Svět ruskýma očima 652

 

Německo bylo v pochybnostech: nemysleli si, že budou mít tolik Ukrajinců

9. března 2022

I do Německa se hrne masivní vlna běženců z Ukrajiny. Berlín je první spolkovou zemí, která to oznámila. V posledních několika dnech jich Berlín přijal deseti tisíce. Jen minulou neděli přibylo v Berlíně minimálně 13 tisíc lidí, jak píše Süddeutsche Zeitung.

Avšak pro mnohé je Berlín jen přestupní „stanicí a ne cílem“. Běženci většinou přijíždějí vlakem a dále pokračují v cestě. V Bádensku-Württembersku je nyní ve státních centrech 1053 běženců z Ukrajiny a v Severním Porýní-Vestfálsku přibližně 1200 osob. V Bavorsku bylo od pátku zaregistrováno skoro 10 tisíc běženců z Ukrajiny.

Primátorka Berlína Giffeiová nejednou žádala federální vládu o pomoc. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky poslal do Berlína 10 mobilních registračních kanceláří s dvaceti pracovníky. Spolková vláda i vlády spolkových států pracují v těsné koordinaci a snaží se běžence rozmisťovat po celé zemi.

Mluvčí ministerstva vnitra oznámila, že „od první minuty navrhly všechny spolkové země podporu“. Tvrdí, že soukromí lidé v Německu mají „rozhodně přání pomoci“ uprchlíkům. Jako pomoc nejsou vždy vhodné různé předměty, jsou potřebné peníze. Umístění v soukromí musí být koordinováno s odpovědnými orgány, a to kvůli kontrole situace. Obyvatelé bavorského Mnichova již dali k dispozici přes 700 míst a hledají se další místa. Potřebné jsou finanční dary a překladatelé.

Ukázalo se, že vláda Německa očekává více běženců z Ukrajiny, než se dříve předpokládalo. Před pár dny se čekal „průměrný čtyřmístný počet“. Většina běženců měla zůstat v Polsku a v dalších s Ukrajinou sousedících zemích. Od začátku krize se na německých nádražích a pohraničních oblastech zaregistrovalo 50 294 běženců z Ukrajiny. Reálně to může být více, protože Ukrajinci se v Německu nemusejí registrovat, jen když chtějí pobyt na delší dobu, vztahují se na ně speciální pravidla EU.

Podle pravidel mohou ukrajinští běženci zůstat v Německu jeden rok, aniž by museli projít azylovým řízením. Může to být prodlouženo až na tři roky. Ze zákona mají vojenští uprchlíci v Německu nárok na sociální dávky a přístup na trh práce. Všechny výdaje jsou k tíži spolkových zemí. Spolková vláda je chce podle možnosti podporovat.

Ministryně vnitra Faeserová a ministři spolkových zemí prý těsně spolupracují. Jak říká tisková mluvčí studuje Spolkový institut pro nemovitosti „možnosti rozmístění“. Dá se očekávat dalších pět tisíc míst.

Německá vláda nechce předpovídat celkový počet běženců. Někteří lidé by se chtěli rychle dostat k příbuzným v jiných evropských zemích. Faeserová odjede do Polska zjistit jak vypadá umisťování běženců tam.

„Velkorysá praxe přijímání“ ukrajinských běženců platí i v případě občanů třetích zemí, například studentů, nebo osob, které musely z Ukrajiny uprchnout.

Aby se s velkým počtem běženců nedostávali do Německa teroristé nebo extrémisté, dělá si ministerstvo vnitra naději, že uprchlíci jsou většinou ženy a děti a tam tato situace nehrozí. Navíc federální policie „významně zesílila svojí přítomnost v příhraničí“ a stará se o to, aby „možní zločinci nemohli do země proniknout“.

Převzato z Eadaily.com

***

Blitzkrieg se nepodařil: Strelkov odhadl termín porážky ukrajinské armády

Dmitrij Plotnikov

10. března 2022

Dnes je už možno tvrdit, že se blesková válka na Ukrajině nepovedla a že speciální operace ozbrojených sil RF v Donbasu se protáhne. Počítá s tím bývalý šéf ministerstva obrany DLR Igor Strelkov. Řekl k tomu, že v blízké době nebude speciální operace zakončena, protože se nepovedlo splnit některé nezbytné podmínky. Podle Radia 1 se v průběhu dvou týdnů ruské armádě nepodařilo úplně obklíčit jednu ze skupin ozbrojených sil Ukrajiny, aby mohla být úplně zničena, a to je velký a vážný problém.

