Svět ruskýma očima 264

 

Taktický jaderný obušek – hůl o dvou koncích

Arkadij Dzjuba

27. srpna 2014

V září proběhne ve Walesu summit NATO. Je na místě připomenout něco k základní složce válečného potenciálu aliance, kterou jsou taktické jaderné zbraně v Evropě.

Jaderné zbraně jsou určeny především k odstrašování. Samotné jejich vlastnictví snižuje zahájení jaderné války protivníkem. Nepochybné vzájemné zničení a smrt velkého množství lidí bylo mnohokrát potvrzeno modelováním takové události.

Jaderná katastrofa visela nad světem po celou dobu studené války, s jejímž ukončením se odsunulo i nebezpečí jaderné války. Jaderné arzenály Ruska i USA byly skutečně zredukovány a v posledních letech byly vyzvány i další země (Velká Británie, Francie, Čína) ke stejnému kroku. Obama po svém zvolení prezidentem oznámil, že se Amerika bude snažit o „globální jadernou  nulu“, tedy o svět zcela bez jaderných zbraní.

Světová veřejnost si obvykle všímá strategických jaderných zbraní, určených ke zničení důležitých administrativních, hospodářských a vojenských center nepřítele. Mají široký rádius a velkou ničivou sílu. Taktické jaderné zbraně jsou určeny k poražení vojsk nepřítele v boji. Mají menší rádius dopadu i ničivou sílu, ale jinak jsou stejné, co se týká ozařování a radioaktivního zamoření. Zamořený prostor vyřazují ze života na dlouhou dobu.

Spojené státy začaly rozmisťovat taktické jaderné zbraně v Evropě na počátku studené války. Prý kvůli agresivním plánům Sovětského svazu. V té době měl Sovětský svaz a země Varšavské smlouvy více klasických zbraní než NATO, proto aliance počítala s použitím taktických jaderných úderů. Protože se počítalo s jadernými útoky na důležitá centra v SSSR, byly tyto zbraně ve skutečnosti i strategické. K takové hrozbě nemohl být Sovětský svaz netečný a nezbylo mu, než udělat z evropských měst také jaderný terč. Obyvatelé evropských měst si nepřáli mít ze svých zemí jaderné bojiště kvůli ambicím USA a vznikala tam silná protiválečná hnutí. NATO se rozhodlo umístit v Evropě svoje balistické rakety Pershing a řízené rakety Tomahawk.

Taktické jaderné zbraně jsou v Evropě dosud, ale o jejich počtu neposkytuje USA informace. Federace amerických vědců k tomu ve svém dokumentu uvádí: „utajování je zčásti vyvoláno tím, že v zemích Západní Evropy je veřejné mínění v převážné většině proti jaderným zbraním“. Autoři dokumentu odhadují jaderný arzenál USA v Evropě na 160 až 200 bojových hlavic, jiný odhad však činí až 400 kusů. Nyní jsou americké jaderné zbraně na šesti základnách pěti států NATO: v Belgii, Nizozemsku, Německu, Itálii a Turecku. Velký podíl z nich je na území Turecka a Itálie. Jedná se o typy hlavic, které se zavěšují na bombardéry F-16 a Tornádo. Pro případ války rozhodl americký prezident, že jich část může být předána určenému spojeneckému letectvu. Taktické jaderné zbraně má i Francie, avšak ty nejsou součástí ozbrojených sil aliance a Francie není účastna ve Skupině jaderného plánování NATO.

Na summitu NATO v Chicagu v roce 2012 bylo po všech proklamacích Obamy o „jaderné nule“ přijato rozhodnutí o modernizaci amerických taktických jaderných zbraní v Evropě. V podstatě jde o to, že až do roku 2012 byly v Evropě umístěny neřiditelné letecké bomby B61 a ty se mají vyměnit za řiditelné B61-12. Stávající americké bombardéry mají být nahrazeny novými F-35 Joint Strike Fighter.

V posledním americkém Nuclear Posture Review (pozn. překl.: vydává ministerstvo obrany USA) za rok 2010 se píše: „Spojenci a partneři USA jsou v přední linii měnící se globální vojensko-politické situace. Někteří se utěšují bezpříkladnou bezpečností a proto touží po menší závislosti na jaderném odstrašování a věří v další podporu obrany jejich zájmů ze strany USA. … Někteří také pociťují nátlak ze strany sousedních velkých mocností, které se snaží o největší moc v regionu a k tomu sem tam využívají jaderné prostředky“. Autoři dokumentu elegantně postavili starou Evropu proti nové: „Bezpečnosti se těší“ ti, kteří jsou proti jaderným zbraním a to je stará Evropa. Ti, kteří se střetávají s novými výzvami – to je Evropa nová. Nu a sousední velká mocnost je zřejmá. Tu není třeba vysvětlovat.

Rusko zareagovalo na rozhodnutí chicagského summitu potvrzením svých dřívějších plánů na rozmístění Iskanderů, schopných vypouštět střely s jadernými hlavicemi, v Kaliningradské oblasti. Takže by si měli obyvatelé evropských měst, v jejichž blízkosti jsou americké základny s jadernými zbraněmi desetkrát rozmyslet, zda je dobré souhlasit s novými jadernými iniciativami USA, které s největší pravděpodobností přijdou na pořad na jednání ve Walesu.

