Svět ruskýma očima 672

 

Proč chtějí USA obnovit jednání o dohodě START?

Vladimir Prochvatilov

6. srpna 2022

V předvečer jednání konference účastnických zemí Dohody o nešíření jaderných zbraní uvedl prezident USA ve svém projevu, že jeho administrativa je ochotna operativně provést s Ruskem jednání ve věci nového systému kontroly zbraní. Dne 3. srpna řekla náměstkyně ministra zahraničí pro kontrolu zbrojení Jenkinsová, že by USA chtěly s Ruskem podepsat nový dokument namísto Smlouvy o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní START.

Proč tak náhle?

V roce 2010 podepsala Moskva s Washingtonem smlouvu START, omezující počet rozmístěných jaderných zbraní a jejich nosičů. V lednu 2021 se dohodli Vladimir Putin a Biden na prodloužení této dohody do roku 2026 a v červnu zahájili dvoustranná „jednání o strategické stabilitě“. Delegace stihly dvě kola osobních jednání a poté se proces zadrhl. Po zahájení speciální vojenské operace USA sdělily, že svoji účast v jednání pozastavují.

Tak co teď?

Nyní jsou USA v oblasti jaderných zbraní až za Ruskem. Stav jejich jaderné triády je pochybný. Ve skutečnosti žádnou jadernou triádu nemají, neboť její základ, to je 400 mezikontinentálních balistických raket Minuteman III ze sedmdesátých let není způsobilý překonat PRO Ruska a dokonce nemůže ani odstartovat ze svých stanovišť.

Vedoucí strategického velení USA admirál Richard prohlásil: „Není možno prodloužit životnost raket Minuteman III. Tyto kusy jsou tak staré, že v některých případech už neexistují technické dokumenty a tam kde jsou, zaostávají za výrobním standardem asi šest generací.“ Podle admirála již nejsou naživu ti odborníci, kteří by se v dokumentech mohli vyznat. Generál Hyten řekl, že „po roce 2030 se začne šedesátiletá raketa Minuteman rozpadat“.

Na základně Vandenberg v Kalifornii selhala v roce 2021 elektronika a Minuteman III se nepodařilo odstartovat. Nebyl to první případ. Po zahájení speciální vojenské operace odkládaly USA start Minutemanu III a zdůvodňovaly to tím, že si nepřejí více zostřovat vztahy s Moskvou. Po měsíci start zrušily.

Forbes píše: „Politický důvod zrušení zkoušek nevypadá přesvědčivě. Podobné starty se připravují dlouho a prostřednictvím systému výměny informací NOTAM jsou státy s předstihem informovány o omezení letecké navigace na konkrétní trase. Kdyby USA spustily dávno naplánovaný let, nic by se nezměnilo.“

Poslední úspěšné odpálení Minutemanu III se odehrálo v srpnu 2021. USA obvykle dělají dva starty ročně. Ukázalo se, že během roku nejsou schopny předvést efektivitu pozemní části své jaderné triády. Minuteman III není připraven ani na zkušební starty, neřku-li na bojové operace. V roce 2016 začaly práce na náhradě Minutemanu III, na raketě LGM-35A Sentinel, jinak Strážce. Letos v červenci došlo k prvnímu zkušebnímu startu Strážce, ale nebyl úspěšný. Oznámili to zástupci vojenského letectva USA na letecké základně Vandenberg, místa startu střely, která má nést na cíl nové jaderné hlavice MK 21A o síle minimálně 300 kilotun. Ta však 11 vteřin po startu vybuchla. Podle časopisu Military Watch to znamená, že „havárie americké mezikontinentální balistické střely hned po vzletu představuje větší problémy se strategickým jaderným potenciálem“.

Špatné je to i s pozemním systémem Protiraketové obrany GMD. Čtyři desítky střel tohoto systému nepostačují ani k odražení severokorejského úderu v plném rozsahu, nemluvě už ani o čínském úderu mezikontinentální balistickou střelou (natož v případě ruského).

Nové ruské těžké mezikontinentální rakety Sarmat, které už začaly být dodávány do vojska, se mohou v důsledku své vysoké startovní rychlosti vyhýbat systémům PRO. Dosahuje se to použitím jedinečného motoru na kapalné palivo, který odlišuje Sarmat od amerických balistických střel na pevné palivo.

