Svět ruskýma očima 302

Kosovská mafie na pochodu

Dmitrij Sedov

21. května 2015

Na stránkách Deutsche Welle se objevila stať, která je mimořádně kritická ke Kosovu. Vzhledem k tomu, že Deutsche Welle jsou oficiálním tlumočníkem postojů německé vlády, je událost pozoruhodná. První dojem po přečtení byl ten, že ve spolkovém úřadu kancléřky a spolkovém úřadu pro tisk došlo ke kolektivnímu šílenství a že se rozhodli odkopnout dlouholeté působení německého vedení na Balkáně. To, co  Merkelová označovala za „výkvět demokracie“, nazvali nyní krvavou a nebezpečnou zrůdou. Článek zachycuje neobvyklý pohled na věci, který nezapadá do tradičně tolerantního vztahu německého vedení ke Kosovanům.

Vypadá to, jako kdyby v Berlíně zjistili, že zrůda není životaschopná, a začínají se od ní odvracet. Je nepochopitelné, co si v Berlíně skutečně myslí o situaci v Kosovu. Německá policie zcela přesně dokládá, že v Německu bude vinou kosovské mafie brzy horko. Důsledekem hospodářské katastrofy „Republiky Kosovo“ je příliv kosovských běženců do Německa. Ovšem spolu s tím přichází spousta spodiny, která představuje zločinný svět Kosova.

Německo si uvědomuje situaci s velkým zpožděním. Vstup kosovským běžencům zakázalo. Jenže to nepomůže. Ti jsou už ve velkém počtu v dalších zemích EU a dostali evropské občanství. Kosovská mafie počítá s tím, že v Německu, kde je vysoký standard zdravotnictví, je  možno brát a po částech rozprodávat a že ještě ne všichni kouří alespoň marihuanu. Mafiáni do země přijdou a zavedou zde pořádek. Přijdou například z Velké Británie, kde se pod ochranou britské koruny zatím cítí výborně.

Rozdíl mezi Velkou Británií a Německem je mimo jiné i v tom, že Jejímu Veličenstvu je dávno jedno, kdo kontroluje kriminální prostředí království a kdo vydírá podnikatele.

Německé vedení se ještě neodpoutalo od iluze života v demokratické společnosti a nedokáže pochopit, že základními pilíři této společnosti je korupce, banditismus a podvádění řadových občanů. Bude třeba německé úředníky, podobně jako ruské „novoreformátory“, vysílat na kursy do USA, aby pochopili drsnou pravdu života.

Kosovská mafie je v Německu pionýrem amerikanizace Němců, a ti se v konečném výsledku stanou součástí anglosaské bandy (promiňte, anglosaského společenství).

Bylo třeba ochránit se včas.

Převzato z Fondsk.ru

***

Čína restartovala Latinskou Ameriku

Ljubov Ljulko

22. května 2015

Čína dobývá svět za pomoci úvěrů. Obzvláštní význam pro ni má Jižní Amerika. Nyní je na turné po tomto kontinentu čínský ministerský předseda Li Kche-čchiang. S Brazílií uzavřela Čína senzační dohody.

Tato země nedobývá svět zbraněmi, ale úvěry. Po události na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 pochopil Peking, co mu přináší globalizace pod ochranou Wall Streetu. Mnohde dosud žije pod západními sankcemi. Čínské společnosti jsou odříznuty od některých moderních technologií. Proto jde Peking svou cestou: Má vytvořen vlastní platební a finanční systém a příznivé podnikatelské a investiční klima velkých národních projektů. Je zajištěn růst výroby a za pomoci schopné daňové politiky jsou kumulovány příjmy v bankách. Země je velkým věřitelem po celém světě. Ekonomika Číny pracuje pro její politiku. V celém světě prudce vytlačuje USA ze všech pozic a navíc podkopává monopol dolaru. Jeho pozici zabírá jüan a jen Čína je schopna zbavit Ameriku možnosti vyvíjet nátlak na státy k přijetí americké politiky. Až do roku 1971 platil Brettonwoodský systém. Měny byly napojeny na dolar. Potom Amerika po dohodě se Saúdskou Arábií protlačila petrodolary.

Zanedlouho bude Čína iniciovat nové uzavření dohod. Právě to je také předmětem návštěvy čínského premiéra v Latinské Americe. Až doposud zde Čína podporovala odpůrce amerického imperialismu, což je Venezuela, Bolívie, Kuba a Argentina. Dnes investuje do Brazílie, ale i u příznivců USA, jako jsou Chile, Kolumbie a Peru. Tyto tři země jsou zapojeny do Tichooceánské aliance a Transpacifického partnerství.