Převzato z Fondsk.ru

***

Beňa Kolomojskyj „opustil“ všechny, „dal babu“ a uprchl – Pravý sektor je v transu

28. srpna 2014

Osoby z okolí gubernátora Dněpropetrovské oblasti Kolomojského oznámily, že oligarcha narychlo utekl v pátek do Izraele. Silně se obával o život, jelikož se dozvěděl, že jej Ramzan Kadyrov „doporučil“ specialistům s všestranným určením.

Ještě den před tím utekli z Doněcké oblasti vyšší šéfové PrivatBanky, pobočky jsou uzavřeny. Vyzvednout si peníze z PrivatBanky mimo Doněckou oblast je obtížné, až nemožné. V pobočkách ani v bankomatech nejsou peníze. Z karet mizí drobné částky. Nefungují platby na terminálech. Při mobilních platbách se z Privat 24 ztrácejí peníze. Lepší je platit kartami mobilních operátorů. V posledních dvou týdnech se stávalo, že byly peníze z karet odepsány, ale na účet mobilu nepřišly. Privat zcizuje peníze i jiným způsobem. Krom jiného také zadržují mzdy, které se převádějí na karty Privatu. Jinde zase při výběru vkladu odeberou 20 %. Výdej vkladů je omezen na 15 tisíc hřiven za den a od příštího týdne to bude jen 5 tisíc hřiven za den.

V doupěti Kolomojského v Dněpropetrovsku se začaly spalovat bankomaty. Po celém jihovýchodě planou pobočky Privatu. Každou noc se sníží počet bankomatů této banky o desítky. Od víkendu toto začne i v Kyjevu. Kolomojskij zvyšuje platy žoldnéřů trestných oddílů Dněpr a Donbas o 50 %.

Zloděj-oligarcha Kolomojskyj přebýval v Oděse a nyní je jeho vlčí doupě v Ženevě. Z jeho podnětu nahnali do Oděsy asi 4 tisíce banditů, mezi nimi i syrské bojovníky. Sám se bojí v Dněpropetrovsku o svůj život, je tam organizované a ozbrojené podzemí.

Převzato z Politobzor.net

***

Kdo je přítel Ruska ?

Jurij Gluškov

28. srpna 2014

Nová plynová válka mezi Ukrajinou a Ruskem je v dohledu. Pro Evropu, která dotlačila Kyjev k asociaci s EU, bude nepříjemným zjištěním napětí při zásobování plynem. Hlavní obětí nepřátelství se mohou stát země, které jsou závislé na plynu z Ruska vedeném přes Ukrajinu.

Hrozby Kyjeva v Minsku ohledně zastavení přepravy plynu, aby dosáhl zmírnění postoje Gazpromu, jsou jen populistickými hysteriemi a nemají perspektivu. Výsměchem logice jsou pak řeči Jaceňjuka po minské schůzce o úmyslu samotného Ruska zastavit dodávky plynu do Evropy. Rusko nemá v úmyslu konfrontovat se s Evropou na tak citlivém poli, jako je plyn, avšak nechce-li Ukrajina akceptovat platby za tranzit kvůli nevyladěnosti jejích cenových vztahů s Gazpromem, mohlo by k uzavření ventilů na hranicích dojít.

Při jednání mezi Ruskem, Ukrajinou a EU předložila Moskva návrhy na cenu plynu pro Ukrajinu, aby nakonec Ukrajinci v další zimě nemrzli, avšak za to požadovala od EU přehodnotit zjevné torpédování projektu Južnyj potok.

Je znám nátlak na Bulharsko ze strany USA, který vedl ke zmrazení prací v zemi. EU se rozhodla požadovat, aby dodavatel plynu nebyl stejný s dopravcem. Pro Gazprom je to mimořádně nevýhodné, neboť plynové potrubí sponzoruje. Vyskytla se řada „dobráků“, kteří se snaží postavit proti sobě Rusko a sousedy, strojí intriky a chtějí využít komplikace ruské strany. Opět se poukazuje na „kaspický plyn“ jakožto alternativu k ruskému plynu na evropském trhu.

V současnosti k ruskému plynu ve skutečnosti alternativy nejsou. Všechny trasy dodávek plynu , které se dnes plánují, jsou jen doplňkem energetického košíku EU, ale nemohou nahradit současné ruské zdroje. Bez ruského plynu se Evropa neobejde minimálně ještě 5 let, až do dokončení Transanatolijského  plynovodu (TANAP), který přivede plyn do Řecka a do vybudování Transadriatického plynovodu (TAP) do Itálie.

Ázerbájdžánský plyn z kaspického těžebního pole Šach-deniz zamíří do Evropy po roce 1918. Jeho objemy 10 až 15 miliard kubíků budou neporovnatelné s předpokládaným zvýšeným průtokem plynu 63 miliard kubíků z Južného potoka. Taková kapacita potrubí umožní zbavit se závislosti na transportu přes Ukrajinu, který předvedl svoje nedostatky již v roce 2009, kdy musely být zastaveny dodávky kvůli neshodám o cenu plynu.

