Svět ruskýma očima 638

 

Tajnosti Vídně: Může se Sebastian Kurz stát opět kancléřem?

Marina Vasiljeva

21. listopadu 2021

Sebastian Kurz, ač zbavený 18. listopadu poslanecké imunity, má i nadále šanci získat nazpět svoji funkci rakouského premiéra. Zbavení imunity umožňuje dále vyšetřovat jeho obvinění z korupce. On sám požádal své spolupracovníky, aby podpořili jeho žádost prokuratuře o prokázání své neviny. Někteří politologové si myslí, že za obviněním Kurze z korupce mohou stát alternativní politické síly Rakouska, které si přejí oslabení ÖVP před prezidentskými volbami v roce 2022.

Kdo si pamatuje minulost

Rakouská národní rada jednomyslně odhlasovala odnětí poslanecké imunity Kurzovi, který již v té době nebyl kancléřem, ale zůstal v čele ÖVP. Tak se může nadále vyšetřovat jeho obvinění z korupce.

Sám Kurz nejednou zdůraznil, že má zájem na co nejrychlejším vyjasnění situace. Sám požádal své stoupence, aby podpořili rozhodnutí o jeho zbavení imunity, aby napříště mohl prokázat svoji nevinu. Řekl: „Přesně vím, že jsem se ničím neprovinil. Proto osobně věřím, na rychlé vyšetření a rychlé rozhodnutí (soudu). Základ toho je zbavení imunity, a proto jsem rád, že to v tyto dny probíhá.“

Dne 6. října byly v kanceláři Kurze v sídle jeho strany ÖVP ve Vídni a v ministerstvu financí provedeny prohlídky. Rakouská prokuratura zahájila vyšetřování proti samotnému předsedovi vlády a devíti politikům kolem něho. Podle vyšetřovací verze platilo ministerstvo financí v letech 2016 až 2018 z rozpočtových peněz reklamy v jedněch z rakouských novin výměnou za rozmístění průzkumů veřejného mínění, které sloužily zájmům Kurzovy strany. Podle prokuratury kupovali zejména zástupci kabinetu v listu reklamu za umístění publikací příznivých Rakouské lidové straně. Jako argument byl použit fakt, že právě v tomto období stál Kurz v čele ÖVP a dovedl ji k vládě prostřednictvím koalice s krajně pravicovou FPÖ.

Kurz toto vše ihned odmítl. „Jsem přesvědčen, že se obvinění ukáže jako nepravdivé“, řekl a upozornil, že textové zprávy, které žalobci používají k důkazu viny, byly vytrženy ze souvislostí. Přesto ve svém projevu ke své rezignaci 9. října uvedl: „Pro mne je důležitější moje země než já sám. Nyní jsou potřeba stabilní podmínky, a proto bych chtěl uvolnit místo pro východisko ze slepé uličky.“

Politologové dotázaní listem Izvěstija jsou přesvědčeni, že bez ohledu na skandál má bývalý kancléř možnost vrátit se do funkce. Hlavně proto, že případ není u něho první. Předzvěstí dřívější podobné situace byl v tisku skandál Ibizagate, po němž následovala první Kurzova rezignace. První koalice ÖVP a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) se rozpadla v květnu 2019 po uvedeném skandálu. Tehdy byl obviněn vůdce FPÖ Strache z přijetí peněz od ženy vydávající se za neteř ruského oligarchy. Na videu mluvila o ochotě některých Rusů financovat volební kampaň Stracheho výměnou za nákup novin Kronen Zeitung a vládní zakázky ve stavebnictví. Následně, 27. května 2019, vyslovil parlament vládě nedůvěru. Novou kancléřkou se stala Brigitte Bierleinová. V předčasných parlamentních volbách 29. září 2019 dostala Kurzova strana 37,5 % hlasů. Dne 7. ledna 2020 se Kurz stal opět kancléřem. FPÖ přešla do hluboké opozice.

