Svět ruskýma očima 622

 

Zelenskij odpověděl na Putinův článek: Naše důkazy nejsou na papíře

Konstantin Šaprov

28. 7. 2021

Vladimir Zelenskij nakonec prezentoval „reakci“, kterou sliboval poté, co byl publikován článek Vladimira Putina „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců„. Ukrajinský vrcholný představitel hovořil o „velmi vzdálených příbuzných“, „dědictví“ a dalších zajímavých věcech.

V regálech vystaveno: „Matka a děti“

Podle účtu ukrajinského lídra v sociální síti Telegram se Zelenskij rozhodl prezentovat dlouho očekávanou „reakci“ současně s videopozdravem. Připomeňme si, že ve středu 28. července se slaví důležitý svátek – Den pokřtění Rusi. V Kyjevě byla předtím k této příležitosti uspořádána náboženská pouť.

Jak vysvětlil šéf ukrajinského státu, tak „matkou ukrajinských dějin“ je Kyjevská Rus, přičemž 24 ukrajinských oblastí a Krym jsou její „dědici“ a „vlastní děti“. Dokazovat to není vůbec nutné: „My to nepotřebujeme dokazovat historickými traktáty, pracemi, články. Protože naše důkazy nejsou na papíře, ale v kovu a kameni. Ne v mýtech a legendách, ale v našich městech a na našich ulicích.“

Rusko, jak se ukázalo, s tím nemá nic společného

Zelenský pokračoval tím, že se trochu ponořil do otázek nástupnictví. A neobešlo se to bez výtek Rusku: Naše země, a tím si je ukrajinský lídr jistý, by vůbec neměla trvat na nástupnictví ve vztahu ke Kyjevské Rusi.

„Bratranci a velmi vzdálení příbuzní nemají co do činění s jejím nástupnictvím. Ani zkoušet dokazovat svoji účast na dějinách tisíce let a tisíců událostí nacházejících se tisíce kilometrů od míst, v nichž se udály,“ řekla hlava státu.

Převzato z webu Pravda.ru

***

Falešná mírumilovnost

Anna Šafran

28. 7. 2021

Americký president Joe Biden vyloučil účast Spojených států ve vojenských misích v Iráku. Podle jeho slov budou Američané poskytovat „pomoc při výcviku, pomoc v boji proti Islámskému státu, který je teď opět na vzestupu. My se teď však nebudeme účastnit žádných vojenských misí,“ řekl.

Spojené státy důsledně pokračují ve své cynické linii zahraniční politiky. Nadělali všem problémy a utekli, v tom zůstávají konzistentní. Za podobnými prohlášeními amerického presidenta nehledejme mírumilovnost. Biden je totiž presidentem země, kterou je velmi těžké podezírat z pacifismu, protože to byly především Spojené státy, které dávaly v posledních desetiletích impuls ke stále novým mezinárodním i vnitřním konfliktům v jiných státech a systematicky narušovaly rovnováhu ve světě i v existujícím systému mezinárodních vztahů.

Příčina Bidenovy mírumilovnosti je nejspíše naprosto evidentní: Ropná pole jsou už rozdělena a Blízký východ může být v klidu přenechán napospas spojencům a vazalům – Saúdům a Britům – aby se mohl naplno věnovat ekonomické a vojenské konfrontaci s Čínou a nevyčerpával zdroje.

Cynismus našich zámořských „partnerů“ je bezmezný, ale v současné, stejně tak cynické době nemá smysl zalamovat rukama a vyjadřovat nepochopení nad chamtivostí a agresivitou hráčů na geopolitické scéně. Spíše by stálo za to připomenout veškeré „snahy“, které Spojené státy na blízkovýchodní frontě  opakovaně projevují, aby se, jak se říká, zapsaly do historie.

Co se tedy stalo pokaždé, když USA přinášely „svobodu a demokracii“ do této oblasti?

Irák – blokáda, Saddám Husajn, historická postava světového formátu a lídr do té doby kvetoucího státu na Blízkém východě, pověšen v přímém přenosu.