Pro Ázerbájdžán je cesta na evropský trh principiální. Baku všechna svá rozhodnutí přijímá tak, aby bral v úvahu zájmy ruských partnerů. Svědčí o tom jeho volba z minulého roku, kdy vybral plynovod TAP namísto Nabucco, které má končit v rakouském Baumgartenu. Právě do tohoto obřího zásobníku má ústit i ruský plyn z Južného potoka. Baku nehodlá jít do rizika a zdvojovat trasy dodávek. Politická podpora od EU na stavbu Nabucco by byla vyšší. Kdyby situace nedopadla takto, dnes už by EU před Rusy mávala praporem Nabucco s tím, že Južnyj potok není pro Evropu potřebný a že Gazprom nemá „lézt“ do evropského plynovodu.

Tandem Turecko – Ázerbájdžán pracuje efektivně v zájmu Ruska. Podvodní vedení Južného potoka jde po dně Černého moře v turecké hospodářské zóně. Ukrajina právě odmítla dát Rusům povolení k pokládce potrubí. Ankara se při spolupráci s Ruskem neváže na žádné sankce, ale pomáhá Moskvě překonávat komplikace, které jí nastaly se Západem. Z Turecka i z Ázerbájdžánu přicházejí vyšší dodávky zemědělských produktů. Obchod všech tří zemí dává silný impuls rozvoji spolupráce při výrobě potravin. V Rusku dávno pracují ázerbájdžánské společnosti, které investují v zemědělském odvětví. Předvedení rozsahu tureckého podnikání v Rusku by zabralo celý článek.

V předvečer fóra v Seligeru (pozn. překl.: ruské fórum „putinovské“ mládeže) vystoupil Sergěj Lavrov a mezi jiným vyjmenoval spojence Ruska ve světě. Omezil se na členy Dohody o kolektivní bezpečnosti, partnery Ruska v Euroasijských integračních projektech, země ŠOS a skupinu BRICS. Ve skutečnosti má Ruská federace spojenců více.

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Válka USA proti Evropské unii vedená rukami Evropanů  a na účet Evropanů

Alexandr Doněckij

30. srpna 2014

Řečičky evropských politiků o obraně demokracie, zachování územní celistvosti Ukrajiny a odporu k „ruské agresi“ jsou jen prázdná slova. O jakou se to jedná demokracii, když nynější vláda v Kyjevě přišla k moci ozbrojeným neonacistickým státním převratem, když se na Ukrajině pronásledují a likvidují lidé s jiným názorem, v mediích je cenzura nazvaná „moratoriem na kritiku vlády“? „Ochrana územní celistvosti“ se uplatňuje podporou vraždění tisíců civilistů ve dvou regionech, v nichž se lidé v referendech vyjádřili pro samostatnost. V Kosovu nikdo referendum neuspořádal a USA a EU okamžitě uznaly jeho samostatnost.

Myslícím lidem je jasné, že s pomocí Ukrajiny a svých agentů v Bruselu vedou USA válku za úplné ovládnutí Evropy. Hlavně proto démonizují Rusko, provokují jej k přímému zásahu do ukrajinského konfliktu, vymýšlejí a Evropanům vnucují tézi o „ruské agresi“. Ekonomika USA se vzepjala  v důsledku dvou světových válek, přičemž ekonomika Evropy, na jejímž území se obě války odehrály, se změnila v trosky. Evropa upadla do závislosti na Americe. Američtí stratégové si osvojili vedení sice nekrvavých, ale stejně ničivých finančně-ekonomických válek. Jejich projevem je i současná hospodářská válka vedená pro pokračování plné závislosti Evropy na Washingtonu.

Podnětem k současné etapě finančně-ekonomické války byla snaha vedení evropských států o reindustrializaci. Mezi léty 1980 až 2000 Německo, Francie, Itálie a země bývalého socialistického tábora postupně omezovaly výrobní kapacity  a přeorientovávaly se na služby a zdůrazňovaly finančnictví a pojišťovnictví. V roce 2010 si evropští politici uvědomili, že taková politika nemá v Evropě budoucnost a měli v úmyslu obnovit průmyslový potenciál ve svých zemích. Ovšem to by ohrožovalo americké výrobce.

Ruku v ruce se zvyšováním výroby jde vyšší potřeba energie. Na nátlak USA byl přijat Kjótský protokol o snižování produkce skleníkových plynů průmyslovým odvětvím. USA samy jej nepřijaly. Ovšem růst evropského průmyslu, který byl vyvolán potřebou nových technologií, se jim zabrzdit nepodařilo. Pro podraz na plány Evropy byla zorganizována řada státních převratů na Blízkém východě. Většinou byly postiženy režimy loajální k Evropě a ty potom byly nahrazeny radikálními islamistickými, k Evropě nepřátelskými. Tito vládnoucí fundamentalisté USA nenávidí, a přesto se jejich rukojmím nestaly USA, ale dopad přišel na státy EU. Americké tajné služby islamistická hnutí podnítily, s islamisty nadále spolupracují a ovlivňují je.

Největší tok energetických nosičů jde do Evropy. Jak to dopadne, když se zastaví přívod, bylo předvedeno v letech 2006 až 2009. A právě jedním z cílů Američany zorganizovaného Majdanu bylo i zastavit pod záminkou nepřátelství Ruska v kteroukoliv chvíli kohoutky s plynem. Převrat plánovalo americké velvyslanectví až na rok 2015, kdy měly na Ukrajině proběhnout prezidentské volby, ale kvůli neúspěchu dalšího plánu oslabení EU s pomocí dohody o asociaci Ukrajiny a EU se to muselo uspíšit. Podmínky připravené dohody totiž měly zcela rozvrátit ukrajinské hospodářství a Evropa by musela během roku zaplatit ohromnou cenu na záchranu ukrajinské státnosti. Asociaci protlačovaly především USA a jejich pátá kolona v Evropě – Polsko a státy Pobaltí.