Pracovník Institutu Evropy Ruské akademie věd Vladimir Švejcer řekl: „Rakouští Svobodní se cítili být podraženi. Byli hozeni přes palubu, Byli v opozici bez vůdce Stracheho. Dá se předpokládat, že právě oni se rozhodli vynést na světlo pět let starý příběh, prý s účastí Kurze. Přitom FPÖ má napojení na orgány trestního řízení.“ Podle něj to souvisí s blížícími se prezidentskými volbami v Rakousku v roce 2022. Jak Švejcer říká, plánuje FPÖ bojovat za svého kandidáta Hofera, který v roce 2016 podlehl současnému prezidentovi Van der Bellenovi s rozdílem 1 %. Proto, aby FPÖ docílila vítězství svého kandidáta vytvoří situaci, kdy voliči začnou pochybovat o kandidátech ÖVP a zelených (nynější vládní koalice).

Osamělý

Rakouský politolog Müller řekl listu Izvěstija, že v důsledku skandálu klesl rating ÖVP ze 36 na 20 %. Popularita sociální demokracie a FPÖ se o něco zvýšila – na 24 a 20 %. Ohledně kandidatury Kurze je většina proti jeho návratu do funkce kancléře. Dosud je důvodem pouze nejistá korupce, a ta je nyní zpochybňována. Jestliže budou obvinění vyvrácena, prokuratura se zdiskredituje a nálada voličů se může prudce změnit.

Docent katedry zahraniční politiky Ruské státní humanitární univerzity Vadim Truchačev řekl listu Izvěstija, že obvinění Kurze je vycucané z prstu a že jsou všechny předpoklady, aby se politik zbavený viny vrátil triumfálně do velké politiky.

Politik je si zřejmě jistý, když sám přistoupil na odebrání poslanecké imunity. V Rakousku je stále nejpopulárnějším politikem. Potřebuje ještě získat důvěru původně k němu opozičně naladěných levicově – liberálních médií a těch představitelů politické elity v Rakousku, kteří by věkem mohli být jeho otci.

Politolog Švejcer si myslí, že útok proti Kurzovi je snahou o jeho kompromitování v době, kdy se připravují předčasné parlamentní volby, které by mohly být před volbami prezidentskými.

Uvažuje se, že Kurz bude soudem zbaven viny. Potom může vyhrát předčasné volby. I Truchačev řekl, že by v Rakousku mohly být předčasné volby „dokud funguje koalice“. Jestliže se vezme v úvahu, se Lidová strana a Zelení v mnoha bodech neshodují, není možno vyloučit, že toto spojenectví již dalších pět let nevydrží a předčasné volby budou muset přijít.

Převzato z Iz.ru

***

Odchod USA z Afghánistánu dává Rusku kolosální možnosti

Inna Novikova

23. listopadu 2021

Možnosti, které má Rusko po odchodu Američanů z Afghánistánu bylo možno pozorovat jenom po útěku USA z Vietnamu. Tehdy Sovětský svaz promarnil svoji šanci. Jak to udělat, aby Rusko tuto chybu nezopakovalo, řekl redaktorce Pravdy Inně Novikovové politolog a vědecký pracovník oxfordské univerzity Oleg Jurin.

Politické kaskadérství Západu

Jak se Rusko jeví světu? Co o Rusku píše zahraniční tisk?

Svět je ve zmatku, Rusko kdysi pohřbili. V devadesátých letech se počítalo, že Rusko v důležitosti ustoupí Japonsku a Německu. Nyní tomu tak vůbec není. Po událostech na Ukrajině v roce 2014 a po sankcích se změnila epocha. Rusko ukázalo svoji sílu a znovu se narodilo. Máme na světě nejlepší rakety a vojenské zbraně. Rusko diktuje své ceny za plyn, což svět velmi udivuje, plány totiž byly jiné. Nyní přemýšlejí, co dělat dál.

V zahraničním tisku se objevují titulky, že se celý svět připravuje na odražení ruské agrese, přitom k tomu není žádný důvod. Kde se bere ten strach?

Pokud se mluví o odcizení – to je jedna věc. Ale termín strach je licoměrnost.

Po karibské krizi v roce 1962 se zásadně nic nezměnilo. Tehdy byl učiněn závěr, že jaderná válka mezi mocnými světa není možná. A copak od té doby jaderné bomby zmizely?

Jednání v dnešní době je možné jen za změněných podmínek, když je internet a barevné revoluce.

Nikdo nemůže vážně uvažovat o tom, že by Rusko napadlo Evropu. To je politické kaskadérství. Míří na domácí spotřebitele a „barevné“ síly v Rusku. Navalnyj připravoval barevnou revoluci. Jasné je to po událostech s novičokem a s obviněními.

