Svět ruskýma očima 665

 

Murat Sadygzade: USA nedokázaly v Perském zálivu izolovat Rusko

3. června 2022

Lektor na katedře zahraničních studií fakulty světové ekonomiky Vysoké školy ekonomiky a politiky Sadygzade zhodnotil výsledky návštěvy ministra zahraničí RF Lavrova v Bahrajnu a Saúdské Arábii a potenciální zapojení zemí Perského zálivu v proti ruské alianci Bidena.

Proč je region Perského zálivu pro Rusy důležitý?

Polovina vytěžené ropy připadá na perský region. V arabském světě jsou nejbohatší státy. Mají velké investiční možnosti. Mezi lety 2016 až 2017 investovaly jejich země do ruského hospodářství. Království Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Katar si činí nárok být regionálními vůdci.

Může Rusko považovat Perský záliv za jednotný celek při budování vztahů?

Nikoliv. Ač je katarská krize vyřešena, přesto přetrvávají rozpory Kataru se SAE a Saúdskou Arábií, kvůli podpoře Muslimských bratří Katarem.

Je vidět jak západní média obviňují Rusko z vyvolávání světového hladomoru, který zasáhne i Perský záliv. mění se vztah Kataru, SAE a Saúdské Arábie k Rusku k horšímu?

Zprávy o Libyi a Sýrii v západních sdělovacích prostředcích neodrážejí objektivní realitu. Vztah regionu k Rusku je možno ilustrovat na příkladu: Před třemi týdny se setkal ománský ministr zahraničí se Sergejem Lavrovem a při setkání neodsoudil ruské akce na Ukrajině. Řekl k tomu, že se nechce „pouštět do hry neužitečných obvinění“, která nikam nevedou. „Arabská ulice“ se domnívá, že dnes není konflikt Ukrajiny s Ruskem, ale Západu s Ruskem.

Jak vedení těchto zemí reaguje na jednání Ruska?

Tyto země dobře vědí o co jde. Balancují mezi Ruskem a USA. V politice neexistují přátelé, ale zájmy. To co probíhá na Ukrajině, berou za snahu Ruska o přeměnu světa, což je pro ně výhodné. Tyto země nemají v mezinárodních organizacích, v nichž dominuje Západ, žádný hlas. Diktát USA a EU se jim nelíbí. Příkladem je Saúdská Arábie v záležitosti vraždy novináře Chášukdžího a opatření Bidenovy administrativy pozastavit dodávku zbraní této zemi a Emirátům dodávku stíhaček F-35. Čína a Rusko na rozdíl od USA budují vztahy s Radou pro spolupráci arabských států v Perském zálivu a do jejich politiky nezasahují.

Co si myslíte o nedávném rozhodnutí zemí OPEC+ zvýšit těžbu ropy přibližně o 600 tisíc barelů za den?

Myslím si, že dříve určené kvóty byly maximální. My jsme měli dlouho nedostatek výroby, kvóty OPEC+ jsme nečerpali. Dnes se země ve světě zbavují karantény a nastal hospodářský rozvoj. Trh ropu potřebuje a zvýšení kvót není směrováno proti Rusku. Sotva se stane, že Arabové, kteří vidí velký význam v symbolech, by takový krok přijali v době Lavrovovy návštěvy regionu.

Jaký je nejdůležitější výsledek Lavrovovy návštěvy v Bahrajnu a Rijádu?

Lavrovova návštěva byla velkým úspěchem, protože prokázala, že „Rusko není v izolaci“, jak tvrdí Západ. Další je otázka obilí. Rusko a Ukrajina představují 60 % vývozu obilí na Blízký východ. je dost důležité, aby země Perského zálivu i přes nátlak Západu nezavedly sankce proti Rusku. V Evropě byla zmrazena aktiva Ruska a země Perského zálivu mající stamiliardové investice v Británii, USA a EU mohou mít pochybnosti o solidnosti západního finančního systému a západních záruk na ochranu soukromého vlastnictví.

