Svět ruskýma očima 574

Amerika nedokáže zastavit narůstající převahu Číny

Jelena Pustovojtova

23. srpna 2020

Čína jako první začala vytvářet nový trh, tentokrát kosmický, průlomový v rozvoji laserové komunikace s orbitální skupinou satelitů, formujících se k obsluze kosmického internetu věcí (Io T). Spojení mezi satelity zajišťuje laserový svazek paprsků, přenášející obraz, zvuk a další údaje v kosmu. Laserové zařízení má vysokou rychlost přenosu dat, odolnost proti poruchám, relativně malé systémové terminály, malou hmotnost a malou spotřebu energie. Čínská společnost Sanjing oznámila, že družice Xinyun 2 01 a Xinyun 2 02 mezi sebou vyzkoušely klíčové technologie v laserové komunikaci. Tyto satelity jsou určeny k realizaci čínského projektu pro vývoj kosmického Io T a seřídily obousměrnou telekomunikaci s bezproblémovým spojením a stabilitou telemetrie.

Laserová komunikace mezi satelity dovoluje značně zmenšit závislost skupiny družic na pozemní síti, snížit potřebný počet pozemních stanic a výdaje na jejich výstavbu a prakticky rozšířit zónu pokrytí  signálem (t. zn. realizovat globální kontrolu).

Před čtyřiceti lety byl HDP Číny 190 miliard USD a o dvacet let později se zvýšil na dva biliony. Za stejnou dobu se počet vědeckých výzkumů v Číně zvýšil osmnáctkrát. O dva roky později ČLR předstihla USA, když se stala největší ekonomikou světa v objemu HDP přepočteném na kupní sílu jüanu. Kalifornský web Quora píše, že tato kinetická energie posouvá Čínu dopředu, ač se USA beznadějně snaží využívat všelijaké fígle ke zpomalení růstu čínské převahy.

Čína pozvedla z bídy přes půl miliardy svých občanů a vytvořila největší střední třídu na světě a nejmohutnější vnitřní trh – 20 % světového. Ve vzdělání předběhla USA desetinásobně. Ročně vychází z vysokých škol země přes 8 milionů absolventů a v oboru vědy a techniky pracuje přes 100 milionů lidí. Věrní spojenci Washingtonu, Japonci, zvažují, zda by nebylo vhodné přeorientovat se na čínské vědecko-výzkumné zkušební a konstrukční práce namísto amerických.

Agentura Nikkei Asian Review uvádí, že ze všech vědecko-výzkumných prací ve světě pochází 19,9 % od čínských vědců a technologů, od amerických jen 18,3 %. Mezi lety 2016 až 2018 bylo v Číně publikováno 305 928 vědeckých prací, v USA 281 487. V Německu, které zaujímá třetí místo – 64 041 (4,4 %). Čtvrtí Japonci publikovali 64 874 vědeckých prací. Objem výzkumných prací v Číně bude významně ovlivňovat její vojenskou a obchodní aktivitu.

Kvalita čínského výzkumu ve vědě se přiblížila americké. Z deseti procent nejcitovanějších studií ve světě je asi jedna čtvrtina amerických – 24,7 %. Čínských je 22 %. Z jednoho procenta nejcitovanějších je amerických 29,3 % a čínských 21,9 %. Rozdíl není velký a stále se zmenšuje. Čína vládne v přírodních vědách, chemii, strojírenství informatice a v matematice. Američané se soustředili na klinickou medicínu a základní výzkum.

Motorem vědy v kterékoliv zemi jsou investice do vědecko-výzkumného, zkušebního a konstrukčního oboru a vysoký počet výzkumných pracovníků. V roce 2019 dal Peking do vědy a výzkumu o 10 % více prostředků, USA jen o 5 % ve srovnání s předešlým rokem. Od roku 2000 se čínské výdaje na vysokoškolské vzdělávání zvýšily desetinásobně, americké jen 1,8krát. Čínský základ pro budoucnost je mnohem dynamičtější než americký. Peking hodlá v roce 2020 zvýšit výdaje na vědu z 1,5 % HDP na 2,5 %. Dnes má Čína 1,87 milionů vědeckých kádrů, Spojené státy 1,43 milionů.

