Svět ruskýma očima 257

 

Česko odmítlo vojenskou pomoc Ukrajině

Na pomoc Ukrajině vyčlenila česká vláda přes 2,5 mil. USD, a to na demokratickou transformaci, stipendia pro ukrajinské studenty, podporu nezávislých medií, ale ne na dodávky vojenského charakteru.

Tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí Johanna Grohová o tom promluvila pro Radio Svoboda. Neuvažuje se o předání českého vojenského letadla An-26, jelikož vojenské letadlo se nezařazuje do humanitární pomoci. Česká armáda letadla An-26 nepoužívá, stojí na letišti ve Kbelích. Jejich uvedení do provozu by znamenalo velké náklady a mnoho času.

Námět: Stan

Převzato z Censor.net.ua

***

Ruská vláda zakázala státní nákupy cizích značek

14. červenec 2014

Premiér Medveděv oznámil, že ruská vláda zakázala státní a komunální nákupy aut cizích značek. Upozornil, že stát kupuje velmi mnoho produktů i služeb, na což se vydávají kolosální prostředky. Přímo řekl: „Nakonec je lepší, získají-li je (prostředky) domácí společnosti, než zahraniční výrobci, pokud jsou domácí schopni soutěžit s cizími v ceně i v jakosti.“

Podle něho může takové opatření navíc podnítit technologickou modernizaci výroby. Řekl dále: „Nejedná se jen o běžné věci, stále přetřásané, jako jsou osobní automobily pro úředníky, ale i o veřejnou dopravu, speciální techniku, kterou využívají naše zvláštní útvary nebo rozpočtové organizace, jedná se i o techniku, kterou využívá komunální sféra, stavebnictví a jiné.“

Podle ministerského předsedy neznamená dokument konec spolupráce, ale naopak předpokládá rozvíjení kooperace. Vicepremiér Dvorkovič doplnil, že se opatření týká jen techniky vyráběné mimo území Ruska. Netýká se výrobků sice cizích značek, ale vyráběných v Rusku.

Převzato z News.mail.ru

***

Putin v Latinské Americe

Nil Nikandrov

15. červenec 2014

Ruský prezident navštívil Kubu, Nikaraguu, Argentinu a Brazílii. K tak velké cestě dosud nedošlo, a to ani v období SSSR. Pravděpodobně bude možno podobné „komplexní“ návštěvy očekávat i do budoucna, pozvání už jsou a programy se dopracovávají. Dochází k obnovování vzájemných styků Ruska s jihoamerickými státy. Izolace Ruska je chimérou amerického ministra zahraničí a jeho snaha vydávat přání za skutečnost. Obamova administrativa nedokáže situaci ve světě strávit. Státy, které stojí na opačné straně než Washington s jeho anglosaskou skupinou (Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland), brání vytvoření jednopolárního světa, o který USA tolik usilují.

Vladimiru Putinovi se ve vedoucích kruzích Jižní Ameriky dostává vysokého ocenění za jeho přátelský, trvale konstruktivní charakter kontaktů s jeho zdejšími kolegy a rovněž za jeho snahu o vzájemně výhodné dohody v oblasti ekonomiky, financí, politiky i kulturních vazeb, což oceňuje i veřejnost těchto zemí. Lze to pozorovat v internetových diskusích. Je v nich hodnocen jako jeden z nejvlivnějších politiků zde. Jihoameričané porovnávají politiku Washingtonu a Moskvy a pro Severoameričany nevychází příznivě. Pisatelé si všímají i toho, že je ze strany Američanů snaha Putinovu návštěvu utajovat před americkým světem.