Pokud ukrajinská armáda stáhne své síly z Donbasu, povede se ozbrojeným silám Ukrajiny opevnit se na Dněpru a bude zorganizovaná nová obranná linie. Její průlom bude vyžadovat dost času a kyjevská vláda stihne znovu zmobilizovat armádu.

Strelkov k tomu řekl: „V této situaci je každý den, každý týden skutečně významný, neboť umožňuje vyhnout se velkým ztrátám. Nyní se dá říci, že k bleskové válce nedošlo.“

Marija Zacharovová považuje průběh operace na Ukrajině za shodný s plánem. Strelkov přesto poznamenává, že není alternativa k pádu nacistického režimu. Přestože bude operace trvat několik týdnů, nedá se to obejít. O chybách je potřeba mluvit, aby se později neopakovaly.

Převzato z Pravda.ru

***

Minimální kandidát: Proč EU nepřipravuje postup k přijetí Ukrajiny do svých řad

Jekatěrina Postnikova

12. března 2022

EU Ukrajinu podporuje, ale přijmout ji do svých řad dosud neplánuje. Svědčí o tom výsledky neformálního summitu ve Versailles ve dnech 10. až 11. března. Kyjev s tím není spokojen. Zelenskij obvinil EU z nerozhodnosti a vyzval k aktivnějšímu přístupu. Podobně se obrátil k NATO a žádal po alianci vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. Je kategoricky odmítnut s tím, že by to vyvolalo přímý střet Západu s Ruskem.

„Není to to, co chceme“

EU podporuje Ukrajinu a považuje ji za jednu ze zemí „evropské rodiny“, ale za kandidátku členství v EU ji dosud neurčil. V prohlášení summitu ve Versailles se říká: „Rada EU jednala rychle a navrhla Evropské komisi, aby předložila své stanovisko vycházející z odpovídajících návrhů dohod.“

Kromě k žádosti Ukrajiny představí později své vyjádření ke Gruzii a Moldavsku, které podaly své žádosti dne 3. března. Zelenskij s tím spokojen není a vyzývá členy EU k aktivnějšímu jednání ve prospěch Kyjeva. Ve video výzvě řekl: „Velice důležité setkání zemí EU … Jak hodnotíme přijetí rozhodnutí? Velice jednoduše žádáme, aby se rozhodnutí politiků přizpůsobovala náladám jejich lidí. Známe jejich náladu. Je potřeba jednat důrazněji. Není to to, co my chceme.“

O členství v EU se Ukrajina snaží ve zrychleném řízení uprostřed ruské vojenské operace. Žádost o členství podepsal Zelenskij 28. února, čtyři dny po začátku speciální operace RF na Ukrajině. Ve zveřejněném dokumentu (Telegram kanál Nejvyšší rady) se uvádí: „Ukrajina jako evropská země, která si váží evropských hodnot z článku 2 Smlouvy EU má tu čest požádat o vstup do EU.“ Adresáty žádosti byli prezident Francie (dnes předseda EU) Macron, čelní představitelé Evropské rady a Evropské komise Michaela van Leyenová a předsedkyně Evropského parlamentu Metsolaová.

Několik zemí EU, především z Východní Evropy, okamžitě podpořilo přijetí Ukrajiny do svých řad. Dne 28. února poslaly do Bruselu dopis s výzvou k urychlenému poskytnutí Ukrajině status kandidáta EU a k zahájení jednání, jelikož si to Kyjev zaslouží. Tito horlivci byli Bulharsko, ČR, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Ukrajinský premiér Šmygal na Fecebooku uvedl, že půjde o jednoduchý postup. V čem je jeho podstata neupřesnil. Nizozemský předseda vlády Rutte dne 10. března prohlásil, že zjednodušený postup neexistuje. Řekl, že EU byla otřesena. Rutte se ke členství Ukrajiny v EU staví nejkritičtěji. Podle něho je Ukrajina ve velmi složité situaci.

Dále politik řekl: „V tuto chvíli je žádost Ukrajiny na stálé členství ve stadiu posuzování a je předána Evropské komisi.“ Ale před přijetím rozhodnutí uběhnou měsíce nebo roky.