Britské Financial Times navrhují spolupracovat s Číňany a neničit vazby s nimi. Dnešní dvě hlavní technologické mocnosti, USA a Čína, jsou spolu těsně svázány a rozkol způsobí těžký hospodářský úder stovkám amerických technologických společností. Apple, která je na hranici tržní hodnoty 2 biliony dolarů, se opírá o výrobní základnu Číny, pětina jeho ročních prodejů připadá na ni. Pět amerických společností vyrábějících čipy (Ndivia, Texas Instruments, Qualcomm, Intel a Broadcom) má tržní hodnotu po více než stech miliardách dolarů a čtvrtinu až polovinu čipů prodává do Číny.

Project Syndicate píše: „Čína je již plnoprávný účastník soupeření ve dvou programech – komerční a národní bezpečnosti a vytvoření umělé inteligence.“ Protože má Čína čtyřikrát více obyvatel než USA, nebudeme mít problém s největším domácím trhem umělé inteligence. K tomu ještě čínská vláda stanovila umělou inteligenci pro vědu a techniku jako prvořadou. Peking zdvojnásobil půjčky šedesáti osmi státům, což je srovnatelné s tím, co jim půjčila Světová banka, a zároveň se neomezil zrcadlově uvalit sankce  na jedenáct amerických politiků a šéfů organizací, které zasahovaly do záležitostí Hongkongu. Linie Pekingu ohledně ochrany státních zájmů je pevná.

Převzato z Fondsk.ru

***

Někdo šeptá Lukašenovi: „Rusko tě zradí, Rusko tě opustí…“

Kristina Melnikova

24. srpna 2020

Běloruské protesty jsou jiné než byly ty ukrajinské v letech 2013 až 2014, a to svojí živelností, bez bojového organizování a malým vlivem radikálních nacionalistů. Jenom za nepříznivého působení se mohou radikalizovat a nabýt rysy ukrajinského majdanu. Pro Eadaily i tom promluvil vojenský dopisovatel a spisovatel Semjon Pegov, který v době protestů pracoval v Minsku a byl zadržen se skupinou dalších ruských novinářů, ale brzy se dostal na svobodu a v klidu se vrátil do Ruska. Pegov také okomentoval obsah svého projektu WarGonzo s tím, že běloruští pracovníci speciálních služeb bojují v tureckých proxy bojích v Sýrii proti Kurdům, proti syrské armádě a proti Rusku.

Jaké máte dojmy z běloruských protestů? V čem se odlišují od těch na Ukrajině?

Dlouho jsem kolem nich nepracoval. Dostal jsem po hlavě a byl jsem zadržen. V běloruských protestech není taková organizace, jako byla na Ukrajině. Nejsou tam militarizované skupiny jako na majdanu, kdy se protestující řadili po stovkách. Na majdanu se hlasitě projevovali radikálové, jako je Pravý sektor, UNA-UNSO a další ukrajinské nacionalistické organizace, které pro události byly vycvičené. To v Bělorusku není.

Demonstrace jsou převážně živelné, ale myslím, že po čase budou vystavěny na principu majdanu a za několik měsíců budou na ulicích stejné skupiny, které dosud nejsou. Běloruští nacionalističtí radikálové dosud zcela nepředvedli svůj potenciál, pokud jej vůbec kdy předvedou. Organizované skupiny nebo oddíly, které byly později vidět na videích, ty tam nebyly. Byli jednotliví provokatéři, ale nemělo to masový charakter. Z dvou až tří set osob je možno vyčlenit  4 až 5 provokatérů. Ti vybíhají dopředu a vykřikují něco na OMON, podobně jako na otočném revolverovém bubínku. To nejsou bojovníci.

Můj kameraman byl v cele s radikálními nacionalisty. Tetovaní byli umístěni v odděleném izolovaném patře na ulici Okrestina, která byla prohlášena skoro za hlavní mučicí zařízení Běloruska. Kameraman měl na ruce vytetovaného Motorolu a několik vlasteneckých motivů. Proto šel s nacionalisty na třetí patro. Viděl, že mezi nácky není jednota. Podle toho, jak by dopadla situace v Bělorusku, by se zachovali. Kdyby se zhoršila, chtěla by polovina z nich odvézt své rodiny do Litvy nebo Polska a druhá polovina do Ruska. Rozkol a dezorientace je v celé běloruské společnosti. Dokonce jsem viděl, že i uvnitř kolektivu. Jeden projeví k Rusovi ohledy, druhý jej nemilosrdně odežene. Oni nechápou situaci a nemají stejné chování.