Někdy mají Američané problémy nejen s penězi. Vývoj bojových hlavic nové generace je spojen s výrobou nových plutoniových jader, která umí vyrobit málokdo. Rakety Sentinel budou osazeny zastaralými hlavicemi W-87, které byly částečně vyřazeny už v roce 2015. Nevyřazené jsou vloženy v aerodynamických krytech Minutemanů III.

Zvláštní znepokojení u amerických analytiků způsobuje fakt, že Rusko, Čína a Severní Korea mají ve výzbroji hypersonické klouzavé střely. Rusko je již použilo při speciální vojenské operaci. Komplexy Kinžal a Zirkon jsou v tuto chvíli absolutními zbraněmi, před kterými není obrana. Zachytit je nedokáže žádná PRO.

Zaostávání USA zchladilo horké hlavy v Pentagonu a v Bílém domě. Dříve tam operovali termínem „přijatelné škody“ jaderného úderu: jestliže přijde v USA o život několik milionů lidí, bude to v Rusku řádově více. Při současném jaderném statu quo už to nepřipadá v úvahu.

Odtud pochází návrh vlády USA Rusku k uzavření nové dohody START. Návrh nevychází ze síly, ale ze slabosti.

Převzato z Fondsk.ru

***

V boji za zkapalněný ruský plyn padnou západní aliance

Ljubov Stěpušova

8. srpna 2022

V následujících měsících propukne tvrdý boj o kontrakty na ruský zkapalněný plyn. Západní aliance se budou bortit, Rusko bude budovat a upevňovat svá spojenectví. Hlavní představitel EU pro zahraničí Borrell oznámil, že se Evropské unii povedlo snížit podíl Ruska v dovozu plynu za 40 % v začátku roku na současných 20 %, čehož bylo dosaženo zvýšením podílu zkapalněného plynu. Jenomže se ukázalo, že tento zkapalněný plyn je rovněž ruský.

Anglosasové rozbíjejí aliance s Evropou i s Asií

Wall Street Journal předpokládá, že v nastávajících měsících bude Evropa bojovat s Asií o ruský zkapalněný plyn. Je to způsobeno tím, že v důsledku opakovaného snižování vývozu potrubního plynu z Ruska a téměř pětinásobného zvýšení cen plynu v Evropě se cena zkapalněného plynu v Asii a v Evropě skoro vyrovnala.

Vývozcům zkapalněného plynu se dnes vyplatí použít dlouhodobé kontrakty s asijskými klienty, a to i přes nutnost platit kompenzace a převádět dodávky do EU. Zvýšil se například dovoz LPG z USA do Belgie o 650 % a do Pákistánu se snížil o 72 %.

Bude-li chladnější zima, cena energií se zvýší, ačkoliv se už zvýšila cena plynu za rok skoro pětkrát. Na pozadí této obecné situace USA a Austrálie, které dřív slíbily spojencům pomoc s dodávkami LPG, už upozorňují, že mohou jeho export omezit, aby mohly zvýšit dodávky na domácí trh a naplnit vlastní zásobníky. USA se vymlouvají na sezónu uragánů v Atlantiku, která prý bude mnohokrát přesahovat průměr.

Německý Handelsblat poukazuje na to, že zástupci Bangladéše obvinili EU, že „přetahuje“ peníze výrobců LPG a „noří do tmy“ miliony lidí v rozvojových zemích.

Německo začalo odebírat LPG z Indie

Mezi zeměmi jsou i spojenci ze Západu, na které se sází v boji proti RF. Například Indii chtějí USA i EU angažovat při stanovení „stropu ceny za ruskou ropu“.

Německo tyto záměry nevzrušují. Berlín začal LPG odebírat v rozporu se smlouvou LPG z Indie, která jej má dostávat podle kontraktu z „Jamal-LPG“. Indická GAIL má dlouhodobou smlouvu na dodávku 2,5 milionu tun LPG za rok do Indie přes bývalou dceřinou společnost Gazpromu „Gazprom Marketing & Trading Singapore“ (GMTS). Tu převzala pod kontrolu začátkem dubna německá vláda.