Macron řekl, že v této fázi „je nutné poslat Ukrajincům výrazný signál, ale je potřeba zůstat ostražitý“. Ještě před summitem uvedl: „Cožpak je možné zahajovat proceduru vstupu země, která je ve válečném stavu? Nemyslím si to.“

Podle finského premiéra Marina bylo hlavním úkolem summitu ve Versailles „poslat Ukrajincům naději na to, že mají do budoucna perspektivu, aniž by došlo na ostré pohyby“.

Podpora Ukrajiny sestává ze tří věcí. Za prvé politicko-diplomatické (odsouzení Ruska na mezinárodních fórech. Vlivem EU byla pozastavena účast Ruska v Radě Evropy). Za druhé ze sankcí proti Rusku, ty musely dříve být prodlužovány, dnes se mluví o neomezených, které mohou být zrušeny jen se souhlasem všech 27 členů EU. Třetí jsou opatření ekonomická a sociálních podpor, kdy EU přijímá uprchlíky a má další programy pomoci. EU by mohla Ukrajině umožnit jakýsi Marshallův plán, umožňující jí obměnit hospodářství. Otázka je, zda k tomu bude ochotná.

Uzavřené nebe

Zelenskij se neobrací jen k Evropě, ale i k NATO. Od počátku akcí RF žádá od NATO vyhlásit nad Ukrajinou bezletovou zónu. Bezletová zóna se vyhlašuje nad objekty, které se musejí chránit před vnějšími akcemi. Například po dobu olympiád. Kyjev si přeje, aby země NATO zaručily svými silami, že bude nebe nad Ukrajinou uzavřeno. Síly NATO mají podle Kyjeva hlídat ukrajinské nebe před Ruskem.

Zde nejde aliance Zelenskému na ruku, protože by se tak zapojila do bojových operací. Rusko varuje, že by pokus o to považovalo za bezprostřední zasahování. Západ jasně říká, že je to pro něj červená čára. Existují i jiné možnosti, třeba vytvořit bezletovou zónu za pomoci kybernetických nástrojů. Jenže to jsou fantastické myšlenky a o těch se bude sotva uvažovat.

O tom, že aliance na Ukrajině nebude válčit, dávala najevo již před 24. únorem. Před vojenskou operací v NATO oznámili, že se přímo konfliktu nehodlají účastnit, pokud nebude zasahovat na území některého z jejích členů. Dodávky zbraní, dohody na účast dobrovolníků, soukromé vojenské společnosti, posílání špionů – to ano, ale vojenská účast ne. Tady je ten důvod nevyslyšení ukrajinských proseb.

Převzato z Iz.ru


Komentáře jen na vlastní nebezpečí, Stříž má oči ostříží…

5 12 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
13. 3. 2022 17:41

Strelkov je nějaký prechytraly. Abychom si rozuměli, ani emero bomber v Iráku nebyl bleskový a to měl s sebou bandu ratliku. A šel cestou spálené země. Každý výstřel v nastalé vřavě koriguje původní plány a představy. Největším omylem Rusů byla podle mého představa, že část army ukrobotu se vzdá. Nestalo se. Doteď není úplně shrnuto, jaké lidské počty proti sobě stojí. Strelkov sám v poli není. Nebo ano? Jeví se jako klasický gaucovy analytik. Území, o které se bojuje, je rozsáhlé a plné vodních překážek. Miluju takové pitomce. Kritika situace, ale žádný záblesk představy, jak to mělo vypadat. Hlavně bleskově.… Číst vice »

g.hrosik
g.hrosik
Reply to  orinoko
13. 3. 2022 20:49

Ono je nejspíš třeba toho pána brát se značnou rezervou, protože slouží stále stejné vlivové skupině. Koneckonců, dle názoru některých expertů, vyvolává pochyby i jeho role na Donbasu před 8 lety…

Last edited 1 rok před by g.hrosik
Bety
Bety
13. 3. 2022 19:45

Blesková válka = spálená země.
Nechcete spálenou zemi? Šetříte obyvatelstvo jak můžete nejvíc?
No tak to prostě nějakou chvilku potrvá.

