Svět ruskýma očima 299

 

Kyjev v očekávání květnové bouře

Dmitrij Minin

28. dubna 2015

S blížícími se květnovými svátky roste u ukrajinské „věrchušky“ nervozita. Vláda má strach, že další zvýšení cen energií a nájmů za byty, nadiktované MMF, vyvolá silnější protesty obyvatel. Devátého května se k tomu může přidat hněv veteránů a těch, kteří jsou znechuceni zákonem stanovenou revizí historie Ukrajiny ve prospěch fašistických kolaborantů a znevažováním skutečných válečných hrdinů. Ministr vnitra Avakov oznámil zvýšenou pohotovost svých lidí a uvedl, že budou pro tyto dny mít pravomoc jednat se „zvláštní tvrdostí“. Proti některým možným rebelům už bylo započato s trestáním: horníkům byly odňaty mzdy, byly prohlášeni za agenty Kremlu a násilím vyhnáni z Majdanu.

Koncem dubna pozvala náhle Služba bezpečnosti Ukrajiny k výslechu šéfa komunistů Petra Simoněnka. Před svátky komunistickou stranu Ukrajiny zastrašují. Rada urychleně přijala změny zákona povolujícího nosit „symboly  minulosti“ jen pokud se to „nevyužívá k propagandě“. Nacionalisté varují, že vyznamenání Hvězda hrdiny socialistické práce a Řád Lenina jsou mimo zákon. Tím se idea zákazu totalitních režimů diskredituje. Zcela idiotský je zákon o místních jazycích. Pochopitelně by uvěznění veteránů za to, že si připnuli bojová vyznamenání z Velké vlastenecké války mohlo vyvolat prudkou reakci jak na Ukrajině, tak v mnoha dalších zemích. Zdá se tedy, jako by se vítězná symbolika mohla používat. Jenže co z toho je propaganda a co ne, to bude určovat Služba bezpečnosti Ukrajiny.

Absurdita boje s komunistickou minulostí na Ukrajině spočívá v tom, že se realizuje metodami, které by jim mohli závidět i zavilí bolševici. Vytváří se atmosféra všeobecného udávání. Ve městech jsou umístěny billboardy nabádající upozorňovat na domácí separatisty horkou telefonní linkou Služby bezpečnosti Ukrajiny. Domácím separatistou je například ten, který „čeká na příchod ruského světa“. Trestem za tento „přečin“ je 7 až 12 let vězení (čl. 110 trestního řádu Ukrajiny). To zarazilo i prozápadní ukrajinský Helsinský výbor pro lidská práva, který vyzval ukrajinskou bezpečnostní službu, aby od zákona upustila a jednala podle stávajících zákonů.

Kost Bondarenko, ředitel nadace Ukrajinská politika, míní, že pokud se nedaří něco dělat v politice a sociální sféře a není-li možno dělat rozhodnutí politická, existuje osvědčený způsob – buď přejmenovat město, nebo řešit historické otázky. Například se zabývat historickou rehabilitací těch, kteří zabili knížete Igora. Bondarenko také upozorňuje, že boj s komunistickou minulostí také znevěrohodňuje spolupráci Ukrajiny s Čínou, kterou se ukrajinští politici tolik pyšní. Komunistická Čína si může začít rozmýšlet, zda je na místě začínat si něco se zemí, v níž se otázky ideologického a právního charakteru rozhodují na takovéto úrovni.

Existuje názor, že myšlenka dekomunizace vznikla v Kyjevě proto, aby se odvrátila pozornost „aktivních vlastenců“ (vláda je vidí nebezpečnými) od přítomných problémů a neúspěšných snah o jejich řešení. Jestliže dává Porošenko na roveň Hitlera a Stalina, provokuje nové rozepře.

Vláda vyvolala obnovu „historické pravdy“ a nyní se ukáže, že návrat k dřívějším názvům ještě víc uškodí „ukrajinské identitě“. Ve Lvově a dalších západoukrajinských městech by byly místní názvy polské a na východě a ve střední Ukrajině, zvláště v Kyjevě, by byly z doby ruské říše. Nejcharakterističtější jsou Dněpropetrovsk a Kirovograd, které by se měly jmenovat Jekatěrinoslav a Jelizavetgrad. Vládou započaté manipulace se jmény stojí hodně peněz. Například přejmenování Ždanova na Mariupol stálo 24,5 milionu USD. Nyní je v seznamu na přejmenování minimálně 40 ukrajinských měst. Třeba přejmenování Dněpropetrovska by stálo přibližně 200 milionů USD, Kirovogradu 50 milionů USD. Přejmenování měst s počtem obyvatel 30 až 80 tisíc by stálo 6 až 16 milionů USD. Výdaje na přejmenování 40 měst mohou překročit půl miliardy. Potom jsou ještě osady a vesnice pojmenované k poctě sovětských komunistů pracujících na Ukrajině. K tomu ještě názvy ulic. Takže „toponymická revoluce“ může Ukrajinu stát od jedné do půldruhé miliardy USD.