GMTS informovala indickou společnost, že nemůže splnit své smluvené povinnosti a je ochotna zaplatit pokutu podle smlouvy. Jenže pokuta, kterou GAIL dostane od GMTS, bude příliš malá, aby kompenzovala cenu, kterou bude GAIL platit za nákup LPG na spotovém trhu.

Podle Reuters se už po nedodání plynu do Indie zvýšily dodávky na závody na výrobu hnojiv o 10 % a pro jiné průmyslové spotřebitele o 10 až 20 %. Navíc GAIL využívá jen 60 % svého petrochemického komplexu v severní Indii.

Rusko má příležitost upevnit svá spojenectví

Indie, Bangladéš a další země Asie mají možnost se hospodářky a politicky spojit s Ruskem proti Západu. Šikovný postoj v plynové válce zaujalo Turecko, které se svojí neutralitou, uzavřením průlivů, otevřením svého vzdušného prostoru a nepřipojením se k protiruským sankcím prakticky stalo uzlem pro vývoz ruského plynu (Turecký proud) a výrazně z toho hospodářsky těží.

Moskva s Ankarou se nedávno dohodly, že část ruských dodávek plynu do Turecka bude placena v rublech.

Jestliže nebude Evropa schopna konkurovat asijským zemím, sníží se dodávky LPG z USA do Evropy na minimum, anebo úplně skončí. Potom by musely přejít zpět na odběr potrubního plynu z Ruska.

Je možno předpovědět, že posilováním sankcí a kontrasankcí dojde uvnitř západního světa ke složitým sporům a zesílí vnitropolitický boj. Vysoké ceny zdrojů způsobí krizi, která přejde v rebelie.

Infantilismus evropských politiků

Z evropských států nejvíce utrpí v důsledku plynové války Bulharsko. Jako první z evropských zemí bylo odříznuto od ruského plynu, protože odmítlo platit v rublech. Na ruském plynu je závislé přibližně z 90 %. Snažilo se zvýšit nákup LPG odjinud, i od USA, ale neuspělo.

V Bulharsku, Španělsku, Portugalsku a Chorvatsku zmizí zásoby plynu v zásobnících do prosince, a to i tehdy, budou-li nyní naplněné. Německo má největší kapacitu zásobníků plynu v Evropě, ale jeho potřeba plynu je tak velká, že jejich kapacita je vypočítána na spotřebu pro 108 dní. takže se plné zásobníky vyprázdní za 108 dní, to je do 16. února.

ČR nemá situaci jednoduchou, protože bere plyn odbočkou Severního proudu-1 z Německa. Je velká otázka, zda se bude chtít Německo dělit. Dále plyn ještě teče na Slovensko, do Rakouska a do Itálie. Tyto země jsou tranzitní, nemají vlastní terminály ani odbočky.

Německý novinář Fasi píše, že je v jednání evropských vůdců něco patologicky infantilního: líbí se jim promenovat se po světové scéně, pompézně řečnit o „demokracii proti autokracii“, ale vypadá to, že nikdo z nich nedokáže vidět důsledky svého jednání. Je přesvědčen, že Rusko využívá plyn jako zbraň v „přetahování se s Evropou“, ale tuto hru začali sami Evropané.

Fazi upozorňuje: „Nebo si možná mysleli, že mohou vést jednostrannou energetickou válku s Ruskem, ve svém vlastním tempu, za svých podmínek, bez toho, že by jim druhá strana odpověděla svým útokem. Aby byla ještě absurdnější situace, „plynová válka“ nejenže Rusko neoslabila, ale posílila jej asi tím, že Rusku pomohla významně zvýšit příliv zahraniční měny v důsledku rostoucích cen energií.“

Převzato z Pravda.ru

***

Bude v Srbsku ruská vojenská základna?

