Svět ruskýma očima 349

 

Energetické války v Evropě: tankery proti potrubí (I)

Petr Iskenderov

24. dubna 2016

Na evropském ropném trhu se dostává konkurence na novou úroveň. Gazprom vytrvale zvyšuje dodávky plynu a promýšlí novou architekturu exportu. Nejen jako doposud směrem od východu na západ, ale také od severu na jih. Hlavní geopolitický soupeř Ruska Spojené státy chvátají, aby ruským plynovodům konkurovaly dodávkami svého zkapalněného plynu dopravovaného tankery.

První tanker z Luisiany má dorazit do portugalského přístavu Sines 26. dubna. Představitel Société Générale Braulf to označil za počátek „cenové války mezi americkým zkapalněným plynem a plynem z potrubí“. Polský Biznes Alert uvádí: „Spor kolem ruských plynovodů, to je nová rovina politického soupeření“.

Jaké jsou šance Ruska a USA přitáhnout na svou stranu spojence v této virtuální plynové válce?

Moskva má výhodu v možnosti zvyšovat dodávky plynu do Evropy tady a teď. Dodávky skutečně v těchto měsících rostou. Oproti stejnému období loňského roku se podle vyjádření A. Millera zvýšily o 22,6 %. Tak Rakousko odebralo více o 24,7 %, Německo o 21,3 %, Itálie o 16 %, Nizozemí o 115 %, Polsko o 35,7 % a Francie o 50,2 %. Zde významnou roli hraje Rakousko, jeho zeměpisná poloha a distribuční uzel v Baumgartenu. V lednu 2016 dodal Gazprom na rakouský trh o 76,2 % více plynu než ve stejném období loni. Přitom tehdy byly dodávky opět vyšší, a to o 11,5 % než v roce 2014.

Odborník na energetiku Ústavu ekonomického výzkumu v Kolíně nad Rýnem Bardt uvádí, že Evropa nemůže nahradit ruské dodávky z jiných zdrojů a připomíná, že „Rusové se ukázali být velice spolehlivým partnerem dokonce i během studené války“.

Druhá důležitá věc je schopnost Ruska připravovat různé modely dodávek potrubím do Evropy, nejen z východu na západ, ale i ze severu na jih. Právě nyní dotčené země propracovávají varianty připojení Itálie k dodávkám plynu z budoucího systému Severní proud-2 přes Německo, ČR a Rakousko. Tato případná doplňující severní cesta bude znamenat diverzifikaci tras.

Rusko se rovněž může připojit k projektu Poseidon, který předpokládá dodávky plynu do Itálie přes Řecko potrubím pod vodou. Na tento projekt už Gazprom, italská společnost Edison a řecká DEPA podepsaly v Římě 24. února předběžné memorandum.

Naposled hraje Rusku do ruky to, že při dodávkách jeho plynu do Evropy je málo rizik charakteru politického i čistě přepravních. K tomu uvedl šéf německé společnosti Wintershall, že pro dopravu plynu je nejspolehlivější zemí Baltské moře, které je i ekonomicky účelné. Některé země projekt kritizují, avšak dodávky jsou takto přímé a cenově nejlepší.

Dá se předpokládat, že některé státy mohou v blízké budoucnosti svůj postoj změnit, například Polsko. Ve Varšavě tajně promýšlejí možnou účast Polska v projektu Severní proud-2. Podle zdroje ze společnosti Wintershall již Varšava předložila svoji objednávku na zvýšení kapacity pro dodávky plynu s ohledem na budoucí možnosti druhé fáze Severního proudu.

Nezbývá než zmínit ještě únavu evropských zemí (hlavně jejich podnikatelských kruhů) z protiruského směřování Bruselu, kdy sankce selhaly jako prostředek nátlaku na domácí i zahraniční politiku Moskvy. Statisticky je zjištěno, že v lednu až říjnu 2015 se snížil objem obchodu mezi Ruskem a EU o 39 %, přičemž se export ze zemí EU do Ruska snížil o 43 %. Export Německa se snížil o 40 %, Francie o 48 %, Itálie o 38 % a Finska o 45 %.

Tak jak se situace vyvinula je podle mnohých Evropanů sázka na zesílení nátlaku na Rusko v oblasti energetiky nesmyslnou umíněností, výhodnou hlavně pro USA, které si nevědí rady se svým zkapalněným plynem.

