Svět ruskýma očima 543

Meteorologická bomba. Je pravda, že je proti Rusku použita klimatická zbraň?

Dmitrij Pisarenko

20. ledna 2020

Na otázku, zda může být mimořádně teplá zima v Rusku zaviněna Spojenými státy, odpovídají vědci, že v principu to možné je. Jen je otázka, nakolik je to efektivní.

Dne 29. května 2017 přišel na Moskvu uragán a měl 18 obětí. Tehdy se proslýchalo, že Američané použili proti Rusku tajnou technologii k ovlivnění počasí. Od té doby každá přírodní katastrofa (vedro, bouře, záplava) se považuje za nechvalně známou klimatickou zbraň USA. Tak i současná zima.

V senátu hledají „ruku Moskvy“

Poslanec Dumy Žuravljov se vyjádřil v rádiu Govorit Moskva, že byla proti Rusku použita klimatická zbraň. Důvodem mělo být, že dne 16. ledna neklesla ranní teplota pod +3,1 °C, což nebylo zaznamenáno od roku 1925. Podle něho využívá Amerika v moderních technologiích všechno možné. Ve Vietnamu také použila klimatickou zbraň a její práce v tomto směru pokračují, ač jsou zakázány. USA to kryjí vědeckým výzkumem, a ten zakázaný není. Podle poslance je jejich cílem narušit v Rusku permafrost. Dobře vědí, že by to pro Rusko byla katastrofa, proto tuto zbraň testují.

Meteorologové a klimatologové nazvali úvahu poslance „úplnou hloupostí“. Hlavní specialista centra počasí „Fobos“ Jevgenij Tiškovec upozornil, že se ani vždy nepodaří rozehnat mraky nad Moskvou před svátky. Rovněž na území USA bylo v posledních letech a měsících tolik přírodních katastrof, že by se i Američané mohli zamýšlet, pro koho je to asi dobré. A někteří o tom i přemýšleli. Ředitel výzkumu Hydrometeorologického centra  Roman Vilfand řekl, že „nyní jsou nad územím USA častější atlantické cyklony a v americkém senátu se ozývají hlasy, že by v tom  mohla být ‘ruka Moskvy’“.

„Oblastní výbor pracuje“

Poslanec Žuravljov vyslovil hypotézu o použití klimatické zbraně již před půl rokem. Tehdy se v evropské části Ruska silně ochladilo, v Moskvě byly průtrže mračen a na Sibiři hořely lesy. Řekl, že taková léta nemohou být a že „washingtonský oblastní výbor pracuje“.

Klimatolog Andrej Kiseljov uvádí, že se otázka klimatické zbraně objevuje pravidelně, ale nikoliv z úst specialistů. Je to takový dlouho trvající nesmysl. „Jestliže se někdo snaží vytvořit klimatickou zbraň, nemá to perspektivu. V každém případě bude méně spolehlivá než jiné druhy zbraní.“

V polovině sedmdesátých let byla z iniciativy Sovětského svazu přijata Konvence o zákazu válečného nebo jakkoliv jinak nepřátelského využití prostředků ovlivňujících přírodní prostředí.

Oficiálně se žádná země nepřiznala, že by někdy pracovala na klimatické zbrani, případně na geofyzikální, ovlivňující veškeré přírodní prostředí, včetně litosféry, hydrosféry, ionosféry atd. Přesto se podobné technologie používají, třeba k rozhánění mraků ke svátkům. Američané to používali ve vietnamské válce. V období dešťů rozmetali nad mraky jodid stříbrný a suchý led a vyvolávali podle své potřeby lijáky. Zaplavila se pole s rýží a rozplavily se Ho Či Minovy stezky, po kterých partyzáni dopravovali  zásoby a zbraně. Avšak efekt zde byl krátkodobý a bylo to drahé.

