Fašismus, nacismus a česká „umírněná levice“

Ve článku Víme, co nechceme? se Tribun tázal, jestli víme, co je to fašismus a nacismus. Mnoho diskutérů pod článkem sdělilo svůj názor na tuto problematiku.

Podle mého mínění je při zkoumání fašismu jako obecnějšího jevu a nacismu jako jeho specifické extrémně nacionalistické formy podstatné a určující, že v obou případech jde o úzké propojení státní politické moci s velkokapitálem. Ať již se jedná o italský, německý, španělský, chilský anebo ukrajinský fašismus, tento vždycky má politickou a ekonomickou podporu velkokapitálu – ať již domácího anebo mezinárodního (oligarchie, korporací) a vždycky prioritně prosazuje jeho zájmy.

Je docela dobře zdokumentováno, že k nástupu nacismu k moci v Německu pomohly tučné finanční injekce mezinárodního (finančního a průmyslového) kapitálu, že nacisté měli podporu německé Liberální strany a katolické strany Zentrum, že k nástupu Hitlera k moci došlo po vzájemné dohodě s reprezentací konzervativních kruhů v Německu. Je zdokumentována politika appeasementu západních velmocí, které ustupovaly Hitlerovi a „umetaly“ mu cestu na východ. Hezký článek na téma nacismu lze nalézt zde.

A nyní již k soudobým projevům fašismu a nacismu v návaznosti na fašismus a nacismus v minulosti. O tom jsem v minulosti napsal články dva články: Míří USA k fašismu? a Míří Česká republika k fašismu?

Zde nabízím několik námětů k přemýšlení:
 1. Barack Obama v rozhovoru pro CNN přiznal, že  USA „dobyly předání moci“ na Ukrajině. Jinými slovy, americký vůdce konstatoval, že státní převrat v této zemi, ke kterému došlo v únoru 2014 a který vedl k mimořádně těžkým následkům a četným lidským obětem, proběhl za bezprostředného technického a organizačního úsilí USA. Obama tak prakticky popřel všechna předchozí prohlášení amerických politiků a diplomatů, kteří tehdy tvrdili, že Euromajdan je vnitřní ukrajinský jev založený na ušlechtilém protestu širokých vrstev obyvatelstva proti zlodějskému Janukovyčovu režimu.
 2. Barack Obama taky prohlásil: „(USA) …Nyní musí mít nejsilnější vojenskou sílu světa a příležitostně musí zkroutit ruce zemím, které by nebyly ochotny dělat to, co potřebuje, aby dělaly.“  Zde americký prezident prakticky vyčleňuje USA nad mezinárodní právo a OSN a přisvojuje jim právo napadnout silou kteroukoliv zemi.
 3. Na to navazuje na jiném místě podrážděná reakce běloruského prezidenta považovaného „demokratickým“  Západem za diktátora na Obamova prohlášení.

Co jsem výše uvedeným chtěl naznačit?

Při definování fašismu a nacismu je potřeba se poučit z historie, všímat si konkrétních projevů fašismu a jejich podobnosti s projevy fašismu a nacismu v minulosti, rozklíčovat společnou podstatu všech fašismů a nacismů. O projevech nacismu jsem napsal pod Tribunovým článkem zhruba toto: „Nacismus to jsou hákové kříže, ohňové pochody, nadřazování se nad ostatní národy, státy, etnika, upalování civilistů, násilné státní převraty a konspirace, nechutné lži v přímém přenosu bez uzardění, genocida národů a etnik, to je totálně prošpiclovaný systém, masové vraždění a porušování mezinárodního práva…“ Když dnes někdo mluví o nacismu, měl by si napřed ujasnit, kteří politici nadřazují svůj národ nad jiné národy (jsou pro ně totiž buďto „podlidmi“ anebo „užitečnými idioty – kanonenfutrem a bezcennými kolaterálními ztrátami“), politici kterých zemí vyhrožují jiným zemím silou a tuto se neostýchají použít buďto na základě lži anebo bez vysvětlení, politici kterých zemí iniciují státní převraty v jiných zemích.

Co mě osobně vždy nejvíc překvapí, je politické divadlo, ve kterém sleduji, jak vedle sebe při neústavním násilném státním převratu v cizí zemi stojí uktrakonzervativní politici a představitelé mezinárodní oligarchie a aristokracie (Schwarzenberg, McCain – ten se již tradičně po své předchůdkyni C. Rice stal „mírozvěstem“ války) spolu s takzvanými umírněnými levicovými politiky (Zaorálek). Překvapuje mne, jak po svých historických  zkušenostech s nacismem a fašismem takzvaní umírnění levicoví politici:

 • hlasují proti rezoluci o propagaci fašismu spolu s představiteli nacistického ukrajinského režimu a jejich USA loutkovodiči;
 • podporují všechny imperiální války v zájmu nadnárodního kapitálu;
 • protlačují politickou agendu nadnárodního kapitálu – neoliberalismus, smlouvu TTIP;
 • tolerují ukrajinské prorežimní „majdanisty“;
 • nebrání zakládání sudetoněmecké strany v ČR;
 • zapojují se do štvavé propagandy proti kritikům nacismu a agresivní zahraniční politiky USA;
 • tabuizují důkazy o dění na Ukrajině;
 • aportují na povel Bílého domu pro příkazy do Washingtonu a Jeruzaléma;
 • prosazují spolu s oligarchou zákony proti malým a středním podnikatelům;
 • vycházejí vstříc lichvářům a exekutorům;
 • aktivně připravují, realizují a účastní privatizací a ostatních metod osekávání role státu.

Jestli si někdo myslí, že nám nacistická diktatura dnes ani do budoucna nehrozí, je na velkém omylu.

 

Přejít do diskuze k článku 27 komentářů