Zanedlouho se plánuje v Perském zálivu návštěva Bidena. Může to ohrozit výsledky Lavrovova turné po Blízkém východě?

Sotva je to ohrozí. Saúdská Arábie a její sousedi pocítili na vlastní kůži politiku cukru a biče ze strany USA. USA nemohou Saúdskou Arábii přesvědčit, aby vystoupila proti Rusku, zavedla sankce proti Rusku a zvýšila těžbu ropy, ani kdyby Biden přijel osobně do hlavního města Saúdské Arábie. Přecházíme do multipolárního světa, v němž jsou nezávislí vůdci států, jako jsou Erdogan, bin Salmán a Si Ťin-pching. Biden bude chtít zapojit země Rady pro spolupráci arabských států v Perském zálivu do koalice proti Rusku, ale je velkou otázkou, zda se to povede.

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Fatální krach: zastavení Slovnaftu způsobí deficit pohonných hmot ve Střední Evropě

4. června 2022

Tiskové oddělení společnosti rafinerie Slovnaft uvedlo, že sankce EU, které zakazují dovoz ruské ropy, znemožní vyvážení výrobků Slovnaftu. Výroba se bude muset snížit až pod technické minimum. Tak bude ohrožena bezpečnost dodávek ze Slovenska i na Slovensko.

Slovenská společnost ze skupiny MOL tvrdí, že sankce EU týkající se ruské ropy znemožní bratislavské rafinerii nadále vyvážet svoji produkci do ČR, Rakouska a Polska, kam Slovnaft většinou svoje výrobky vyváží. Pokud to dojde tak daleko, že podnik bude muset snížit výrobu pod technické minimum, nebude možno využít výrobní kapacitu.

Výrobní kapacita Slovnaftu je propočítána na uspokojení určitými výrobky nejen Slovensko, ale i další země regionu. Dodává 27 % své produkce do ČR, 20 % do Rakouska, 8 % do Polska a 7 % do Maďarska. Do ČR jde také 23 % benzinu, do Polska 19 % a do Maďarska a Polska po 8 %.

Mluvčí společnosti Molnár řekl: „Kvůli omezení dodávek výrobků schopných prodeje v regionu a omezení kapacity Slovnaftu nebudou možné dodávky pro slovenský trh.“ Dodal, že budou muset upozornit své partnery na exportním trhu, že po osmiměsíčním přechodném období budou ukončeny dodávky na zahraniční trhy. Střední Evropa se ocitne v deficitu pohonných hmot a dalších ropných výrobků.

V prohlášení slovensko-maďarské společnosti se praví, že nynější forma sankcí EU proti ruské ropě určuje jen osmiměsíční přechodné období a nestanovuje tříleté období, které pro technologické změny v zařízení rafinerie žádali. Proto podle sdělení Slovnaftu nemohou přijmout zodpovědnost za možné následky takového rozhodnutí pro slovenské hospodářství a zásobování.

Šéfredaktor slovenského ekonomického týdeníku Trend Ronald Isip okomentoval situaci, která Slovnaft čeká jako výsledek sankcí EU proti Rusku. Podle jeho slov to, co se stalo Slovnaftu, svědčí o fatálním selhání slovenské diplomacie a může znamenat, že rafinerie, která prodává dvě třetiny produkce do zahraničí, bude muset od února příštího roku uzavřít provoz. Tak by se muselo dovážet a ceny pohonných hmot by dál rostly.

Předseda rady ředitelů Slovnaftu Oskar Ley uvedl v maďarském týdeníku Magyar 7, že ropné embargo proti Rusku ze všeho nejvíc postihne šest zemí Střední Evropy, protože právě sem jde 80 % dovozu ruské ropy do Evropy. Řekl: „K potrestání Ruska bylo více možností, ale Západ vybral tu, kterou pocítíme v našem regionu a oni tak postiženi nebudou. My platíme 80 % důsledků sankcí, oni ten zbytek.“

Převzato z Eadaily.com

***

Spojené státy mají strach z vybudování vojenské základny RF v Nikaragui kvůli Ukrajině

Ljubov Stěpušova

9. června 2022

Rusko nepotřebuje utrácet zdroje a síly, aby organizovalo v Nikaragui vojenskou základnu. Ještě by USA uvalily na Managuu sankce.