Od té doby není o klimatických výzkumech Pentagonu nic slyšet, kromě  konspiračních verzí kolem projektu HAARP. Jde o vědecký komplex na Aljašce určený pro výzkum ionosféry země. Stará se o něj Pentagon, prý proto, že znalosti o ionosféře jsou nezbytné pro protiraketovou obranu. Jenže podle konspiračníků postavily Spojené státy HAARP tak, že jsou jeho antény schopné ovlivňovat počasí, odpojovat nepřátelské satelity, rušit spojení podle přání a dokonce prý kontrolovat lidský rozum. K tomu ještě vyvolávat hrozivá kataklyzmata – sucha, povodně a uragány.

Kde vzít tolik energie

Ovlivňovat počasí ke škodě případného nepřítele je lákavé pro vojáky i politiky. Přínosy takové technologie jsou zřetelné.  Řada přírodních katastrof může přivodit ekonomice kolosální ztráty (vliv na úrodu, zemědělství, vyvolání poklesu a krize v zemi). Následuje nespokojenost lidí s vládou, chaos a nejasnosti v hlavách obyvatel. Poté nastupují političtí technologové a odborníci na barevné revoluce, ti potom organizují majdany, sesazují vládu – a je hotovo. Přitom nikdo nedokáže , že katastrofální sucho nebo smršť připravil člověk.

Avšak odborníci přesvědčují, že takové fantazie nemají žádný vědecký podklad. Na to, aby se namodelovala přírodní kataklyzmata, nestačí energie. Vladimir Semjonov, doktor fyzikálně-matematických věd a pracovník Ruské akademie věd tvrdí: „Všechny anomálie, u nichž je snaha pokládat je za klimatické zbraně, existovaly v nějaké formě i dříve – před sto až sto padesáti lety, kdy o nějakém aktivním ovlivňování atmosféry  nebylo ani slechu. Příčiny anomálií tkví ve fyzikálních procesech, které dobře známe, ale bohužel je nedokážeme vždy  předpovídat.“

Proč není možno vytvořit klimatickou zbraň

Energie atmosférických procesů je tak veliká, že by ke změně atmosférické cirkulace bylo třeba vynaložit veškerou energii, kterou na planetě člověk vyrobí. Změnit trajektorie cyklon, jejichž masa je desítky až stovky milionů tun, není prakticky možné.

Ve skutečnosti je možné ovlivnit radiační vlastnosti atmosféry (absorpce slunečního záření nebo odcházející dlouhovlnné záření), ale takové metody, jako je rozprášení aerosolů, nebo zvýšení koncentrace skleníkových plynů není možno „soustředit“ jen na jednu zemi. Vždycky povedou ke změně globální.

Mapa teplotních výkyvů v prosinci ukazuje, že celá zeměkoule je pokryta skvrnami silně zvýšené teploty. Nazývá se to globální oteplování. Jenže jeho příčiny nejsou v mýtické klimatické zbrani.

Převzato z Aif.ru

***

Obchodní dohoda mezi USA a ČLR udeří nejbolestivěji na Německo

Sergej Manukov

22. ledna 2020

Berlín má všechny důvody být s první fází podepsání dohody mezi USA a Čínou nespokojený. Podstata je v tom, že v dohodě Čína slibuje silně zvýšit nákupy amerických výrobků a potravin, což odejme obchody Evropě a sníží to zájem o evropské zboží. Podle názoru prezidenta  Kielského institutu  pro světovou ekonomiku Gabriela Felbermayra ubere dohoda Evropě přibližně 11 miliard dolarů. Přirozeně, že hlavní vývozce Evropy, jímž je Německo, přijde nejvíce zkrátka. Felbermayr je přesvědčen, že největší ztráty utrpí letecká výroba a výroba automobilů. Není se co divit, že EU dnes pečlivě studuje obchodní dohodu mezi Washingtonem a Pekingem, zda odpovídá pravidlům WTO. Brusel počítá s tím, že je dohodou podrýván hlavní princip WTO a to je volný obchod založený na vzájemně dohodnutých objemech.

Felbermayr vysvětluje, že se Čína mnohokrát prezentovala jako přívrženkyně vícevrstevného systému. Podpisem dohody se stala spolupachatelkou porušování hlavního principu WTO.

