Svět ruskýma očima 661

 

Jak může speciální vojenská operace upevnit potravinovou bezpečnost Eurasijské ekonomické unie
Vladimir Čuškin

7. května 2022

Stabilní společenská a politická situace v Rusku, bez ohledu na úsilí Západu zavést do ruské společnosti rozkol, umožňuje rozvíjet hospodářský potenciál země i v podmínkách sankcí. Rusko ve světě vede ve výrobě řady zemědělských výrobků. Konkrétně vyváží přibližně 10 % světového objemu pšenice a 25 % slunečnice. Dále pěstuje 15 % světového množství cukrové řepy a vyrábí asi 10 % minerálních hnojiv. Jak uvádí ministr zemědělství Patrušev, vystačí si země ve všech základních produktech. K tomu dopomohla rozličná opatření i dočasný zákaz vývozu obilí, slunečnice a cukru. Také běloruská vláda zakázala vývoz řady obilovin, pšeničné mouky a pohanky. Podobně jednají i další členové Eurasijské hospodářské unie. Odchod části západních společností z ruského trhu a sázka na nahrazení vývozu otevírají pro země EAEU nové možnosti v nových podmínkách.

V celé EAEU je ukazatelem potravinové bezpečnosti „obilní problém“. Celková úroveň soběstačnosti je zde 93 % a její zvyšování je jedním z cílů koordinované zemědělské a průmyslové politiky a regulace společného zemědělského trhu Unie. Zde je důležitá specializace na výrobky každé země EAEU s ohledem na historické tradice a klimatické podmínky. Například Bělorusko je dlouholetým dodavatelem mléka a mléčných výrobků. Arménie zajišťuje čerstvé ovoce. Rusko pěstuje a zpracovává obilí, dále maso, ryby, vyrábí cukr a rostlinné oleje.

V krizové situaci Rusko ohledně potravin zavedlo rozličná regulační opatření. Omezení nesouvisela s nutností zajistit potravinovou soběstačnost, která existuje, ale vytvořit strategickou zásobu obilní jistoty. Co se týká Kazachstánu, ten letos vyvážel obilí ve větší míře než loni.

Problémem je nedostačující soběstačnost u řady produktů, třeba u ovoce. V EAEU připravují návrh státní podpory pro zvyšování produkce ovoce a drobných plodů v rámci Unie. Důležitá je i soběstačnost v materiálních, technických a výrobních zdrojích. Unie dováží genetiku, sadbu i osivo. Proto se pracuje na podpoře semenářství.

Pro regulaci trhu a zajištění kolektivní potravinové bezpečnosti v EAEU se přistupuje k omezování vývozu zboží. Další z opatření je bezcelní dovoz některých kategorií výrobků a potravinových položek. Tak se také může omezit růst cen. Eurasijský ekonomický svaz zavedl na dobu půl roku bezcelní dovoz brambor, cibule, česneku, zelí, mrkve a surovin pro výrobu náhražek mateřského mléka a dalších.

Podle ruského ministra zemědělství vyloučí tato opatření možnost deficitu a skokového nárůstu cen surovin a sociálně významné produkce. Podle Rosstatu byla v roce 2021 úroda obilí 120,7 milionu tun, z toho bylo 75,9 milionu tun pšenice a meslinu (směs pšenice a žita). Za prvních 11 měsíců se ze země vyvezlo 29,9 milionu tun pšenice a meslinu. Ač je to o něco méně než v roce 2020, přesto se jedná o největší vývoz tohoto produktu ve světě. Takto to probíhá již několik let. Nejvíce nakupuje Turecko, Egypt a Saúdská Arábie. Partnerem v EAEU je Kazachstán.

Potravinovou bezpečnost EAEU pomáhá udržovat pěstování pro tu kterou zemi vhodných potravin. Například Bělorusko má příznivé podmínky pro výrobu cukru, ale osivo cukrové řepy nemůže pěstovat, což zase může Arménie a Kyrgyzie.