Některé západní fondy platí protestujícím pokuty vystavené za účast na manifestacích.

To funguje už dlouho. Profesionálním demonstrantům, kteří se již dostali do nějaké patálie, jsou známy nevládní organizace. Vezmou si potvrzení o zaplacení pokuty a v uvedených organizacích se jim to proplatí. Tyto nevládní organizace byly připraveny předem.

Jak je to s Vagnerem? Jde o provokaci SBU, provokace Lukašenka před volbami, nebo nedorozumění?

Moc na provokaci ukrajinských zvláštních služeb nevěřím. Srovnáním ukrajinských tajných služeb a běloruské KGB je běloruská KGB profesionálnější než SBU. Lukašenko jistě o této operaci věděl. Vždyť už několik dní před zadržením vagnerovců vykládal o mýtických bojovnících, kteří do Běloruska přijdou. Připravoval půdu. Zřejmě chtěl vydírat Rusko. Jenže přecenil své možnosti, jeho syn se musel omlouvat, a on skoro denně volal Putinovi, aby zachránil situaci. Asi když se sám nedokáže změnit  a navázat dialog s opozicí, bude mu těžké pomáhat. Bělorusy nelze klamat, křiky, že Putin vtrhne s vojskem, to je jen vyostření situace. Kdyby se to mělo stát, ztratili bychom běloruský lid. Poslat vojsko je možné jen při nebezpečí ze zahraničí. Lukašenko ve věci vagnerovců vystoupil jako hlupák.

Jak je to s informací o spolupráci běloruských tajných sil s Tureckem?

Pracují nejen s Tureckem, ale i s Čínou. Čínská lobby je v Bělorusku silná. Už jen pohled na to, kolik času věnuje Lukašenko Číňanům v projevu v parlamentu. Ke zvolení mu jako první blahopřál Si Ťin-pching. Lukašenko po vyhlášení výsledků nejprve nakráčel na otevření společné čínské a běloruské výroby. Dostal tam čínskou misku plnou běloruského obilí. Diplomaticky se to čte tak, že se obrací k Číně. Rusko si s Čínou konkuruje v Africe a Jižní Americe. Je zřetelný vliv jiných sil na Lukašenka. Možná i tureckých. Funguje svazek Lukašenko – Alijev – Erdogan, navzájem si přihrávají. Vagnerovce asi nezadržel proto, že pracovali v Sýrii. Ale přeje si obtěžovat a zasahovat do ruských zavedených schémat ve válce v Sýrii, k čemuž je popichován Erdoganem a čínskou lobby. Mohl k tomu přihlédnout. Asi někdo stojí vedle a šeptá mu do ucha: „Rusko tě zradí, Rusko tě opustí…“ On je schopen vidět nepřátele z obou stran hranice a z nějakého důvodu hledat  přátele na jiných koncích světa.

Změní se po dnešní situaci vztah k Rusku?

Už se změnil. Kde je prohlašování, že Rusko poslalo bojovníky? Nazýval je všelijak, ale také obecně vojáky. Vojáci – to už je přímo obvinění státu, jsou to oficiální struktury. Nyní se rétorika změnila. Rusko je nyní „jediná naděje a opora“. Dokonce dřívější Lukašenkovi nepřátelé – novináři – přestali být nepřáteli. V poslední době se potvrdila informace projektu WarGonzo, že jeho administrativa pustila novináře z Ruska k práci v Minsku. Jeho vlastní novináři už nechtějí pracovat.

Jak se k vám chovali při zadržení?