Daniel Ortega povolil ruské armádě vstup do Nikaragui

Nikaragujský prezident Daniel Ortega toto úterý povolil vstup mužstva, lodí a letadel ruských ozbrojených sil v letošním roce „k výcviku a cvičení na výměnu v operacích ve věcech humanitární pomoci, pátracích a záchranných akcích a havarijních a záchranných operacích v mimořádných situacích nebo živelných katastrofách“. Informoval o tom oficiální deník La Gaceta.

Nikaragua tvrdí, že výměna mezi ozbrojenými silami bude „navzájem výhodná, pokud mimořádná situace vznikne“. Podle La Gaceta také Rusko povolilo vstup nikaragujské armády na své území v rámci humanitární činnosti. V USA se obávají, že RF je nadosah zřízení vojenské základny v Nikaragui.

Rusko je zde přítomno již dávno a má veškeré vazby a technologické poznatky k tomu, aby tady mohlo s minimálními náklady umístit svoji vojenskou základnu. Caroline K.Cowan v The Hill píše o tom, že Moskva tím oplatí zasahování USA do Evropy a do záležitostí s Ukrajinou: „Mohlo by to Moskvě umožnit dostat pod kontrolu oblast Karibiku. USA budou muset jednat, nejen řečnit.“

Nikaragua působí jako politický a vojenský partner RF v regionu nejdéle. Spolupráce začala už v době studené války, kdy Sovětský svaz podporoval sandinisty v boji proti „contras“ tím, že dodával zbraně a zdroje. Moskva rovněž Nikaraguu zásobovala ropou, automobily a potravinami. Ortega se revanšoval politickou podporou Moskvy ve všech hlasováních v OSN v otázkách odsuzování „ruské agrese“.

Před začátkem ruské vojenské operace na Ukrajině navštívil 17. února Nikaraguu místopředseda ruské vlády Jurij Borisov a slíbil, že Rusko bude nadále podporovat nikaragujskou armádu.

V roce 2013 podepsaly obě země dohodu o modernizaci ozbrojených sil Nikaragui silami RF a o výcviku nikaragujských vojáků. Země nakupuje v Rusku tanky, obrněnou techniku a hlídkové čluny. V roce 2018 byla zakoupena dvě vojenská dopravní letadla pro pátrací a záchranné akce a v listopadu 2017 bylo otevřeno společné centrum pro boj s drogami. Nikaragua souhlasila s rozmístěním stanic GLONASS na svém území, což Američané považují za špionáž na území USA.

USA drží Nikaraguu „na uzdě“

Poradce ředitele Institutu Latinské Ameriky Ruské akademie věd Nikolaj Kalašnikov sdělil, že Nikaragua již dříve povolila ruským válečným lodím vplouvat do nikaragujských přístavů a ruským válečným letounům přelétávat nad nikaragujským územím. Poradce pochybuje, že se vojenská spolupráce převtělí ve vojenskou základnu, protože Nikaragua je nyní pod sankcemi USA (zákon RENACER) a Organizace amerických států (OAS) neuznala za legitimní loňské prezidentské volby.

USA také nanesly otázku o vyloučení Nikaragui z Asociace zemí Střední Ameriky. Z toho by země měla problém, protože USA jsou jejím hlavním obchodním partnerem.

Nikolaj Kalašnikov uvedl, že RENACER dosud fakticky není spuštěn a Spojené státy zdánlivě Ortegu držely na uzdě. Říká, že obchodní obrat Nikaragui s USA je 6 miliard USD, z toho jsou 2 miliardy nikaragujský vývoz do USA a 4 miliardy dovoz z USA do Nikaragui. Rychle jej vyměnit v rozpočtu na spolupráci s Čínou se nepovede. Expert říká: „Proto Nikaragua jedná tak, že na jedné straně kritizuje politiku USA a na druhé straně se snaží, aby po volbách nevyvolávala nějaké další podráždění USA.“

Podle údajů Jižního velitelství mají USA v Jižní Americe 76 vojenských základen a Rusko žádnou.