To nejlepší z pohledu USA pro evropské hospodářství jsou války s Ruskem pomocí sankcí. USA donutily Brusel připojit se k jeho sankcím, čímž se EU dostala do stagnace. Snížení HDP Německa a Itálie už představuje 0,2 % a u pobaltských republik se očekává až 10 %. V tom ale ještě nejsou započítány odvetné sankce Ruska, které mohou přivést do rizika celá odvětví některých evropských států.

Třetí balík sankcí přijatých na nátlak USA celkem život ruských činovníků a finančních a průmyslových skupin napojených na stát nezkomplikuje. Hlavní dopad  má být garance zaostávání ruského odvětví ropy a plynu a komplikace dodávek ruských energetických surovin do Evropy. Jinak srozumitelně řečeno – vytvoření umělých překážek pro reindustrializaci Evropy.

Evropští experti se už vyjádřili: Evropa nemá alternativy k ruskému plynu nejméně dalších 10 let. Tím, že se Evropané podřídili Washingtonu, sami sobě způsobili stav, kdy jejich plány na obnovu průmyslového potenciálu nebudou realizovány. EU v konkurenci s USA prohrála a padla do hospodářské závislosti na této zaoceánské zemi, obdobně jako po obou světových válkách. I tehdy Evropa vlastníma rukama zničila svoji průmyslovou sílu.

Evropa jistě, podobně jako po obou válkách, svou hospodářskou sílu časem obnoví. Ale Evropané se budou muset po dobu několika desetiletí smířit s podřízeností vůči USA bez naděje na lepší životní úroveň.

Převzato z Fondsk.ru

***

Ukrajince upozornili na havarijní odstávky elektřiny

1. září 2014

Obyvatele západní části Ukrajiny upozornili na zavedení grafikonu havarijního odpojování v Ivano-frankovské oblasti. Opatření se zavádí podle ekonomiky energetických zdrojů. Odpojování bude maximálně 2 hodiny denně v době ranní a večerní energetické špičky. Důvodem rozhodnutí je nesoulad mezi výrobou a spotřebou elektřiny v důsledku nedostatku paliva a vodních zdrojů. Pro každou oblast budou stanovena individuální opatření podle místních podmínek.

Ministr energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny už dříve upozorňoval, že v důsledku zastavení těžby uhlí v oblastech bojů musejí energetické společnosti uhlí dovážet. Koncem srpna byla na Ukrajině zahájena kampaň za úspory energie. Kvůli hospodaření s palivem zastavili velké části Kyjevanů dodávky teplé vody.

Převzato z News.mail.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
90 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
2. 9. 2014 6:14

http://www.zvedavec.org/komentare/2014/09/6124-konec-ukrajinske-armady.htm – a černý trh kvete , sankce nesankce, a chlubí se tím i vlajková loď kapitálu, která by přeci měla držet basu se svojí politickou reprezentací :-)

Starý doktor
2. 9. 2014 8:03

Podle mých informací začala ofenziva proti Ukrům těsně poté, kdy opolčenci obsadili tankovou základnu A-2730 v Artěmovsku a kasárna bývalé 254. motostřelecké divize, kde bylo 221 zakonzervovaných tanků od T-64 až po T-80BV, 183 obrněných vozidel pěchoty BMP-1, BMP-2 po BMP-4 a 288 obrněných transportérů, převážně BTR-60, 126 samohybných děl 2SZ Akácie, 2S1 Gvozdika a dalších, 12 minometů a 18 raketometů BM-21 Grad. Problémem povstalců zpočátku byl zásadní nedostatek tankistů, zejména řidičů a střelců. A spojařů. Jak známo, bez spojení není velení.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Analytik-Kotrba-Prolhane-devky-rozesiraci-a-oblbovaci-placeni-z-ciziny-tvrdi-ze-je-tu-Putinova-pata-kolona-Obeti-na-vrahy-z-Kyjeva-nezapomenou-333147

Starý doktor
2. 9. 2014 8:04

Sami ukrajinskí generáli radia vláde vyjednávať so vzbúrencami. Hovoria že armáda nie je bojaschopná, nie sú vyučení ani vojaci, ani velitelia, a ak to takto pôjde ďalej zničí sa základný ukrajinský genofond

Киевские генералы хотят поднять белый флаг

Подробности:
http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201409020805-rskh.htm

Starý doktor
2. 9. 2014 8:06

Moskva, 2. septembra -. RIA Novosti
Kyjevske orgány utrpeli vojenskú porážku na východe Ukrajiny, podľa nemeckého časopisu Spiegel s odvolaním sa na stanovisko nadriadeného generála NATO.

„Vojensky, Kyjev prehral spor,“ – povedal nemenovaný vysoký vojenský dôstojník v Severoatlantickej aliancie.
Podľa denníka, vedenie NATO bolo nútene vykonať nové vyhodnotenie vojenskej situácie na východe Ukrajiny. Prezident Ukrajiny Petro Poroshenko „môže jednať len o tom, ako zachrániť svojich ľudí z ruských kliešťov“, hovoria zástupcovia aliancie.