Kvůli rozsáhlým sankcím proti Rusku a Bělorusku musí nyní EAEU prohlubovat integraci. Pro zajištění dovozu kriticky důležitého zboží bez potíží, se přijímají celní opatření. Více se platí v národních měnách. Nový impuls dostalo nahrazování dovozu. Arménie má vysoký potenciál náhrady dovozu ve výrobě potravin kooperací dodávek  ze zemí EAEU, odhadovaný na 110,5 milionu USD. V Rusku by taková náhrada dovozu mohla obnášet přes 112 milionů USD.

Převzato z Fondsk.ru

***

Imrán Chán proti „importované vládě“

Leonid Savin

12. května 2022

S novým prezidentem Šahbárem Šarífem se do Pákistánu vracejí staré problémy a v nově se formujících geopolitických souvislostech se mohou ukázat jako závažnější než ty předchozí.

V poslední době byla pákistánská rupie stabilní a dnes se sotva podaří zachránit hospodářství od inflace a poklesu, neboť na následky omezení kvůli koronaviru se vrší efekt od ukrajinského konfliktu, řetězce dodávek se rozrušují a nová vláda se bojí omezování ze strany USA. Navíc je Pákistán na černém seznamu Skupiny přípravy finančních opatření pro boj s praním peněz (Financial Action Task Force – FATF – Finanční akční výbor). Další nátlak vyvolaný vazbami země na RF není pro Islamabád žádoucí. Loni v Rusku koupil rekordní množství obilí. Letos měly nákupy pokračovat a k tomu se měly kupovat ropné produkty. Příklad Indie ukazuje, jak je možné v této oblasti vést zodpovědnou politiku.

Důvodem k vyslovení nedůvěry Imránu Chánovi je jeho proruský postoj. Po svém odstavení zorganizoval několik masových mítinků ve velkých městech Pákistánu. V zemi se vzedmul antiamerikanismus a nová vláda se s tím bude muset vyrovnat. Rozkol mezi novou opozicí a vládou může v blízké době vyvolat střety. Při vystoupení bývalého premiéra v Láhauru, Karáčí a Péšávaru se shromáždily mnohatisícové zástupy jeho přívrženců. Bývalý premiér zavedl nový pojem „importovaná vláda“.

Dne 26. dubna došlo v Karáčí k teroristickému útoku. Sebevražedkyně odpálila výbušninu na zastávce u vchodu do Institutu Konfucia, přičemž přišli o život dva učitelé a řidič mikrobusu. K útoku se přihlásila separatistická skupina Balúčistánská armáda osvobození. Cílem jejích bojovníků jsou čínští občané. V Gwadaru vybudovaný hlubokovodní přístav je součástí čínsko-pákistánského hospodářského koridoru a řídí jej Číňané. Dříve napadal čínské dělníky pákistánský Tálibán.

V zemi je etnická situace složitá. Například Lidová strana Balúčistánu byla ve vládě s hnutím Imrána Chána (Hnutí za spravedlnost), ale potom podpořila jeho odstoupení. Nová vláda zadržuje v celé zemi bělošské studenty.

Varovné je, jak se pákistánští vojáci chovají v sousedním Afghánistánu. Pákistánské letectvo dne 15. dubna zaútočilo na tábory uprchlíků v provinciích Kunara a Chóst. V Islámabádu tvrdí, že tyto tábory využívá Talibán k přípravě bojovníků terorizujících území Pákistánu. Incident zasáhl vztahy obou zemí, které byly těžce urovnány za vlády Imrána Chána.

Afghánský ministr školství uvedl, že bude v každé afghánské provincii vybudováno několik medres. Tak se bude radikalizovat afghánská mládež v duchu islamismu a důsledky toho se projeví jak v Afghánistánu, tak i v Íránu a Pákistánu a možná i v středoasijských post-sovětských republikách. Odstoupení Imrána Chána pravděpodobně bude mít negativní důsledky ve vztazích Pákistánu s Íránem.

