta novinka vzbudila ve světě ohromný zájem, přečetlo už ji přes 7 302 000 internetových brouzdalů. Zejména ti mladší ji přijali s nadšením a jen necelým třem tisícům se nelíbila. Aniž bych toto číslo kliknutím povýšil, nelíbila se ani mému synovi středního věku, ani mé o 10 let mladší choti, která zvládá lépe než já složité záludnosti mobilního telefonu. Oba nezávisle na sobě vykřikli: To bude něco pro Velkého bratra!

Nemohl jsem večer usnout, a tak jsem si v polospánku představoval, že jsem ten supr náramek dostal pod stromeček a vydal se s ním na první procházku. Jako správně tržně orientovaný člověk jsem zamířil k nedalekému obchodnímu centru Tesco a zadal pro zajímavost přání najít nejbližší cestu. Od té mé obvyklé se téměř nelišila, ale zakrátko se mi náramek ozval a doporučil mi, abych se neopomněl cestou zastavit v cestovní kanceláři Optimtravel, kde se právě rozhodli na dvě hodiny výhodně slevit zájezdy do Alp. Měli smůlu, ve svých 82 letech již nelyžuji. Informace byla irelevantní.

Před Tescem mě dostihly zprávy hned dvě. Ta první mě upozorňovala na to, že do Tesca došla čerstvá dodávka francouzských ústřic, o něž je mimořádný zájem, a že bych měl využít mimořádné příležitosti prodeje ústřic čerstvých a nikoliv mražených.

Druhá zpráva mě zastihla přímo na přechodu, byla z nedalekého Kauflandu. Dověděl jsem se, že v zájmu zákazníků rozšířili prodejní plochu, což jim umožnilo uvést na trh mnoho druhů nového zboží, např. , že si mohu vybrat z dvou set druhů sýrů z Itálie, Francie, Dánska i Slovenska.

Sotva jsem náramek otočil a zavřel, ozval se znovu. Dopravní inspektorát Policie ČR mě upozornil, že jsem druhou půli přechodu přecházel již na červenou, a že tento můj přestupek byl zapsán do mé přestupkové karty. Pokud se to bude opakovat, mohl bych dostat pokutu do výše 5000 Kč, popř. by mně mohl být odebrán řidičský průkaz pro nezpůsobilost.

Před vchodem do Tesca jsem si vybral vozík a překvapeně zjistil, že do něj již nemusím vházet ani známku, ani desetikorunu. Jen můj náramek pípnul a já pochopil, že jsem zaevidován, že bych vozík dál než na parkoviště neodvezl, protože by to vyvolalo poplach. Něco málo zboží jsem vybral z regálů, naložil a vydal se k pokladně. Překvapilo mě, že tam není žádná fronta a nemusel jsem nákup ani vyndávat z vozíku. Pokladní jen poprosila, abych rukou přejel přes jakýsi snímač a okamžitě se vytiskl seznam nakoupeného zboží i s cenou, sníženou o jednu korunu. To prý je odměna za používání náramku a snížení nároků obchodního centra na evidenci. Samozřejmě na účtence bylo mé jméno i s adresou, telefonem a mailovou adresou s poděkováním, že jsem využil jejich služby. Skoro jak na receptu od doktora – probliklo mi hlavou a bylo mi jasné, že konečně jsem řádným a plnoprávným kolečkem v systému.

Cestou domů se náramek opět aktivoval. Z Kauflandu mi sdělili, že jsem jednal neuváženě, protože kdybych totéž zboží nakoupil u nich, stálo by mě to o 17 Kč méně. Zároveň mi doporučili, abych si doma, pro případ, že přijdu já, nebo jiný člen rodiny bez náramku, vytiskl přiložený kupón na pětiprocentní slevu, která mi bude poskytnuta na jakékoli vybrané zboží.

Zabořen do peřin, užuž jsem chtěl náramek odložit, když se opět aktivoval. Na předloktí jsem si přečetl, že se mám co nejdříve dostavit na policii k výslechu za účelem poskytnutí relevantních informací, protože jsem mohl cestou domů potkat osobu podezřelou z teroristické činnosti.

Na předloktí se mi zježily chlupy, rozčílil jsem se a probudil.