РИА Новости http://ria.ru/world/20140902/1022375938.html#ixzz3C8gUHz9q

Starý doktor
2. 9. 2014 8:08

Ukrajina je past, do které se Západ snaží vtáhnout Rusko. Na pár mrtvých v takových hrách nikdy nikomu nezáleželo. Národní zájmy USA jsou nadřazeny všemu ostatnímu. Důkaz o tom nezávisle na sobě podali Zbigniew Brzezinski a Madeleine Albrightová. První prohlásil, že USA vtáhly SSSR do války v Afghanistanu, aby Rusové měli svůj vlastní Vietnam. Albrightová odpověděla na otázku, jak se dívá na to, že sankce proti Iráku připravily o život několik set tisíc dětí, naprosto cynicky. Řekla, že odstranění Husajna za to stálo. Když to člověk slyší anebo čte, ztratí svoje iluze a nevinnost.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Cechokanadan-odkryva-skryte-zajmy-za-sankcemi-proti-Rusku-A-dvoji-hru-Merkelove-332716

peter.
2. 9. 2014 11:30
aram
aram
2. 9. 2014 11:51

peter. napsal

Koniec Dmitra Jaroša:
http://ukraina.ru/news/20140902/1010363471.html

Může být, že to byli opolčenci, ale také ukrové mají své důvody se Jaroše zbavit. Podle tohoto, pouhých 14 dní starého článku, bych nevyloučila úplně ani druhou možnost s tím, že by bylo sakra výhodné to na opolčence svést. Kdo dodá důkazy z které strany to přišlo?
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/pravy-sektor-hrozi-tazenim-na-kyjev-mluvi-o-kontrarevoluci_315579.html#.VAWsrqOtDng

peter.
2. 9. 2014 12:12

aram napsal Může být, že to byli opolčenci, ale také ukrové mají své důvody se Jaroše zbavit. Podle tohoto, pouhých 14 dní starého článku, bych nevyloučila úplně ani druhou možnost s tím, že by bylo sakra výhodné to na opolčence svést. Kdo dodá důkazy z které strany to přišlo? http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/pravy-sektor-hrozi-tazenim-na-kyjev-mluvi-o-kontrarevoluci_315579.html#.VAWsrqOtDng Ak sa ukáže,že tá správa je pravdivá,tak najväčšiu radosť z toho budú mať Porošenko a Avakov.Jaroš symbolizuje všetko to,čo opránňuje nazývať ukrajinskú vládu nacistickou a fašistickou.Porošenko v záujme vylepšenia imidžu svojej vlády nemohol mať záujem na tomto človeku.Nech už ten konflikt skončí akokoľvek,Jaroš by bol pre každú vládu ktorá po… Číst vice »

Béda
2. 9. 2014 12:30

http://www.nwoo.org/2014/09/02/igor-panarin-celkove-ztraty-ve-valce-na-ukrajine-2-5-31-8-2014/ Celkové ztráty karatelů v Donbase od 2. 5. do 31. 8. 2014 činí 43 027 lidí, z toho: – 27.888 mrtvých a zraněných – 1.649 zajatých – 13.500 dezertérů a nezvěstných Dnes je den zničení karatelů-žoldnéřů Národní gardy a žoldnéřů Kolomojského v Ilovajském kotli. Masová kapitulace karatelů pokračuje. Z celkového počtů zabitých, zraněných a zajatých bylo: – 7.221 extrémistů Pravého bloku, zařazených především do Národní gardy, stejně jako ztráty vojáků samotné Národní gardy Ukrajiny; – 6.168 žoldáků Kolomojského (trestní prapory Dněpr, Donbas, Černigov, Ajdar, Azov, Cherson, atd.) – 115 zaměstnanců SBU Ukrajiny (sumská Alfa zcela zničena, další utrpěly těžké… Číst vice »

Alena
Alena
2. 9. 2014 12:38

tolik nenávistné propagandy adresované panu Kotrbovi za jeho článek jsem od pana Čulíka fakt nečekala

Alena
Alena
2. 9. 2014 12:39
Sugar Ray
Sugar Ray
2. 9. 2014 12:50

Alena napsal

tolik nenávistné propagandy adresované panu Kotrbovi za jeho článek jsem od pana Čulíka fakt nečekala

Jak může ten chlap psát o soudnosti , přijmání informací nebo názorů z obou stran atd. na základě toho si utvářet svuj vlastní , když pak napíše takový dětinský hovadiny ?
Ten borec má smysl pro humor , on se normálně směje sám sobě , svojí blbosti a zaujatosti ze který obviňuje druhý méněcenný idioty , sám sebe v tom usvědčuje a ani o tom neví .

milda1963
milda1963
2. 9. 2014 12:51

Alena napsal

tolik nenávistné propagandy adresované panu Kotrbovi za jeho článek jsem od pana Čulíka fakt nečekala

taak jsem se na „čuldozvratkofakta“ podíval. Už jsme se dlouho takto nezasmál. Nazval bych to hýkáním. I toto je ukázka, jak hluboko lze klesnout. Nejvíce mne pobavilo spojeni „redakční práce“, cítím se jako za mlada :-)…
Chlapa co si dělá vlastní fakta Kotrba asi nasral fest :-)

lomikel
lomikel
2. 9. 2014 12:55

kotrbuv clanek me zaujak, opavdu se posunul od doby kdy delal v Blistech, culik ma z toho koprivku. Kotrba zacal, coz hodnotim pozitivne, rozlisovat. Kdysi jsem mu psal eslo by neuverejnil maliky doplnek k nejak analyze, a poslal me kamsi ze fasisty propagovat nebude :).