Zvyšovaná dekomunizace pouze zhoršuje finanční situaci a posiluje politický chaos. Ivano-frankovská oblastní rada byla obzvláště horlivá, když nedávno prozkoumala výzvu místní organizace Pravého sektoru k zákazu činnosti jakýchkoliv skupin a organizací proruského ražení na svém území. Zastupitelé rady výzvu podpořili a postavili mimo zákon Stranu regionů, Komunistickou stranu a bezpáteřný Opoziční blok. Vůdce Opozičního bloku Rabinovič to nazval nejhorším druhem separatismu a na oplátku přislíbil dosáhnout, aby v Charkově byla zakázána Jaceňukova Národní fronta. Sílu na to má.

Jeden z liberálů si stěžuje: „Ukrajinští politici mají oblíbenou zábavu – běhat po hrábích. K vládě se dostali s hesly o ochraně demokratických práv a svobod, ale co je to svrchovanost práva, nepochopili. Máme celý soubor zákonných inovací, nehledě na krásná znění a bombastické formulace, ale v praxi jsou nedemokratické a neodpovídají evropským demokratickým standardům. Vztahuje se to přímo na zákon o zákazu komunistické a totalitní symboliky. Jsou dvě cesty jak se z toho dostat: jednak vetem prezidenta a jeho odesláním na dopracování do parlamentu a za druhé s pomocí Evropského soudu pro lidská práva, který vyzve oficiální Kyjev zrušit tento nesmysl.“

Existuje i třetí varianta: Celou tuto hloupost smete májová bouře.

Převzato z Fondsk.ru

***

Západu vyvstává před očima vpád Ruska do Jemenu

Inna Novikova

30. dubna 2015

Předseda Výboru pro státní výstavbu Novoruska Vladimir Rogov tentokrát nepromluvil o jihovýchodě Ukrajiny, ale o složité situaci v Jemenu. Kdysi aktivně působil v zemích Arabského poloostrova, zná místní mentalitu i rozložení sil v regionu, především v Jemenu.

První otázka na něho se týkala podezření, že Rusko ve svých letadlech neodváží uprchlíky, ale naopak, že opačným směrem dováží zbraně húthísům. Má Rusko vinu i na saúdskoarabských náletech  a na občanské válce v Jemenu?

Přímá analogie s Novoruskem je v propagandě junty .Kyjevská vláda podobně tvrdí, že bílé Kamazy vozí s humanitární pomocí zbraně. Mnohokrát byli kontrolováni OBSE, ukrajinskými celníky a stovkami novinářů, ale nikdo nic nenašel. Při svržení předešlého prezidenta Jemenu Sáliha byla podobná situace, jaká byla kolem prezidenta Janukovyče – korupce, lidé nespokojeni, zemi podporoval Západ. Poté k vládě přivedli svého „Porošenka“, ale ten nevydržel a prchl. Nyní podle USA byl útěk Janukovyče v pořádku, ale jemenský „Porošenko“ se musí vrátit. Dvojí reakce na stejné události během jednoho roku.

Jemen je celkově ubohá země, ale automatů tam mají tolik, že na jednoho obyvatele, včetně novorozeňat a starců, tam připadají dva až tři kusy. Stále se tam bojovalo a země byla stále rozdělená. Ještě nedávno existoval Jižní a Severní Jemen. Před třiceti lety došlo k adenskému masakru, při kterém zahynuly desetitisíce lidí. Jemen je nejbližší soused Saúdské Arábie, a to je pro něj velké riziko. V Saúdské Arábii je hlavním  náboženstvím sunnitský typ islámu, ale jsou to wahábisté. Ve skutečnosti nemají s islámem nic společného. Podobně jako všelijaké sekty nelze přiřadit ke křesťanství, nejsou ani radikální islamisté skuteční příslušníci islámu. Islámské náboženství je velmi spravedlivé, srozumitelné a přístupné. Alláh je  milostivý a milosrdný a zabíjení je velký hřích, pokud to není zabití z nutnosti, chrání-li se rodný dům a rodina. V tom se podobá křesťanství. Existuje ovšem černá propaganda, která dává černé nálepky na světová náboženství a snaží se přesvědčovat o něčem jiném, než jaká je skutečnost. Soustřeďuje se především na pravoslaví a islám.