Igor Mojsejev

10. srpna 2022

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruska v Bělehradě Alexandr Bocan-Charčenko promluvil o možném vybudování ruské vojenské základny v Srbsku. Podtrhl, že rozmístění ruských základen v Srbsku je svrchovaným aktem této země. Srbsko je přátelskou zemí a Bělehrad „z principu odmítá protiruské sankce.“

Jaké jsou výhody z umístění ruské vojenské základny v zahraničí:

Za prvé Balkán byl, je a zůstává „sudem prachu“ Evropy i celého světa. Na Balkáně se více než kde jinde proplétají všechny geopolitické lymfatické uzliny a nervová ukončení dávných hlubokých rozporů mezi lidmi, národy, zeměmi a civilizacemi. Všechno zde žije, lidé považují tuto zemi za pravlast svých bojovných předků a její ovládání sousedy odmítají. Život zde je rozporuplný a nemilosrdný.

Na Balkáně je dobré slovo nad zlato a zlé je horší než kulka. Zde se pravoslavné pluky střetly s řadami Turků. Bylo prolito mnoho krve. Dosud zde existuje krevní msta.

Balkán byl skutečný Klondike pro ty, kteří se vyžívají v rozdělování, vládnutí, v polévání krve, zasévání chaosu s jehož pomocí se dá vládnout zemím i územím. Není nic divného, že nejprve Anglosasové a po nich i Američané mají na mušce tento „sud prachu“, na kterém se už několik století snaží uchytit.

Avšak dnes začalo měnit světový řád Rusko a potkalo se s mimořádně tvrdým odporem kolektivního Západu, který využil ty nejkrvavější argumenty. Na oltář geopolitického střetu byla uvržena Ukrajina, která se zmítá v agonii.

Generálové a organizátoři chaosu toho měli málo. Potřebovali chaos na celé planetě. Vzňal se v míru žijící Karabach. „Baltský šprot“ Litva se probudil a rozhodl se znemožnit ruský tranzit na svém území. Avanturistka Pelosiová odletěla na Tchaj-wan a provokovala „čínského tygra“. Do Kosova se vrátil požár národnostního konfliktu.

Pokud se Rusku podaří lokalizovat a potlačit situaci v Karabachu, třeba i s pomocí mírového kontingentu, v Srbsku takové páky nemělo. Nyní možná budou.

Za druhé má umístění ruské základny v Srbsku hluboký metafyzický charakter. Ruská základna v zemi Srbů je zároveň obranou ruského světa za hranicemi a celkově obrana pravoslaví. Obojí ji potřebuje. je samozřejmé, že se změnou světového pořádku a ztráty monopolu na násilí na planetě začnou Anglosasové útočit na ruský pravoslavný kosmos, na což se musí reagovat veškerými zbraněmi. A je-li potřeba dát odvetný úder. Je třeba zachránit ruské bratry, ruský svět a pravoslavnou víru.

Za třetí máme u Srbska tak jako tak nesplacený dluh. Před dvaceti třemi lety bombardovali Američané Jugoslávii. Rusko mohlo Srbům pomoci. Srbové jej prosili, aby dodalo S-300, že bude nebe čisté. Rusko to neudělalo, ač mohlo. Tehdejší ruská vláda se sama zbavila vnitřní svrchovanosti. Úlisně podlézala Američanům, vyprošovala si další almužny v podobě nepochopitelné míchanice všech lidských hodnot, ale ochránit své souvěrce nehodlala.

Situace se změnila po náhlém vpádu ruských výsadkářů na letiště v Prištině. Výsledkem statečné operace, která je dosud utajována, bylo ovládnutí letiště Slatina, což zde znemožňovalo výsadek amerických vojáků. Ruští vojáci přišli o několik hodin dříve než američtí, kteří se tam přemisťovali ze sousední Makedonie. Mohla tam začít třetí světová válka, ale Američané dali zpátečku.

Tehdy mohla být v Kosovu zřízena ruská vojenská základna. Jenže tehdejší vedení země nemělo dost politické vůle. Jugoslávie padla do krvavých etnických konfliktů. Kosovo a Metohiji Srbové považují za pravlast svých předků a nyní jsou tato území okupována kosovskou armádou složenou z etnických Albánců. Srbové se s tím dosud nesmířili.

Za čtvrté praxe a život ukazuji, že by hrůzy nepanovaly v žádném regionu, do něhož by vstoupily boty ruského vojáka. Tam naopak přichází mír. Ruský a dříve sovětský a ruský voják je voják míru a ne války.