Převzato z Fondsk.ru

http://www.fondsk.ru/news/2016/04/24/energeticheskie-vojny-v-evrope-tankery-protiv-trub-i-39837.html

 

Energetické války v Evropě: tankery proti potrubí (II)

Petr Iskenderov

24. dubna 2016

Do budoucna se bude konkurence na evropském trhu s plynem zesilovat. Důvodem budou dodávky zkapalněného přírodního plynu z USA, Kataru a Austrálie. Ovšem schopnost konkurovat je u amerického zkapalněného plynu pochybná. Američtí dodavatelé mají výhodu v tom, že je u nich břidličné odvětví velmi silné a navíc si hned od zahájení dodávek udělali mohutnou reklamu. The Wall Street Journal napsal při dodávce prvního tankeru do portugalského přístavu Sines, že dodávky přírodního zkapalněného plynu z USA mohou „rozkymácet evropský trh, na kterém dávno vládne Rusko“. List uvádí slova konzultanta pro energetické otázky společnosti Energy Aspects Sikorského, že dodávky amerického plynu začínají „všechno měnit“, budou „mít vliv na snížení cen a snížení objemu a jejich ceny, a to může být pro Rusko hořkou pilulkou“. USA začaly vyvážet plyn poprvé za půl století. Avšak všechno nasvědčuje tomu, že dodávky pomocí tankerů nejsou schopny nahradit ruský plyn – v každém případě v dlouhodobé perspektivě.

Za prvé: Dodávky z USA jdou prostřednictvím soukromých společností a jsou nasměrovány tam, kde mají vyšší zisk a nikoliv tam, kam by si to přála americká vláda k rozvrácení rozpočtu RF. Například energetická společnost Cheniere Energy dopravila první tanker se zkapalněným plynem letos v únoru namísto do Evropy, tak do Brazílie. Přednější je ekonomika než politika. Proto americké společnosti budou dodávat plyn tam, kde za něj budou ochotni zaplatit nejvyšší cenu a ne tam, kde by to řešilo strategické cíle USA.

Za druhé: Americké společnosti neprodávají plyn přímo, ale přes zprostředkovatele. Kolem 90 % potenciálních objemů vyváženého plynu je už v terminálu v Sabine Pass a je již rezervováno soukromými společnostmi Velké Británie, Španělska, Indie a Jižní Korei. Společnost Cheniere například podepsala dlouhodobé kontrakty s britskou BG Group, kterou v tomto roce koupila Royal Dutch Shell PLC, se španělskou Gas Natural a portugalskou Galp Energia. Tyto společnosti jsou zapojeny do ruských projektů na dodávky plynu do Evropy. Společnost Royal Dutch Shell PLC přitom podepsala dohodu akcionářů na vybudování potrubního systému na plyn Severní proud-2. Je těžké si představit, že by dovolila americkému zkapalněnému plynu rozvrátit vlastní byznys.

Za třetí: Existuje vysoká míra podřízenosti amerického břidlicového průmyslu geopolitickým rizikům a tržním faktorům dynamiky světových cen ropy. V poslední době musela jedna z důležitých společností Chesapeake Energy směnit téměř všechna svá aktiva za půjčku, když byla kvůli poklesu cen ropy na pokraji bankrotu. Jednalo se o 90 % jejích zásob ropy a plynu, velkou část nemovitostí, derivátové finanční nástroje, vklady a cenné papíry.

Za čtvrté: Reakce ruských plynařů na změnu situace se zkapalněným plynem. Společnost NOVATEK buduje závod na výrobu zkapalněného přírodního plynu Jamal SPG s kapacitou 16,5 milionu tun zkapalněného plynu za rok na základně Južno-Tambejského ložiska. Začne se dodávat v příštím roce, ale již dnes je prakticky všechen plyn odtud nasmlouván. NOVATEK plánuje výstavbu dalšího takového závodu na poloostrově Gydan v Karském moři. Mezi potenciálními kupci jsou monarchie v Perském zálivu, především Kuvajt. Ten zamýšlí nakupovat v Rusku ročně 1,5 milionu tun zkapalněného plynu. Kuwait Petroleum Corp uzavřela s Gazpromem perspektivní dohodu o spolupráci ve sféře dodávek zkapalněného plynu z Ruska.