Návštěva čínského ministerského předsedy v Brazílii byla ukončena grandiózně, bylo podepsáno 37 dohod na částku 53 miliard USD. Hlavním projektem je výstavba transatlantické železnice pro napojení brazilského středozápadu na Tichý oceán. Povede přes Peru a počítá se s větví do Bolívie. Výsledkem bude možnost přímého obchodu s Čínou.

Mezi brazilskou bankou Caixa Economica a Průmyslovou a obchodní bankou Číny byla podepsána dohoda o vytvoření investičního fondu s kapitálem 50 miliard USD. Již dříve předseda Státní rady Číny oznámil, že je jeho země v tomto desetiletí rozhodnuta investovat do Latinské Ameriky částku kolem 250 miliard USD.

Čína řeší hlavní brazilské problémy a tím si získává vděčnost a uznání brazilského vedení, jehož země prožívá těžké časy. HDP stagnuje a čínské investice budou napomáhat růstu zaměstnanosti, vnitřní poptávky a makroekonomických ukazatelů.

Analytik Marcelo Zero hodnotí situaci tak, že příliv čínských peněz nemohl přijít pro Brazílii ve vhodnější době. Čína pomohla brazilské prezidentce a státní ropné společnosti Petrobraz ubránit se obvinění z korupce. Píše: „Financování projektů Petrobrazu sedmi miliardami USD je v kontrastu s obviněními, která měla oslabit státní společnost a poskytnout ohromné těžební prostory na šelfu k odprodeji zahraničním i místním supům.“

Dohoda o investičním fondu s padesáti miliardami USD má pro obnovu brazilské ekonomiky i ekonomiky rozvojového světa rozhodující význam. Doplňuje účast v Asijské bance infrastrukturních investic (ABII) a v Nové bance rozvoje BRICS. Tak se vytváří reálná alternativa k současnému finančnictví – Světové bance a MMF, které způsobují v rozvojových zemích těžké, až krizové podmínky úvěrování.

Uvedený alternativní systém dopomůže Číně k povznesení jüanu na mezinárodní rezervní měnu a zabezpečí jí politické vedení ve světě. Takto uvažuje Zero.

USA se v jihoamerickém regionu snaží paralyzovat čínské aktivity, ale bez zvláštního elánu, nemají totiž možnost nátlaku. Jediná otevřená nelibost se projevila ve spojitosti s výstavbou nového průplavu v Nikaragui. Američtí úředníci prohlásili, že projekt není průhledný a požádali vládu Nikaragui, aby vzala v úvahu péči o ochranu okolního prostředí a územní otázky.

Oliver Stuenkel (autor publikace BRICS a světový řád budoucnosti) tvrdí, že uskupení BRICS nyní prožívá jeden z momentů největšího politického vzestupu i přes zpomalení ekonomiky většiny zemí. Čína bude i s mnohem menším růstem ekonomiky největším obchodním partnerem Brazílie. Řekl: „Banka BRICS bude prvním institucionálním projevem BRICS. Je to důležitý krok, protože spolupráce této banky s dalšími zeměmi nebude formální, ale spojí tyto země a vytvoří institucionální propojení v dlouhodobé perspektivě. Propojí ministerstva, centrální banky a uvidíme také zvýšení regionální aktivity BRICS.“ Podle Stuenkela už nebude uskupení záviset na problémech hospodářského růstu každé země jednotlivě, ale země se postupně stanou  politickou aliancí. Jedním z důkazů je demonstrativní odmítnutí postojů USA a Evropy v otázce Krymu. Uvedl: „BRICS zachránil Rusko od celkové politické izolace.“

Převzato z Pravda.ru

***

Na konci roku se v Rusku objeví nová národní platební karta

22. května 2015

O perspektivách rozvoje národního platebního systému promluvila před novináři zástupkyně předsedy Centrální banky RF Olga Skorobogatova. Vytvoření systému označila za důležitý mezník v rozvoji finančního systému země. V Rusku je nyní vydáno 210 milionů bankovních karet. Převyšuje to počet obyvatel. Najít název a logo národní platební karty se plánuje na základě celoruské soutěže. Bylo zasláno kolem 5,5 tisíce nominací.

Skorobogatova uvedla jen několik variant názvu karty: Kometa, Mir, Rosa, Finist, Ivolga, Rozchod, Imperia, Verba, Imperial, Patriot, Sokol, Rodina. Rusové vymyslí logo a název. Design bude záležitostí bank, které budou karty vydávat. Zástupkyně předsedy je přesvědčena, že se karta objeví v prosinci 2015 a bude mít dobré perspektivy. Řekla: „Chceme, aby karta byla plně funkční, aby byly dostupné veškeré funkce a servisy, na které jsou uživatelé zvyklí. Krom toho chceme s ohledem na tarify, sortiment a pohodlné užívání vytvořit kartu zajímavou pro banky, které ji budou vydávat.“

Loni oznámila Banka Ruska, že první karty národního systému platebních karet dostanou penzisté a státní zaměstnanci. Ostatní občané ji mohou obdržet po zahájení masové emise.