Každý mluví jinak. Jedni tvrdí, že mě po hlavě udeřili protestující, druzí, že ti z OMON. Stál jsem mezi OMON a protestujícími a kamera, na které by to bylo možno vidět, se rozbila. Vysoce kvalifikovaní lidé ze speciálních služeb Alpha nemají v kompetenci tlačit lidi, rozhánět mítinky, ale plní speciální úkoly. Snadno jsme s nimi našli společný jazyk bez agresivity. Během zadržení se stráže chovaly různě, někteří s pochopením a někteří ne.

Myslíte, že v Bělorusku vydrží protesty dlouho, třeba i několik měsíců?

Jsem si jist, že potrvají nejméně do listopadu, protože proběhla informace, že je na listopad plánován podpis dohod v rámci Svazového státu. A samozřejmě, že Západ podněcující protesty dal do toho své síly i prostředky a udělá všechno, aby podpis dokumentů zhatil. Může tak činit nátlakem na Lukašenka, nebo státním převratem. Při protestních akcích mohou být období klidu  a období žhavá, jako to bylo na majdanu.

Převzato z Eadaily.com

***

V Evropě se zamysleli, jak odpovědět ohledně expanze amerického LNG

Petr Iskenderov

27. srpna 2020

Gazprom plánuje dokončit plynovod Severní proud 2 (dále jen SP-2) navzdory bezprecedentnímu nátlaku USA na evropské účastníky. Zástupce Gazpromu to oznámil na konferenci o investicích VTB Capital Investments. Uvedl: „Dodržujeme naše plány na dostavbu plynovodu SP-2 a k tomu děláme nutné práce.“ Připomenul, že to zatím může jen oznámit, protože na projekt je činěn „značný nátlak“.

Americký nátlak v této věci má na Evropany konsolidující vliv a upevňuje jejich jednotu v odporu k Washingtonu, týkající se zásobování Evropy energií. Není náhodou, že převažující počet členských zemí EU – 24 ze 27 – podepsal společnou protestní nótu zaslanou  ministerstvu zahraničí USA v souvislosti s úmyslem administrativy prezidenta Trumpa znemožnit výstavbu plynovodu SP-2.

Autoři protestu podtrhují, že exteriroriální sankce porušují mezinárodní právo a evropská politika se musí určovat v EU. Musí být, ale vyjasněna není.

Stále více evropských zemí chápe jaké jsou opravdové důvody kroků USA vůči SP-2. Washington vidí ve znemožnění výstavby plynovodu z Ruska do Německa hlavní páku mimoekonomického nátlaku, s jehož pomocí je možno donutit EU nakupovat mnohem dražší americký zkapalněný plyn (LNG), namísto mnohem výhodnějšího ruského plynu z potrubí.

Christian Pegel, ministr energetiky, infrastruktury a digitálních technologií Meklenburska – Předního Pomořanska situaci objasnil: LNG z USA je pro Evropu nerentabilní, protože technologie jeho těžby v USA je dražší a náklady se ještě zvyšují převáděním suroviny a náročnou logistikou dodávek.

Der Spiegel poznamenává: „Nikdo si nepřeje další eskalaci sankcí a kontra-sankcí, ale když rozumné argumenty nefungují, možná má smysl třeba jen pomyslet na odvetná opatření… Například bychom mohli zvýšit na americký LNG cla. Také nebude jednoduché vysvětlit německým plátcům daní, proč máme platit miliardy a miliardy dolarů za americké stíhačky F – 18, když ve stejné době je ohrožována existence německých společností. A proč má každý, kdo se snaží vydírat evropské podniky, právo vstupovat na území EU? Když na to nebudeme reagovat, změníme se ze spojenců na vazaly.“

Za připomenutí stojí ještě jedna věc týkající se prohlubování nesrovnalostí se zdroji energie pro Evropu mezi Evropou a USA. Je to konflikt na hranici geopolitiky, byznysu a mezinárodního práva. Svým způsobem je to model protikladů dělících západní mocnosti. Jde o význam samotného projektu a stupeň jeho zapojení do evropského podnikání, kdy se jedná o účast v projektu vedoucích energetických společností Německa, Rakouska, Francie, Británie a Nizozemska. Ruský odborník na mezinárodní právo Anton Imennov uvádí, že „není možno si představit přísné sankce proti globálním mnohamiliardovým společnostem“. To by dorazilo světovou ekonomiku, která už tak má kvůli koronaviru komplikace. Projekt SP-2 je chráněn nejen lobbisty ve Washingtonu, ale i svým rozsahem a pronikáním do světové ekonomiky.