Alva
Alva
Reply to  Bety
14. 3. 2022 12:08

Všichni jsou chytří „jako rádio“ a všichni do těch svých prognóz vkládají hlavně své sympatie nebo antipatie. O ukrajinském konfiktu např. Jakov Kedmi soudí: „Vojenské akce v plném rozsahu budou pokračovat asi měsíc. Podle mého názoru skončí osvobozením celé Ukrajiny…..“ https://www.pokec24.cz/nezarazene/posledni-tlak-jakov-kedmi-rekl-kdy-a-jak-bude-dokoncena-specialni-operace-na-ukrajine/ A jakýsi (zřejmě významný) Lionel Zinsou, bývalý premiér Beninu a spolupracovník skupiny Rothschildů (sic!) „Teď všichni slyšíme jen o této krizi, protiruských sankcích, ropě, plynu… Chápete, co tato krize znamená například pro Afriku? Rusko nám dodává obilí a kukuřici. Veškerá logistika prochází Černým mořem. A africký svět strnul hrůzou z toho, co se dělo. Zděšen jednáním USA a Evropské… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
14. 3. 2022 12:33

Zajímavé, u doktora jsme probírali Afriku. A sdělil mi už probíhající problémy s léky, na nichž Putin nenese žádnou vinu.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Alva
15. 3. 2022 9:46

„Příběhy o demokracii si Afričany nekoupíte!“
Co Češi? Bez problému a zadarmo.

Irena
14. 3. 2022 6:21

A začal jsem si u starších lidí všímat častějšího výskytu tohoto hrbolku, který obvykle vídám u dětí. A pomyslel jsem si: „Ale ne, to je neobvyklé. Tohle nevídám. Tohle je dětská infekce, ne u starších lidí.“ A pak jsem jich začal pozorovat víc a ještě víc a pomyslel jsem si: „Moment, tohle bude nějaký druh imunitní dysregulace.“ Už tehdy jsem měl obavy z použití experimentální terapie, nevěděl jsem, co jsou některé složky zač, co mohou udělat. A opět jsem pročítal tisíce a tisíce článků o covidu, byla to moje posedlost. Ať už to byly online přednášky nebo přednášky ke čtení,… Číst vice »

fajt
fajt
14. 3. 2022 7:41

Strelkov je stará škola, neměl bych mu za zlé jeho veteránské názory ( které kdysi měly univerzální platnost), horší to už ale u něj bude s kontakty … zase v současné psychologické válce může věci poměrně posloužit. je fajn, že probíhající ostrá policejní, bezpečnostní akce RF z banderovců plus špuna zelenského nechce udělat mučedníka pro říši lží a nenávisti ( a čím déle budou i mediálně poskakovat, tím hůře pro západní komfortní zónu) – takže všechno jede podle plánu – no a pokud se amíci přeci jenom válečně poblázní, přitom daj befel i NATO žoldákům, pak je ruská armáda na… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
14. 3. 2022 7:57

Už se spekulovalo, že kvůliva Haliči opustí Sýrii. Tak to by se vyplatilo dočista dočista. Rusko dále posílilo svojí přítomnost u tureckých hranic – Quamysli, a už je zabydleno i na půli cesty mezi Deir es Zoir a dálnicí na Bagdád dole na jihu.
Zůstává i ve Středoafrické republice a posiluje v Mali. Je přítomno v různé míře i v Libyi a Venezuele.
A jestli se žaponcům něco nezdá, tak dostanou po 75ti letech další nakládačku a dál se jim zmenší území.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
14. 3. 2022 8:24

doposavad za málo peněz a s minimem ( ale kvalitních ) prostředků i kádrů dělají parádní muziku, jejich strategie je na míle vzdálená americkému válečnému středověku ( o ostatních způsobech aplikace na misích ani nemluvě) – no a ukrajina by mohla být jejich majstrštyk, akce která by definitivně západ pomenšila na bezvýznamný prostor určený k zániku ( a přitom by zbraně v akci mohly rozhodně hrát tu menší roli – správná demonstrace síly ( ve všech potřebných a nezbytných platformách ) je často více než absolutní warrior vítězství ). ..)

kysarg
14. 3. 2022 11:35

Navrhuji otevřený dopis naprosto neváženému jedinci tohoto znění:

Nevážený pane Fialo,
 
    neměl byste nosit neprůstřelnou vestu a přilbu, když všude vyhlašujete, že jste ve válce?
 
My, běžní občané tohoto státu ve válce nejsme. Leda tak cenové.
A tu jste vyhlásili vy, s platem 100 tisíc +, nám, s průměrným příjmem cca 20 tisíc +.
 
Pokud vás nenaučili ve škole, kterou jste absolvoval – novodobém VUML_u, nic jiného než říkat TO NEJDE,
přenechte prosím své místo někomu, komu to půjde.

orinoko
orinoko
14. 3. 2022 15:45

Tomuhle zázraku mám skoro problém uvěřit:

https://www.youtube.com/watch?v=U4gUCp_P5Mg