Fasismus byval velky slogan Blicich listu, az do ukrajiny.

Béda
2. 9. 2014 12:59

Čulík by udělal lépe, kdyby uvedl důkazy o tom, že Rusko operuje na Ukrajině. Doposud mainstream (včetně jeho listů) žádné takové důkazy nepředložil. Je to jako v pohádce o císařových nových šatech (které nikdo neviděl). A taky by mohl konečně pohovořit o tom co je nepřehlédnutelné od samého začátku zahraniční konspirace na Ukrajině – o podílu USA na přípravě a realizaci Majdanu (Nulandová Mc Cain), pobytu ředitele CIA Brennera v přestrojení v Kyjevě a usazení CIA na MV v kyjevě těsně před začátkem teroristické operace junty na jihovýchodě země. A taky by nám mohl objasnit, jak to že doposud nebyly… Číst vice »

peter.
2. 9. 2014 13:00

Alena napsal

http://www.blisty.cz/art/74541.html

Nedávno som písal o tom,ako sú dotovaní trollovia zapojení do protiruskej kampane a v tej súvislosti som napísal,že pán Čulík zrejme neodolal lákavej finančnej ponuke.BL si v predchádzajúcich rokoch vybudovali povesť pomerne objektívneho alternatívneho média a aj ja som roky v nich nachádzal to,o čom mainstream mlčal alebo o čom informoval zaujato a neobjektívne.O to viac mi je ľúto,že sa BL zvrhli na úroveň ktorú doposial predstavovali iDnes alebo na Slovensku denník SME.Takže čo sa mňa týka,BL môžu podobne ako iDnes a SME písať čo len chcú,pre mňa sa stali nedôveryhodnými.

Béda
2. 9. 2014 13:02

na Ukrajině? Nechcete snad říct, že to byli Rusové na majdanu, že na MV junty v Kyjevě zabírá celé patro ruská FSB, která načasovala horkou fázi majdanu na ZOH v Soči a píše scénář teroristických operací“ATO“ na jihovýchodu Ukrajiny?

milda1963
milda1963
2. 9. 2014 13:10

Béda napsal Čulík by udělal lépe, kdyby uvedl důkazy o tom, že Rusko operuje na Ukrajině. Doposud mainstream (včetně jeho listů) žádné takové důkazy nepředložil. Je to jako v pohádce o císařových nových šatech (které nikdo neviděl). A taky by mohl konečně pohovořit o tom co je nepřehlédnutelné od samého začátku zahraniční konspirace na Ukrajině – o podílu USA na přípravě a realizaci Majdanu (Nulandová Mc Cain), pobytu ředitele CIA Brennera v přestrojení v Kyjevě a usazení CIA na MV v kyjevě těsně před začátkem teroristické operace junty na jihovýchodě země. A taky by nám mohl objasnit, jak to že… Číst vice »

Béda
2. 9. 2014 13:14

Citát z článku http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4742-kreml-putinuv-citat-o-zabrani-kyjeva-byl-vytrzen-z-kontextu

# Historik 2014-09-02 14:10
No a podle rádia Jerevan rozhovor probíhal takto:
Barroso: „Vladimíre, pošli tam už konečně tu armádu, dyť vypadáme jako blbci, už jsme to hlásili před čtyřma měsícema a ty furt nic. Měj ohled aspoň na ty novináře. Co si maj furt vymejšlet!“
Putin: „Víš José, když tam pošlu tanky, tak za dva týdny jsou na Majdanu.“
Barroso: “ Tak je tam pošli Vláďo, už mám Porošenka a Jacenjuka plný zuby a dochází nám prachy. Když jim něco pošlu, hned to rozkradou.“

Béda
2. 9. 2014 13:15

Oprava :Citát z diskuse k článku…

lomikel
lomikel
2. 9. 2014 13:16

aby se z toho vytezilo neco podstatneho, tak uvazte ze nalepka fasista uz je tak zprofanovana a pouzivana v podstate na kohokoli, ted uz je nakazen i Kotrba 8-))) ze je mozna lepe k ni sahat co nejmene a pouzivat vice popissuu konkretnich udalosti.

Béda
2. 9. 2014 13:19

Jiný citát z téže diskuse:
# krop 2014-09-02 11:13
přésně, k´jak to teda bylo??!!!
# xxxJirka 2014-09-02 11:27
Já myslím že to dojde i průměrně inteligentnímu člověku.
Barroso vyčítal Putinovi, že zasahuje na Ukrajině a ten mu na to odpověděl, že kdyby zasahovat chtěl, do dvou týdnů by jeho armáda byla v Kyjevě.
Co na tom nechápete?
Stejně tak lze říct, že kdyby chtělo NATO potlačit povstalce, do dvou týdnů by je vyhladili.
To je prosté konstatování faktů.
Zarážející je, že o obsahu tel. rozhovoru informuje veřejnost, což se v diplomatických kruzích nedělá. Ale koho to vlastně překvapuje, že?