Za páté: Cena. Agentura Argus, která podává informace o cenách a konjunktuře trhů s energetickými surovinami uvedla, že americký zkapalněný plyn bude za současné úrovně světových cen ropy pro Evropu levnější než ruský. Avšak ruští plynaři nejsou, na rozdíl od amerických, tak silně vázáni k situaci na světových ropných trzích a mohou bez zvláštní škody pro odvětví snížit natolik cenu za svůj plyn, že by pro americké břidlicové společnosti znamenala ožebračení.

Převzato z Fondsk.ru

http://www.fondsk.ru/news/2016/04/24/energeticheskie-vojny-v-evrope-tankery-protiv-trub-ii-39845.html

 

RF nemá v úmyslu zahajovat jakékoliv transakce okolo Krymu – Klincevič

30. dubna 2016

Rusko s nikým o budoucnosti Krymu jednat nebude. Ta je stanovena definitivně a nenávratně, řekl první náměstek výboru Sovfed pro obranu a bezpečnost (Rada federace federálního shromáždění ruského parlamentu) Franc Klincevič v komentáři k návrhu některých kongresmanů USA spojit zrušení sankcí proti Rusku se statusem poloostrova. Návrh kongresmanů znamená vrátit Krym pod správu ukrajinské vlády.

Klincevič k tomu řekl: „Návrh vyhandlovat zrušení sankcí za Krym, se kterým vystoupili kongresmani USA – to je svého druhu klasika, která ukazuje pohled americké vládnoucí třídy na veškerý ostatní svět.“ Dodal: „Je to víra ve všemocnost sankcí proto, že sankce jsou americké a oni nehodlají pochopit, že ne všichni a všechno se dá prodat a koupit.“ Jejich snahou je současně napálit protistranu, učinit výměnu za něco co nemá cenu ani šňupce tabáku.

Klincevič dále řekl: „Naše odpověď na podobné návrhy může být jen jedna. Rusko nehodlá ve věci Krymu přistupovat na žádné obchody. Budoucnost poloostrova je hotová a nenávratná.“

USA viní Rusko z „anexe Krymu“ a „válečného útoku na východ Ukrajiny“. Moskva nejednou řekla, že Krym se k Rusku připojil na základě zákonného referenda.

Převzato z Rusvesna.su

http://rusvesna.su/news/1462040114

 

Francie a Rakousko: hlasování proti euroatlantismu

Petr Iskenderov

1. května 2016

Rezoluce, přijatá francouzským parlamentem, která vyzývá francouzského prezidenta zrušit sankce proti Rusku je prvním dokumentem svého druhu od počátku války sankcí ze strany Západu. Je to sice jen doporučení, ale významné a bude jedním z faktorů v prezidentských volbách v roce 2017. Dosud projevili svůj záměr kandidovat do funkce prezidenta Hollande, Sarkozy a Marine Le Penová. Sarkozy i Le Penová mají ke vztahům Francie s Ruskem jiný postoj než oficiální Paříž a vedení EU. Za takových podmínek bude hlasování ve francouzském Národním shromáždění „měřením sil“. Rezoluci přijali příznivci Sarkozyho i přes odpor poslanců vládnoucí Socialistické strany Hollandeho.

Rezoluci inicioval poslanec z Výboru pro mezinárodní záležitosti  Mariani, který nazval sankce „naprosto neúčinné“ a ohrožující zájmy Francie. Autoři rezoluce uvedli jako jeden z důvodů ke zrušení sankcí společný cíl Ruska a Francie – „boj s terorismem“. Nelze žádat od Ruska, aby bylo partnerem v boji proti Daiš a zároveň proti němu uvalovat sankce“. Krom sarkozystů podpořil rezoluci i bývalý ministerský předseda Francie Fillon. Podle svých slov doufá, že toto hlasování umožní vládě urychlit proces zrušení embarga.

Hlasování v Národním shromáždění je významné tím, že vytvoří precedens. Na mimořádném summitu EU koncem června už bude na budoucnost protiruských sankcí jiný pohled. To předvedlo i první kolo rakouských prezidentských voleb 24. dubna, kdy tři čtvrtiny všech voličů dalo najevo zklamání ze své vlády , nebo dokonce rozhořčení.

