Svět ruskýma očima 553

Břidlicovou ropu budou v USA dávat s příplatkem

29. března 2020

Pokles poptávky a cen kvůli pandemii koronaviru a cenové válce na trhu s ropou vrhá břidlicovou těžbu v USA do hluboké krize. Některé společnosti dokonce začaly hlásat, že budou ještě připlácet těm, kteří si od nich ropu vezmou. Zásobníky jsou přeplněné a hrozí nebezpečí zastavení těžby. Na trhu těžby břidlice je v USA situace ještě horší než na burze. Jak uvádí Bloomberg, musejí jednotlivé společnosti platit za to, že si od nich někdo ropu odebere. Obchodní dům Mercuri a Energy Group Ltd. nabízí kupujícím za každý odebraný barel ze zásobníku 19 centů.

Zápornými se ceny stávají v těch regionech, v nichž nejsou odběratelé a v nichž se rychle zaplňují zásobníky a tam také může snadno dojít k zastavení těžby. Obchodníci s ropou oznámili, že rafinerie snižují výrobu kvůli nedostatku zájmu a u společností klesá možnost prodávat surovinu do ropovodů. A tak se bude ropa „prodávat“ přímo ze studní nejen ve státě Wyoming. Společnost Canadian Western Select nyní obchoduje za cenu pod 5 dolarů za barel a Oklahoma Sour pod 7 dolarů za barel.

Podle Royal Bank of Canada stanovili cenu za barel minus 19 centů na druh ropy Wyoming Asphalt Sour, která se používá k výrobě bitumenu a asfaltu. Kvůli velkému množství příměsí, hlavně síry, se špatně zpracovává a je levnější ve srovnání s referenčními druhy Brent a WTI.

Bílý dům bude muset nákup ropy u amerických výrobců odložit, aby je podpořil v období nízkých cen. Kongres odmítl poskytnout ministerstvu energetiky prostředky na zajištění 77 milionů tun suroviny pro strategickou rezervu ropy.

Převzato z Eadaily.com

***

Letadlová loď Theodor Roosewelt se mění na morovou loď

Dmitrij Sedov

2. dubna 2020

Ve středověku se morové epidemie řešily tak, že se infikované prostory izolovaly od ostatních míst dotud, dokud epidemie spontánně nevymizela. V zámcích a hradech byly speciální „morové šachty“, kam umisťovali nemocné. Jim spouštěli koše s jídlem a vodou dokud pozorovali známky života. Podobně postupovali u zamořených lodí. Jejich osádky nepouštěli na břeh, dokud nemoc sama od sebe nevymizela.

Podobně to nyní dopadá s letadlovou lodí Theodor Roosewelt hlídkující v Jihočínském moři.

Začátkem března vplula do jednoho vietnamského přístavu, kde bylo v tuto chvíli zaznamenáno 16 případů COVID-19. Námořníci z lodi dostali povolení vstoupit do města a za několik dní mezi nimi byli první tři s podezřením na infekci.

Kapitán lodi ve shodě s velením pozastavil hlídkování a loď nasměroval do hlavní základny v tomto regionu Apra na ostrově Guam. Koncem března doplula loď na základnu a to mělo ve čtyřtisícové posádce 100 lidí příznaky nemoci. Ohodnotili to jako možné zvýšené nebezpečí pro sloužící na pevnině. Posádce letadlové lodi zakázali opustit loď a zdravotníci dokázali přemístit do vojenské nemocnice jen 25 nemocných námořníků, protože nemocnice není uzpůsobena pro boj s epidemií.

Na loď byli vysláni zdravotníci, ale jejich počet, vybavení a kvalifikace nemohly na zvládnutí epidemie stačit. Ke špatné situaci přispívá ještě stěsnání lidí v kabinách, pracovních provozech a v centrech řízení lodi. Izolace nemocných je vyloučena. Kapitán lodi napsal zoufalý dopis na velitelství, v němž uvedl, jak to vypadá se šířící se epidemií, a obvinil jej z neschopnosti mu pomoci. Žádal, aby byli všichni námořníci puštěni na břeh a patřičně léčeni. Napsal: „Námořníci nesmějí umírat. Jestli nebudeme něco dělat hned, námořníky nezachráníme. Jsou naše největší hodnota.“

Velitel Tichooceánského námořnictva admirál Aquilino kapitána podpořil, ale uvedl, že „loď nesmí opustit režim“. Členové posádky budou na rotačním základě přepravováni na břeh k otestování a potom se vrátí na loď. Ta tak bude stále připravena pro bojové akce. Admirál řekl, že ani jeden námořník nebude hospitalizován, ale podrobnosti neuvedl.