Vztahy s hlavními partnery Pákistánu – Čínou, Saúdskou Arábií a Tureckem – se zřejmě nezmění. Za Imrána Chána umožnily vztahy s Íránem spustit řadu hospodářských projektů, včetně budování nákladní železniční tratě a společné řešení pohraničních problémů. Za nové vlády bude součinnost Pákistánu s Íránem zastavena, či zpomalena.

Šahbáz Šaríf navštívil koncem dubna Saúdskou Arábii, kde se setkal s korunním princem a dalšími oficiálními osobnostmi. Zřejmě požádal Rijád o finanční pomoc.

Převzato z Fondsk.ru

***

Washington je rozzuřen kategorickým odmítnutím Indie připojit se k sankcím proti Rusku

Vladimir Prochvatilov

13. května 2022

Rusko a Indie mají dohodu o programu vojenské a technické spolupráce do roku 2030.

V poslední době USA vytrvale naléhají na Indii, aby se připojila k sankcím proti Rusku. Biden nejprve plísnil Indii, že se nechce k sankcím připojit, potom do Indie přiletěla Nulandová s tím, že se Indie musí připojit k odsouzení Ruska.

Začátkem dubna se v Dillí ukázal Dalip Singh, zástupce poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost a architekt sankcí proti Rusku. Setkal se s novináři a vedl si tak neurvale, že v indických mediích vyvolal ostrou odezvu.

Strašil těžkými následky pro země, které podpoří rubl a podrazí finanční dolarový systém. Ještě ke všemu Indům vyčinil s tím, že Spojené státy by nechtěly vidět velké urychlení dovozu ruské energie a další produkce do Indie.

Biden 11. dubna Módího při video konferenci přemlouval, aby Indie nezvyšovala dovoz ruské ropy, prý dovoz ropy a jiného zboží z Ruska není v zájmu Indie. Odpověď dostal hned druhý den. Ministr zahraničí Indie řekl na tiskové konferenci s ministrem zahraničí USA, že „Indie dováží tolik ropy, kolik nezbytně potřebuje k zajištění energetické bezpečnosti“. Nyní dovoz ropy z Ruska do Indie strmě roste.

Když Spojené státy s Indií nic nepořídily, použily starý kolovrátek – nedodržování lidských práv v Indii. Blinken vykládal o porušování lidských práv indickou vládou, policií a vězeňskými pracovníky. Indický ministr zahraničí Jaishankar upozornil na porušování lidských práv v USA a poznamenal, že Indie o tom mlčet nebude.

Nespokojenost Američanů s rozhodnou reakcí Indie už dosahuje vrcholu. Přitom se Indie neomezuje  na deklarace o záměru rozvíjet hospodářské vztahy s Ruskem. V indických komerčních mediích jsou konkrétní analýzy mechanismu spolupráce s Ruskem za okolností sankční války. Economic Times píše o vytvoření „mezinárodního systému převodů k provádění pomocí finančních transakčních platforem, z nichž si ruská vláda zvolila určitý protokol“.

Indická komerční media píší, že Indie bude dělat to, co je pro ni výhodné, nakupovat ruskou ropu a zbraně. Indická centrální banka a ruský VEB (státní rozvojová korporace, financuje projekty hospodářského rozvoje) dokončují vytvoření alternativního okna  pro dvoustranný obchod. Americké vydírání je neúčinné.

Indie oznámila, že bude dále využívat svůj tržní mechanismus s Ruskem a s dalšími zeměmi s ohledem na své národní zájmy. Tyto země začaly s Indií obchodovat se zkapalněným plynem ještě před konfliktem Ruska s Ukrajinou. Důležitým důvodem je snížení ceny přírodního plynu pro indické společnosti o 29 % a cena za ropu z Ruska je oproti světovým cenám o 20 % nižší. Indie také nakupuje zboží, které odmítly evropské země. Rusko a Indie studují alternativní platební systém, když bylo Rusko odpojeno od systému SWIFT. Alternativou může být spojení indického jednotného platebního systému (UPI) a ruského systému rychlých plateb. Indie má s Ruskem několik obranných partnerství, včetně společných projektů na výrobu raket, tanků a dalších, ale i na kosmické lety. Rusko je hlavním dodavatelem zbraní Indii.