Podle první fáze dohody  musí Čína v roce 2021 dovézt z Ameriky objem určitých výrobků o 95 miliard dolarů větší než v roce 2017. Jen ve zpracovatelském průmyslu musí stoupnout dovoz amerických výrobků do Číny v tomto roce téměř o 33 miliard dolarů, v dalším pak o 45 miliard, obojí ve srovnání s rokem 2017, kdy začala mezi oběma zeměmi obchodní válka.

Z EU dováží Čína pětinu zboží zpracovatelského průmyslu a Unie je tedy obzvláště zranitelná při změnách. Dopad nastane především na letecký průmysl (-3,7 miliard USD), výrobu automobilů (-2,6 miliardy USD) a na průmyslové strojírenství (-1,4 miliardy USD). Veškerý tento průmysl je hlavně v Německu, ale ztráty to bude znamenat i pro Francii.

Loni se zpomalil růst německé ekonomiky až o 0,6 %, byl to nejnižší index po roce 2013. Německá asociace podnikatelů BDI čeká zpomalení i v dalším roce. Důvod – obchodní války a snížená poptávka.

Převzato z Expert.ru

***

Průzkum bojem? Koronavirus mohl být do Číny nasazen kvůli prověrce místních vojsk radiační, chemické a biologické obrany (RCHB)

23. ledna 2020

Mutovaný virus zabil v Číně již 17 lidí a přes 500 jich infikoval.. Obyvatelé Wu-chanu nesmějí opustit město a byly tam zrušeny všechny mezinárodní lety. Bylo zjištěno, že se jedná o mutovaný koronavirus, který zabíjel lidi v roce 2008 a podle čínských vojáků byl vyroben v amerických laboratořích. Mluví se o možném biologickém útoku a o tom se také zmínil bývalý člen komise OSN pro biologické zbraně Igor Nikulin. Ruští vojenští specialisté hovoří o průzkumu bojem k vyzkoušení schopností čínských služeb RCHB, spíše než o skutečném napadení biologickou zbraní.

Mimořádný výbor OSN dosud neoznámil mimořádnou situaci v oblasti veřejného zdraví. Podle některých zpráv je ve světě registrováno 552 případů infekce v několika zemích. V ruských letištích jsou posílena bezpečnostní opatření. V Rusku kontrolují turisty z Číny. Prověřují se zavazadla cestujících z Jihovýchodní Asie a zabavují všechny produkty živočišného původu, které nemají balení z výroby a ty, které nejsou tepelně opracovány. V zavazadlech z Číny je zakázáno vozit masné výrobky.

V čínské kanceláři Světové zdravotnické organizace  již 31. prosince oznámili případy pneumonie neznámého původu ve Wu-chanu (město s 12 miliony obyvatel). Z počátku to připisovali mořským produktům a nenapadlo je, že se virus přenáší z člověka na člověka. Nakonec uběhla doba pro rychlou lokalizaci. Co je u nemoci nepříjemné, že se snadno zamění za obyčejnou virovou infekci dýchacích cest. Lidé se proto neobrátí na lékařské zařízení hned na počátku a později dojde k horšímu. Pacienti obvykle mají asi týden lehký kašel a dušnost. Další špatnou okolností je, že se nemoc rozšířila v době čínského Nového roku, kdy se přesouvají stamiliony Číňanů uvnitř země i za hranice.

Podle jednoho z vedoucích Pasteurova ústavu v Paříži je koronavirus z 80 % identický s virem SARS. Potvrzují to i čínští lékaři. Podle WHO bylo během epidemie SARS v letech 2002 až 2003 ve třiceti zemích světa 8436 případů SARS, z nichž 900 lidí zemřelo. Nejvíce jich bylo v Číně (348) a v Hongkongu (298). Dnešní mutant je mnohem méně „nenasytný“ a vyvolává mnohem méně smrtelných případů.

Odkud pocházel minulý a odkud současný koronavirus? Podle mluvčího Čínské osvobozenecké armády plukovníka Dai Hu zavedla do Číny virus H7NO Amerika. Ještě v roce 2013 oznámil, že SARS byl připraven v amerických laboratořích jako biologická zbraň. Když USA bojovaly s Irákem, obávaly se, že Čína využije situaci pro své cíle. Aby zaměstnaly čínské vedení, použily biologickou zbraň SARS. Podle přání Washingtonu začala v Číně panika a o zahraniční politiku se nestarala.