Provládní media v Rakousku se snaží snížit význam úspěchu kandidáta Rakouské strany svobody Hofera a jím získaných 35,1 % hlasů. Avšak je těžké nepřiznat, že Rakušané hlasovali proti vládní linii nejen kvůli problémům s migranty. Hlavní rakouský list Die Prese připomíná příznačné vyjádření náčelníka generálního štábu Rakouska Commendy, který počátkem dubna navštívil Moskvu. V besedě s náčelníkem Generálního štábu ozbrojených sil Ruska Gerasimovem doslovně řekl: „Nejsme ochotni souhlasit s diktátem druhých ohledně toho s kým se můžeme a s kým nemůžeme stýkat. Nikomu nedovolím nařizovat mi s kým mám mluvit a s kým ne. To je důvod proč jsem řekl, že vás chci bezpodmínečně navštívit.“ Přestože se Commenda dodatečně snažil toto pro euroatlantický establishment šokující prohlášení změkčit, napsal list Die Presse, že „zápis z besedy je celý a nejsou žádné známky manipulace s ním“.

Je možné se domnívat, že pokud takto hovoří rakouští vysocí vojenští činitelé, je nálada ve společnosti ještě rezolutnější. Více než třetina hlasů pro kandidáta Svobodných jsou hlasy proti diktátu Washingtonu a Bruselu, proti vnucování cizích politických modelů suverénním státům. Strana Svobodných žádá reorganizaci zóny euro s vyčleněním severní zóny „silného eura“ a jižní zóny „slabého eura“ a rovněž podporuje Srbsko v jeho boji za srbské Kosovo.

Úspěch Hofera má už celoevropskou odezvu. Přivítaly jej takové strany a hnutí jako Národní strana ve Francii, Lidové strany Dánska a Švýcarska, Demokraté Švédska, Slovenská národní strana, Strana svobody v Nizozemí a konečně i Alternativa pro Německo, která krok za krokem, získává politický prostor v koalici CDU/CSU a SPD.

Druhé kolo voleb rakouského prezidenta bude 22. května. Nikdo ve Vídni, Bruselu a Washingtonu nemůže zaručit, že se hlavou Rakouska nestane tak rozhodný oponent euroatlantismu, jakým je Norbert Hofer. A že se samo Rakousko nezačne od EU odvracet.

Převzato z Fondsk.ru

http://www.fondsk.ru/news/2016/05/01/francia-i-avstria-golosovanie-protiv-evroatlantizma-39966.html

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
83 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
1. 5. 2016 18:52

http://politikus.ru/articles/75371-vas-vyzyvaet-kiev.html
PS: RVSN – raketová vojska strategického určení

Irena
1. 5. 2016 18:57

Глядя на все эти новости ЕС, не испытываешь никаких сомнений, что он вот-вот развалится. Люди на видео выглядят какими-то оборванными, затюканными и несчастными. Никто друг другу не улыбается, никаких тебе шарманов, плезиров и прочих же сви, толпы оборванцев с безумными глазами бегают по улицам и истошно требуют работы и хлеба. А ведь это те самые легендарные Париж и Мадрид, о которых еще недавно так томно вздыхали все уважающие себя прогрессивные россияне и все еще мечтающие о кружевном рае в ЕС украинцы. Хваленый европейский уровень жизни на глазах падает, а они еще мигрантов собираются кормить-поить и с Россией воевать. Странные люди…… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 19:46

http://leva-net.webnode.cz/news/programove-prohlaseni-donalda-trumpa/ “…Nebudeme více podřizovat naší zemí a její národ lživé písničce o globalizací. Národní stát dosud zůstává skutečným základem štěstí a harmonie. Jsem skeptický vůči mezinárodním uniím, které svazují nám ruce a potlačují Ameriku, a nikdy nedovolím Americe vstoupit do unie, která omezuje naše schopnosti kontrolovat naše vlastní záležitosti. Například, Severoamerická zóna volného obchodu se stala absolutní katastrofou pro USA, přispěla ke ztrátě výroby a pracovních míst. Víckrát se to nestane. Budeme se pohybovat opačným směrem. Zachováme pracovní místa a vytvořme nové. A ty společnosti, které se rozhodnou opustit USA, pocítí na sobě následky takového rozhodnutí.” V projevu je hodně… Číst vice »

slava
slava
2. 5. 2016 6:52

Oslavy pravoslavných Velikonoc ( reportáž v angličtině) http://youtu.be/MW3T5UqRbVU