Už náramek nechci, ani kdyby poskytoval slevy padesátiprocentní.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
4. 1. 2015 14:10

Autor článku naletěl. Otevřete si http://www.cicret.com a zjistíte, že několik bláznů žadoní o 1 milion eur, aby výrobek uvedli na trh. Chtějí dar 1 euro. Z technického hlediska nechápu, jak chtějí displej promítat pico-projektorem na kůži zápěstí nebo paže. U mne by to nešlo pro ochlupení. Musel bych si ruce holit. Otázka je také co s nerovnostmi plochy? Světelný paprsek by se musel ohýbat. Vysílat zvuk slyšitelný v jednom místě (spíše omezeném prostoru) technicky možné je. Uvažuje se, že když půjdete kolem regálu, uslyšíte upozornění na zboží. Váš soused ve vzdálenosti třeba 1 metru před jiným zbožím neuslyší nic. Tohoto… Číst vice »

mirror
mirror
4. 1. 2015 14:23

To není reklama na produkt na trhu. Otevřete si doporučenou internetovou stránku a zjistíte, že několik bláznů žadoní o 1 milion eur, aby výrobek uvedli na trh. Chtějí dar 1 euro. Z technického hlediska nechápu, jak chtějí displej promítat pico-projektorem na kůži zápěstí nebo paže. U mne by to nešlo protože nemám kůži hladkou. Musel bych si ruce holit. Otázka je také co s nerovnostmi plochy? Světelný paprsek by se musel ohýbat. Vysílat zvuk slyšitelný v jednom místě (spíše omezeném prostoru) technicky možné je. Uvažuje se, že když půjdete kolem regálu, uslyšíte upozornění na zboží. Váš soused ve vzdálenosti třeba… Číst vice »

mirror
mirror
4. 1. 2015 14:24

Vysílat zvuk slyšitelný v jednom místě (spíše omezeném prostoru) technicky možné je. Uvažuje se, že když půjdete kolem regálu, uslyšíte upozornění na zboží. Váš soused ve vzdálenosti třeba 1 metru před jiným zbožím neuslyší nic. Tohoto efektu se dosáhne modulováním ultrazvuku, který se demoduluje nelinearitou poddajnosti vzduchu. Že by to šlo dosáhnout také se světlem, to nevím.

mirror
mirror
4. 1. 2015 14:24

Z technického hlediska nechápu, jak chtějí displej promítat pico-projektorem na kůži zápěstí nebo paže. U mne by to nešlo, protože nemám kůži hladkou. Musel bych si ruce holit. Otázka je také co s nerovnostmi plochy? Světelný paprsek by se musel ohýbat.

mirror
mirror
4. 1. 2015 14:25

To není reklama na produkt na trhu. Otevřete si doporučenou internetovou stránku a zjistíte, že několik bláznů žadoní o 1 milion eur, aby výrobek uvedli na trh. Chtějí dar 1 euro.

mirror
mirror
4. 1. 2015 14:27

Z technického hlediska nechápu, jak chtějí promítat obraz projektorem. Světelný paprsek by se musel ohýbat.

mirror
mirror
4. 1. 2015 14:31

Omlouvám se čtenářům, že předchozí tři komentáře jsou ve zdánlivě popleteném pořadí. Poslední komentář je odstavec, který byl soustavně odmítán, i když v něm nebyla závadová slova. Správné pořadí je druhý komentář, pak třetí a naposled první.

hudryper
hudryper
4. 1. 2015 15:47

mirror napsal
Omlouvám se čtenářům, že předchozí tři komentáře jsou ve zdánlivě popleteném pořadí

Z hlediska autora velmi dobrého a stále aktuálnějšího článku by možná bylo lépe vynechat všechny tři a vyjádřit se raději k věci.

mirror
mirror
4. 1. 2015 16:00

hudryper napsal
Z hlediska autora velmi dobrého a stále aktuálnějšího článku by možná bylo lépe vynechat všechny tři a vyjádřit se raději k věci.

Text je žertovný a má pobavit. Bylo opomenuto, že produkt ještě není na trhu. Zaujalo mne promítání obrazu na kůži a komentoval jsem jeho technickou proveditelnost. Snímání polohy prstu při kliknutí je docela technicky možné. Všechny další funkce jsou běžně souřástí tabletů, mobilních telefonů. Návštěvníci stránek s reklamou klikali, protože se jim nelíbí totální kontrola jedince. Tuto funkci odsoudí jistě mnohokrát jini přispívatelé.