Podle tajemníka ministerstva obrany pro námořnictvo Modleyho má loď pokračovat v plavbě. Řekl k tomu: „Je to příklad naší schopnosti mít lodě v pohotovosti na moři, dokonce i když jsou u nich zjištěny případy nákazy virem.“ Za týden už mluvil jinak: „Usilujeme o přesunutí námořníků na zem, jenže na Guamu není tolik místa, abychom umístili všechny. Musíme jednat s místní správou, abychom dostali místa v hotelech a mohli budovat stanové nemocnice.“

Ostrov Guam má velikost 50 x 10 km a 180 tisíc lidí. Je rozvinutý turisticky, ale nemá velké nemocnice. Vojáci musí řešit problém s umístěním stanových městeček bez podpory místních lidí. Ostrov je v moři osamělý a k zajištění městeček bude potřeba čas a ten, s přihlédnutím k podmínkám boje se šířením koronaviru, není.

Pentagon dosud nemá připravený plán akcí k záchraně posádky letadlové lodě. Ministr obrany Esper nevidí potřebu evakuovat celou posádku: „Neměl jsem možnost seznámit se s dopisem kapitána, ale on si myslí, že čas celkové evakuace z lodi ještě nenastal. Na loď posíláme hodně lékařské pomoci, další zdravotnický personál i ostatní potřebné věci. Cílem je zastavit virus, hlavní je, že ani jeden z námořníků není ve vážném stadiu nemoci. Navíc nemůže být loď posádkou zcela opuštěna. Někdo musí zajišťovat její základní funkci.“

Takže ministr obrany zvolil variantu bojovat proti viru přímo na lodi. Odvážně vzdoruje nemoci, aniž by vyšel ze své kanceláře. Theodora Roosevelta zavřel na rejdě základny Apra. To je odpověď na koronavirus.

Převzato z Fondsk.ru

***

Ruská pomoc USA – nikoliv propaganda, ale nutnost

Ljubov Stěpušova

3. dubna 2020

USA se staly epicentrem pandemie nového koronaviru. Dokáží udržet nemoc pod kontrolou? Odbornice Alexandra Borisova má zato, že v tomto případě je možno hodnotit ruskou pomoc jako nutnou.

USA se staly centrem pandemie

Dne 24. března uvedla Světová zdravotnická organizace, že se USA mohou rychle stát epicentrem globální pandemie. Podle údajů WTO z 2. dubna bylo nejvíce nakažených v USA, a to 163 199. Za předešlý den tam zemřelo 1 200 osob. (Poznámka: 4. dubna je uváděno v USA 250 tisíc pozitivně otestovaných)

Americká vojenská loď s tisíci lůžek připlula do New Yorku, aby poskytl pomoc nemocnicím nejvíce postiženého města v zemi, avšak lékaři upozorňují, že jim docházejí léky a soupravy pro testování. Prezident Trump je kritizovaný za zlehčování nebezpečí. Řekl, že epidemie bude v zemi vrcholit v průběhu dvou týdnů a že bude úspěch, pokud zemře jen asi 200 tisíc osob, a ne dva miliony. Pandemie se stala vážným politickým problémem po celém světě, USA nevyjímaje, a přitom tam v listopadu budou prezidentské volby.