Afghánistán je příležitost

Po rozpadu Sovětského Svazu zůstalo ve všech republikách mnoho Rusů a dosud tam ruské komunity jsou. Rusko jim nepomáhalo. Přitom je možno zastavit expanzi proti ruskému jazyku tím, že se lidé hovořící rusky podpoří, a to alespoň kulturně, intelektuálně, ale ani k tomu nedošlo.

Západ se nestydí pracovat na území Ukrajiny, ale zároveň prohlašuje, že Rusko nemá vycházet z hranic RF. Proč se to stalo? V průběhu barevné revoluce vykládali Jelcin, Čubajs a Gajdar, že po sovětské éře není co přebírat. Vše se musí přebírat od Západu. Rusko ztratilo geopolitické orientační body – co je dobré a co špatné. Nemělo se pomáhat ruským společenstvím na Ukrajině. Jelcin pustil k vodě vazby s Kubou, Libyí a Vietnamem. Postupně vazby drtili, až se dostali do Pobaltí a na Ukrajinu.

Kreml velmi pomalu dochází k pochopení, že ruským komunitám na Ukrajině je potřeba pomáhat kvůli samému Rusku, vždyť je to dědictví ohromného ruského světa. Nazývá se to prostor 1520 mm, podle šířky železničních kolejí, které vedly do Varšavy a Teheránu. Po rozpadu Sovětského svazu tento ohromný prostor, kde bylo mnoho ruského jazyka, ruské kultury, se pomalu začal vzdávat. Krom jiného je potřeba se probudit, každý ústup totiž přijde draho. Ztrácíme ve všech směrech. Celý svět s úděsem pozoruje, jak mizí Rusko a rovnováha ve světě.

Dnes je jedinečná doba, kdy Američané odešli z Afghánistánu. Poprvé nastupuje možnost vrátit se ke zdravému rozumu a vyhnout se nátlaku z jednoho centra s jeho defekty a opakovaným hulvátstvím.

Proč je tak důležitý odchod Američanů? Stejně už není jedno polární svět a Rusko je opět slyšet.

Rozhodně je to tak. Protože Evropa je dosud politicky okupovaná. Dominující centrum, které všechno a všude utlačovalo, avšak nedokázalo dosáhnout všechny cíle, s rachotem odešlo a ponechalo vládu těm, proti kterým bojovalo. Dvacet roků se tam Američané snažili a nyní se ukázalo, že Amerika je impotentní, není schopná. Nejdůležitější je, že se na Ameriku orientovali v Rusku, v Evropě v Africe i v Asii. Najednou se na ni orientovat přestali. Odchod USA z Afghánistánu urychlilo rozčarování v hlavních západních ideálech. Dnes nechtějí být jako Amerika, nechtějí líbat boty černým.

Hlavně proto je odchod USA z Afghánistánu historickou příležitostí. Lze jej přirovnat k útěku Američanů z Vietnamu. Sovětský svaz tuto chvíli propásl.

RF by si to neměla nechat ujít. Tím spíš se potřebuje obnovit ve svých historických zemích, vrátit své tradice, navrátit to co bylo ztraceno.

USA v Afghánistánu zbytečně utratily biliony dolarů. Celý svět pochopil, že se propadají do prázdna. Je to korupce nebo hloupost. Tisíce amerických vojáků přišlo o život a porážka byla úplná.

V Afghánistánu není na rozdíl od Iráku ropa

Jsou tam ale ohromné zásoby barevných kovů. Nyní různé země bojují v ekonomice. Číňané tam plánují pevně zakořenit.

Rusko jedná s Talibánci. Proč chceme naše vztahy rozvíjet?

To není jen Rusko, ale i Čína. Afghánistán bude žít dále, budou tam lidé. Mají vazby na Pákistán a Sjednocené arabské emiráty. Rusko je světová velmoc. V tomto regionu reálně existuje. Vojska RF stojí v Tadžikistánu na hranici s Afghánistánem. Nereagovat na Afghánistán není možné. Talibán se v zemi objevil až po rozpadu Sovětského svazu, neválčil s ním ani on, ani RF.