Klasický příklad – operace v Osetii, Karabachu, Kazachstánu a Sýrii.

Převzato z Svpressa.ru

5 29 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
leviathan
leviathan
14. 8. 2022 15:06

Plně souhlasím se zřízení ruské vojenské základny v Srbsku. Příklad s Prištiny trvá a je dne ještě významnější vzhledem k oslabení euroatlantických vojenských struktur. Nejde jen o pravoslaví, ale především o obnovení dávné slovanské vzájemnosti na principech míru a bratrství jednotlivých národů. Vždyť jsme jedné krve po tisíce let! Zničíme satanskou chazarskou mafii a její slouhy a svět bude opět zalit sluncem a skrápěn vlahými dešti, aby vše živé žilo v míru a nikdo nežil na úkor jiného či jiných. Takový svět představuje nastupující GESARA a my, Slované, stůjme v čele této systémové reformy.

zajoch
Reply to  leviathan
14. 8. 2022 16:22

Hezky jste to napsal. Kéž
se váš optimistický pohled naplní.

PPK
PPK
14. 8. 2022 17:49

Řekl bych, že Pjakin velice dobře ví, proč Medvěděva nazývá zmetkem.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
15. 8. 2022 10:31

Krátký animovaný film Stop Nazi Games (Stop nacistickým hrátkám) od francouzského animačního studia „Barracuda“:

https://www.youtube.com/watch?v=xRD9U7XT98M

Irena
17. 8. 2022 11:14

Pokračování tohoto případu: A JE TO TU! PRVÝ OBČAN EÚ MÁ BYŤ Z IDEOLOGICKÝCH DÔVODOV – NA PRÍKAZ BRUSELU ZBAVENÝ MAJETKU! A JE TO SLOVÁK!!! https://cz24.news/a-je-to-tu-prvy-obcan-eu-ma-byt-z-ideologickych-dovodov-na-prikaz-bruselu-zbaveny-majetku-a-je-to-slovak/ „Jozef Hambálek je predsedom európskej vetvy nacionalistického motocyklového klubu Nightwolves MC so sídlom na Slovensku. Hambálek, ktorý môže byť napojený na ruského prezidenta Vladimíra Putina a ďalších zástupcov ruskej vlády, je verejne známy tým, že budoval európske ústredie Nightwolves MC na bývalej vojenskej základni na Slovensku, pričom použil vyradené vojenské vybavenie vrátane tankov. Jeho prebiehajúce aktivity zahŕňajúce údajne aj výcvik na aktívny boj na Ukrajine pre členov klubu Nightwolves, ktorý prebieha na jeho majetku, a… Číst vice »

Alva
Alva
17. 8. 2022 13:01

Jsem laik, ale – celkem nedávno vyhlásily USA ambiciózní „návrat“ na Měsíc. Jako laik nemohu posoudit stav jejich vesmírných technologií, ale mám za to, že takový vývoj je pravděpodobně dost spojený s vývojem zbraní a zbraňových systémů. A jestli víc než 50 let se v měsíčním programu nepokračovalo, s raketovými motory byly odkázány plně na Rusko, v oblasti vysoce sofistikovaných zbraní jsou hodně daleko za ním (a podle článku ještě mnohem dále, než na první pohled vypadá) – opravdu chtějí riskovat svou POVĚST nej- nej- nej- země? Ve všech segmentech života NEJ- ? Úmyslně nezmiňuji hazard s lidskými životy, ty… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
18. 8. 2022 7:40

Straně debilniho zachudu už je úplně jedno co žvaní. Proto dle info análních výstupů Halič stojí před Kremlem, Ruskou ztratilo půlku svého vojenského potenciálu, ruští vojáci dezertuji, emero dement bidet podepsal historický zelený úděl /přitom USA jsou největším odpadním svinstvem v současném světě, brčky počínaje, menovou rotackou konče/, svět je proti Rusku, přičemž na emero blicku v Africe koukali jako na septik, a takovou mírou zesměšňování vlastního prezidentisty USA snad ještě nikdy neprošly, Současná zachudni verbální inkontinence nemá v historii obdobu. Přežívat může jen díky lidským kretenum. Na Slovensku nějaký Slovák popsal půlku jejich občanů… český čokl je varianta téhož.… Číst vice »

fajt
fajt
17. 8. 2022 17:48

… Ukrajina má kapitulovat, Rusko nemá Ukrajinu dobít … logika je naprosto jasná, porušení této zásady může stát vítěze obrovské prostředky a nakonec i znova prohraný mír. ..)