Irena
2. 5. 2016 7:19

http://ria.ru/society/20160430/1424101050.html
Путин подписал указ о кадровых перестановках в силовых структурах

fajt
2. 5. 2016 7:53

už to začalo, boj bohatých s bohatýma, planetární válka krmena otroky, ti rozumnější zalehnou do zákopu a budou očekávat svou pravidelnou dávku štěstí, aby je munice a tlupa chudých duchem netrefila, o budoucnosti opice už není řeči. ..)

zajoch
2. 5. 2016 8:44

Akce na paměť obětí tragédie v Oděse byla i v ČR. Organizátor českého shromáždění Zdeněk Kratochvíl uvedl, že s tím co se stalo v Oděse se nemůže smířit. Mlčet o ní by znamenalo odmítnout lidskost.
http://www.fondsk.ru/news/2016/05/02/akcii-pamjati-zhertv-tragedii-v-odesse-proshli-v-chehii-i-germanii-39997.html

Irena
2. 5. 2016 9:29
M.C.
2. 5. 2016 10:23

V tom prvním článku nějak nechápu zmínku a tom, že bude Kuvajt nakupovat plyn z Ruska.
Fyzicky určitě ne, má svého plynu dost, ale možná ho bude nakupovat na papíře a přeprodávat dalším zemím, které nechtějí nebo nemohou obchodovat s Ruskem.

zajoch
2. 5. 2016 12:41

M.C. jistě jste se díval do originálu, kde stojí: „Среди потенциальных покупателей сжиженного российского газа – монархии Персидского залива, в частности Кувейт. По словам заместителя управляющего директора национальной компании Kuwait Petroleum Corporation Насера Абдуллы аль-Салеха, его страна планирует закупать в России до 1,5 млн тонн СПГ ежегодно.“
Také jsem se nad tím pozastavila, ale protože si vždycky všechno nějak vysvětlím, tak jsem si řekla, že asi bude Kuvajt a další monarchie Perského zálivu ruský zkapalněný plyn kupovat ke zvýšení svého prodeje. Někde jsem také četla, že v Perském zálivu se již zásoby plynu vyčerpávají, ale to asi tak nebude.

Béda
2. 5. 2016 18:51

Trump tuhle prohlašoval, že chce stáhnout americkou armádu domů a že USA by se neměly vměšovat po celém světě. Taky, že by se dokázal domluvit s V.Putinem. Nekálí si ten blbec do tlamy? http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7925-pokud-se-ruske-stihacky-priblizi-k-americkym-letadlum-musi-byt-sestreleny-rekl-trump

Béda
2. 5. 2016 19:38

fajt napsal

http://regnum.ru/news/polit/2127710.html

fajt,

ten trouba v Minsku by se měl poučit od Janukovyče. Rusko drží Minsk nad vodou ale Západ, ten z Bílé Rusy udělá zaručeně potěmkinovský Titanic.

Béda
2. 5. 2016 19:45

Washington konkrétně vyhrožuje tím, že omezí import automobilů ze zemí EU v případě, že EU odmítne kupovat více americké zemědělské produkce. Současně s tím USA vyjádřily nespokojenost s politikou Evropského spotřebitelského centra, které vystupuje proti rozšiřování po Evropě geneticky modifikovaných potravin a masa s hormony.

EU zakazuje podobné potraviny dokonce při minimálním riziku. USA — pouze, pokud již někdo byl poškozen jejich užíváním, upřesňují německé noviny.