Jestli chcete změnit svět, musíte s ním mluvit. Vliv budete mít tehdy, když budete mít kontakt. Tím můžete oblast zájmu posouvat na určitou stranu. Odcházející USA se dlouho snažila Rusku zasolit.

Proč Rusko nerozvíjí sedmimílovými skoky kooperaci s Íránem? Není tam americké velvyslanectví, je podivné, že to Rusko nevyužije. Je potřeba k těmto územím přihlížet a správně na ně působit.. V budoucnu z toho může vzejít něco dobrého.

Převzato z Pravda.ru

***

Německo ohledně plynu nabralo rychlost: Tempo čerpání plynu ponechá v březnu zemi bez zásob

26. listopadu 2021

Ač dosud nezačala skutečná zima, mizí z některých zásobníků plyn takovým tempem, že budou kolem března vyčerpány. Přitom německé společnosti kvůli rekordním cenám nezvyšují dovoz. Asi předpokládají, že se ceny sníží a využívají plyn zakoupený za nižší cenu. Počítají také s tím, že by mohl být spuštěn Severní proud 2.

V Německu významně vzrostly odběry plynu ještě o několik dní dříve, než tomu bylo loni. V německých zásobnících je letos o 5 miliard kubíků plynu méně, než bylo před rokem.

Odběr plynu ve všech zemích EU a samostatně v Německu se částečně vysvětluje příchodem ochlazení. Na druhou stranu je dovoz plynu nižší a obchodníci jej nezvyšují, a to ani z Ruska.

Podle údajů Gazpromu byly dne 23. listopadu dodávky plynu do zemí EU 370 milionů kubických metrů. Dalších 24 milionů metrů krychlových odebrali z pěti zásobníků v Německu, Nizozemí a v Rakousku, kde společnost uchovává plyn. Je to však stále o dost méně, než v roce 2020. Tehdy dodal Gazprom do zemí EU 486 milionů kubíků.

Burzovní ceny se v Evropě nadále drží na hodnotě přes 1000 USD za tisíc kubíků. Je docela dobře možné, že se obchodníci rozhodli využít palivo nakoupené za jinou cenu.

Alexej Grivač, zástupce ředitele Fondu národní energetické bezpečnosti (FNEB), uvádí: „Takové jsou nabídky (na dovoz ruského plynu). Poptávka v průmyslu a v energetice je silně snížena v důsledku cenového vzestupu. Je viditelně výhodnější čerpat z podzemních plynových zásobníků, než nyní nakupovat další objemy.“ Poznamenal, že není moc důvodů nakupovat za spotové ceny, protože spotřeba roste hlavně v maloobchodě, kde je růst tarifů brzděný.

Podle Grivače čeká Německo na spuštění SP-2, „kromě těch, kteří mají ohromné zisky z prodeje velkých množství plynu za spotové ceny“.

Sergej Kaufman ze společnosti Finam Group si myslí, že nejvyšší aktivní odběr plynu je spojen s nárůstem spotřeby a nadějí kupujících na třeba jen malou korekci cen v následujícím měsíci. Říká: „Po pozastavení certifikace se jeví jako základní předpoklad pro spuštění SP-2 v polovině jara, to znamená na konci sezóny. Je tedy málo pravděpodobné, že nyní němečtí spotřebitelé spoléhají na plynovod.“

Ostatně hodně záleží na počasí. Minulá topná sezóna se v Evropě prodloužila do poloviny dubna a ze zásobníků se od 23. listopadu loňského roku odčerpalo 15 miliard kubíků, což je o 800 milionů kubíků méně než nyní. Přitom byl dovoz ruského plynu téměř rekordní. Pokud se to bude opakovat, nezbude nové německé vládě jiná volba, než schválit spuštění plynovodu v režimu nouze, který bude potřebný ihned po oteplení, aby se naplnily prázdné zásobníky.

Převzato z Eadaily.com

4.8 21 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
29. 11. 2021 7:07

https://peertube.su/w/o6GdcQT2XyfYXXkXEGbLin

Profesor Reďko komentuje momentálnu situáciu na medicínskom bojovom poli globálnej hybridnej vojny v Rusku.
Pán profesor hovorí o situácii v Rusku, no celý projekt prebieha v globálnom merítku a situácia je všade rovnaká. Vypočujte si a posúďte …

zajoch
Reply to  Irena
29. 11. 2021 17:15

Skvělý výklad. Poděkování profesorovi Reďko i Ireně, že na to upozornila.