Béda
2. 9. 2014 13:25

I ty, Brute? http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4739-hrw-ukrajinsti-vojaci-jsou-zodpovedni-za-smrt-civilnich-obyvatel

Když už o tom zpívá i HRW, což zajisté není Putinem placená organizace, tak by na tom snad mohlo něco být? Kde jsou „hlídací psi demokracie?“

Béda
2. 9. 2014 13:37

článek plný videí a fakt: http://www.novarepublika.cz/2014/09/masakr-nejen-pod-ilovaiskaya-konec.html Jaký je nyní faktický stav a co to bude pro budoucnost znamenat? 1/ Ukrajinská armáda je z 80% zničena, přičemž byly zničeny všechny její elitní jednotky. Tyto jednotky nemohou být v dohledné době (3-6 měsíců) obnoveny. 2/ Pod Ilovajskem byla při jejich prvním skutečném bojovém nasazení také fakticky zničena většina polovojenských fašistických praporů – Donbas“, „Kryvbas“ „Mirotvorec“, „Dněpr-1″, „Ivano-Frankivsk“ a „Volyň“ . 3/ Tím definitivně padl Porošenskova představa, že domobranu utopí v krvi a naopak se ukázalo, že situace nemá vojenské řešení. 4/ Iniciativa přešla na stranu domobrany, která se na úkor Ukrajinské armády… Číst vice »

Béda
2. 9. 2014 14:32

http://ibezhranic.cz/nove-sankce-na-rusko-budou-mireny-i-na-kulturu-a-sport/ „Ruský prezident Vladimír Putin mezitím řekl, že namísto dalších sankcí, které poškozují obě strany, doufá v návrat normální spolupráce mezi Evropskou unií a Ruskem. Stejně se vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle něj je stále možné se ke společné spolupráci znovu vrátit. Německá kancléřka k novému kolu sankcí řekla, že si uvědomuje, že poškodí i německé společnosti, přesto jsou však nové opatření proti Moskvě potřebné. O odmítnutí nových sankcí však uvažuje Slovensko a rovněž Česká republika by mohla přijít s určitými výhradami.“ (Sobotka má výhrady vůči zařazení storjů a zařízení „dvojího určení“ mezi zboží, které se nesmí… Číst vice »

Béda
2. 9. 2014 14:59

Bez ohledu na vývoj situace na jihovýchodní frontě platí, že dirigent celého tohoto nechutného a zločinného tyátru – (tradičně) USA je z velké části uspokojen – na základě podvodů se mu daří Rusko izolovat a ostrakizovat na mezinárodním fóru. Jeho širší ambice, štvát Evropu, zejména slovanský kanonenfutr proti Rusku, odpoutávat tím pozornost od problémů s dolarem a vlastní ekonomikou, připoutávat Evropu hlouběji ke svému protektorátu, eliminovat a izolovat potenciální konkurenci, navyšovat výdaje na zbrojení – boom pro US vojenskoprůmyslový komplex, destabilizovat své hlavní konkurenty, rsp. potenciální oponenty – EU,Rusko (v Asii pracuje na Číně), srážet je z konjunktury do krize,… Číst vice »

peter.
2. 9. 2014 15:01

Ešte k tomu Čulíkovmu tvrdeniu,že Putin nemá právo zasahovať v Novorossii:
http://ukraina.ru/news/20140902/1010362907.html

peter.
2. 9. 2014 15:16

Toto je hodnotenie Obamu z úst Írskej poslankyne:
https://www.youtube.com/watch?v=Xfa2HgUF8K8

Sio
Sio
2. 9. 2014 15:34
Sio
Sio
2. 9. 2014 15:39

peter. napsal

Ešte k tomu Čulíkovmu tvrdeniu,že Putin nemá právo zasahovať v Novorossii:
http://ukraina.ru/news/20140902/1010362907.html

Čulík býval dobrý novinář. Je ho jím dosud tak vychvalovaná britská demokracie převálcovala jako kombajn zajíce. Hrál si u nás na mesiáše demokracie, jenže ta se mu utrhla pod nohama, víme přímo od něj, co se děje na Glasgow university. Jde mu nejspíše o existenci, tak se nechal koupit. Jinak to nevidím.
Asi mu vedení university ukázalo, kde je místo emigranta.

Béda
2. 9. 2014 15:44

Nyní bych očekával velký podraz ala Gliwitze – kupř. nějakou velkou sabotáž „Majdanovců“ v ruských uniformách (mají to v krvi), aby „donutili“ „mírumilovné“ válečníky z NATO přijmout nacistické bratry do svého souručenství.

bublin
bublin
2. 9. 2014 17:08

Technická :
Rukama – nohama.

Vaska
Vaska
2. 9. 2014 17:38

Béda: v jedny diskuzi jsem narazil na toto – v Itálii připravujou 12 původně sovětských letadel (uprava kamufláže , výsostné znaky na současné ruské) proč asi ?? v další bylo že náckové se vydávali za ruskou armádu a když to vesničani zjistili tak je postříleli – link na to nemám – jestli se o to někdo pokusí ?