Proč je v Jemenu tolik zbraní? Už dávno se tam pomotaly zájmy Sovětského svazu a USA. Dohled na Jemen dává ve značné míře vliv na Bab al-Mandab, průliv mezi Rudým a Arabským mořem. V podstatě tu jde o ohromný vliv na přepravu ropy z Perského zálivu a Saúdské Arábie. Odtud se ropa vozí do USA a EU. V důsledku napětí v Jemenu a v Saúdské Arábii mohou být s její dopravou problémy. Navíc mohou nastat problémy v saúdskoarabských příhraničních oblastech s Jemenem. Společná hranice je dlouhá 2 až 3 tisíce km. Saúdská Arábie nemá snahu sama bojovat, Saúdové nejsou vojáci, mohou bombardovat a na pozemní válku si někoho najmout.

V Sýrii byla Saúdská Arábie hlavním sponzorem platícím bojovníky. Svědectví je na videu. Zajatí bojovníci v Sýrii byli často z Afghánistánu. Byli to naprosto nevzdělaní lidé, přesvědčení, že bojují s Izraelem, s nevěřícími. Byli neobyčejně překvapeni, když se jim vysvětlilo, že bojují s muslimy.

V Rusku se islámu nijak špatně nedaří. Byly však ze strany USA snahy diskreditovat jej v Tatarstáně.

Ještě před několika lety byly v Rijádu v mnoha supermarketech a v tom co se nazývá duchovní centra pokladničky na příspěvky pro teroristickou čečenskou organizaci Ičkerii na podněcování občanské války. Snahou bylo rozviklat situaci a děsit pokojnou Čečnu a Dagestán.

V Jemenu je mnoho húthísů. Nejde o konfesi. Organizace vznikla podle jména vůdce al-Huthího, který byl před deseti lety zabit. Nyní ji vede jeho mladší bratr. Húthísové jsou šíité.

Saúdská Arábie se snaží sunnitům dominovat. Před pár lety vzplanuly v bohatém, ale malém Bahrajnu masové protesty šíitů proti pronásledování, donucování a upírání práv. Saúdskoarabská armáda klidně vstoupila do země a protestující rychle střelbou „uklidnila“. OSN na to nereagovala. Od 26. března letectvo, především ze Saúdské Arábie, bombarduje a ničí města kontrolovaná húthísy a Západ to podporuje. Přitom húthísové přišli do všech měst pokojně. Oficiální armáda je slabá, ale húthísové se postavili al-Kájdě, kterou vydržuje Saúdská Arábie a USA. Je tam i Islámský stát, rovněž jimi vytvořený.

Húthísové dali vědět, že jsou připraveni k jednání, žádné předběžné požadavky nemají krom jediného – skončit s bombardováním pokojných měst. V Jemenu je to dnes stejné jako v posledním roce v Novorusku. Když ukrajinské trestné oddíly bombardovaly města, dokonce i ti lidé, kteří sympatizovali s tzv. jednotnou Ukrajinou, s tím přestali po zničení domů a ztrátě svých blízkých. Události na Ukrajině a v Jemenu jsou jako přes pauzák.

Ukrajina byla vždy geograficky v Evropě a najednou přestala být. Dnes je jako Afghánistán nebo Jemen a bude ještě hůře. Poláci tvrdí, že je Ukrajina vržena 300 let nazpět. Je to práce především Západu. Na lepší situaci si budeme dělat naději, ale připraveni musíme být na horší. Není perspektiva, aby se vše změnilo rychle. Nejdůležitější je, aby převážná část chuntou okupovaného území prozřela a pochopila, že Ukrajinu nikdo jejích vlastních problémů nezbaví.

Převzato z Pravda.ru

***

DWN: Rusko ovládne kosmos pod nosem Američanů

2. května 2015

Nikaragua prohlubuje spolupráci s Ruskem ve sféře kosmického výzkumu, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Parlament schválil zřízení ruské stanice družicového sledování, která bude podle tvrzení úřadů využívána výhradně pro mírové účely, například pro varování před přírodními katastrofami. Ovšem nedá se čekat, že to Washington přijme v klidu, upozorňuje autor článku.