Další vývoj událostí kolem SP-2 bude dost záviset na dvou okolnostech: domácí politické situaci v USA s blížícími se listopadovými volbami prezidenta a schopností EU realizovat vlastní účinný mechanismus ochrany evropských společností před  exteritoriálními sankcemi známým blokovacím zákonem EU. Byl vypracován v roce 2018 jako odpověď na odchod USA z jaderné dohody s Íránem a uvalení amerických sankcí na Teherán. V nejbližší době má být rozšířen, potvrzen a schválen šéfy členských států a vlád EU.

Ve prospěch završení SP-2 mluví i tendence na světových energetických trzích s očekávaným zvýšením zájmu o energetické zdroje po překonání následků skluzu vyvolaného covidem-19. Putin k tomu řekl: „Dříve či později se ta situace změní a světová ekonomika poroste.“

Znamená to, že se bitva na energetických trzích ještě více zintenzívní a Evropané budou muset hájit své zájmy týkající se zásobování plynem nikoliv spojenectvím, ale proti USA.

Převzato z Fondsk.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
31. 8. 2020 12:07

„Tavrida“ se fakt povedla, jedná báseň. Nikdy předtím nebylo na Krymu postaveno tolik silnic jako za Zelenského. :-)

P.S. Potřebujeme píchnout s D1 :-))

orinoko
31. 8. 2020 13:47

Tohle bude mimo hlavní vlákno, že … ale Ruska se to týká. Nainstaloval jsem si prohlížeč Yandex. A nestačím zírat. Někde jsem asi něco nezvládl , a všude se teď pořád musím hlásit. Ne Rusům, ale na každém včera běžně přístupném webu. I tady. Přijde mi to takové vojenské. Vedle Opery a doporučeného čínského Maxthonu mám teď i Rusko. Při vstupu se mi Moskva zjevuje z výše letícího dronu a je jen škoda, že to neletí dál. Čínský Maxthon prakticky nepoužívám , protože mi už dopředu nabízí kdejaký emerický sajrajt jako nějakou nadstavbu. To Yandex , ten snad všechno ostatní… Číst vice »

orinoko
31. 8. 2020 13:58

Tak, a teď si vás prohlížím přes Yandex. Zvláštní , hned při přepnutí prohlížeče mě Rus upozornil, jak můžu šetřit baterie v notebooku. A bere to nějak z gruntu.
Na druhou stranu , na druhé odklepnutí se neotevírá nové okno téhož prohlížeče. Ale zaplaťpámbů mi nenabízí rozchod nějakých českých TELEbritálních idiotů jako téma ke čtení a řešení.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
31. 8. 2020 17:08

Ori, smím se dopustit názoru? :-) Podle mého je současné Bělorusko jen viditelná část probíhající války. Mnoho lidí čekalo, jak bude vypadat příští válka po vynálezu a zavedení atomových zbraní. Ani ne 3 měsíce po sebevraždě nepovedeného rakouského malíře Anglosasové málem spustili „Nemyslitelné“ proti svým sovětským spojencům: http://ria.ru/analytics/20151203/1335028353.html Inu již nebylo kam růst v ničivosti (moc velké riziko sebedestrukce), tak se boj přesunul do jiných podob. Jen se tomu již neříká oficiálně „válka“. Není tomu tak historicky dávno, kdy blokáda obchodu byla považována za válečný akt a náhle následoval Pearl Harbor. Realizovalo se to například námořní blokádou. Dnes tomu říkáme… Číst vice »

orinoko
Reply to  Botičky od Diora
31. 8. 2020 17:29

TOHLE má hlavu a patu. A je to logické, tudíž stravitelné. Já osobně nepodceňuji světový dobytek. Není to postaveno na odkazech typu – včera jsem potkal babu Jedubabu, protože jsem jí potkal za svitu Luny i Moonu ve vzácné konjunkci pytla s bezkulečným prostorem. A hlavně – nehraje si to na nadčasový přesah oněch vědoucích – co se dělo už za krále Klacka, když tento pokládal trubky od kundapaxi až do aleluja. Zdravím. Oproti Tobě já postižených nelituji. A proč? Sám jsem se mezi nimi na nějaký čas ocitl. Ale dost rychle mi hodně věcí smrdělo. I bez zkušeností jinde.… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  orinoko
1. 9. 2020 7:20