Alva
Alva
Reply to  fajt
17. 8. 2022 18:55

Moc se omlouvám a nemyslím to ve zlém, ale dobíjí se dosud živá kořist (tedy i dosud živí lidé např.v bitvách). Území se dobývá.

fajt
fajt
Reply to  Alva
21. 8. 2022 8:40

takže hlavně gramatika, tož džinka – mohl bych k tomu něco bodrého napsat, ale udělám to raději z mosta do prosta – po klausovic mega zlodějně, rozvalu republiky, čistce české árijské krve a na to skoro nulové společenské odezvě mi je i čeština u zadele, krom toho  ji  používám minimálně a hlavně když musím komunikovat se servisními fašisty, kterých  v kotlině jsou mraky – je to hezký a libozvučný jazyk, ale ve většině špatných a omezených lidí – takhle to vidím já a je mi upřímně jedno jestli to někoho nasere. ..)

orinoko
orinoko
18. 8. 2022 17:22

Upřímně řečeno, nikdy jsem nijak nepobral ruské ohledy směrem na Halič. Prý také Slované. Hodně zvláštní. Když do sebe triskali Srbové a Chorvati, nikdo to národnostně neřešil.
Prostě a jednoduše: Tref toho druhého dříve, než to stihne on.

PPK
PPK
Reply to  orinoko
18. 8. 2022 19:58

Elity vůdců vědí, že kromě bohatství nejspolehlivěji lidi rozděluje víra. Buď víra v nějaké náboženství, anebo v nějaké společensky vztahové hodnoty, pod nimiž si člověk představuje řád a tzv. spravedlnost, dané kostelem, propagandou a výchovou v mládí. A ta hrdost na nějaký národ, který se nazývá vlastním? Tu nejlépe zvládne propaganda hodnoty, zvané nenávist k jiným lidem, získaná ve škole a zkušenostmi života.

orinoko
orinoko
20. 8. 2022 6:20

Možná přichází druhý Mariupol. Na okrajích Bachmutu, zabetonovaneho ukroboty, dochází k prvním střetům s Rusy. Emero khaki mozky jsou hodně nervózní. Pád Beee by jim hodně sroloval obraz vojenských schopností, neb poslední dobou už bojové akce řídí osobně černé hrušky imperiálního bideta. Ten ještě denně stiha svět zásobovat dalšími důkazy o svoji senilitě.
Žádná selanka. Zajatí ukroboti musí kromě svého jména zvolat I sláva Rusku. Pritvrzuje se.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
20. 8. 2022 8:11

Jeden z největších infoxindlů na světě. Pochopitelně emerický. Echt bidetův. Tady opravdu nejde o pravdu. Tento odkaz nezobrazuje koláč návštěv, ale přes polovinu patří emerodementům. Za nimi výrazně následuje Indie, Malá Kreténie, Canada něnáda, Austrálie a poté už je to dost fragMENTÁLNÍ. Můžeme se divit, že tak výrazně kvete záchudní idiocie?

https://www.noxinfluencer.com/youtube/channel/UCVQEsNf0cF3UqOiMJbD9VVA

orinoko
orinoko
20. 8. 2022 14:06

Zase obří škleb dějin. V nefunkčních výrobních halách české Škodovky a nordického ein Volk ein Wagen v Rusku bude možná svoje auta vyrábět Írán. Jeho dvě automobilky po státním zásahu prošly reorganizací a do výrobního procesu míří auta, která by klidně mohla být z jižní Koreje. Pokud nebudou drahá, mají šanci uspět na ruském trhu, který rozhodně není saturován. Ta auta můžou být dodávána jak z Íránu, tak z výrobní linky v Rusku.
Další vítězství zachudu. Euromakovice zazpívaly Gloria….