V Asii stále více chápou, že USA opustí bez váhání své spojence, kdykoliv se jim to hodí. Proto začalo sbližování Indie s Čínou. Podle The Washington Post čínský ministr zahraničí Wang Yi při své návštěvě v Dillí po konfliktu na hranicích, který začal před dvěma léty, byl k Indii smířlivý a vyzval, aby se oba asijské giganty smířily. Americká administrativa nyní zkoumá možnost zavedení sankcí proti Indii, ve spojitosti s její závislostí na vojenské technice z Ruska.

Dne 6. prosince 2021 proběhlo v Dillí zasedání ruské a indické mezivládní komise pro vojenskou technickou spolupráci do roku 2030. Obě země také podepsaly dohodu o společné výrobě 600 tisíc automatů AK-203 v závodě Korwa ve státě Uttarpradéš.

Ve společném prohlášení o výsledcích 21. summitu Indie a Ruska „Rusko-Indie: partnerství pro mír, rozvoj a rozkvět“ se uvádí: „Vojenská a vojensko – technická spolupráce je tradičním základním kamenem rusko – indického, zvláště privilegovaného strategického partnerství.“

Převzato z Fondsk.ru

5 24 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
16. 5. 2022 7:16

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podepsala v dubnu se svým americkým protějškem kontrakt, který zbrojařům obou zemí garantuje přístup k zakázkám partnera. S Američany zároveň začala vyjednávat smlouvu o obranné spolupráci, která by jim umožnila využívat zdejší vojenské základny.
Věci se začaly hýbat kupředu po impulsu od Američanů. Bylo to více než měsíc poté, co podobnou dohodu s Američany potvrdil slovenský parlament. Díky ní můžou američtí vojáci plně využívat dvě tamní vojenská letiště….

Bety
Bety
16. 5. 2022 12:40

Rusko potraviny pěstuje v dostatečném množství a ještě si dělá strategické zásoby. Suroviny ani netřeba zmiňovat. Naše vláda dopustila prodej vlastně celé letošní úrody do zahraničí, suroviny jsou prakticky na nule a je samý úsměv. Asi čeká na manu nebeskou, jinak si to neumím vysvětlit. Nebo to bere tak, že co Ukrajina činí, dobře činí, neboť ta mohutně prodává obilí aby nakrmila záchud (a její „elita“ tam, ještě než uteče, zvýšila svá konta) a na své obyvatele zvysoka kašle. Ale žádný strach, výmluvu mají ti i oni připravenou. Bezpochyby bude za možný hladomor odpovědný Putin, stejně jako byl kdysi Stalin… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
Reply to  Bety
16. 5. 2022 14:00

Já bych to neviděl tak černě. Prostě se spoustě lidí splní novoroční přání, no.
Ale teď upřímně, asi to potřebujeme, abysme se krapet probrali. Otrávit děti si lidi v klidu nechali. Tak se vyzkouší zima a hlad. Je to srandovní, před pár lety nám slibovali politici svobodu a prosperitu, dnes cenzuru a chudobu. Je to všechno (včetně těch politiků) jen příznak toho, že takhle se nedá žít. Jak to změníme už je na nás. Buď se vydáme tou cestou co nám připravují, anebo…

fajt
fajt
Reply to  Točmistr
17. 5. 2022 5:39

tak konečně by zdejší kotlina mohla vyplnit roli, kterou jim před sto léty předurčil zaoceánský protektor, došlo by na realizaci zóny klidu a zeleného údělu, krom toho taky sanitárního prostoru – současní říšští neohabsburkové by tady založili novodobou oboru, a pro jistotu bez lidí, tedy bez knechtů – samostatné a sebevědomé česko už dávno skončilo na moravském poli, Jan Žižka už nenašel dost české lidu, který by vzal jeho věc za svou a zparchantělá vrchnost byla promořena německým kurwením, na který byl i socrealismus zcela marný, protože mentálně jsou na evoluci a lepší život naprosto impotentní. ..)