„Důkladné studium dokumentů ukázalo, že téměř veškeré obavy spojené s plány USA v rámci TTIP ve vztahu k trhu s potravinami jsou oprávněné,“ komentuje situaci Klaus Müller, předseda Federace spotřebitelských organizací Německa…
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7927-usa-skutecne-vyhrozuji-eu-v-ramci-ttip-potvrzuji-duverne-dokumenty-zverejnene-nemeckymi-medii

peter.
2. 5. 2016 20:02

Budú s tým musieť žiť.To kvázi vlastenectvo z nich vyprchá s tým,ako sa raz začnú vyšetrovať všetky zverstvá spáchané bendersviňami.Udalosti v Odese z 2.5.2014 určite neostanú bez potrestania vinníkov a oni sa budú musieť zodpovedať.Minimálne svojmu svedomiu ak nejaké vôbec majú.

peter.
3. 5. 2016 6:04

Kremel priznal,že Rusko sa dopustilo chyby,keď vojensky nezasiahlo v Novorusku.
Sergej Markov,Putinov dôverník vyhlásil :
Záver je smutný.Na Kryme sme postupovali absolútne správne.No to,že sme sa odvrátili od rozhodnutia vyslať do oblastí Juho-východu Ukrajiny svoje vojská,sa ukázalo byť chybou.
Nebolo by žiadnej vojny.Západ by sa do toho nebol miešal a celá ukrajinská armáda by prešla na stranu „oslobodzovacích síl“.
celý článok tu:
http://rusnext.ru/recent_opinions/1457365366?utm_source=24smi.info&utm_medium=referral&utm_campaign=2524&utm_content=202798&utm_term=2058
Nepripomína vám to niečo?

fajt
3. 5. 2016 6:14

Béda napsal
fajt,

ten trouba v Minsku by se měl poučit od Janukovyče. Rusko drží Minsknad vodou ale Západ, ten z Bílé Rusy udělá zaručeně potěmkinovský Titanic.

a možná má více relevantních informací než my a nebo s Vladimírem hrají svou hru ( i když tomu druhému dávám tu menší šanci). ..)

fajt
3. 5. 2016 6:19

peter. napsal
peter

mít na hranicích tak demoralizovaný národ je snad horší, než aby byla Ukrajina po boji celá v plamenech, teď je pro Rusko asi opravdu lepší, aby se ukrajinci hladově vydali a západ a na východní hranici jim zůstali pouze zfetovaní banderovci ( ty mohou vzít tím svým slavným dálkovým plamenometem, tedy jestli pátá kolona dovolí ). ..)

Béda
3. 5. 2016 6:23

fajt napsal a možná má více relevantních informací než my a nebo s Vladimírem hrají svou hru ( i když tomu druhému dávám tumenší šanci). ..) Řekl bych, že se lukašenko pokouší hrát kabaretní eskamotérskou karetní „hru na dvě strany“ a zapomíná jak podobní užiteční idioti Západu po použití dopadají (viz Kaddáfí, Husajn, Janukovyč). Lukašenko by chtěl mít – obranu a levné suroviny od Rusa, plné krámy a vysokou životní úroveň od Západu. Jenomže ouha. Západ obvykle není ke svým východním (obzvlášť slovanským) koloniím takto vstřícný. V jeho zájmu je kolonie zadlužit a vysát, udělat z nich svá odbytiště a… Číst vice »

peter.
3. 5. 2016 6:27

fajt napsal
a možná má více relevantních informací než my a nebo s Vladimírem hrají svou hru ( i když tomu druhému dávám tumenší šanci). ..)

Lukašenko nie je taký blbec,aby si neuvedomoval závislosť Bieloruska od RF.Ak sa napriek tomu správa tak ako sa správa,musí mať k tomu dôvod ktorý pozná len on.Nikdy by neohrozil relatívnu prosperitu štátu na čele ktorého stojí.A nikdy by nezopakoval chyby Ukrajiny a Pobaltských štátov.Asi vie o niečom o čom my nevieme.

fajt
3. 5. 2016 6:49

Béda napsal Řekl bych, že se lukašenko pokouší hrát kabaretní eskamotérskou karetní „hru na dvě strany“ a zapomíná jak podobní užiteční idioti Západu po použití dopadají (viz Kaddáfí, Husajn, Janukovyč). Lukašenko by chtěl mít– obranu a levné suroviny od Rusa, plné krámy a vysokou životní úroveň od Západu. Jenomže ouha. Západ obvykle není ke svým východním (obzvlášť slovanským) koloniím takto vstřícný. V jeho zájmu je kolonie zadlužit a vysát, udělat z nich svá odbytiště a nikoliv vytvořit si zde silnou konkurenci a ponechat vytvořené zisky v koloniích. A Západ taky nenávidí v koloniích vůdce s vlastní hlavou, kteří nesklapnou opatky… Číst vice »

fajt
3. 5. 2016 6:49

peter. napsal
Lukašenko nie je taký blbec,aby si neuvedomoval závislosť Bieloruska od RF.Ak sa napriek tomu správa tak ako sa správa,musí mať k tomu dôvod ktorý pozná len on.Nikdy by neohrozil relatívnu prosperitu štátu na čele ktorého stojí.A nikdy by nezopakoval chyby Ukrajiny a Pobaltských štátov.Asi vie o niečom o čom my nevieme.