Víte, já na tyhle esoterické věci také moc nedám. Ale jestli se můžeme na něco spolehnout , a to klidně už od dob krále Klacka,
tak na to, že nejvýnosnějším oborem lidského podnikání, a zaručeně nadčasovým, byl vždy obchod a lichva. A že tento obor
ovlivňoval ve svůj prospěch všechno a všechny ostatní včetně králů a státníků, a že se jeho představitelé na rozdíl od těch ostatních, kteří většinou vůbec netušili která bije, dokázali v cestě za touto skrytou mocí vždy spojit a domluvit.

orinoko
Reply to  Bety
1. 9. 2020 7:58

Hodně se půjčovalo u Žida. Táhne se to celé roky. Dělali to i ti nejvyšší. A když nebylo na splácení, tak se konaly pogromy. Někdo to dokonce zakomponoval do svého programu. A pak se činil. A dodneška je mnohé nedostupné v centrále úložišť.
Ale cesty páně jsou křivolaké, že … a tak to také musí odskákat mnohdy i někdo jiný. Svět musí být udržován v jakési rovnovážné poloze vratké.

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/alzirsky-ministr-sarkozy-je-u-moci-diky-zidovske-lobby_32510.html

Irena
Reply to  Botičky od Diora
1. 9. 2020 5:21

Tohle je všechno pravda, ale myslím, že v případě Běloruska velkou roli sehrálo Rusko, ten medvěd v pozadí. Bylo to jako v tom klipu, kde medvídě honí puma a když už ho skoro má, tak se otočí a uteče, protože se za ním zvedne velká medvědice. Janukovič měl stejnou šanci to ustát jako Lukašenko, kdyby měl koule a opřel se o Rusko. I když je pravda, že Ukrajinci byli zpracovaní a banderizovaní přece jenom víc a Lukašenko měl na rozdíl od Janukoviče příklad v jeho osobě. Což zřejmě přece jen nakonec napomohlo, aby se mu „rozsvítilo“!

Irena
Reply to  Botičky od Diora
1. 9. 2020 7:15

Ještě pár faktů pro představu o rozsahu diverze v Bělorusku v ruštině
http://voicesevas.ru/news/53949-chernye-pauki-tyanutsya-k-belorussii.html

orinoko
Reply to  Irena
1. 9. 2020 8:03

Smrt černým pajonkom. $

orinoko
1. 9. 2020 6:20

Článek k tématu. V diskusi se říkají i protichůdné věci, ale kupodivu všichni mají pravdu. Ukázková dialektika.

http://www.zvedavec.org

orinoko
1. 9. 2020 6:55

„V roce 2020 Rusko se může stát pátou ekonomikou světa podle parity kupní síly. Takové prohlášení učinil asistent prezidenta země Maxim Oreshkin. Podle jeho slov, v mnoha ohledech to bylo možné v důsledku globální krize a výrazného poklesu HDP v dalších zemích. Při tom v budoucnu Rusko musí získat oporu v „pětce“ a dosáhnout udržitelné tempo…“

orinoko
1. 9. 2020 10:13

Klasická střílečka do vlastní nohy.

http://casopisargument.cz/?p=31278

Martin (už bez taky m)
Reply to  orinoko
1. 9. 2020 21:34

Skvělý pořad, i skvělé vystoupení V. V. Putina.
Formování naděje, povzbuzení národů RF, důraz na kvalitu života.
Varování před „ztrátou paměti“ jako předznamenání ztráty charakteru i rizika ztráty budoucnosti.
Je proto třeba se tužit i otužovat, učit a nabývat poznání – s radostí i s rozumem.
V kolektivu i pro Člověka pro SVOU VLAST, zemi i stát.
Zemi a Stát které si takové národy NEDAJÍ NIKDY NIKÝM VZÍT.
Nezapomínat.
Vzhůru a Kupředu !