Libye – opět v přímém přenosu brutální vražda Muammara Kaddáfího, jednoho z nejcharizmatičtějších vůdců arabských států. Libye byla zcela rozvrácena, jako jednotná, silná, bohatá a rozvinutá země zmizela z povrchu zemského a byla proměněna v území ovládané nesourodými skupinami. Ožebračení populace, rozvrat, úpadek, terorismus. Současně s tím probíhá divoký příval migrantů ze severní Afriky do Evropy, který předtím kvetoucí Libye zadržovala.

Egypt – barevná revoluce, svržení silného lídra Husní Mubaraka a naprosté rozvrácení země. Egypťané měli větší štěstí: Armáda se po čase vzpamatovala, podnikla odvetné kroky a odstavila islámské extrémisty od moci. Zemi to ovšem řádně rozbouřilo. Egypt se brzy otevře turistům, pobavte se s místními, oni vám řeknou mnoho zajímavého o „nádherných“ letech po svržení Mubaraka.

Sýrie – s Bašárem Asadem se Američané dosud nevypořádali, i když byli velmi důslední ve svém „Assad must go“. Tady však včas zasáhlo Rusko. Nehledě na výkřiky a reptání páté kolony, že tohle bude „nový Afghánistán“, naše armáda ukázala celému světu umění řešit problém terorismu bez uvíznutí v poziční a zjevně nesmyslné válce.

Vše už napsané je jenom malou částí „zásluh“ USA v této oblasti. Vypadá to, že mají jen slabou spojitost s původně deklarovanými cíli amerických presidentů o exportu svobody a demokracie do dané země. Je však možné, že my chápeme tyto termíny jinak než Američané, ale pak není nic dobrého ani na svobodě, ani na demokracii po americkém způsobu.

V tuto chvíli to vypadá, že Washington je se situací v Iráku zcela spokojen. Ropné zdroje jsou pod kontrolou, země je vykradená a nachází se pod vnějším řízením, přitom ústřední vláda nemá pod kontrolou celé území Iráku. Tomuto stavu se říká kolonie 2.0.

Negativum dnešního dne je v tom, že současní světoví „lídři“ přestali nazývat věci pravými jmény, stydí se za pravdu, místo otevřených, čestných a k vítězství vyzývajících prohlášení nám nabízejí úšklebky stydlivého děvčátka a dobré bomby ve špatné válce. To vše je v současném paradigmatu mezinárodních vztahů dáno absencí klíčového prvku – cti a důstojnosti. Místo toho vidíme jen náhražky a simulákra.

Oni, naši oponenti, tomu říkají „postkřesťanský svět“. A my jim na to říkáme, že taková konstrukce je velmi nestabilní a v turbulentních časech se může v mžiku zhroutit.

Komu se v naší křesťanské tradici říká „otec lži“? Jestliže se nějaký subjekt mezinárodní politiky zabývá jen tím, že systematicky lže, a právě to se stalo základem jeho chování, komu slouží? Je nutné si jednou a provždy odpovědět na tuto otázku a vyvodit z toho příslušné závěry.

A my jsme Rusové, a Bůh je s námi.

Převzato z webu RT

***

Ruská centrální banka vysvětlila pokles příjmů Rusů

Daniil Farnijev

28. 7. 2021

Centrální banka (CB) ve své zprávě vysvětlila pokles reálných příjmů Rusů. Regulátor viděl důvod v rychlém růstu úvěrování bez rozšiřování výroby v zemi. Taková tendence vede k tomu, že se na trzích objevují „bubliny“ a roste inflace. Následkem toho se zpomaluje tempo hospodářského růstu a obyvatelstvo chudne. V CB jsou však přesvědčeni, že tento problém není možné vyřešit pouze pomocí finančních nástrojů.

Regulátor nastínil příčiny poklesu příjmů Rusů ve zprávě „Hlavní směry rozvoje finančního trhu Ruské federace na rok 2022 a období 2023 až 2024“. CB zdůraznila, že ekonomického růstu nelze dosáhnout pouze úvěry a půjčkami. Naopak, spoléhání se na dluhové financování bez vyřešení strukturálních problémů může poškodit občany, podnikání i ekonomiku jako celek, domnívají se v CB.