Morybundus
Morybundus
2. 9. 2014 17:48

Nevím, jestli to už někdo nedával třeba do jiného vlákna, ale dnes byl rozhovor s Humlem na Radiožurnálu. Vynikající věc, doporučuji: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3198588
Bylo slyšet, že moderátorka má zcela opačný názor, leč oproti jiným se ještě docela držela. Jen jsem se pobavil při tom mámení jmen zdrojů a kolegů, kteří s Humlem souhlasí. Před očima mi okamžitě vyskočila scéna jak z nějakého špionážního filmu. „Jména, řekni ty jména!!!“

Béda
2. 9. 2014 18:04

Mazaný Rus opět „vyhrožuje“. http://czech.ruvr.ru/news/2014_09_02/Administrativa-prezidenta-RF-muze-zverejnit-telefonicky-rozhovor-Putina-a-Barrosa-1892/ Tohle by pravdomluvnému Barrosovi snad neudělali. Taková indiskrétnost.

Starý doktor
2. 9. 2014 18:05

lomikel napsal http://vineyardsaker.blogspot.co.uk/2014/09/novorussia-independent-associated-or.html tohle by stalo za preklad Výborný, zcela jistě ho bude anylyzovat paní Spencerová. Jen jsem nahlédl a dovolím si jen, dle svých chabých schopností ve stručnosti podat obsah. The Sker upozorňuej na to, že zatím nemáme dost infirmací, ale vývoj Novorosie bude velmi složitý a výsledkem působení monoha sil. Následně rozebírá klady a zápory plné samostatosti, volné federace atd. V těchto partích je třebe lepší znalosti jazyka i terminologie než mám já. Dále si po kouskách dovolím vložit závěrečnou část. Stejně jako v šachu, času a načasování jsou stejně důležité jako figurky na šachovnici. Ti, kteří v… Číst vice »

Starý doktor
2. 9. 2014 18:07

A i když rusové na ulici by také raději viděli rychlé řešení ukrajinského problému, lidé v Kremlu, zejména bývalí zpravodajští důstojníci, jako je Putin, plně si plně vědomi toho, že „ukrajinský problém“ je 400 – 800 roků starý, v závislosti na tom, jak se definuje (prosím přečtěte si to a to, pokud máte zájem), a že to nebude vyřešeno během několika měsíců. To platí zejména proto, že v současné situaci skutečnou příčinou a silou současné ukrajinské krize AngloSonistická Říše. Skutečně, „skutečné“, cíle Putina (a Xi Jinping!) Jak už jsem zmínil to tady mnohokrát, skutečný „skutečný“ cíl v Ruska není ani… Číst vice »

Starý doktor
2. 9. 2014 18:08

Čínská ekonomika chce jít spíše cestou globální, včetně blizkor-východní Asie a Tichomoří, Afriky a Latinské Ameriky. Rusko chce také hrát roli v Latinské Americe a ve střední Asii, ukazuje se to jako velmi důležité, protože bez těchto kontinentů a regionů, nemůže existovat skutečně multipolární svět. Rád bych také argumentoval tím že i Rusko a Čína odmítají západní civilizační model, a to je hlavní dogma jehož účelem je vytvořit nejen jiný světový pořádek, ale jinou civilizaci a za tím obě země pomalu kráčí.. To vše je mnohem, mnohem větší, než je Donbass nebo dokonce celá Ukrajina. Ano, v tomto okamžiku, frontová… Číst vice »

Starý doktor
2. 9. 2014 18:09

Soudě podle některých závěrů, které Zakharčenko mna své nedávné tiskové konferenci pronesl, jsem si jistý, že to chápe velmi dobře. Nemám pochyb o tom, že ví co Putin dělá. Závěr Závěrem doufám, že všichni budou čerpat z výše uvedeného. Uvědomí si, že bychom neměli dělat ukvapené závěry a zabránit tomu, aby se dělali velké rozsáhlé soudy. Pokud jsem Vás přesvědčil o tom, že je to velmi složité, komplexní a multi-dimenzionální problém pak jsem spokojen. Mám-li získat další záplavu jednovětných sloganů ve prospěch obou možností, pak jsem selhal. Jak už jsem řekl, nejsem si jist, že nikdo ve skutečnosti neví, bylo… Číst vice »

ducatista
ducatista
2. 9. 2014 18:09

Bezcharakterní sliz, bez chuti, zápachu, bez skutečného názoru, s jediným zájmem nahrabat si prachy a bezohledně budovat politicko-byrokratickou kariéru, tak tenhle neužitečný sliz chce někomu zakazovat účast na sportovních akcích a tahat politiku do sportu? Politici EU, táhněte už konečně do p-dele!

Starý doktor
2. 9. 2014 18:10

Nebo možná, což je hrozné, se situace bude více méně podobat té v Čečensku v roce 1999, kdy spousta lidí musela být prostě fyzicky odstraněna, zabita, než by bylo možné nalézt nějaké řešení (bohužel, ale nacisté a vahhábovci mají společné to, že jediný způsob, jak se vypořádat s většinou z nich je je zabít). Upřímně řečeno, nevím.

Takže pojďme sledovat tuto neuvěřitelně pádící, složitou a nebezpečnou situaci, a nepředstírejme, že je to jednoduché a řešení je zřejmé.

Starý doktor
2. 9. 2014 18:14

Omlouvám se za překlepy. Hlave nahoře má být – Nepochybuji vůbec o tom, že jak Rusko a Čína chtějí vytvořit nový světový řád…

Béda
2. 9. 2014 18:14

starý doktor,

trochu bych to zjednodušil. Pokud jde o smysluplnost, provázanost, perspektivu, vizi, logiku politických rozhodnutí Putin své pitomé protějšky, které po… na co sáhnou převyšuje o několik řádů.