Opozice tvrdí, že prezident Daniel Ortega naléhal, aby hlasování o této otázce proběhlo co nejrychleji. USA budou k této iniciativě obzvláště obezřetní. Už dříve byly americké zpravodajské služby v rozpacích ze snímků, které se jim dostaly do rukou. Byl na nich zachycen americký špionážní satelit.

Nikaragua podepsala s Ruskem v roce 2012 dohodu o kosmické spolupráci. Znamená to vybudovat zde středisko na kontrolu a řízení sputniků. Managua a Moskva vedou také jednání o prodeji zbraní. Nikaragua by od Ruska chtěla získat stíhačky Mig-29 a hlídkové čluny.

Převzato z RT.com

***

Korveta Soobrazitělnyj uspořádala námořní bitvu pod nosem NATO

2. května 2015

Pro špionáž NATO, která střeží Balt, byl 1. květen těžkým dnem. Ruské baltské námořnictvo vyplulo na moře a připravilo dělostřeleckou palbu. Poslalo na ni korvetu Soobrazitělnyj (Chápavý). Každý výstřel vždy znamenal zničený objekt protivníka ve vzduchu, ať to byla řízená raketa, letadlo nebo vrtulník. Trénink je pod stálou pozorností výzvědných lodí NATO. Je hostům třeba připomenout, že v tomto divadle mají místo na galerii. Důstojník ruské lodě varoval loď NATO: „Zde je ruská loď. Jste na nebezpečném místě. Prosím, změňte kurs a odsuňte se na západ, za hranici dvanáctimílové zóny!“

Zvědavost sousedů je pochopitelná. Protiletadlový komplex Redut je nejnovější systém námořní protivzdušné obrany, střílí přesně. Výzvědné lodě se snaží připlout co nejblíže, aby mohly s pomocí speciální aparatury zjišťovat parametry nové zbraně. Ve vojenském námořnictvu je tento protivzdušný raketový komplex zbraní nejvyšší přesnosti. Pravděpodobnost zasažení cíle je u něho 90 %. Velitel lodi Soobrazitělnyj Ivan Djačkov uvedl, že starty telemetrických součástí při využití bojových produktů potvrdily, že je prakticky stoprocentní jistota, že cíl bude zasažen. Takovými raketovými komplexy jsou vybaveny lodě ruského válečného námořnictva poslední generace. V baltském námořnictvu jsou čtyři. Každá z lodí může být použita samostatně, nebo jako loď doprovodná.

Kromě systému PVO jsou na palubě nejmodernější raketové a dělostřelecké prostředky určené proti vzdušným i námořním cílům, velkým i malým.

Každé vyplutí na moře má svůj scénář. Trénuje se za dobrého i špatného počasí, ve dne i v noci, s dalšími loděmi, s ponorkami i s námořním letectvem.

Převzato z Warfiles.ru

***

Šéf mise OBSE na Ukrajině vyzval vojáky, aby zajistili bezpečnost pozorovatelů

3. května 2015

Vedoucí speciální monitorovací mise (SMM) na Ukrajině Ertugrul Apakan vyjádřil znepokojení nad zvyšujícím se počtem útoků na pozorovatele. Uvádí to tisková služba OBSE.

V sobotu byla napadena střelbou hlídka v obci Širokino. Nikdo nebyl zraněn. Rovněž v sobotu spadly poblíž doněckého letiště vedle pozorovatelů SMM čtyři miny. Přitom se tam nebojovalo. Asi dvě hodiny poté zažila palbu stejná hlídka. Zaútočila 152 mm děla, která minské dohody zakazují.

Prvního května rušil práci pozorovatelů u pozorovacího střediska u obce Širokino oddíl Azov. Sedm jeho bojovníků středisko obsadilo a odmítlo je opustit. Přitom bojovníci byli informováni, že místo je regulérním centrem práce speciální monitorovací mise.

Apakan uvedl: „SMM je neozbrojená občanská mise. Aby mohla plnit své povinnosti, které jí ukládají minské dohody a 57 zástupců OBSE, musí mít neomezený a bezpečný přístup na všechna území v zóně konfliktu.“

Převzato z News.mail.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
3. 5. 2015 19:00

http://vz.ru/opinions/2015/4/30/743102.html
A teraz robia to isté Žitomirčania Rusom v Novorosii.Spojili sa pri tom s potomkami vrahov svojich predkov.