Dolmen
Dolmen
Reply to  Irena
30. 11. 2021 13:57

Stručné, jasné a srozumitelné i úplným blbcům. Bohužel…., k těm blbcům se to nikdy nedostane, ti raději hltají „moudra“ z ČT.

Irena
29. 11. 2021 9:38

Deklarace lékařů k nátlaku na očkování Nacházíme se v přelomové době. Právě nyní se rozhoduje o budoucnosti nás, budoucnosti našich dětí i o budoucnosti celého národa. Medicínský problém je v současnosti zneužíván k prosazování politických a ekonomických cílů za současného omezování svobody a diskriminování jedné skupiny lidí. Lidé končí v nemocnicích z důvodů nekompetentního rozhodování, hlásání polopravd a lží, zavádění mnohdy nelogických až iracionálních opatření, represí a neodůvodněných privilegií očkovaných. Politici za pomoci některých odborníků stavějí lidi proti lidem, děti proti dětem, polarizují společnost. Na současném bezútěšném stavu má bohužel zásadní podíl jednostranné a nekritické informování médií. Jsme obyčejní lékaři,… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
29. 11. 2021 15:50

Dnešního dne, 29.11.1941, před 80ti lety, barbaři z 332. pluku wehrmachtu zavraždili ve vesnici Petriščevo Zoju Kosmoděmjanskuju… Během výslechu byla svlečena do spodního prádla a surově bita pěstmi i opasky. Vojáci o její tělo pálili cigarety a nechali ji polonahou chodit ve sněhu. Ráno ji bez lítosti oběsili.
Odvážná holka, čest její památce!

P.S. „My nic, to jen SSáci, my jsme modroocí rytíři“.

Last edited 1 měsíc před by Botičky od Diora
Aleš
Aleš
Reply to  Botičky od Diora
29. 11. 2021 17:47

Pohrobci těch ganerů vztyčili kříž na hřebenu Jizerských hor.

Aleš
Aleš
29. 11. 2021 19:55

https://www.sport.cz/clanek/zimni-sporty-lyzovani-lyzarska-valka-pokracuje-rusove-utoci-na-nory-nestihate-na-trati-tak-menite-pravidla-2929594#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sport.web.nexttoart&dop_req_id=oR0nvFVchkO-202111291938&dop_id=2929594
V neděli jsme byli svědky velkého úspěchu českého lyžování, kdy Michal Novák se umístil v otevřeném mezinárodním mistrovství Ruska (světovém poháru v běhu na lyžích) na 5. místě. Ostatní v 1. šestce byli Rusové, kteří zbytku světa ukázali. Norští astmatici a zbabělci nenastoupili k závodu, při mínus osmnácti jim mrznou šmakulády. Což samozřejmě ochránci liberální demokracie v mantinelech Nadnárodní Americké Teroristické Organizace prohlašují za fakenews.

peter.
30. 11. 2021 7:35

Vojna NATO vs. Rusko kvôli Ukrajine vzbudzuje zbytočné obavy ! Musí sa odložiť,lebo Slovensko ešte nedostalo od Ameriky sľúbených 14 tryskáčov F-16 .Tieto strašné mašiny ktoré sa na nebi objavujú už 50 rokov „Rusákov“ tak vystrašia,že keď dorazia na Slovensko,tak Putin padne na kolená pred Čaputovou a odovzdá jej kľúče od Kremľa bez boja!
Zatiaľ tie eroplány za 2 mld.dolárov na Slovensko nedorazili a tak sa NATO do žiadnej vojny s RF nemôže pustiť! Môžeme si ďalej pokojne „kovidovať“ , „lockdownovať“ a vymierať.Ako sa u nás hovorí :“marec,poberaj sa starec“ ! Vojna sa odkladá ! Radujme sa,veseľme sa!

https://www.pokec24.cz/politika/igor-panarin-odpoved-ruska-na-agresi-nato-bude-tvrda-rychla-a-vcasna/

peter.
30. 11. 2021 20:32

Lukašenko oficiálne uznal Krym za súčasť RF.
Ale trvalo mu to !
https://politikus.ru/video/139206-lukashenko-priznal-krym-chastyu-rossii.html