ano, taky si myslím. ..)

Irena
3. 5. 2016 6:56

Američtí politici v Evropě se ospravedlňují a zaměňují pojmy. Hlavní koordinátor v otázkách sankcí státního departmentu USA velvyslanec Daniel Fried (ano, představte si, že existuje i takováto funkce) prohlásil, že pouze díky sankcím se podařilo dosáhnout přerušení bojů na Donbasu a zafixovat tuto skutečnost v Minských dohodách. To znamená, že Fried považuje Evropany za „zlaté rybky“ bez mozku, které si pamatují události maximálně z posledních dvou týdnů. Mně se zdá, že v Evropě si musí pamatovat, že sankce byly zavedeny dlouho před začátkem občanského konfliktu na Donbasu a Minských dohod bylo dosaženo díky politické vůli ruského prezidenta. USA se toho… Číst vice »

hudryper
hudryper
3. 5. 2016 8:25

fajt napsal
s Vladimírem hrají svou hru ( i když tomu druhému dávám tu menší šanci). ..)

Tak já na rozdíl od Vás si od začátku kočkování Putina s kyjevskou chuntou v Minsku myslím,že B je správně. Putin určitě potřeboval neoficielní kanál na druhou stranu a Lukašenko mu to umožnil
hlavně tím,že rozsvítil světýlko v tunelu,které budí dojem,že jde o světlo na konci té díry do země.

fajt
3. 5. 2016 8:51

tak určitě tahle varianta silovického portálu se prostě musí brát v úvahu – jenom doufám, že Vladimír na své straně reality dokáže udržet nasmlouvanou ( dohodnutou) kontinuitu ( a bude stále dostatečně mocensky čitelnej ) a Alexandrovi nedojde trpělivost a pro bahno, které se mu tímhle portálem valí a rozkládá jeho dílo ho prostě neutne. ..)

PS : někdy si říkám, jaké by to bylo, kdyby byl i Vladimír tak razantní jako jeho minský souputnik. ..)

zajoch
3. 5. 2016 9:12

fajte, naštěstí vaše mudrování s licoměrnými obavami o osud Ruska nemá vliv na běh dějin a myslím si, že bez vašeho hodnocení a bez vašeho upozorňování na nepříznivý vývoj okolo Ruska a chyby, které podle vás udělal Putin, se on obejde. Tolik komentářů, kolik jich vyprodukujete vy, to je opravdu práce na celou šichtu. Klaním se vám a obdivuji vaši píli.

fajt
3. 5. 2016 10:22

zajoch napsal
zajoch

p. Zajoch, trocha obezřetnosti na poli globálního divadla a už tolik zájmu :-) , Putinovi neradím, to určitě nemám v plánu, jenom glosuji a mám jistý obecný názor, samozřejmě svět se bude točit dál i bez těchto písmenem a postřehů, a zase toho tady tolik nedávám, to by jste mě trochu přechválila ( autorsky jsem na nule a to taky zůstane ) a klaním se já Vám a mám obdiv k Vašemu bloku Svět ruskýma očima. ..)