USA přešly na „autoritativnější formu řízení

Vědecká pracovnice Centra severoamerických studií Ruské akademie věd Alexandra Borisovová uvedla, že USA pomůže vyrovnat se se situací přechod od „obvyklé ultraliberální formy vlády“ k „autoritativnější“, jako to například bylo po 11. září 2001 a po finanční krizi v roce 2008. Řekla: „I dnes za podmínek epidemie mají lidé sklony sdružit se kolem prezidenta a schvalovat vůči sobě autoritativnější jednání (karanténa).“

Zasáhnout do hry může postoj vlád států

Borisovová uvažuje: „Vlády některých států se nechtějí podvolit při zavádění karantény federálnímu centru a mezi federální vládou a regionálními vládami dochází k vážnému střetu.“ To by mohlo vadit při zdolávání epidemie, ale státy se hodně spoléhají na finanční i materiální podporu centra a administrativě Trumpa se musejí podřídit. Trump se obrátil ke státům s tím, aby všude zavedli karanténu. Dost silný nátlak byl vyvíjen na guvernéra Floridy, ale i dalším guvernérům, kteří karanténu nezavedli.

Ruská pomoc je pro USA nezbytná

Podle Borisovové je nedostatek léků, zařízení a testů v USA způsoben tím, že mají složitý byrokratický systém přídělů z federálního centra. Řekla: „Kdo objedná masky, už mu nepřijdou injekční stříkačky. Je nutno je objednat znovu. Proto první, který se přižene, dostane materiální pomoc. Jestliže bude situace kulminovat za dva týdny, nemůže už dojít k výrobě a je potřeba se spolehnout na stávající zásoby.“

Právě z těchto důvodů lze považovat naši letadlem poslanou materiální pomoc za nezbytnou.

Převzato z Pravda.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
5. 4. 2020 18:26

Ještě že v EU a v ČR máme úplně jiné problémy.

Třeba: „Evropská komise dnes zahájila veřejnou konzultaci ke klimatickým cílům. Do 23. června se občané Evropské unie budou moci vyjádřit k tomu, zda zachovat současný cíl, tedy snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o 40 procent proti hodnotám z roku 1990, nebo být ambicióznější a snížit emise až o 50 či 55 procent.“. … … …

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petricek-babis-eu-koronavirus-vlada.A200404_214903_domaci_maka

Jen nějak nevím, kde a jak se tohle dá léčit … ?

Točmistr
Točmistr
Reply to  Gatta
6. 4. 2020 7:28

Neuvěřitelný tragéd. Za vším vidím naplánovaný restart ekonomiky, která už nepojede tolik na ropu, takže petrodolar bude nahrazen něco-dolarem. Viděl bych to na spojení studená fůze -baterie. A studenou fůzi bude pochopitelně chtít schramstnout jaderný průmysl, kvůlivá žvástům o bezpečnosti a tak. Baterie, tak ty budou hlavně v autech, pochopitelně. Elity, včetně tzv. “států”, předstírají boj mezi sebou, ale ve skutečnosti jsou to oni proti nám všem ostatním, prostě dokonalý 1984. Jedna z těch dost mizerných věcí, které se nám můžou přihodit, jsou “kryptoměny”, což ve skutečnosti není měna vůbec, jen nástroj kontroly. Vedle toho by byl zřejmě systém podmíněného… Číst vice »

Gatta
Gatta
5. 4. 2020 21:02

Jsem té EU křivdil – konečně, přímo z míst úplně nejvyšších, přišla dlouho očekávaná pomoc celoevropského rozsahu.

Prozatím jen osvětovà …
https://m.youtube.com/watch?feature=emb_logo&time_continue=39&v=sLa_QiWulPE

Aleš
Aleš
6. 4. 2020 6:51

https://www.sport.cz/hokej/nhl/clanek/1330784-bajecne-gesto-tri-ruskych-hvezd-nhl-jsme-vdecni-dekuji-americti-doktori.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null#hp-sez
Tak tomu se říká souznění duší, zasloužilý zajochu. Zapnul jsem om, že na něj přilepím tenhle odkaz, a tady takový překlad článku…

Irena
6. 4. 2020 11:20

Vypadá to, že Polákům „vyschne“ plynovod s totalitárním plynem a něco málo i k ropě

http://voicesevas.ru/news/50970-russkiy-podarok-polyakam-na-den-pobedy.html

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
6. 4. 2020 13:27

Dobrý sajt, kvalitní článek, obzvlášť zde:
Русофобия становится очень дорогим товаром, панове и панночки – снова придется идти в офис тоталитарного Газпрома и, глядя в льдистые холодные глаза Миллера, униженно объяснять и выпрашивать. :-) :-)