Slova čínského plukovníka nepřímo potvrdil člen komise OSN pro biologické zbraně v letech 1998 až 2003 Nikulin.

Americké vojenské laboratoře v počtu 400 rozmístěné po celém světě jsou dotovány miliardami  USD. V roce 2010 byla taková laboratoř  uzavřena v Indonésii. Prováděly se tam nepovolené experimenty,  i s ptačí chřipkou. Může existovat nátlak na čínské partnery, ale mohou být i akce soukromých amerických korporací, které vyvíjejí nové nemoci, aby měly zisk z prodeje léků.

Pochopitelně, že USA všechno popírají, přestože jejich vojenské biologické laboratoře  pracovaly a pracují blízko Číny i Ruska a představitelé zemí, v nichž se nacházejí, k nim nemají přístup. Když byla v Gruzii odhalena výroba biologických zbraní, a ty se zkoušely na lidech, Spojené státy se tvářily, že nic nebylo. V roce 2017 Sergěj Rjabkov přímo řekl, že „řada států maskovala biologické zbraně přirozeným vypuknutím infekčních nemocí u lidí, zvířat i rostlin“. Podle Rjabkova mohou biologické zbraně používat jak státní, tak soukromé vojenské společnosti, které se staly hlavními ve vyvolávání lokálních konfliktů a které využívá globální finanční „elita“. Ministr státní bezpečnosti Gruzie poskytl v září 2018 dokumenty a žádal okamžité vyšetření ve věci biologické zbraně vyvíjené v Gruzii. Tam se zkoušelo i na lidech a mnohé pokusy končily smrtí. Nakonec případ utichl.

Podle plukovníka RCHB RF je předčasné mluvit o biologickém útoku. Jenže virus má mnoho znaků klasické biologické zbraně: Efektivitu použití, obtížnost včasného zjištění biologické nákazy, inkubační dobu a schopnost epidemického rozšíření. To však ještě není válka, ale průzkum bojem. Pokud čínské úřady nic neutajují, nenapovídá lokálnost epidemie vzplanuvší v jediném městě  o skutečném biologickém útoku. Jinak by epidemie vzplála v mnoha velkých městech současně. Takže se jedná buď o průzkum bojem, jaká je situace s ochranou v napadené zemi, nebo to může být využití viru s komerčním cílem. Průzkum byl proveden v době slavností a bude vidět, jak budou čínské orgány moci fungovat.

Myslet si, že se něco dokáže, by bylo naivní. I kdyby chytili v Pekingu Američany za ruku, ti svoji vinu nepřiznají. Stačí si připomenout válečné zločiny ve Vietnamu a v Jugoslávii, kdy za války armáda USA rozprášila  72 milionů litrů defoliantu Agent Orange, včetně 44 milionů litrů 2,3,7,8 tetrachlorodibenzodioxinu. Ten vyvolává nemoci jater a krve, masově vrozené mrzačení novorozenců a abnormální těhotenství. ve Vietnamu bylo 4,8 milionů obětí defoliantu. Kdo byl odpovědný? Nikdo. V Srbsku používaly USA k bombardování hlavice s ochuzeným uranem. V důsledku toho patří nyní Srbsko mezi země nejvíce postižené onkologickými nemocemi.

Pravda stejně jednou vyjde najevo, tak jako případ Guatemaly. V roce 2010 se USA přiznaly k masové nákaze obyvatel Guatemaly syfilidou, aby mohli nemoc studovat a hledat na ni léky. To se stalo ve čtyřicátých letech 20. století, uběhlo tedy 80 let. Nebudou-li USA donuceny vzdát se vývoje dalších biologických zbraní, bude zase lidstvo za 100 let seznámeno s činností současných laboratoří. Nyní není potřeba propadat panice.

Současný virus není „zbraň soudného dne“. Epidemie bude lokalizována během půl roku.

Převzato z Katyusha.org

Přejít do diskuze k článku 47 komentářů