Gatta
Gatta
Reply to  Točmistr
17. 5. 2022 6:49

Co s politikem, který slibuje cenzuru, zimu a hlad ???
To je, jak když ministr financí Kalousek vyklàdal, že stát je nejhorší hospodář.

Doplňovat regály v Lidlu …

Alva
Alva
Reply to  Gatta
17. 5. 2022 11:43

Co jiného taky může slibovat? Vlastním občanům – když má jiné priority. Např. SeznamZprávy:“Vláda podle hejtmanů chystá dávku, která má uprchlíky přimět ke stěhování“. Vláda Petra Fialy (ODS) chce ke stěhování uprchlíků napříč Českem motivovat speciální dávkou nebo detailními informacemi o volných kapacitách škol či lékařů. Na detailní informace se hlavně romští uprchlíci, bivakující na nádražích vykašlou – shrábnou „speciální“ dávcku, odeberou se do jiné země, za týden se vrátí pro další dávku/dávky. Informace o nich vláda do dneška nemá, možná pořád ještě jedná a plánuje – a uprchlíci – Romové zvlášť se v tom vyznají dokonale. Čechům zbývá jen nevěřícně… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
Reply to  Gatta
17. 5. 2022 15:29

Možná by jim to dost pomohlo. Já jsem ročník 82 a dokud jsem nezačal dělat ve výrobě, měl jsem pravicové názory té doby a ve všem jasno. Ale tahle a pár dalších zkušeností všechno dost změnily. Je to jakýsi kulturně-sociální tlak, který na lidi působí. Co jsem viděl tak třeba u emigrantů se může stát že se ten tlak uvolní, protože staré vlivy už na ně nepůsobí, a pokud nejsou v zemi dlouho, tak na ně ještě nedokáží působit kulturní vlivy hostitelské země, jsou v jakémsi vakuu, kdy jim nikdo zvenčí neformuje názor na svět, jsou outsidery. Na mého kamaráda… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
17. 5. 2022 7:42

Skončilo to, Zelenskij uznal kapitulaci svých fašistů z Azovstali – finita la commedia. Teď budeme sledovat jaké špinavé hnědé krysy vylezou z mariupolských nor. Po pár dnech (po kapačkách, injekcích, obvazech a normálním jídle v lidských podmínkách) fašisti začnou mluvit. A tehdy začne to nejzajímavější. A to nejhorší pro Ukrajinu. Osud poražené ukro-posádky Mariupolu bude od teďka před očima každého vojáka ozbrojených sil Ukrajiny. Jak řekl Stirlitz, jen poslední slovo zůstává v paměti. Nezáleží tedy na tom, jak dlouho tam fašouni „hrdinně“ vzdorovali, ale důležité je, že se nakonec vzdali, vylezli s bílými vlajkami a nastoupili do ruských autobusů s… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by Botičky od Diora
Alva
Alva
Reply to  Botičky od Diora
17. 5. 2022 11:51

V podání našeho mainstreamu jsou a zůstanou hrdiny!
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-evakuovani-vojaci-z-azovstalu-byli-presunuti-na-uzemi-ovladana-ruskem-202548

„Díky obráncům Mariupolu jsme získali kritický důležitý čas na vytvoření rezerv, přeskupení sil a přijetí pomoci od partnerů. Obránci Mariupolu splnili všechny úkoly stanovené velením,“

Co taky jiného má psát, žejo? Když ukrajinská armáda pořád jen vítězí a málem už klepe na vrata Kremlu. :-)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Alva
17. 5. 2022 14:04