Jeden z pisatelů se vyjádřil takto: „Pouta solidarity mezi kubánským a ruský lidem posilují a napomáhají snaze o mír v celém světě, pokroku v boji proti chudobě a sociální nerovnosti v Latinské Americe. … USA, jejich ropné společnosti a výrobci zbraní přinášejí smrt a rozklad, pustoší celá území, jako dnes Sýrii a Ukrajinu. Prolévají potoky krve, aby se  zmocnily ropy a minerálních zdrojů. Proto přátelskému ruskému lidu a jeho prezidentu v Latinské Americe tleskají.“

Jiný komentář oceňuje, že se Rusko obrátilo k Jižní Americe se snahou zbavit ji vykořisťování Spojenými státy. Tentýž komentář připomíná, že Hugo Chavez předpověděl na polovinu století pád hegemona a uvádí, že USA drží některé americké státy pod krkem pomocí loupeživé finanční „pomoci“ a zabráním přírodních zdrojů. Je to Peru, Paraguay, Surinam a země Střední Ameriky. Ubránila se jen Nikaragua za podpory Číny a Ruska.

Západní media považují Putinovo turné po Latinské Americe za geopolitický tah: „Rusko podniká protiútok„. Tradičně protiruské španělské El País, ovlivňované americkými tajnými službami, si všímají především budoucího posilování spolupráce Ruska s jihoamerickými státy ve vojensko-technické sféře. Ty pak označují za ozbrojenou eskalaci. Tak vysvětlují pravidelné přílety strategických bombardérů (na dotankování) i vplouvání vojenských lodí do kubánských a nikaragujských přístavů na přátelské návštěvy. V Pentagonu vyvolává paniku i to, že vše probíhá v přátelské atmosféře, kdy si posádky potřebují odpočinout a provést technickou kontrolu lodí. Přitom Američané mají desítky válečných základen v Kolumbii, Guatemale, Hondurasu i jinde.

Americká sdělovadla moc prostoru Purinově cestě nevěnují. Jejich propaganda povykuje o ruské agresi na Ukrajině a prezident Ruska si přitom v tak náročnou dobu cestuje několik dní po západní polokouli. V Havaně byl podepsán velký balík dokumentů týkající se konkrétních projektů, mezi nimi i těžby ropy. Byl smazán mnohamiliardový kubánský dluh, který do určité míry kazil vzájemné vztahy.

V nikaragujské Managui byl ruský prezident poprvé. Daniel Ortega při návštěvě řekl: „Jsme připraveni spolupracovat na iniciativách Ruska na podporu míru na celé planetě i v jednotlivých regionech, tedy i v našem regionu. Řešení konfliktů není v bombardování, ale v rozumných přístupech a musí se především brát ohled na vůli lidí.“ Ortega jako jeden z prvních podpořil Putina ve věci připojení Krymu.

V Buenos Aires byly podepsány dohody, mezi nimi i prodloužená dohoda o práci v oboru mírového využití jaderné energie. Týká se výstavby jaderných energetických zařízení, výzkumných prací i výroby radionuklidů pro průmysl a zdravotnictví. Určité perspektivy se ukazují v účasti Ruska na těžbě břidlicového plynu ve Vaca Muerte v provincii Neuquen. Naleziště má mít životnost desítky let a má poskytovat energetické zdroje nejen Argentině, ale i ostatním zemím jihoamerického konusu.

Závěr návštěvy byl v Brazílii. Dilma Rousseffová naznačila spolupráci mezi oběma státy v ropném a železničním oboru a v rozvoji vojensko-technické spolupráce, jelikož Rusko vyvíjí a vyrábí moderní zbraňové systémy. Mnozí analytici považují srdečné přijetí ruského prezidenta Dilmou za důsledek znechucení ze špionážní aféry, kdy byly odposloucháváni brazilští představitelé tajnými službami USA na území Brazílie.

Převzato z Fondsk.ru

Pozn. překl.: Dodatečně jsem byla upozorněna na http://www.novarepublika.cz/2014/07/putin-na-zadnim-dvorku-usa-bude-mit.html. Je to článek  na stejné téma, ale podrobnější.