Převzato z Pravda.ru

***

Sky News: Západní zbrojaři mají z prodeje zbraní na Ukrajinu báječné zisky

Ilja Polonskij

10. černa 2022

I konflikt na Ukrajině je pro západní zbrojařské společnosti ohromnou možností přijít k penězům. Píší o tom Sky News.

V této době přichází na Ukrajinu většina zbraní a vojenské techniky ze západních zemí. Vojensko-průmyslové společnosti USA a Evropy se napakovaly především na střetu ukrajinských vojsk se speciální vojenskou operací Ruska. Hlavní část dodaných zbraní jsou staré zásoby, které by byly dříve nebo později odepsány. I z těch mají dobré zisky.

Podle výpočtu odborníka ze Stockholmského institutu pro výzkum míru odeslaly země NATO na Ukrajinu zbraně a techniku za více než 8 miliard dolarů. Hlavně staré zásoby. Západ po uvolnění doplňuje své sklady starých zásob novinkami vlastního průmyslu. Tak se zabezpečí pracovní vytížení výrobních prostředků a výdělek společnostem z vojensko-průmyslového komplexu. Podle informací Sky NEWS těží z konfliktu na Ukrajině nejvíce americké vojenské giganty Raytheon, Lockheed Martin a Northrop Grumman. Nyní uzavírají mnohamilionové kontrakty na doplnění arzenálu americké armády i evropských států, členů NATO.

Ukrajina například dostává Stingery z USA, Itálie, Dánska, Nizozemska, Lotyšska a Litvy. Společnost Raytheon už dostala kontrakt na 625 milionů k doplnění zásob Stingerů. Z událostí na Ukrajině mají prospěch i evropské vojensko-průmyslové společnosti. Tady vede francouzská společnost Thales a britská společnost BAE Systems.

Přirozeně, že takové báječné zisky nutí západní společnosti starat se o prodlužování konfliktu. Jak zásobují Ukrajinu zbraněmi, zvyšují svoje bohatství a pomáhají agresívní politice západních států. Tím spíše, že se západní země dosud nepotýkají s rozsáhlými lidskými ztrátami (několik žoldáků a dobrodruhů se nedá počítat). Dokud budou západní státy těžit z obchodu se zbraněmi, dotud budou střet na Ukrajině přiživovat.

Převzato z Topwar.ru

 

5 22 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
13. 6. 2022 7:27

Osud šestého sankčního protiruského balíčku EU bude stejný jako osud 6. chcíplé armády feldmaršálka Pauluse.

orinoko
13. 6. 2022 15:19

Jejich feťák. Je úplně jedno, jestli jde o vytvořený ukrositcom anebo už nosála jebe reál politik. S Arestovičem tvoří dvojku ve stylu Hááá a jeho Gééé.
Bandera Arestovič pohrozil záchudu – jestli nedostaneme zbraně, tak se spojíme s Ruskem. A když jsme my s Ruskem, tak vždycky vyhráváme.
Záchud stvořil pazdráty a jalové složky proudu už jsou mimo kontrolu.

https://gloria.tv/post/mgxMC6HRY1r14fuGMA7C32PC8

Alva
Alva
Reply to  orinoko
14. 6. 2022 13:07

„když jsme my s Ruskem, tak vždycky vyhráváme“.

