TTIP trpí i deficitem liberalismu

V sobotu dne 18. 4. 2015 jsem se v Praze po 14.00.hod. na nám. 14.října mezi Andělem a Újezdem zúčastnil demonstrace proti Transatlantické smlouvě … tedy proti „Transatlantic Trade and Investment Partnership“ (TTIP).

Tuto akci sice organizovala samostatná iniciativa STOP-TTIP, ale účastnili se jí kromě anarchistů, pirátů, SPaSu (Společenství práce a solidarity) a některých mladých levicových zelených také zástupci odborů a dvou platforem ČSSD – konkrétně „Mladí idealisté“ a platforma „Doleva!“ …

Třebaže by se – například – ve věci ukrajinského konfliktu (a v lečems jiném) obě skupiny zdaleka nemusely dohodnout na společném stanovisku, na demonstraci proti TTIP a na následném pochodu na Palachovo náměstí se účastnili pod svými symboly a transparenty spolu …

…což je podle mne určitě správně …

Na akci vystoupili různí řečníci – včetně komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné (třebaže samotné symboly KSČM a jiné představitele této strany z těch známějších jsem nikde neviděl).

-.-.-.-.-.-

TTIP je jistě naplněn nejrůznějšími riziky a arogancí na úseku sociálním a ekologickém.

S ohledem na navrhovaný mechanismus arbitrážního řešení sporů „Investment Protection and Investor-State Dispute Settlement“ (ISDS) v rámci TTIP tu ale máme také zcela názornou ukázku toho, kam ústí NEOliberalismus.

Že totiž ústí do KONTRA-liberalismu.

Protože jak jinak nazvat poměry, kde chamtivému, globálnímu kapitálu už nestačí pravidla hry, kdy nějaká společnost smí a může zvolit takovou svou reprezentaci, která smí a může udělat (podle svého volebního programu a tedy mandátu společenské většiny) nové legislativní změny i kdyby byly nepříznivé globálnímu kapitálu – pokud je smířena „cenou“, tedy s tím, že světový kapitál nemusí do takové země zrovna s nadšením proudit …

NE !!!

Globálnímu kapitálu to už prostě nestačí.

Globálnímu kapitálu už nestačí jeho samotná závratná ekonomická moc, jeho vliv na rozhodování společenských reprezentací !!!

Nic takového už jim nestačí.

Globální kapitál je schopen pošlapat i liberální principy a nechat stíhat sankcemi a fantasmagorickými konstrukcemi škod na kapitálových výnosech a ještě bizárnější konstrukci tzv. nepřímého vyvlastnění prostřednictvím utajených soukromých arbitráží, takovou zem, která si něco podobného dovolí …

… aniž by dokoncem i tím neprozřetelným schválením vlastní bilaterální mezinárodní smlouvy do takového rizika sama šla !!!

Nevyšlo to v podobě Mezinárodní dohody o investicích, která je v podstatě mrtva, nevyšlo to s ACTA …

… tak se o to pokoušejí v podobě třetího „trojského koně“ … v podobě TTIP …

-.-.-.-.-.-

V posledních týdnech se prý světová sociální demokracie přes různé rozpaky přece jen začíná pozvolna posouvat do pozice „spíše PROTI TTIP“ … zejména proti ISDS.

Domnívám se, že už bylo celkem na čase.

Protože s ohledem na to, že klasický liberalismus nejenže lze, ale je dokonce i nutno chápat jako nepřekročitelné minimum sociální demokracie, mělo by platit, že pokud je sociální demokrat schopen nejen podporovat TTIP (což samo o sobě je už celkem na pováženou), ale dokonce souhlasit s kontra-liberálním mechanismem ISDS, jak byl vzpomenut výše, to znamená, kdo je schopen a ochoten tleskat podloudné demontáži (dokonce bez bilaterální mezinárodní smlouvy) práv občanů na určitém území stanovit si demokraticky a v pluralitním prostředí normativní poměry podle vlastních společných zájmů těchto lidí (samosebou s plným vědomím, že jejich rozhodnutí mohou případně kapitál odpuzovat) …

… je nepřítelem nejen sociálních a ekologických zájmů společenských většin, ale i zkrátka a dobře je to i nepřítel fenomenu „svobody“ a nemá podle mého názoru v ČSSD ani v žádné jiné straně Socialistické internacionály co pohledávat !!!

I kdyby byl aktuálně premiérem nebo ministrem takové strany !!!