***

Kuba předá Rusku středisko pro radioelektronické sledování v Lurdesu

16. červenec 2014

Středisko umožní kontrolovat radiové i telefonické spojení s velkou částí území „potenciálního nepřítele“ – píše Kommersant. Moskva se střediska vzdala v roce 2001, aby vyhověla požadavkům Washingtonu. Jednání o návratu zahájila již před několika lety, ale až počátkem letošního roku je náhle zaktivizovala. Obě země se dokázaly dohodnout během několika měsíců a při Putinově návštěvě Kuby se věc uzavřela.

Jeden z pracovníků Kommersantu prohlásil: „Naše gesto dobré vůle neocenily (USA).“ Moskva měla všechny důvody projekt obnovit, čímž posílila svou rozvědku. Údajně nebude tolik personálu jako tomu bylo v dobách, kdy bylo nejsilnějším centrem radioelektronické rozvědky. Jeho parametry se nyní teprve rozpracovávají.

Už před tím Rusko Kubě odepsalo 90 % jejího dluhu, jehož celková částka je 35,2 miliardy USD. Zbylých 10 % bude Kuba splácet postupně během deseti let v půlročních splátkách.

Námět: Stan

Převzato z Politikus.ru

***

Polsko vstupuje do války

17. července 2014

V přístavu v Oděse byl 16. července za zvýšeného utajení vyložen náklad 12 samohybných dělostřeleckých kolových zařízení, houfnic ráže 152 mm, vzor Dana, české výroby, které jsou ve výzbroji vojenských sil Polska, dále štábní autobusy a nákladní auta.

Oddíl (pravděpodobně z 1. mazurské dělostřelecké brigády) se po vykládce, plně obsazené polskými vojáky, přesunul na železniční stanici Razdělnaja, aby se odtud přemístil na základny.

Není známo, zda to má být to Porošenkem ohlášené „nepříjemné překvapení pro opolčence“, avšak s otevřeným vstupem regulérních ozbrojených sil cizího státu do občanské války na Ukrajině (mezi jiným také člena NATO), se mění základní obraz vojensko-politické situace.

Doslova se tím rozvazují ruce Ruské federaci a jejím spojencům k adekvátní odpovědi.

Námět: Stan

Převzato z Politikus.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bublin
bublin
18. 7. 2014 9:54

Na pomoc Ukrajině vyčlenila česká vláda přes 2,5 miliardy USD…. Vážně?

VK
VK
18. 7. 2014 11:45

Tak že by přece jenom provokace to letadlo? Zdá se, že v letadle nebyli živí pasažéři, ale mrtvoly. Viz:
http://politikus.ru/events/24693-igor-strelkov-chast-lyudey-iz-boinga-umerli-za-neskolko-sutok-do-katastrofy.html

zajoch
18. 7. 2014 11:57

Miliony, miliardy, biliony – to se v mém měřítku skoro překrývá. :-) Opravdu je štěstí, že to čtenáři nečtou tak nepozorně, jak já to opisuji. V konceptu jsem měla miliony, ale jsem zkrátka pořád málo pozorná. Obávám se, že se nepolepším, ač jsem to už slibovala.

hudryper
hudryper
18. 7. 2014 13:09

Alena napsal
http://politikus.ru/events/24693-igor-strelkov-chast-lyudey-iz-boinga-umerli-za-neskolko-sutok-do-katastrofy.html

Nabízí se vysvětlení,že šlo o unesený Boing 777 na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu,jemuž ze země převzali řízení a přivedli ho na us.základnu na ostrově Garcia.Týž letoun naplněný mrtvolama pak odstartoval na lince Amsterdam-Kuala Lumpur ,který byl Waršavským letovým střediskem nasměrován nad Doněck,kde byl sestřelen.Letoun se tak definitivně „ztratil“společně s jeho tehdejšími cestujícícmi včetně 20 specialistů z Texasu na řízení raket a záminka k „bezletové zóně“ pod dohledem amerických leteckých a raketových sil jak vyšitá…

peter.
18. 7. 2014 13:31

Dúfam,že to pitvy preukážu.Toto duševne zdravý človek nevymyslí.Ak sa ukáže pravdivosť toho čo povedal Strelkov,tak celý svet by sa mal mať na pozore pred šialencami.