Skorobogatova připomenula, že mít vlastní systém platebních karet je obzvláště důležité kvůli zajištění bezpečnosti a nezávislosti finančního systému před zahraničními politickými jevy. Uvedla: „Naši občané užívají karty nejen v Rusku, ale i za hranicemi, nakupují online v ruských i zahraničních obchodech. Proto národní systém platebních karet musí využít a také využívá nejlepší ruské a zahraniční technologie se zajištěním naprosté bezpečnosti pro držitele.“ Při vytvoření centra národního systému platebních karet bylo využito ruské zpracování, unikátní produkt, vytvořený speciálně pro tento projekt. Rusové nebudou mít problémy s bezhotovostními operacemi v zahraničí.

Plánují se partnerské programy s JCB nebo MasterCard. V rámci spolupráce se zeměmi Eurasijského hospodářského společenství se začaly posuzovat varianty součinnosti na úrovni jednotlivých národních platebních systémů. Na jedné kartě budou dvě aplikace – ruská a mezinárodní. Na území Ruska bude karta přijímána jako karta národního platebního systému, za hranicemi jako mezinárodní. Spuštění partnerských programů je plánováno na rok 2016.

Převzato z RT.com

***

Sergej Šojgu slaví 60

21. května 2015

Dne 21. května 2015 dovršil ruský ministr obrany 60 let. Narodil se v Tuvinském autonomním okruhu ve městě Čadan. Absolvoval Krasnojarský polytechnický institut a poté až do roku 1988 pracoval v několika organizacích, nato přešel do služeb veřejnosti. V roce 1991 se stal předsedou ruského záchranného sboru a předsedou Státního výboru pro mimořádné situace. V roce 1994 byl jmenován ministrem civilní obrany, mimořádných situací a likvidace následků živelných katastrof – ministerstva pro mimořádné situace RF. Krátce nato se stal členem Rady bezpečnosti Ruska. Krom uvedeného je prezidentem Mezinárodní sportovní federace požárníků a záchranářů.

V dubnu 2012 byl Moskevskou oblastní dumou jednomyslně přijat do funkce gubernátora Moskevské oblasti. Během několika měsíců odtud odešel na  místo ministra obrany RF, kde nahradil ministra Serďjukova.

Sergěj Šojgu je držitelem několika vyznamenání. S manželkou Irinou má dvě dcery.

Ingušský vůdce Janus-Bek Jevkurov o něm řekl: „Šojgu je člověk, který drží slovo. Cokoliv kdy slíbil, vždy splnil, aniž by to dlouho odkládal. Nejednou jsem se o tom přesvědčil. Jako ministr obrany dal příkaz zvýšit počet povolanců z Ingušska ze 200 na 1000. Pro republiku je to důležité. Krom toho Sergej Kužugetovič podpořil myšlenku začlenění horského kadetského oddílu Ingušska do systému vojenského vzdělávání země.“ Na jiném místě uvedl: „Tím, že se stal  ministrem obrany, umožnil ruské armádě nabrat druhý dech. Před tím se většina důstojníků a generálů cítila stísněna, není žádný důvod to tajit, nyní se vojáci nebojí projevů, povznesla se jejich mysl.“

Svého času vůdce Severní Osetie Tajmuraz Mamsurov vzpomínal: „V listopadu 1992 vzplanul osetinsko-ingušský konflikt. Šojgu jmenovali zástupcem šéfa dočasné správy v Severní Osetii a Ingušsku. Veškerá jeho práce probíhala před mýma očima. V červnu 2010 se zřítil autobus s 25 pasažéry, jedoucí z Vladikavkazu do Cchinvali, do propasti u obce Ruk. Jedenáct lidí zahynulo, ostatní byli těžce zraněni. Sergej Kužugetovič přiletěl z Moskvy a během několika hodin osobně sledoval a vedl záchranu lidí.“

Mamsurov dále uvádí, že Sergej Šojgu vždy chrání lidi a nikdy je neponechává svému osudu. Rozhodnutí přijímá rychle a uvážlivě. Ví, že případná panika se od vedoucího přenáší na podřízené a naopak klid je důkazem, že je vše pod kontrolou. Je vždy klidný a vždy je možno se na něj spolehnout.

Převzato z Vestikavkaza.ru

Přejít do diskuze k článku 79 komentářů