Irena
6. 4. 2020 11:41

Turecko vyvolalo skandál na schůzce ministrů zahraničí členských států NATO, která se konala 3. dubna prostřednictvím telekonference kvůli pandemii COVID-19. Ministr zahraničí Turecka Mevlüt Cavusoglu obvinil Řecko ze zabíjení migrantů, načež zástupce Atén poukázal na spekulace Ankary. Žádost Cavusoglu, aby mohl odpovědět, generální tajemník NATO zamítnul. Poté se Turecko z on-line spojení odpojilo.

https://www.gazeta.ru/politics/2020/04/03_a_13035607.shtml?update

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
6. 4. 2020 14:36

Tak to v zivote chodi: Pust svine k sobe a ustup stranou. Neco o tom vim. Cosi osobne me to stalo, ale ted jsem svobodny. A svine maji, co chtely. Muzu to pozorovat, a je to hodne zajimave. Polsko je politicka svine. A nejen politicka. Shledl jsem jakysi porad o polske mafii v eurokamionech. A ta zamestnava halicske kriply, protoze to ma cinskou vyhodu mensich nakladu. Ve Francii jim jdou uz tezce po krku. Halicskym vyhulovacum. NATO je soubor baronu , kdyz maji pocit uspoKOJENI. Kdyz dojde na LL2020, tak je NATO soubor matematickych nul a nekonecnych problemu. NATO ma… Číst vice »

orinoko
orinoko
6. 4. 2020 15:44

Ja to proste miluju. V emerice pukaj vredy. Podle nekterych emi info kanalu USA pry potrebuji sveho Orbana. To je malo! Orban je zjeveni. Svoji mezinarodni pout zacal v Praze za bolsevika , kdyz na Vaclavaku pri demonstraci lidu…. pokud vim , hejvl a podobna verbez byla v absenci… vystoupil neohrozene s projevem a ceska posrana STB si nedovolila nic proti kamosovi v ramci demo. Ostatne , sam uz pracovala na tomtez. Podivejte se na Orbana! Je porad stejny. Akorat vic vazi a ma sediny. Oproti emericke betonove patce. To je Madarsko. Co Rakousko? Mlady Kurz svoje Rakousko dava do… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
6. 4. 2020 16:20

Re – to zě nejsme žádní „partneři“ pro velmoci, to je jasné.
Je ale otázkou, zda (a čím) můžeme být „zajímavými partnery“ alespoň pro to Rakousko a Maďarsko ?

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
6. 4. 2020 16:36

To neni slozite. Mluvit s nimi. Ptat se jich. Klidne se s nimi i ozrat. /To by s Putinem neslo./ Dnesni svet tlaci na vsechny stejne, pricemz my vsichni tri jsme pod tlakem. Nemuzu se zbavit pocitu, ze jedinecna sance je prave ted. Orban, Kurz Babis. Je to neuveritelny vekovy a pocitovy mix. Vidite to? Couhaji nad vsechno kolem sebe jako cimburi. Nas nedeli jazyk. Jenom poznani, ze uz za tyden zacina ta spravna nedele. Spolecne vyvijet vsechno ve vsem, cim sami sobe muzeme pomoci. Je to hruza /sic/ , ale posilovat vedomi, ze jsme si spoustu pruseru uzili spolecne.… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
6. 4. 2020 19:31

Jo, to je dobré – mluvit spolu, to je ono.
A taky u toho člověka občas něco napadne.

A aby se z nás zase nestaly zvířata …
https://www.youtube.com/watch?v=HJ7zbzJZsjs

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
7. 4. 2020 8:56

VA: Rozhodnutí Moskvy omezit vývoz obilí vyvolalo ve světě poplach!
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/va-rozhodnuti-moskvy-omezit-vyvoz-obili-vyvolalo-ve-svete-poplach/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
8. 4. 2020 7:04

Шойгу назвал строительство 16 военных госпиталей важнейшей государственной задачей
https://tvzvezda.ru/news/forces/content/2020471342-7b62S.html