r.m.
r.m.
19. 7. 2014 7:40

«Самолёт добивали лёгкими ракетами «воздух-воздух» = samolet-dobivali-legkimi-raketami-vozduh-vozduh.html
Poté, co selhal BUK, museli úkol splnit stíhačky UA, proto MH17 dopadl na zemi vcelku.
http://politikus.ru/events/24720-strasti-po-boingu-pervye-priznaki-rakety-vozduh-vozduh-sbival-ne-buk-m1.html

hudryper
hudryper
19. 7. 2014 9:58

Věřím tomu,že se Rusům podaří dokázat jak byl tento zločin proveden a
kdo a na čí příkaz střílel.A také kdo a proč na zločinu spolupracoval ze zahraničí. Holanďanům a dalším pak dojde,že i oni jsou pro některé světové síly jen spotřebním materiálem,nejen Slované.Celá provokace nese známky překotné improvizace a ne zrovna profesionálního výkonu. A to už nemluvím o pokusech ukrajinského Porošenka ,nebo toho jejich STB,co se snažili vyrobit odposlechové důkazy se špatným datem se snahou označovat za zločince obránce Luhanska nebo Doněcka.

Vodník
Vodník
19. 7. 2014 14:14

hudryper napsal
Nabízí se vysvětlení,že šlo o unesený Boing 777 na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu,jemuž ze země převzali řízení a přivedli ho na us.základnu na ostrově Garcia.Týž letoun naplněný mrtvolama pak odstartoval na lince Amsterdam-Kuala Lumpur ,který byl Waršavským letovým střediskem nasměrován nad Doněck,kde byl sestřelen.

U mě za rohem jsou mraky kytek před studentským klubem pro holku, kterou v tom letadle sestřelili. Ta holka letěla z Amsterdamu na Bali přes Kuala Lumpur a s tím zmizelým malajským letadlem před pár měsíci nemá opravdu nic společného.

hudryper
hudryper
19. 7. 2014 21:16

Vodník napsal
. Ta holka letěla z Amsterdamu na Bali přes Kuala Lumpur a s tím zmizelým malajským letadlem před pár měsíci nemá opravdu nic společného.

Díky, Vodníku,pod přívalem informační války člověk v Praze nemá šanci si
ověřit spoustu věcí,jež ověřit lze.Zbývá ještě dořešit co provedli únosci s předchozím malajsijským boingem 777.Co provedli s pasažéry
zřejmě nemá smysl řešit. Zajímavé je,že dvakrát po sobě si vybrali tuto ůspěšnou asijskou společnost známou bezpečností svých dopravních
služeb.Souvislost obou případů vidím jasně jako zásah hegemonisických
neokonů,kterým teče silně do bot.Holt kobyla dva dni před smrtí…..

zajoch
20. 7. 2014 10:04

Gallupův ústav dělal v Rusku průzkum veřejného mínění. Několik údajů z článku: Putin dosáhl u ruských občanů za poslední roky nejvyšší popularity – důvěřuje mu 83 % občanů, což je o 29 % více než loni. Za správnou považuje politiku země 73 % obyvatel. Naopak vlády EU a USA znatelně na popularitě ztratily. Rusové jsou rovněž z velké části přesvědčeni (73 %), že se hospodářství země i přes sankce zlepšuje. Velký podíl jich také věří (78 %) v dobrou obranyschopnost své země.

Je to jen několik údajů z článku http://www.vestikavkaza.ru/news/Populyarnost-Putina-dostigla-rekordnogo-urovnya.html