Irena
3. 5. 2016 11:29

http://www.rbc.ru/rbcfreenews/57287e9b9a7947fdc327098d
Китай ответил на заявление Обамы о лидерстве США в мировой торговле

Irena
3. 5. 2016 12:45

В реальности же публикации показали, что это далеко не так. Политический корреспондент Deutsche Welle Йенс Туро, который относится к людям, считающим саму идею очень достойной и выгодной, с грустью констатирует, что «Европа не может себе позволить идти на компромиссы в том, что касается ее стандартов». Оказалось, что соглашение содержит совершенно неприемлемые для Европы способы решения ситуаций по торговле, например, третейские суды. Далее выяснилось, что американские компании не просто заходят на рынки Европы, а сами без участия правительства страны могут менять санитарные нормы и правила безопасности товаров. Предусматривается, что если любое европейское правительство осмелится повысить экологические или социальные стандарты, то страна-бунтарь… Číst vice »

peter.
3. 5. 2016 13:34

fajt napsal
samozřejmě svět se bude točit dál i bez těchto písmenem a postřehů

http://patriot-su-rf.ru/blog/43924062228/Privatizatsiya-Pobedyi!!!
Autor je rozhorčený z toho,že Mauzóleum V.I.Lenina,bude v Deň víťazstva zakryté
látkou.Píše,že je hanebné ak sa zakrýva stena pod ktorú dedovia súčastníkov hádzali Hitlerove zástavy a štandardy.
Autor sa zmieňuje aj o tom(nemôžem tomu uveriť),že slávnostná vojenská prehliadka sa uskutoční aj pod Vlasovskou trikolórou a po Červenom námestí bude pochodovať jednotka pod zástavou zradcovskej armády gen.Vlasova.Tie kurvy zabíjali ľudí a povstalcov aj na Slovensku.Ak toto Putin dopustí,tak už nebudem chcieť o ňom ani počuť.

peter.
3. 5. 2016 14:25

peter. napsal
po Červenom námestí bude pochodovať jednotka pod zástavou zradcovskej armády gen.Vlasova.Tie kurvy

Spolu so zástavami Hitlerovej armády bola pod Mauzóleum hodená aj trikolóra ROA.Ale čo ten pochod na prehliadke?Možno to len špatne čítam.Dúfam!

fajt
3. 5. 2016 15:28

peter. napsal
Spolu so zástavami Hitlerovej armády bola pod Mauzóleum hodená aj trikolóra ROA.Ale čo ten pochod na prehliadke?Možno to len špatne čítam.Dúfam!

Peter, mi se tomu nechce moc věřit, to by snad v Rusku neprošlo ( i když snahy očištění Vlasova byly, ale právě od páté kolony a podivných neziskovek) – ale uvidíme až na přehlídce. ..

https://life.ru/t/новости/405772/v_odiessie_rasstrieliali_siomochnuiu_ghruppu_miestnogho_kanala

http://www.rbc.ru/rbcfreenews/5728b7519a79472dc0f586af

Béda
3. 5. 2016 15:49

Českou politickou scénu rozbouřil plán, že by každý členský stát Evropské unie mohl získat možnost odmítnout běžence, jejichž azylová žádost mu připadne k vyřízení podle závazných kvót. Musel by se ale „vykoupit“ tím, že za každého běžence, kterého nepřijme, zaplatí téměř sedm milionů korun
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zadne-kvoty-vykupne-a-turci-bez-viz-cesti-politici-odmitaji-plany-eu-1it-/domaci.aspx?c=A160503_125305_domaci_kop

Sio
Sio
3. 5. 2016 17:41

peter. napsal
http://patriot-su-rf.ru/blog/43924062228/Privatizatsiya-Pobedyi!!!
Autor je rozhorčený z toho,že Mauzóleum V.I.Lenina,bude v Deň víťazstva zakryté
látkou.Píše,že je hanebné ak sa zakrýva stena pod ktorú dedovia súčastníkov hádzali Hitlerove zástavy a štandardy.
Autor sa zmieňuje aj o tom(nemôžem tomu uveriť),že slávnostná vojenská prehliadka sa uskutoční aj pod Vlasovskou trikolórou a po Červenom námestí bude pochodovať jednotka pod zástavou zradcovskej armády gen.Vlasova.Tie kurvy zabíjali ľudí a povstalcov aj na Slovensku.Ak toto Putin dopustí,tak už nebudem chcieť o ňom ani počuť.

Peter, na každém kroku Putina je vidět, že je to agent CIA, že?

Béda
3. 5. 2016 17:59

Odkud přichází fašismus – natvrdo a bez ubrousku: http://www.mojevideo.sk/video/25f2f/usa_demokracia_aneb_big_brother_(velky_brat).html

zajoch
3. 5. 2016 17:59

Sio, :-)

Béda
3. 5. 2016 18:04