Tomik
Tomik
3. 5. 2015 20:20

Vpád Ruska do JEMENU? Moc zajímavý článek o JEMENU a nebezpečí pro lidstvo jsem četl na:
http://prvopodstata.blog.cz/1504/jemen-zcela-skryta-data-pro-verejnost-dil-1
Doporučuji, je tam zajímavé rozluštění.

mirror
mirror
3. 5. 2015 22:08

Rusové o dehonestaci Ruska
https://www.youtube.com/watch?v=gGrJz64agZs

Vaska
Vaska
4. 5. 2015 4:10
Starý doktor
4. 5. 2015 7:19

Před vídeňbským soudem probíhající Firtašova kauza odhaluje pozadí ukrajinských událostí, velmi zajímavé!
http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/19840-kauza-firta-a-ukrajinska-loutkova-politika-

peter.
4. 5. 2015 7:39

http://www.ridus.ru/news/184543
Amerika oslavuje s Rusmi

peter.
4. 5. 2015 7:41

Starý doktor napsal

Před vídeňbským soudem probíhající Firtašova kauza odhaluje pozadí ukrajinských událostí, velmi zajímavé!
http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/19840-kauza-firta-a-ukrajinska-loutkova-politika-

http://je-to-inak.livejournal.com/26433.html

Vaska
Vaska
4. 5. 2015 7:57

copak nám to ti soudruzi z SS s našima kolaborantama upekli – je to pravda ?? – http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/americane-v-cesku-zustanou-vlada-jim-dala-brdy_338102.html#.VUclJqLlFUn

Vaska
Vaska
4. 5. 2015 7:58

pardon je to apríl – nevšimnul jsem si toho

peter.
4. 5. 2015 13:49

Toto je presvedčivý dôkaz toho,že herci a komedianti rôzneho druhu sú z veľkej časti idioti a malo by im byť zakázané akýmkoľvek spôsobom sa vyjadrovať k veciam verejným.Škatuľa jedna stará ojazdená
http://aloban75.livejournal.com/998760.html

Irena
4. 5. 2015 14:15

абсурдно призвать Запад повлиять на Киев. Нет такого понятия «Киев». Киев — это кукла в руках Запада. Запад может повлиять на Запад? Одессу они жгли вместе. Точно так же, как вместе бомбили Донецк и Луганск. Давайте называть вещи своими именами.

Je absurdní vyzývat Západ, aby zapůsobil na Kyjev. Takový pojem jako Kyjev neexistuje. Kyjev je loutkou v rukou Západu. Jak může Západ zapůsobit na Západ? Oděsu pálily společně. Stejně jako společně bombardovali Doněck a Luhansk. Pojďte nazývat věci pravými jmény.

Источник: http://politikus.ru/articles/49391-odesskaya-hatyn-i-uroki-informacionnoy-voyny.html
Politikus.ru

peter.
4. 5. 2015 17:09

Nie je to tak dávno,čo Putin vyhlásil v Rusku finančnú amnestiu,čím chcel zabezpečiť návrat nezákonne vyvezeného finančného kapitálu do zahraničia späť,do Ruska.Zdá sa,že amnestia plní svoj účel :
http://www.isstras.eu/cs/2015/05/04/britanie-v-soku-utek-ruskych-penez-ohrozil-libru/

Slobo
Slobo
4. 5. 2015 20:10

volakde som cital cca „neviem.. NETRUFAM SI BEZZE ZDROJA ! ale bolo tam uvedene velke % rakusakov „ZA“ vstup/vjazd, Vlkov do AT Nemam cas to hladat.. ( bo, sa zaoberam z hruskåma, kere su momentalne .. v kurze v CR, a v D. Druhy raz -byt.. moze,, Ale aj nemusi K pojde sVåma… na ty hrusky… ?… Ked… ) Tento 21:23 (napriklad) hlasoval aj nohåma. To sa moze ? a, Pochybujem – ze je to emigrant http://motoride.sk/video/3121/putins-nachtwlfe-in-wien-2015-.html ________________________________________________ dalsie; Niekde bolo, uvedene,.. ze motorky parkovali v BA pred ambasadou (vieme koho ?) … „ze ich moho s toho Aj jebnut“… Číst vice »

trackback
5. 5. 2015 8:11

[…] WEB monitoring ATN: Zdroj: fondsk.ru. om.cz […]