Už to zapůsobilo. Stovky českých občanů se ucházely o vstup do ukrajinské armády, ale pak, už pod dojmem působení ruského těžkého dělostřelectva, tak, ehm… změnili názor. Informoval o tom portál iDNES. „Ministerstvo obrany ČR v březnu obdrželo 600 žádostí a dotazů na možnost vstupu do Ozbrojených sil Ukrajiny a dnes je to jen 400 oficiálních žadatelů,“ uvádí publikace. „Česká foják, dobrá foják!“ „Někteří se jen zeptali a chtěli vědět o možnosti připojení k ukrajinským jednotkám, ale nikdy se nepřihlásili,“ vysvětlila mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. Zájem o službu v cizích jednotkách podle ní náhle opadl. „Obecně lze říci, že počet… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Botičky od Diora
17. 5. 2022 18:32

https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/odstrelovac-wali-je-uz-doma-smrt-byla-blizko-40397281#utm_content=ribbonnews&utm_term=ostřelovač%20se%20vrátil%20do%20kanady&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz – a někteří západní žoldáci už zdrhli – čekali klimatizaci, humry do mobilního stanu a nehybné ruské vojáky, do kterých by mohli pálit jak na nějaké dětské střelnici – realita byla jiná, ukrové prohrávají, jsou v rozkladu a žoldáka až Kanady klidně střelí do zad. ..)

Alva
Alva
Reply to  Botičky od Diora
17. 5. 2022 19:34

Ony ty války v počítačovém provedení vypadají jinak.
Podstatně jinak.
Hrdine nemá hlad, dostatečně se vyspí v pohodlné posteli, denně se osprchuje (zatím) teplou vodou a hlavně je v pohodě přežije bez jakékoliv újmy na zdraví.
To se to bojuje a vítězí!

idiotronic
idiotronic
17. 5. 2022 17:49

Pro případnou dopravu obilí vede trať 1520 mm (širokorozchodná) z Užhorodu do stanice Haniska(SK).Oproti lodní dopravě nic moc.

Gatta
Gatta
17. 5. 2022 19:20

Nechci tím říci vůbec nic – jen taková zajímavost, když si teď hrajeme na ty dobré a špatné národy …

comment image

Alva
Alva
Reply to  Gatta
17. 5. 2022 19:40

Možná ukrajinský „disent“ už tehdy úzce spolupracoval – zatím tajně – se svými budoucími protektory a podprovateli.

fajt
fajt
18. 5. 2022 4:35

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sto-tisic-lidi-na-severu-moravy-nema-zubare-reste-to-vyzyvaji-valka-obce-40397325#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=I1RCdjgyxP3-202205171758&dop_id=40397325&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – podle prognózy, která vychází ze současného stavu imperiálních choutek a válečného šílenství americké bažiny by česká kolonie tak za deset let měla mít okolo pěti milionů obyvatel, tedy polovinu – a celková nedostupnost zdravotní péče bude ten nejmenší problém. ..

Hudryperman
Hudryperman
18. 5. 2022 9:55

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/zive-temer-1000-bojovniku-azovstalu-vzdalo-tvrdi-rusko/

Zachmuření nacisté se zaznamenanými zločiny na rusky mluvícím obyvatelstvu u očekávajících soudů RF jsou na videích prohlíženi jako cizokrajná monstra.Jsou mezi nimi i mladé ženy,jejichž lidský úkol se jim změnil v nelidský a ani do jejich budoucna tomu asi nebude jinak.Kupodivu nemají na sobě své hrdé vojenské oblečky s emblémy
a nacistickými motivy.Jako kdyby si už na začátku při útěku do podzemí nezapomněli vzít sebou civilní šaty ! Třeba kdyby si chtěli vyjít na vycházku ?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Hudryperman
18. 5. 2022 11:23

Ukrouši, kteří se vzdali u Azovstalu, se netají svou oddaností nacistické ideologii

https://www.kp.ru/online/news/4749997/