To je parádní propagandistický majstrštyk, který ani není možné dostatečně pochvalně zhodnotit.
Připojit se k vítězící nepřátelské armádě s tím, že v takovém případě vždycky vyhrají ….. fakt nemám slov. :-)

PPK
PPK
14. 6. 2022 1:57

Přišlo mailem: Tohle se v mainstreamu nedočtete. Když Rusko vpadlo na konci února na Ukrajinu a z našeho mainstreamu se začaly sypat ty informace, jak Rusové prohrávají, jak jim Ukrajinci dávají na prdel a k tomu byly ty obrázky Javelinů, zničené techniky, apod, tak se mi tomu nechtělo uvěřit. Měl jsem informace z obou stran a v podstatě jsem věřil a nevěřil. (spíš jsem se v tichosti smál a sledoval vaše reakce) Mě celou dobu prostě jen dráždily detaily. Jednak jsem pořád nemohl uvěřit, že Putin, kterému posledních deset let vycházelo ausgerechnet úplně všechno, který byl schopen velmi sofistikovaných a… Číst vice »

fajt
Reply to  PPK
14. 6. 2022 7:11

Kreml dal ukrajincům ( tedy jejich současnému vedení a velení) šanci, mohli přistoupit na velmi lukrativní podmínky, pak i generalitě a opozici – kdy ruská vojska přistoupila ke Kyjevu a nesla poměrné velké ztráty nic neděláním a vyčkáváním, jestli dojde ke změně ukrajinského vedení ( jedno jestli silou a nebo pol. tlakem), aby pak nové vedení i fyz. podpořila – nic se nestalo, hlavní uk vyjednávač byl za bílého dne na ulici vytažen z auta a zastřelen a ruská spojka byla taky negována – takže teď bude akce ukrajina vedena do trpkého konce, bůh války dělostřelectvo a raketová vojska dokonají… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  PPK
14. 6. 2022 12:59

Ony ty mainstreamové zprávy jsou vyprávěnky o snech, nebo představách či teoriích, jak by to všechno mělo vypadat. Co se týká starých zbraní – nebylo pochyb už od první zmínky o nich, že jde o levnou likvidaci starého šrotu, vyčištění skladů. Místa není nikdy dost a nové se vyrábět nepřestanou. Jinak k prvnímu odstavci článku: „To co probíhá na Ukrajině, berou za snahu Ruska o přeměnu světa, Jaké „berou“? Jaká snaha? Rusko / Putin se tím nejen netají, ale otevřeně veřejně to sděluje a vysvětluje. Navíc dodává, že na světě, ve kterém Rusko nebude existovat mu nijak nezáleží. A tomu… Číst vice »

Jan Kristek
Jan Kristek
15. 6. 2022 18:50

To nevymyslíš: Противотанковые ракетные комплексы Javelin показали свою неэффективность на Украине из-за отсутствия кол-центров и горячих линий, которые объясняли бы военным, как пользоваться устройствами, заявил инструктор-волонтер Марк Хейворд газете Washington Post. Jinými slovy: Jede na tebe tank a panceřovka nefunguje – stiskni jedničku. Pro nás dosud stále nepochopitelné, ale v USA byla funkční negramotnost 50 % už před víc než třiceti lety – polovina obyvatel USA byla už tehdy v podstatě nezaměstnatelná, protože nebylo možné jim dávat písemné instrukce. Kolik procent je to dnes? 90? 99? …Takže nebyla žádná chyba, že ke zbraním nedodávají písemné návody. Pro ně je prostě… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Jan Kristek
16. 6. 2022 7:43

Právě proto ve třicátých letech právě v usa – s ohledem IQ amíků – vymysleli komiksy: umožnit aspoň elementární komunikaci v rámci us army.
Komiksy typu „Captain America“, „Superman“, „Spiderman“ apod. fungují do dneška.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
16. 6. 2022 7:54

Po čem začali pátrat v Bělorusku:
„Minsk bude vyžadovat, aby Andřej Duda, hlava Polska, vyjádřila svůj postoj ke svému příbuznému, pokud se ukáže, že byl spolupachatelem nacistických zločinů na území Běloruska. Již dříve v Minsku oznámili „zvláštní krutost“ příbuzného polského prezidenta, Mihajlo Duda (Михайло Дуда), který sloužil za Druhé světové války v nacistických formacích, konkrétněji v praporu „Roland“.“
comment image
Kdyby se tohle doopravdy prokázalo…