Regulátor dodal, že pro růst ekonomiky jsou důležité nejenom „dlouhodobé zdroje“, ale i společnosti, do kterých chtějí investoři vkládat peníze. Takové podniky musí být dostatečně efektivní a jejich strategie musí být dlouhodobá a transparentní.

Už dříve Mezinárodní měnový fond přehodnotil svoji prognózu růstu ruské ekonomiky. Podle nových údajů MMF vzroste HDP Ruska v roce 2021 o 4,4 % místo očekávaných 3,8 %. To je v souladu s prognózami CB (růst o 4 – 4,5 %).

Ruská vláda očekává, že na konci roku 2021 se zvýší meziroční růst reálných mezd o 2 %. Rostoucí platy však nemohou dohnat míru inflace. Experti z Institutu rozvíjejících se ekonomik uvedli, že v roce 2020 se kvůli pandemii reálné disponibilní příjmy Rusů zhroutily na rekordně nízkou úroveň.

Kreml slíbil zastavit pokles příjmů do konce roku 2021. CB však nehodlá kvůli platům „rozbít kasičku“. Pokud by podle názoru představitelů regulátora bombardovala ekonomiku penězi, může Rusko „projíst“ všechny rezervy za tři roky.

Převzato z webu Sekret firmy

***

Lukašenko povolil rozmístění ruských vojsk v Bělorusku

30. 7. 2021

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko je připraven rozmístit v zemi ruské ozbrojené síly, bude-li to nezbytné pro bezpečnost Svazového státu. Nyní, podle pana Lukašenka, taková potřeba neexistuje. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov však oznámil, že Minsk se na Moskvu s žádostí o rozmístění ozbrojených sil neobrátil.

„Pokud bude nutné pro bezpečnost Svazového státu, který budujeme, pro bezpečnost Běloruska a Ruska, rozmístit zde ozbrojené síly se všemi druhy zbraní, budou zde dislokovány okamžitě. Nyní neexistuje žádná nutnost, u nás jsou dostatečně silné, soudržné, kompaktní ozbrojené síly. I bez „teritoriálů“ (zálohy – pozn. aut.) můžeme v potřebný okamžik zvednout do zbraně 500 tisíc lidí, a to je už nějaká síla. Pokud by to bylo málo, budou sem přivedeny všechny ozbrojené síly RF. Nikdy se to nestane, ale pokud to bude nutné, váhat nebudeme,“ řekl pan Lukašenko na setkání s aktivem místní vertikály, na němž se řešily aktuální otázky společensko-politické situace.

Kommersant FM položil otázku panu Peskovovi, zda Kreml povolil rozmístění ruských ozbrojených sil v Bělorusku. „Na toto téma nebyl od Běloruska vznesen žádný požadavek. Víte, že toto je možné jenom poté, co je podána oficiální žádost od vedení jedné země k vedení druhé země. K tomu existují zákonem určené procedury a pravomoci. Žádná taková žádost od Běloruska nepřišla,“ odpověděl Dmitrij Peskov telefonicky.

Už dříve ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Svazový stát s Běloruskem je „určitou úrovní integrace“, nikoliv stát v přímém smyslu toho slova. Podle jeho názoru je v něm úroveň integrace nižší než v EU.

Rusko s Běloruskem se v posledních několika letech snaží dohodnout „cestovní mapy“ k ekonomické integraci těchto dvou zemí. Běloruský premiér Roman Golovčenko na začátku července oznámil, že zbývá dohodnout už jenom technické otázky svazových programů.

Převzato z Kommersant.ru

5 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
30. 7. 2021 20:05

Něco dodám. Barevná revoluce úspěšná v Tunisku nabrala nečekaný směr. Došlo k polovojenskému přehrnutí valouchovy /nebo snad valuchovy/ předkožky a v Tunisku se po vítězství Pravdy a lásky před lety rozhořel nový aktuální boj o covidový Samet.
A komu máme vlastně fandit? Takový valouch by nám mohl pomoci při ORIENTační VŮLbě. Místo sedmi kusů z jedné vody načisto.

orinoko
orinoko
1. 8. 2021 7:56

Hedvábná stezka Daeše do eurosoujuzu:

https://www.youtube.com/watch?v=pfTZ0bRdXzY