(Poznámka: V případě zdejšího premiéra Bohuslava Sobotky mně proto nestačí vágní ujištění, že jeho postoj k TTIP závisí na tom, jaký obsah TTIP mít bude. Jako zakládající (obnovující) člen ČSSD z r. 1989 (tedy z doby, kdy strana nebyla na českém území formálně ani legální) od něj očekávám naprosto jednoznačné sdělení („francouzského typu“), že přinejmenším ISDS je pro něj v současné podobě naprosto nepřijatelnou částí TTIP a taková TTIP, která by jej obsahovala, je pro něj z tohoto důvodu, stejně tak nepřijatelná …)

v Chrudimi dne 2. 5. 2015

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
3. 5. 2015 13:16

Pane Tejkle, Keller tvrdí, že vedení vaší strany je pro schválení smlouvy TTIP, protože je pro nás výhodnější než vazalské smlouvy, které byly podepsány s USA po převratu. Jak tomu máme rozumět? Je chvályhodné, že vy jste PROTI. Na vašem posledním sjezdu delegáti členské základny proti smlouvě ani nepípli, jinak by se o tom psalo. Sobotka je pro mne tajemný hrad v Karpatech. Domnívám se, že v rozporu s veřejnou výzvou Solise před svou cestou do USA slíbil Američanům Temelín a nákup nových vrtulníků (jako už se rozhodli Slováci). O Hamáčkovi se tvrdí, že je to americký řiťolez, což dokazuje… Číst vice »

Béda
3. 5. 2015 13:29

mirror,

divil bych se jinému postoji neoliberální strany „sociálně demokratické“. S velkým porozuměním pro fašismus, imperiální války, privatizace, globalizaci, spolupráci s oligarchy…

mirror
mirror
3. 5. 2015 13:38

Hamáček je člen správní rady Aspen Institute Prague o.p.s. jako takový Bakala. Ještě bych vzpomněl protekčního socana Libora Roučka v dost odporné společnosti https://www.youtube.com/watch?v=xrA7iPsd1tk
Pane Tejkl, vás si mezi nimi představit nedovedu s ohledem na první diskuze na lávce a OM.

hudryper
hudryper
3. 5. 2015 15:32

Je spornou otázkou,zdali ve vedení ČSSD jsou politici,nebo jen kolaborující přizdisráči. Kdyby měli aspoň základní schopnost správně odhadnout politický vývoj ve světě a zejména v Evropě,nedělali by Zemanovi potíže,ale naopak se zamysleli,proč asi Zeman říká a dělá to co říká a dělá,když dobře vědí,že jde o mimořádně schopného technologa moci a v žádném pádu ne o politického sebevraha. Okolo Sobotky se utvořil hlouček přikyvovačů a takové vedení strany se stalo zárukou jejího konce. Hrají na výdrž do příštích voleb a aby nebyly zase předčasné,jsou ochotni vyhovět komukoliv,když to vidí jako nadějné. Protest proti TTIP jsem podepsal německým organizátorům,na jejich arších… Číst vice »

Bety
Bety
3. 5. 2015 18:13

Já jsem to podepsala už před pár měsíci a teď nevím, na čem to bylo. Asi na českém, ale to se v rámci EU snad musí sčítat, ne? Myslím tu petici proti TTIP.

Béda
3. 5. 2015 18:18

Bety napsal

Já jsem to podepsala už před pár měsíci a teď nevím, na čem to bylo. Asi na českém, ale to se v rámci EU snad musí sčítat, ne? Myslím tu petici proti TTIP.

Já taky, ale pochybuji, že to bude mít nějaký význam.

PPK
PPK
3. 5. 2015 23:39

Ano, souhlasím s autorem, když píše, že „.. Nevyšlo to v podobě Mezinárodní dohody o investicích, která je v podstatě mrtva, nevyšlo to s ACTA .. tak se o to pokoušejí v podobě třetího „trojského koně“ v podobě TTIP ..“ Prostou logikou z toho všeho vychází, že to co dělají inciátoři všech těchto „smluvních“ pokusů, totiž dělat musí, protože jim nic jiného už ani nezbývá. Musí svým vazalům něco takového ekonomicky mocenského za každou cenu nyní urychleně „dohodnout“ a donutit je k souhlasu. Jinak se jim jejich světový organizační a finanční systém zhroutí docela. Ostatně, ono už to hroucení pomalu… Číst vice »

Béda
4. 5. 2015 3:23

Řekl bych, že TTIP je jeden ze způsobů jak se s námi snaží komunikovat Globální prediktor (= predátor – diktátor).

Alena
Alena
4. 5. 2015 5:25

zaráží mne chování hnutí DUHA, či jak se ti zelení jmenují. GMO bude mít naprosto nedozírný dopad na různorodost rostlin a krásnou mnohočetnost zde na zemi. Nejsem odborník, abych se dále podrobně rozepisovala, ale není problém si vše najít na internetu. Vyjadřují se pouze k normám z USA, k tak závažnému problému mlčí. Pokud by byli zcela nestranní, spustily by už dávno alarm, jak to ostatně umí