zedd
zedd
4. 1. 2015 16:34

Jistě to tímhle směrem táhne, ale po cestě se vyjevují problémy. Čtečku otisku prstu či zornice lze ošálit na základě fotografie z tiskové konference. Kdosi to předvedl na bio(se)metrice Merkelové … Jednoduše řečeno: Co lze číst bez kontaktu, lze zfalšovat. DNA se zatím bez kontaktu číst (snad) nedá, takže by se mohla jevit jako skutečně unikátní identifikátor. Zatím snad ano. Nicméně již dnes, a pokud ne tak zítra, bude možné syntetizovat delší úseky DNA a pak opět nebude zásadní problém podvrhnout „důkaz“ a to na základě údajů z nějaké databáze. Tohle je trochu za téma článku, ale patří to sem.… Číst vice »

fajt
fajt
4. 1. 2015 16:54

judo sleva funguje vzdy, hlavne u juvelinu, ktere uz nikdo generaci nevychovava a real zkusennosti a dovednosti nepredava – ale je fajne videt debily a jejich smartaky, ktere jsou o levely chytrejsi nez oni, jak je nosi jako cihlu a nepretrzite do nich ziraji jak dychtive prase do zlabu … no a ted maji i sanci, ze u toho budou zarit jako plasmo reklama na nejakou nepotrebnou konzumni pyczovinu. ..)

hudryper
hudryper
4. 1. 2015 17:17

Zdá se, že se záměrná nespolečenská individualizace celých generací daří nejen žánrově,ale i technicky. Rozhlédněte se v dnešní tramvaji,v metru… a uvidíte u všech mlaďochů v ruce smartfon a sluchátka v uších. Jejich okolí je jimi ostentativně ignorováno
stejně,jako kdyby spali.

Sio
Sio
4. 1. 2015 18:00

Článeček je super fikce, velmi nápaditá, dávám 10 bodů z deseti. Mirror, určitě jste nepostřehl, že v nabídce je promítání na kůži nepřátel státu napnutou na bubnu. Buben je součástí dodávky, kůže je hladce oholena. No nekupte to. Hudryper, počítače jistě přinášejí a hlavně přinášely nepříjemnou individualizaci. Ale trend se obrací, jen poněkud nezvyklým směrem. Sám to tu vidíte. Díky internetu a sdělovací technice se kyvadlo otáčí s zespolečenštění prostřednictvím superkomunikace. Dochází to k možnosti komunikovat s kýmkoli ať jste kdekoli. Mimochodem, jak byste vytřídil z české populace skupinu, která by měla podobné zájmy a názory, jako čtenáři OM? Dost… Číst vice »

hudryper
hudryper
4. 1. 2015 18:21

Sio napsal Mimochodem, jak byste vytřídil z české populace skupinu, která by měla podobné zájmy a názory, jako čtenáři OM? Velmi správně uvedena kategorie : vytřídění skupiny z populace,která….Zase docela ostrá dvojsečná zbraň. Obávám se však, že mladá i mladistvá veřejnost se sluchátky a nepřítomným výrazem ve tváři pouze pasívně konzumuje,zejména hudbu a klipy . A pokud chtějí mít pocit nějaké sounaležitosti,tak jim ji dodá rádobyumělecká zkorumpovaná pražská kavárna třeba i tím,že jim tajuplně sdělí,kde se dá užít happening s červenou kartou . Nevšimnul jsem si zatím,že by se v sociálních sítích domlouvala třeba demonstrace proti některé ze zhovadilostí vlád… Číst vice »

Sio
Sio
4. 1. 2015 18:51

*** Hudryper: Ono, jak budou mít výše do žlabu, ledacos jim dojde. Byl jsem ve Španělsku v roce 1998. Zarazilo mě, jak tam byli všichni v pohodě, prostě maňana. A dnes? Jsou úplně jinde. http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/13043-kam-smeruje-evropa-zde-jsou-predzvesti-politicke-boure.aspx *** Cituji: „Hluboká ekonomická krize ve Španělsku a korupční skandály ve vládnoucí straně vedly k nárůstu veřejné podpory pro levicovou politickou stranu Podemos („Můžeme“). K politickému manifestu Podemos patří restrukturace národního rozpočtu a EU zadlužení. Podle průzkumů veřejného mínění se podpora pro Podemos vzepjala až na 28%, tedy jak před centro-pravicovou vládnoucí Lidovou stranu, tak opoziční Socialistickou stranu. Tahle nová síla představuje pro systém dvou… Číst vice »

fajt
fajt
5. 1. 2015 15:14

https://www.youtube.com/watch?v=9J7GpVQCfms&feature=youtu.be – no a tady je koralek pro plebs v realu, uz vidim jak nekteri slintaj a chteji ho mit vice nez vlastni zivot. ..)